فرصت تنوع بخشیدن به روابط تجاری ایران و هند فراهم است اقتصادی

فرصت تنوع بخشیدن به روابط تجاری ایران و هند  فراهم است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - در نشست اخیر اتاق تهران با موضوع هند پنجره‌ای فراسوی تحریم‌ از سوراب کومار سفیر این کشور تقدیر شد. کومار آخرین روزهای پایان مأموریتش در ایران را می‌گذراند. او در گفت‌وگویی کوتاه با سایت خبری اتاق تهران از لزوم بازنگری سبد تجاری دو کشور و استفاده بهتر از فرصت‌های همکاری ایران و هند گفت.
* روابط تجاری بین ایران و هند در ماه‌های اخیر دستخوش مسائل تحریم شده است. فرصت‌های همکاری را با توجه به شرایط جدید چطور ارزیابی می‌کنید؟
فرصت‌های خوبی برای تنوع بخشیدن به تجارت بین ایران و هند به‌ویژه پس از معافیت هند از تحریم امریکا برای خرید نفت ایران وجود دارد. ما اکنون از ایران نفت می‌خریم و پول خرید نفت در حساب‌های ایران که در بانک‌های هند بازشده، ذخیره می‌شود. ایران می‌تواند از روپیه موجود در این حساب‌ها کالای بیشتری از هند بخرد. البته سبد تجاری بین دو کشور باید بررسی شود تا ایران بتواند از این موجودی به بهترین شکل برای خرید کالای هندی استفاده کند.
* در چهار سال اخیر در سفارت هند برای نزدیکی بین دو ملت و توسعه همکاری‌های تجاری چه برنامه‌هایی دنبال شده است؟
به‌عنوان سفیر هند اجرای موضوعات موردتفاهم بین دولت‌های دو کشور را دنبال می‌کردم. نخست‌وزیر هند آقای مودی در سال 2016 به ایران سفر کرد. هم‌چنین در فوریه سال جاری میلادی آقای روحانی به هند سفر کرد و تفاهم خوبی بین دو دولت ایجاد شده است. پروژه توسعه بندر چابهار یکی از این مهم‌ترین مسائل موردتفاهم دو دولت است. تسهیل مسافرت شهروندان دو کشور، حمل‌ونقل، کریدور شمال و جنوب، تبادل هیدروکربن که البته در شرایط کنونی دچار چالش شده است، علم و فناوری، آموزش و روابط فرهنگی از مسائل عمده موردتفاهم دولت‌ها بوده است و البته قصد داریم پیش از نوروز امسال یک فستیوال فرهنگی هند در ایران برگزار کنیم. غیر از مسائل تجاری موضوعات فرهنگی را هم دنبال می‌کنیم.
* فضای اقتصاد جهانی درگیر جنگ تجاری است. تحلیل گران از نظم نوین جهان می‌گویند که در آن چین به جایگاه ایالات‌متحده امریکا می‌رسد. کشور شما رقیب توسعه‌ای چین در آسیاست هرچند تنش‌های شما با آمریکایی‌ها کمتر است. دراین‌باره چه نظری دارید؟
هند به روابط دوستانه با تمام کشورها باور دارد و سیاست خارجی هند هم بر همین مبنا شکل‌گرفته است. امیدواریم هرچه زودتر اوضاع جهان بهبود پیدا کند و تنش‌ها با گفت‌وگوی صلح‌آمیز بین کشورها کمتر شود.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری