چندنرخی بودن دلار ضروری‌است طلا و ارز

چندنرخی بودن دلار ضروری‌است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - یک کارشناس اقتصادی اقدامات اخیر بانک مرکزی و اصلاح اصول پیمان سپاری ارزی را از دلایل اصلی کاهش نرخ ارز عنوان و بر افزایش تمرکز بانک‌مرکزی بر بازار حواله تاکید کرد.

به گزارش فصل تجارت،مجید شاکری دلیل اصلی کاهش اخیر نرخ ارز را حضور هوشمندانه بانک مرکزی در بازار ارز عنوان کرد و افزود: این حضور مبتنی بر خرید و فروش است و فقط مربوط به فروش نیست.
وی با اشاره به اینکه اقدامات بانک مرکزی برای مقابله با پولشویی هم تاثیر جدی بر کنترل بازار داشته‌ است، ادامه داد: همه کارهایی که برای مبارزه با پولشویی انجام شده صحیح نبوده‌ و شاید کمی زود صورت گرفته است اما حذف چک‌های تضمینی و محدودسازی تراکنش پوزها دو اقدام فوق‌العاده موثر بر کنترل نوسانات بازار ارز بوده است.
شاکری اضافه کرد: ضمن تقدیر از بانک‌مرکزی باید تاکید کرد که ریسک‌ها در بازار حواله همچنان برقرار است و ما داریم به سمت پایان سال میلادی و چینی می‌رویم که فصل بدی برای بازار حواله‌ است اما راه‌حل‌هایی که برای بهبود این بخش اتخاذ می‌شود راه‌حل‌های پایدار نیست و باید تدابیر بهتری اندیشیده شود.
این کارشناس بر تغییر اصول پیمان سپاری‌ به عنوان مسئله‌ای مهم در بازار حواله تاکید کرد و گفت: من پیشنهاد می‌کنم که به سمت پیمان‌سپاری سبک برویم، به این صورت که هر صادرکننده و وارد کننده‌ای بتوانند ارز مورد نیاز خود را از هر جایی که بخواهند خرید و فروش کنند و هنگام واردات و صادرات خود پیمان بسپرند و بخرند.
شاکری یکی دیگر از دلایل کاهش اخیر نرخ ارز را کاهش واردات عنوان کرد و ادامه داد: این کاهش دو طرفه‌است که یک طرف آن ناشی از تخریب و طرف تقاضا و کاهش طبیعی نرخ ارز و طرف دیگر به دلیل موانعی است که وزارت صنعت در مقابل صادرات می‌گذارد.
وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی تمرکز کافی بر بازار حواله نداشته‌است، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی با تاکید بر بازار اسکناس کار جدی و فعالی را در بازار حواله انجام نداده است و در این میان نباید نقش معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه را هم در این میان نادیده گرفت که متاسفانه به نظر می‌رسد دانش فنی و علاقه کافی را در این زمینه ندارد.
به نوشته اقتصادآنلاین،وی در پایان در خصوص چندنرخی بودن ارز در لایحه بودجه98 گفت: به نظر می‌رسد که چاره‌ای جز استفاده از چنین لنگرهایی در اقتصاد وجود ندارد و فعلا باید از همین سیستم استفاده کرد.
شاکری در این خصوص خاطرنشان کرد: البته باید توجه کرد که قیمت ارز حواله‌ای که می‌خواهد برای غذا و دارو آزاد شود کمتر از ارز حواله‌ای است که می‌خواهد برای مصارف دیگر آزاد شود زیرا فشارهای تحریمی و یا بهانه آن بر روی آن کمتر است پس خیلی نمی‌توان گفت لزوما قیمت این کالاها باید با سایر کالاها یکی باشد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری