رییس سازمان برنامه و بودجه:
اسامی دستگاه‌های معاف از مالیات در بودجه آمده است بانک و بیمه

اسامی دستگاه‌های معاف از مالیات در بودجه آمده است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سال آینده غیر از یارانه نقدی که 142هزار میلیارد تومان است، یارانه غیرنقدی و غیرمستقیم اعطا خواهد شد و تلاش کردیم بودجه شفاف و صریح است .
به گزارش فصل تجارت ، محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری "تشریح جزئیات بودجه سال 1398" و رونمایی از آن گفت: ما باید بدانیم که در سال 98چه اهدافی را دنبال می‌کنیم تا براساس منابع و مصارف آن را محقق کنیم، برای اینکه مجلس اطمینان داشته باشد کتابی در یک جلد تهیه کرده‌ایم که در آن قیمت تمام شده فعالیت‌ها کاملا مشخص شده است. برای سال 98موظف هستیم براساس اسناد فرادست و تبصره 19طرح‌های عمرانی را واگذار یا با مشارکت بخش خصوصی انجام دهیم و بر همین اساس کتابی نیز در این مورد تهیه شده است تا شفافیت لازم صورت بگیرد و از رانت اطلاعاتی جلوگیری شود .
وی با بیان اینکه براساس گزارش صندوق بین المللی، شفافیت بودجه در ایران تحسین برانگیز است،گفت: تمام دستگاه‌های معاف از مالیات را معرفی کردیم تا مردم و نمایندگان از آن مطلع باشند .
نوبخت گفت: در سال آینده غیر از یارانه نقدی که 142هزار میلیارد تومان است، یارانه غیرنقدی و غیرمستقیم اعطا خواهد شد و تلاش کردیم بودجه شفاف و صریح است .
وی ادامه داد: ما ادعا نداریم منابع نامحدود داریم بنابراین بودجه تخصیص داده شده به دستگاه‌ها شاید نارضایتی ایجاد کند .
نوبخت گفت: در سال 98برای انجام اقدامات یک برنامه زمانبندی از 15تیر شروع کردیم و اینکه این هواپیما توانست در 15آذر در مجلس بنشیند محصول یک شب یا دو شب نیست و محصول لحظه به لحظه نظارت و جلسات متعدد است .
نوبخت در مورد فروش اوراق که در سال‌ گذشته صورت گرفته بود، گفت: برخی‌ها نسبت به این موضوع انتقاد دارند در حالی‌که اگر ما این اوراق را نمی‌فروختیم اجرای برخی طرح‌ها مانند اتصال ارومیه به شبکه ریلی کشوری و راه آهن رشت تهران که به صورت آزمایشی اجرا شد را نمی‌توانستیم محقق کنیم .
وی افزود: از 38هزار و پانصد هزار میلیارد تومان اوراق فروخته شده تقریبا 32هزار میلیارد را خواهیم خرید و نسبت به زمان سررسیدها مسلط هستیم. هیچ کس نمی تواند ادعا کند که ما در پرداخت سود و اصل این اوراق یک روز تاخیر داشته‌ایم و حتی از سوی سازمان برنامه و بودجه به خزانه مجوز داده شده تا برای خرید اوراق منتظر تخصص نباشند .
نوبخت ادامه داد: پس ما سعی کردیم انضباط مالی را کاملا رعایت کنیم و مطمئن باشید با همکاری وزارت اقتصاد در دخل و خرج اوراق مشکلی نخواهیم داشت .
نوبخت تصریح کرد: سعی داریم از فروش دو نوع دارایی‌ها درآمدهای ما افزایش یابد، ابتدا سعی کردیم از طریق واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای مانند نفت وگاز هزینه‌ها را پوشش دهیم و چون این این درآمدها ناکافی هستند بخشی را نیز از طریق واگذاری‌ دارایی‌های مالی مانند اوراق و سهام شرکت‌ها درآمدها را افزایش دهیم .
نوبخت در مورد عدم افزایش یارانه نقدی خانوارها در سال 98 گفت: ما براساس محاسبه مابه‌التفاوت قیمت‌ها مطابق ماده یک، دو و سه قانون یارانه این رقم را 142 میلیارد تومان در نظر گرفته‌ایم و پیش‌بینی می‌کنیم درسال 98 که توزیع منابع برای خانوارها به صورت استانی باشد، چون نهادهای استانی شرایط خانوارها را بهتر از وزارت رفاه و سازمان هدفمندی یارانه‌ها می‌دانند و اگر در مبالغ اختصاص یافته صرفه‌جویی صورت بگیرد می‌‌توانند آن را در استان خود سرمایه‌گذاری کنند که باعث افزایش انگیزه نیز می‌شود .
وی ادامه داد: شاید برخی نمایندگان به صورت مزایده‌ای نرخ یارانه را افزایش دهند البته این ایرادی ندارد و ما براساس مبنای خود اقدام می‌کنیم و اگر نمایندگان احیاناً نگاه منطقه‌ای داشته باشند ما آن را قطع می‌کنیم اما باید براساس شاخص‌ها باشد. ما امیدواریم نمایندگان منطق سازمان را بپذیرند .
رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد نرخ ارز در بودجه 98 گفت:‌ در بودجه سال 98 میزان فروش نفت یک و نیم میلیون بشکه در روز پیش‌بینی شده است و نرخ هر بشکه 54 دلار است. همچنین نرخ ارز برای تامین کالاهای اساسی 4200 تومان است و بقیه کالاها براساس نرخ نیما محاسبه می‌شوند اما نرخ موثر 5600 یا 5700 تومان است .
وی در پاسخ به این سوال که اگر میزان فروش نفت کمتر از مقدار پیش‌بینی شده باشد کسری را چگونه جبران می‌کنید؟ گفت: باید توجه داشت که تاثیر نفت در بودجه 98 ، 27 درصد است و اگر کسری دراین مورد به وجود بیاید به راحتی می‌توانیم آن را جبران کنیم .
نوبخت در مورد افزایش مطالبات برخی گروه‌ها گفت: در این شرایط هرگونه افزایش مطالبات به نفع کشور ما نیست و ما در بودجه سعی کردیم تمام گروه‌ها و بخش‌ها را در نظر بگیریم. اینکه ما گندم را به جای 1600 تومان، 3600 تومان بخریم اشکالی ندارد اما باید منابع محدود را نیز در نظر بگیریم و اگر مجلس در مورد منابع و مصارف ایرادی داشته باشد ما از آن استقبال می‌کنیم مشروط بر اینکه به دنبال افزایش مطالبات نباشیم. شاید برخی حرف‌ها شیرین باشد اما باید کمک کنیم تا از حلقه ناجوانمردانه تحریم‌ها خارج شویم و نگاه واقع‌بینانه داشته باشیم .
وی در مورد درآمدهایی که از مابه‌التفاوت برخی قیمت‌ها به دست می‌آید، گفت: توجه ما در این مورد بیشتر به اقشار ضعیف است و سعی می‌کنیم مابه‌التفاوت حاصل را در بودجه نیاوریم و آن را میان اقشار ضعیف بازتوزیع کنیم. مثلاً بسته‌های حمایتی که یکی از آنها داده شده و دیگری هم تا پایان سال ارائه خواهد شد .
نوبخت با بیان اینکه نرخ رشد موثر هزینه‌های جاری در بودجه 98، تقریبا 12 درصد رشد کرده است، گفت: هزینه‌های جاری شامل هزینه‌های پرسنلی، حقوق و دستمزد و نیز بخشی به نام سایر است که هزینه‌های جاری کارکنان دولت و بازنشستگان رشد 20 درصدی داشته اما رشد بخش سایر صفر است. بنابراین نرخ رشد موثر 12 درصد خواهد بود .
وی در پاسخ به این سوال که آیا بودجه تورم‌زا است یا خیر؟ گفت: برای ایجاد تعادل در بازارهای مختلف ابزارهای پولی و مالی داریم. ابزارهای پولی مانند تسهیلات بانکی و نرخ سود بانکی در اداره بانک مرکزی است اما ابزارهای مالی مانند مخارج دولت و مالیات‌ها توسط سیاست‌های مالی کنترل می‌شود. حالا اگر تورمی هم باشد شاید ناشی از سیاست‌های پولی یا مالی باشد. مثلاً یکی از ترس‌های ما در بودجه افزایش قیمت حامل‌های انرژی است که پیش‌بینی می‌کنیم در صورت افزایش تورم‌زا باشد. از همین رو سعی کردیم مثلاً بنزین را هزار تومان در نظر بگیریم و اگر افزایشی صورت بگیرد براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها باشد .
رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد مالیات بر درآمدهای اتفاقی مانند سکه و ارز گفت: این موضوع تیر دو دم است هم از سویی می‌توانند هرگونه درآمدهای بانکی و اتفاقی را کاملاً مهار کند و به نفع مردم توزیع کند و از سویی اگر این مالیات‌ها وضع شوند می‌توانند باعث جهت دهی شوند و به جای سپرده‌گذاری ارزی در بانک‌ها به فعالیت‌های زیرزمینی روی بیاورند. از همین رو ما در این مورد به جمع‌بندی خاصی نرسیده‌ایم .
نوبخت با بیان اینکه 30 هزار میلیارد تومان برای به طرح‌های عمرانی افزوده شده است، گفت: به طور متوسط رشد منابع عمومی 12 درصد بوده است با همین اوصاف برای سال 98 بالغ بر 65 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی در نظر گرفته شده است که این رقم در سال جاری 62 هزار میلیارد تومان بود این نشان می‌دهد که ما به دنبال افزایش رونق و اشتغال درکشور هستیم .
نوبخت در مورد بودجه دستگاه‌های فرهنگی و مذهبی گفت:‌ ما باید بودجه نهادهای فرهنگی و مذهبی را تامین کنیم اما این کار نباید بدون ضابطه باشد مثلاً باید توجه داشت که حوزه نیز یک دانشگاه است که دانش‌های مذهبی شرقی و غربی تدریس می‌کند. بنابراین تخصیص بودجه برای این نهادها باید با ضابطه و قانون باشد .
-->


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

رشد 124 درصدی خالص سود بانک سینا در 6 ماهه اول امسال

به عنوان نخستین شرکت بیمه ای؛ بیمه سامان اساسنامه خود را به روز کرد

برگزاری گردهمایی کارکنان جزیره کیش بانک ایران زمین

چک‌های تضمین شده صرفاً در وجه ذینفع صادر می‌شود

50 شعبه بانک کشاورزی تا پایان امسال تعطیل می شود

بانک‌پاسارگاد از نفرات برتر کنکور سراسری تقدیر کرد

سومین خط تولید گروه ملی تا پایان هفته جاری وارد مدار می شود

بازار ارز در کنترل بانک مرکزی است/ مردم مراقب دلالان باشند

معامله نزدیک به 24 هزار تن مواد شیمیایی در بورس کالا

کاهش نرخ دلار به 10100 تومان/رشد 40 هزار تومانی قیمت سکه با ورود تقاضای جدید+ جدول

آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها جهت خرید ارز

تاکید عضو هیات مدیره بانک ملی بر لزوم فروش املاک مازاد

پست‌بانک برای اشتغال‌زائی درروستاها تسهیلات مناسبی پرداخت‌کرده‌است

بازدید از موزه بانک ملّی برای کاربران کانون جوانه ها رایگان شد

اهمیت استقلال از بانک‌ها کمتر از دولت نیست

افتتاح آموزشگاه سه کلاسه شهدای بانک رفاه در استان خراسان رضوی

بانک صادرات ٨٦ هزار نفر را روانه خانه‌بخت کرد

استوارتر از پیش در بیست و ششمین سال فعالیت بانک مهر اقتصاد

لایحه اصلاح قانون بانک مرکزی گامی در جهت استقلال بانک مرکزی/ اهمیت استقلال از بانک‌ها کمتر از دولت نیست

بیمه ایران 500 میلیون تومان خسارت به زلزله زدگان پرداخت کرد

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز