پیروزی نسبی در تحریم‌ها اقتصادی

پیروزی نسبی در تحریم‌ها

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - چند عامل مهم در شرایط فعلی ثبات نسبی اقتصادی یعنی کاهش نرخ ارز و تورم ماهانه نقش بازی کرده است. تغییر در چینش مهره‌های اقتصادی دولت بویژه ورود چهره‌هایی که مدیریت بحران بهتری دارند و کنار هم قرار گرفتن چهره‌هایی چون دژپسند به عنوان وزیر اقتصاد و دکتر طیب‌نیا به عنوان مشاور ارشد اقتصادی در نهایت به ثبات و کنترل التهابات بازار انجامید.
مرتضی اسدی نکته دیگر این که از طوفان سال گذشته تا به امروز ما به تدریج به یک تعادل نسبی در انتظارات رسیدیم. چون افزایش نرخ ارز منطق دارد و نمی‌تواند خارج از قواعد بازار حرکت کند، بنابراین طبیعی است که به مرور برخی از حباب‌هایی که در قیمت ارز پدید آمدند از بین رفت. هر چند هنوز هم کل حباب تخلیه نشده است و معتقدم همچنان نرخ ارز واقعی نیست. به این معنا که اگر نرخ ارز را بر مبنای نرخ تورم نسبی در نظر بگیرید باز قیمت فعلی واقعی نخواهد بود و در حقیقت التهابات و انتظارات بدبینانه‌ای که نسبت به آینده وجود داشته این حباب را به وجود آورده و همین انتظارات بخشی از ‌آن حباب را نگه داشته اما اگر ما دیپلماسی فعال اقتصادی داشته باشیم این حباب باقیمانده هم تخلیه خواهد شد.
نکته دیگر درباره پایین آمدن نرخ ارز این است که اضلاع مثلث تحریم یعنی امریکا، اسرائیل و عربستان به خاطر مسائلی که در منطقه و حوزه بین‌الملل پیش آمد نتوانستند همگرایی خود را به‌طور کامل حفظ کنند، بویژه باید از قتل آن روزنامه‌نگار یاد کنیم که سایه خود را بر روابط امریکا و عربستان انداخت و مجموعه‌ای از این عوامل از شدت تحریم‌ها کاست و از پیامدهای آن می‌توان به معافیت چند ماهه هشت کشور برای خرید نفت ایران اشاره کرد.
موضوع دیگری که در این رابطه وجود دارد این است که به هر حال اقتصاد ایران یک اقتصاد بزرگ است. اقتصاد جزیره‌ای نیست که به سهولت بتوان آن را تحریم کرد. در واقع تحریم‌های یکجانبه امریکا شاید بتواند یک اقتصاد کوچک را منزوی کند و کارساز باشد اما اقتصاد ایران شرکای متنوعی دارد و این اقتصاد را نمی‌توان با یک فرمان تحریم کرد. حتی اگر غول بزرگی مثل امریکا طراح این تحریم‌ها باشد. از طرفی توجه کنیم طیف جدید سیاستمداران حاکم بر دولت امریکا که از جمهوریخواهان هستند در انتخابات کنگره امریکا شکست خوردند و بدون حمایت دموکرات‌ها نمی‌توانند قوانین لازم را در کنگره به تصویب برسانند، به این ترتیب جمهوریخواهان از شدت تحریم‌ها کاستند تا به نوعی همگرایی دموکرات‌ها را جلب کنند، بویژه آنها می‌دانند که در انتخابات دو سال دیگر نیاز به آرای بیشتری برای پیروزی دارند.
مجموعه این عوامل باعث شد که پیش‌بینی‌های بدبینانه چند ماه گذشته عملاً محقق نشود اما نگرانی‌ای که وجود دارد این است که آیا این عوامل پایدار هستند یا نه. در حقیقت ما زمانی می‌توانیم این تفوق و برتری نسبی را حفظ کنیم که رقابت اقتصادی را به جبهه‌های دیگر نکشانیم و همچنان جنگ را در حوزه فرهنگ و اقتصاد و پیشینه تمدنی مان حفظ کنیم و اجازه ندهیم که این ستیز به رویارویی فیزیکی منجر شود، همچنان که تجربه کشورهایی مثل ژاپن، چین، آلمان و... نشان می‌دهد که آنها در میدان جنگ نظامی و فیزیکی برنده نشدند بلکه برتری خود را در حوزه اقتصادی به اثبات رساندند.
مرتضی اسدی /اقتصاددان
منبع:روزنامه ایرانارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کدام چالش‌ها اقتصاد ایران را زمین‌گیر کرد؟

تن آهو، پوست شیر؛ مصاف بازار آنلاین خرده‌فروشی با بازار دست‌دوم

آیا کانال مالی اروپا می‌تواند راهگشای مراودات بانکی ایران با جهان خارج باشد؟

سال سرخوردگی؛ آیا نارضایتی اجتماعی در کشور قابل اصلاح است؟

کارنامه اقتصادی 1397؛ مصائب سیاست‌گذاری، بدون پشتوانه نظری

بخش خصوصی؛ نگران اما امیدوار

آیا سپرده‌گذاری در بانک‌ها دیگر جذاب نیست؟

پایان دادن به بنگاهداری صندوق‌های بازنشستگی چگونه ممکن است؟

چگونه سیاست‌های مغذی قاچاق، اقتصاد ایران را به بیراهه برد؟

سال 1398؛ بخش کشاورزی امیدبخش

ارزیابی سیاست‌گذاری پولی در اقتصاد ایران

بازیگر نقش اول آشفتگی‌ها؛ چرا فضای کسب‌وکار در سال 1397 نامساعدتر شد؟

بازی با حاصل جمع صفر؛ چرا به بحران سیاستگذاری دچار شدیم؟

سیمای توسعه انسانی؛ ایران از منظر شاخص‌های رفاه و توسعه در کدام نقطه ایستاده است؟

کدام عوامل تولید را در سال جدید مختل می‌کنند؟

برنامه دولت برای سال جدید پایان مداخله‌ در اقتصاد باشد

الزامات تدوین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت

گشایش پس از سختی

پرسش بزرگ سال 97

عامل نجات بانک‌ها

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری