رئیس دوره‎ای اجلاس اوپک:
باید به تلاش‌های مشترک‌ برای حفظ توازن و ثبات بازار نفت ادامه دهیم نفت و گاز

باید به تلاش‌های مشترک‌ برای حفظ توازن و ثبات بازار نفت ادامه دهیم

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رئیس دوره‌ای اجلاس اوپک بر ادامه تلاش‌های مشترک اعضای این سازمان برای حفظ توازن و ثبات بازار نفت تاکید کرد و گفت: در این مسیر، همکاری‎های مشترک با دوستان غیر اوپکی نیز حائز اهمیت است.

به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه اوپک، سهیل المزروعی امروز (پنجشنبه، 15 آذر ماه) در افتتاحیه یکصدوهفتادوپنجمین نشست این سازمان، اظهار کرد: اوپک نامه‌ای از قطر دریافت کرد که از قصد این کشور برای خروج از عضویت در این سازمان از اول ژانویه طبق ماده هشت اساسنامه اوپک خبر داده است. همه کشورهای عضو حق حاکمیتی خروج از سازمان را دارند و این نیازمند هیچ تأییدی از سوی نشست اوپک نیست. اوپک به تصمیم اتخاذشده از سوی دولت قطر احترام می‌گذارد.
وی با بیان این‎که همه می‌توانیم بگوییم سال 2018 سال مثبتی بوده است، ادامه داد: ما شاهد پیشرفت مثبت در حذف مازاد ذخیره‌سازی بوده‌ایم، بازار بازگشت بیشتری به توازن داشته و همکاری عالی میان اعضای اوپکی و غیر اوپکی توافق جهانی کاهش تولید نفت جریان داشته است. موفقیت‌های این کشورها در خدمت منافع مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان، صنعت نفت و اقتصاد جهانی بوده است.
به گفته المزروعی، هیچ تردیدی نیست که توافق یادشده، یک موفقیت بوده است و خوش‌بینی و اعتمادبه‎نفس بیشتری در بازار نفت ایجاد کرده و از پشتیبانی دیگر تولیدکنندگان و همچنین مصرف‌کنندگان و سازمان‌های جهانی مختلف برخوردار شده است. با این همه، فکر می‌کنم می‌توانیم تأیید کنیم که کار ما پایان نیافته است.
رئیس دوره‌ای اجلاس اوپک تصریح کرد: با نگاه به سال 2019 میلادی، شاهد مجموعه‌ای جدید از چالش‌ها هستیم. از جمله این چالش‌ها، افزایش عرضه فراتر از تقاضای جهانی است و نشانه‌هایی از کند شدن رشد تقاضا مشاهده می‌شود.
وی افزود: امروز این حیاتی است که ما فاصله احتمالی میان عرضه و تقاضای نفت در سال 2019 میلادی و چگونگی تأثیر آن بر سطح ذخیره‌سازی و توازن بازار را که در دو سال گذشته به سختی به آن دست یافته‌ایم، ارزیابی کنیم. مطمئنم که همه کشورهای عضو با دبیرخانه اوپک و شریکان غیراوپکی ما همکاری می‌کنند.
المزروعی ادامه داد: ما باید بر تلاش‌های مشترک‌مان برای توازن بازار که در سال 2018 به آن دست یافتیم، حفظ ثباتی که همه خواهان آن هستیم و تضمین این که بنیادی محکم وجود دارد که به صنعت نفت امکان سرمایه‌گذاری لازم برای تحقق تقاضای آینده نفت را می‌دهیم، تمرکز کنیم. این مستلزم آن است تا راهبردی را که در ژوئن 2018 اتخاذ کردیم، تغییر دهیم.
وزیر انرژی و صنعت امارات عنوان کرد: در این زمینه، باید اهمیت یک اوپک چابک و آینده‎نگر را به خود یادآوری کنیم و قدر تلاش‌های مشترک با دوستان غیر اوپکی خود را در قالب توافق جهانی کاهش تولید نفت بدانیم. تجربه بارها نشان داده است که اصل پایدار همکاری و شجاعت برای تجربه چیزهای جدید، همچون توافق جهانی کاهش تولید نفت، می‌تواند موفقیت‌های بزرگ به همراه داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین تلاش برای تداوم رابطه‌ای دائمی‌تر با تولیدکنندگان نفت غیر عضو اوپک مهم است تا به‌طور مستمر با متغیرهای مداوم بازار انطباق یابیم و به رویارویی با چالش‌ها و فرصت‌هایی که در ماه‌ها و سال‌های آینده در پیش داریم، کمک کنیم. انتظار حمایت شما در اتخاذ تصمیم درست در نشست امروز و نیز حمایت از یک قطعنامه مثبت همراه با دوستان غیر اوپکی را در نشست فردا (16 آذرماه) دارم.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

از وین تا پارس جنوبی در گفت‌وگو با وزیر نفت

وزیر نفت امشب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری حاضر می‌شود

شرکت‎های انرژی دانا، سرمایه‎گذاری صنعت نفت و گسترش انرژی پاسارگاد تفاهم‎نامه امضا کردند

هدف اصلی احیای کارت سوخت جلوگیری از قاچاق است

سرپرست معاونت تولید شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

​چرا دستاورد هیئت ایرانی در اوپک 175 بزرگ است؟

نخستین شماره از نشریه پتروپم منتشر شد

نخستین جایگاه فشرده عرضه بنزین راه‌اندازی شد

مشکلی در تامین گاز مایع زاهدان وجود ندارد

برنامه‎های هفته پژوهش در دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه شریف

بیش از 14 هزار تن فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی معامله شد

روسیه اجرای توافق کاهش تولید را از ژانویه 2019 آغاز می‌کند

قیمت نفت در 2019 حدود 60 دلار خواهد بود

افزایش یارانه‌ها منوط به بالا رفتن نرخ حامل‌های انرژی است

دستاوردهای واحد خدمات فنی چاه‌های منطقه سیری تشریح شد

وزیران انرژی عربستان و آمریکا دیدار کردند

قیمت نفت به تدریج افزایش می‌یابد

پاسخ شرکت ملی گاز به خبری درباره گازرسانی زاهدان

​مسابقه متخصصان جوان صنعت نفت ایران برگزار می‌شود

تشریح وضع اجرای طرح‎های نگهداشت و افزایش تولید در مناطق نفت‎خیز جنوب

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز