شایسته گزینی مجلس با چه ابزاری؟ اقتصادی

شایسته گزینی مجلس با چه ابزاری؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت -
علی پاکزاد
سخنگوی شورای نگهبان در مورد برخورد نامناسب برخی از نمایندگان با مردم در فضای مجازی نوشت: ”باید اذعان نمود نظارت حداقلی شورای نگهبان از عهده این مهم بر نمی آید. مجلس کارآمد، نیازمند ساز و کار ‎شایسته گزینی است“.
این اظهار نظر و ضرورت پرداختن به آن از زاویه ارتقاء سطح شایستگی های نمایندگان جای تامل دارد زیرا این مسئله یک ضرورت است و از سوی دیگر باید دید با چه ابزاری این اتفاق خواهد افتاد.
نظر سخنگوی شورای نگهبان به نظر می رسد افزایش سطح نظارت شورای نگهبان از سطح حداقلی امروز آن است ولی این تنها دیدگاه در رابطه با موضوع ارتقاء شایسته سالاری در مجلس شورای اسلامی نیست، حتی اظهارنظر صورت گرفته از سوی آیت الله جنتی به عنوان ریاست شورای نگهبان نیز زاویه دیگر و نگاه دیگری به این موضوع است که پیشنهاد آموزش نمایندگان را در بدو ورود به مجلس مطرح می کنند.
موضوع شایسته گزینی نمایندگان مجلس البته از مسیرهای ریشه ای تر نیز ممکن است، به طور مثال موضوع تقویت ساختارهای حزبی و برگزاری انتخابات در چهارچوبهای حزبی از جمله این راهکارهاست که می تواند هم نمایندگانی کارکشته تر را راهی مجلس کند و هم نمایندگان به صورتی شفاف مجبور به عمل به تعهدات حزبی خود در قبال مردم و موکلینشان خواهند شد.
برگزاری انتخابات به صورت استانی نیز از جمله دیگر پیشنهاداتی بود که در سالهای گذشته مطرح شده و طرفداران و منتقدین خود را داشته است. اما در این چارچوبها باید دید هر راهکار چگونه می تواند ضمن حفظ قدرت انتخابات عامه مردم در نهایت فرصت حضور نمایندگانی را فراهم سازد که برای احقاق حقوق مردم توانمندتر هستند.
در عمل انتخاب روش های انتخاباتی و یا نظارتی با بازخوانی چهاردهه تجربه در زمینه برگزاری انتخابات و دموکراسی ایرانی اسلامی باید صورت گیرد.
در این مسیر بازگشت به اصول می تواند برخی از سئوالات کلیدی را به ما پاسخ دهد به طور مثال هدف از نمایندگی مجلس چیست؟ و یا جایگاه حقوقی مردم در ارتباط با نمایندگان چگونه تعریفی دارد؟ و سئوالاتی از این دست در بازخوانی و اصلاح روندی که منجر به تشکیل مجالس می شود ضرورت دارد.
انگیزه های حضور در صف نمایندگان مجلس به طور حتم پیشتر و بیشتر از روندهای انتخاباتی منجر به حضور شایستگان در رقابت های انتخاباتی خواهد شد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک گردشگری
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت