تحولات داخلی و خارجی ماقبل سال جدید میلادی اقتصادی

تحولات داخلی و خارجی ماقبل سال جدید میلادی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مرضیه صدری
بازارها آخرین هفته پاییز را در حالی سپری کردند که همچنان بازار مواد غذایی با افت قیمت در بازارهای طلا و ارز همراه نشدند. اگر چه مسئولین در روزهای اخیر وعده کاهش قیمت ها را به دنبال تشدید تنظیم و کنترل بازار با ابزارهای مختلف اعلام کردند اما بنظر می رسد این موضوع در مراحل تولید، عرضه و فروش با مقاومت مواجه می شود.
از طرفی افت قیمت در برخی بازارها مثل گوشی تلفن همراه با سیاست های نظارتی، برای بهبود سایر بازارها طی روزهای آینده اگرچه با سرعت کمتر ایجاد امیدواری می کند.
با توجه به غیر مولد بودن بازارهای طلا و ارز انتظار حال و روز بهتری از بازار سرمایه در روزهای اخیر داشتیم اما بورس به تنهایی در یک هفته گذشته با سقوط 9هزار واحدی همراه شد و با بازدهی منفی 5.6 درصد به کار خود خاتمه داد.
شاخص بورس در هفته گذشته هر 5 روز کاری را منفی پشت سر گذاشت به طوری که چهارشنبه گذشته برای هفتمین روز متوالی 3 هزار و 63 واحد و مجموعا در 7 روز کاری 10 هزار و832 واحد افت را تجربه کرد. در مقایسه با هفته ماقبل مجموع حجم و دفعات دادوستد به ترتیب 14(1124 میلیون سهم) و 15(106128 نوبت) درصد کاهش یافته اما ارزش معاملات با رشد 2 درصدی به 19 هزار و 769 میلیارد ریال رسید.
کاهش قیمت دلار در بازار داخلی سبب شد که تمام برآورد از سود شرکت های صادرات محور تغییر کرده و نظر به این که قیمت سهام بازار سرمایه با قیمت های بالای دلار رشد کرده بود، کاهش سود این شرکت ها قوی تر شدن طرف عرضه و کاهش خریدارها را به دنبال داشت. به همین دلیل بازار سرمایه که در شهریورماه صعودی بود، ناگهان با شروع کاهش دلار، نزولی شد.
تشدید تحریم ها که مشکلات فروش و افزایش بهای حمل را برای شرکت های صادراتی به ارمغان آورد نیز عامل دیگری بود که موجب نزولی شدن قیمت این شرکت ها به دلیل افزایش بهای تمام شده بود.
اکنون قیمت سهام در بازار سرمایه در محدوده جذابی قرار گرفته و بر اساس عقیده کارشناسان جو روانی و حباب بورس تخلیه شده است به طوری که در سه روز هفته گذشته، حضور پر رنگ حقوقی ها در طرف تقاضا را شاهد بودیم به طوری که آمارها از خرید سهام معدنی، پتروشیمی و پالایشگاهی و فروش شرکت های خودرو سازی توسط حقوقی ها حکایت می کند.
عرصه بین الملل نیز به نوعی شاهد اتفاقات غیر منتظره بود. عملیات برون مرزی ترامپ این بار بر خروج نیروهای امریکایی از سوریه و افغانستان و انتقال آنها به اربیل عراق تمرکز کرده بود که این تصمیم در کنگره و سنا و رسانه های امریکایی با واکنش های منفی مواجه شد. از سوی دیگر شاهد سکوت عربستان و تایید نتانیاهو در این خصوص بودیم که این فرضیه را تقویت می کند که ترامپ اهداف خاص و جدیدی در منطقه از این موضوع دنبال می کند و بدنبال اثبات پایبندی خود به شعارهای انتخاباتی است.
هفته گذشته اما ادامه دیپلماسی «انسجام منطقه» ایران را با سفر روحانی به ترکیه و دستاوردهای بزرگ تجاری و بانکی شاهد بودیم. گفت و گو های رد و بدل شده نشان می دهد که مدیران دیپلماسی و اقتصادی کشور کماکان پیگیر راه حل هایی هستند که توسط چین، روسیه و اروپا وعده داده شده و همه از تحقق قریب الوقوع آنها خبر می دهند.
از جمله اخبار جالب روزهای پایانی سال میلادی اعلام آمادگی سوییس برای اجرای کانال مالی ویژه اروپا با ایران است. در حالی که گفته می شود سوئیس با حمایت ترامپ به دنبال ایجاد سوییفت جایگزین با ایران است، چرا که اگر اجرای این کانال مالی (اس پی وی) اجرای موفقیت آمیز داشته باشد، قدرت و اعتبار سوییفت را در کل مبادلات جهانی تضعیف خواهد کرد.
هفته گذشته چالش های نفتی در برزخ اخبار متناقض ادامه داشت. بازار نفت هفته گذشته را با کاهشی شدید سپری کرد. به گونه ای که قیمت نفت برنت به عنوان اصلی ترین شاخص بازار، از 59 دلار و 61 سنت ابتدای هفته به 53 دلار و 29 سنت به ازای هر بشکه رسید.
خبرهای افزایش تولید نفت شیل در آمریکا و همچنین افزایش ذخایر این کشور در روزهای گذشته به شدت بازار نفت را تحت فشار گذاشته است.
در همین حال تحلیل گران بر این باورند که کندی رشد اقتصادی جهان و همچنین جنگ تجاری آمریکا و چین نیز بر کاهش بیشتر قیمت ها تاثیر داشته اند.
همچنین گفته می شود که اوپک نیز تا کنون نتوانسته است در تثبیت بازار نقش داشته باشد و ممکن است ناتوانی این سازمان در افزایش قیمت ها ادامه داشته باشد.
این در حالی است که روز چهارشنبه هفته اخیر، موسسه نفت آمریکا (API) در گزارشی اعلام کرد که ذخایر نفت این کشور 3.4 میلیون بشکه بیشتر شده اند و این مساله قیمت نفت را به شدت کاهش داد.
کندی رشد اقتصاد های بزرگ جهان نیز عامل دیگری است که قیمت های نفت را تحت فشار گذاشته است. آمارها نشان می‌دهد میزان پالایش نفت خام چین در ماه نوامبر نسبت به ماه اکتبر کاهش‌یافته که این نشان‌دهنده افت تقاضا برای سوخت در این کشور است.
از این رو گفته می شود روند نزولی نفت در هفته های آتی ادامه خواهد داشت، مگر این که اوپک بتواند سطح عرضه را کاهش داده و بازار را تا حدودی تثبیت کند.



ارسال نظر شما

Protected by FormShield

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری