مرگ تدریجی در راه است؟ اقتصادی

مرگ تدریجی در راه است؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - جن کریستنسن سی ان ان درباره تاثیرات منفی تغییرات آب و هوایی تخمین‌های مختلف و سناریوهای گوناگون مطرح شده است. اما درباره این موضوع که مقابله نکردن با این تغییرات تبعات بسیار منفی بر تمامی جنبه‌های زندگی انسان دارد، هیچ تردیدی وجود ندارد. در گزارش جدیدی که از سوی دولت آمریکا منتشر شده نسبت به این اثرات نابودکننده هشدار داده شده و آمده است، تغییرات آب و هوایی هر ساله صدها میلیارد دلار زیان به وجود خواهد آورد و در بدترین حالت می‌تواند در چند دهه آینده 10 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور بکاهد.

دیوید استرلینگ از مسوولان مرکز ملی اطلاعات محیط زیست تاکید کرده که متوسط دمای کره زمین بسیار بالاتر از حد طبیعی است و با سرعت زیاد در حال افزایش است و تمامی روندهای منفی حاصل فعالیت بشر است. گروهی متشکل از 13 آژانس فدرال با بهره‌گیری از هزار متخصص از جمله 300 دانشمند برجسته گزارش یادشده را تهیه کرده‌اند. این دومین گزارش است و در اولین گزارش که در نوامبر سال پیش منتشر شد آمده بود، هیچ عاملی غیر از فعالیت انسان سبب تغییرات آب و هوایی نشده و به ویژه افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای وضعیت خطرناک کنونی را به وجود آورده است.
یافته‌های علمی این تحقیق با دیدگاه ترامپ که می‌گوید تغییرات آب و هوایی دروغ است در تضاد کامل قرار دارد. گزارش جدید و صدها گزارش علمی و تحقیقاتی دیگر اثبات می‌کند که تغییرات آب و هوایی صرفا سبب افزایش دما در یک روز یا یک مورد سیل و خشکسالی در یک کشور نمی‌شود، بلکه تغییرات یادشده یک روند منفی بسیار خطرناک زیست محیطی و آب و هوایی به وجود آورده که با گذشت زمان بر تاثیرات منفی آنها افزوده خواهد شد. نکته نگران‌کننده‌تر این است که حتی اگر خوش‌بینانه‌ترین سناریو تحقق یابد و تولید گازهای گلخانه‌ای به صفر برسد، باز هم دمای کره زمین 1/ 1 درجه فارنهایت بالا خواهد رفت و این در حالی است که تاکنون هیچ یک از اعضای گروه 20 اقتصاد بزرگ جهان به اهداف زیست‌محیطی خود دست پیدا نکرده‌اند. اگر اقدامات بزرگ برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای انجام نشود در پایان سده حاضر متوسط دمای کره زمین 9 درجه فارنهایت یا 5 درجه سانتی‌گراد بالاتر از دمای دوران قبل از انقلاب صنعتی خواهد بود.
اما هزینه‌های این تغییرات چیست؟ در گزارش دولت آمریکا آمده است، زیان‌های تغییرات آب و هوایی می‌تواند به صدها میلیارد دلار در سال برسد و صرفا در جنوب شرق آمریکا تا سال 2100 پانصد میلیون ساعت کاری به دلیل گرما از میان خواهد رفت. در سال‌های آینده کشاورزان با شرایط دشوارتر مواجه خواهند شد. زیرا کمیت و کیفیت محصولاتشان به دلیل افزایش دمای هوا، خشکسالی و سیل کاهش خواهد یافت. میزان کاهش محصولات ممکن است به 25 درصد برسد. در بخش دامداری نیز افزایش دمای هوا بر کیفیت و میزان محصولات اثر خواهد گذاشت. این تاثیرات صرفا در آمریکا رخ نخواهد داد، بلکه در تمامی کشورهای جهان مشاهده می‌شود. از پیش بر میزان خشکسالی، سیل و زیان‌های گوناگون افزایش دمای کره زمین افزوده شده است.
افزایش حتی چند درجه دمای هوا به مرگ تعداد بیشتری از انسان‌ها منجر خواهد شد. در برخی مناطق آمریکا که پیش‌بینی شده بیشترین افزایش دما را در چند دهه آینده شاهد باشند، میزان مرگ و میرهای زودهنگام سالانه هزاران مورد افزایش می‌یابد. از سوی دیگر بر شیوع بیماری‌های مختلف حاصل از گزش حشرات افزوده می‌شود. بیماری‌های ریوی و آلرژی‌ها نیز به دلیل تغییرات آب و هوایی شدت پیدا می‌کنند. دانشمندان معتقدند سلامت هیچ‌کس از اثرات تغییرات آب و هوایی مصون نیست و به‌ویژه در کشورهای فقیر و در حال توسعه، بیماری‌های مختلف بیش از پیش مشاهده خواهد شد و کودکان، سالخوردگان و رنگین‌پوستان در معرض ریسک بیشتری قرار دارند. گرما سبب خواهد شد، آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها که از پیش مخرب‌تر و طولانی‌تر شده تا سال 2050 هر سال افزایش پیدا کند و افزایش سطح آب اقیانوس‌ها، سیل و توفان سبب خواهد شد در سواحل آمریکا، زیرساخت‌های عمومی و هزار میلیارد دلار ثروت ملی که در ساخت و سازها صرف‌شده در خطر قرار گیرد. تعداد روزهایی که دمای هوا به‌شدت بالا می‌رود، افزایش می‌یابد و زیان‌های بزرگ اقتصادی به مناطق مختلف وارد می‌شود. از سال 1900 تاکنون سطح آب اقیانوس‌ها 17 تا 20 سانتی‌متر بالا آمده و تقریبا نیمی از این افزایش از سال 1993 تاکنون رخ داده است. این سرعت رشد بسیار نگران‌کننده است. تا اواسط قرن حاضر احتمالا قطب شمال در پایان تابستان‌ها تمامی یخ‌های خود را از دست می‌دهد و این عاملی برای افزایش انتشار گاز متان، افزایش رطوبت و تولید گرمای بیشتر است. اما چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟ گزارش دولت آمریکا برای آگاهی دادن به سیاست‌گذاران تهیه شده و در آن آمده است، اگر آمریکا فورا استفاده از سوخت فسیلی و انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد، می‌توان از مرگ هزاران نفر و خسارت‌های بزرگ اقتصادی جلوگیری کرد. در حالی که وزارت دفاع آمریکا مشغول مطالعه درباره اثرات تغییرات آب و هوایی بر امنیت این کشور است، ترامپ همواره خطرات این تغییرات را نادیده گرفته است.
در ماه اکتبر گزارشی که از سوی سازمان ملل منتشر شد، از تمامی دولت‌ها خواست در تمام جنبه‌های جامعه تغییرات فوری، فراگیر و بی‌سابقه اعمال کنند، تا از اثرات بزرگ و منفی تغییرات آب و هوایی اجتناب شود. در واقع اگر چنین اقداماتی صورت نگیرد در سال 2030 دمای کره زمین به 5/ 1 درجه سانتی‌گراد بالاتر از رقم مربوط به قبل از انقلاب صنعتی خواهد رسید و این به معنای افزایش سریع موارد آتش‌سوزی‌ها، خشکسالی، شیوع بیماری‌ها، سیل و زیان‌های عظیم برای جهان است. اما تنها در مجامع علمی به این نوع گزارش‌ها واکنش جدی نشان داده می‌شود. برخی از دانشمندان می‌گویند حتی اگر بخواهیم آمریکا را به شکل یک شرکت اداره کنیم باید به تغییرات آب و هوایی به‌عنوان تهدیدی که اثرات منفی رو به رشد برای توسعه این شرکت دارد توجه کنیم. متاسفانه دولت آمریکا اثرات منفی این تغییرات بر اقتصاد را اندک می‌داند و گاه حتی این اثرات را به رسمیت نمی‌شناسد. علم ثابت کرده که این اثرات واقعی و رو به رشد هستند و سلامت و زندگی آمریکایی‌ها هر روز بیشتر در خطر قرار می‌گیرد. اما از آنجا که تغییرات آب و هوایی به تدریج رخ می‌دهند توجه کافی به آنها نمی‌شود.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کدام چالش‌ها اقتصاد ایران را زمین‌گیر کرد؟

تن آهو، پوست شیر؛ مصاف بازار آنلاین خرده‌فروشی با بازار دست‌دوم

آیا کانال مالی اروپا می‌تواند راهگشای مراودات بانکی ایران با جهان خارج باشد؟

سال سرخوردگی؛ آیا نارضایتی اجتماعی در کشور قابل اصلاح است؟

کارنامه اقتصادی 1397؛ مصائب سیاست‌گذاری، بدون پشتوانه نظری

بخش خصوصی؛ نگران اما امیدوار

آیا سپرده‌گذاری در بانک‌ها دیگر جذاب نیست؟

پایان دادن به بنگاهداری صندوق‌های بازنشستگی چگونه ممکن است؟

چگونه سیاست‌های مغذی قاچاق، اقتصاد ایران را به بیراهه برد؟

سال 1398؛ بخش کشاورزی امیدبخش

ارزیابی سیاست‌گذاری پولی در اقتصاد ایران

بازیگر نقش اول آشفتگی‌ها؛ چرا فضای کسب‌وکار در سال 1397 نامساعدتر شد؟

بازی با حاصل جمع صفر؛ چرا به بحران سیاستگذاری دچار شدیم؟

سیمای توسعه انسانی؛ ایران از منظر شاخص‌های رفاه و توسعه در کدام نقطه ایستاده است؟

کدام عوامل تولید را در سال جدید مختل می‌کنند؟

برنامه دولت برای سال جدید پایان مداخله‌ در اقتصاد باشد

الزامات تدوین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت

گشایش پس از سختی

پرسش بزرگ سال 97

عامل نجات بانک‌ها

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری