تقلید یا خلاقیت؟ اقتصادی

تقلید یا خلاقیت؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مرتضی سلمان پور مدیر ارشد مارکتینگ اگه بخواهیم تعریفی ساده از کمپین بازاریابی تعریف کنیم می‌توان گفت که مجموعه کارهایی است که با هدفی مشخص در یکی از زمینه‌های رشد و توسعه بازار و در جهت افزایش درآمد یا تعداد مشتریان بالقوه انجام می‌شود.

اما طراحی آن بستگی به شرایط و هدف ما دارد، برای مثال شما می‌توانید در روزهایی خاص (مثل روز یلدا) با هدفی مشخص (مثل افزایش چشمگیر فروش) یک کمپین اجرا کنید که این رویداد می‌تواند ترکیبی از بازی‌ها، جوایز، تخفیف‌های ویژه و... باشد، همچنین در طول انجام آن از تمام ابزارهایی که در اختیار دارید مانند ایمیل مارکتینگ، پوش نوتیفیکیشن، ارسال پیامک، اینفلوئنسر مارکتینگ، شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و... استفاده کنید یا حتی وارد همکاری با شرکت‌هایی در اندازه خود شوید و آنها نیز با دادن کد‌های تخفیف خود یا تبلیغ روز خاص شما به بزرگ‌تر شدن کمپین شما کمک کنند.
در فضای استارت‌آپی به‌دلیل وجود چالش‌های مختلف مانند نبود بودجه کافی یا دسترسی مفید فنی و غیر‌فنی شرایط کاملا متفاوت است. مهم‌ترین نکته این است که شما باید با کمترین بودجه، بیشترین بازخورد را داشته باشید. همچنین به گونه‌ای از تخفیف‌ها و جوایز استفاده کنید که این گردش مالی مجدد در شرکت شما استفاده شود و نه هدیه (جایزه) شما در رشد شرکتی دیگر تاثیر گذارد. اما اینکه کدام روش بازاریابی برای مراحل مختلف استارت‌آپ توصیه می‌شود، باید توجه داشت که برای شروع به‌دلیل نداشتن درآمد کافی یا نبود اینوستور(تامین‌کننده مالی) که هزینه موردنظر شما را تامین کند، بازاریابی آنلاین بهتر و اقتصادی‌تر است. زیرا هزینه‌ای کمتر و بازخورد سریع‌تری دارد، اما در ادامه می‌توان از بازاریابی آفلاین مانند بیلبورد و... نیز بهره برد، تا به برند اورنس(شناخت اسم، شناخت دسته فعالیت شما و جایگاه اجتماعی) مناسبی رسید که البته تمامی این‌ کارها و ترتیب انجام آنها می‌تواند بسته به نوع فعالیت شما متفاوت باشد.
به‌هرصورت نحوه بازاریابی در مراحل مختلف یک استارت‌آپ متفاوت است. برای مثال در شرایطی که شما در حال رقابت با استارت‌آپ‌هایی هم‌شکل و هم‌سو با فعالیت خود هستید و بازار رقابت بسیار داغ است، می‌توان گفت که استفاده از بازاریابی آنلاین و آفلاین به‌صورت همزمان، بسیار تاثیرگذار خواهد بود. اما به‌صورت اصولی بهتر است که تا رسیدن به شرایط پایدارمالی یا رسیدن به نقطه سر‌به‌‌سر، از بازاریابی‌های کم‌هزینه استفاده کرد.
با این حال نگاهی کلی به استارت‌آپ‌های داخلی نشان می‌دهد که نقاط ضعف مشترکی در بسیاری از آنها به چشم می‌خورد که به‌نظر من بزرگ‌ترین آنها، نبود خلاقیت و نبوغ در تبلیغات است. همچنین بزرگترین اشتباه آنها در حوزه مارکتینگ استفاده (یا بهتر است بگویم تقلید) از برندهای دیگر برای اجرای یک کمپین است که این کمپین می‌تواند بسیار تعیین‌کننده برای وضعیت شرکت، بقا و ادامه مسیر باشد. زیرا تک‌تک هزینه‌ها در استارت‌آپ (مخصوصا استارت‌آپ‌های نو پا) بسیار مهم است. البته گاهی اوقات چیزی که در بعضی استارت‌آپ‌ها به چشم می‌خورد، هم‌سو نبودن مارکتینگ و به‌خصوص کمپین‌ها با نیازها و اهداف شرکت است.
همچنین عدم استفاده از اِلمان‌های جذاب و عدم توانایی درک شرایط حال شرکت و بازار پیش‌رو باعث اشتباهات بسیاری می‌شود. زیرا شما زمانی که تخمینی از برآورد هزینه آن کمپین و متقابلا درآمد حاصل از آن ندارید، وارد اجرای کمپینی مخالف با نیازهای شرکت می‌شوید، زیرا گاهی می‌توان با هزینه‌ای کمتر، بازدهی و درآمدی بیشتر به‌دست آورد و کمپین می‌تواند بیشتر تاثیرگذار باشد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کدام چالش‌ها اقتصاد ایران را زمین‌گیر کرد؟

تن آهو، پوست شیر؛ مصاف بازار آنلاین خرده‌فروشی با بازار دست‌دوم

آیا کانال مالی اروپا می‌تواند راهگشای مراودات بانکی ایران با جهان خارج باشد؟

سال سرخوردگی؛ آیا نارضایتی اجتماعی در کشور قابل اصلاح است؟

کارنامه اقتصادی 1397؛ مصائب سیاست‌گذاری، بدون پشتوانه نظری

بخش خصوصی؛ نگران اما امیدوار

آیا سپرده‌گذاری در بانک‌ها دیگر جذاب نیست؟

پایان دادن به بنگاهداری صندوق‌های بازنشستگی چگونه ممکن است؟

چگونه سیاست‌های مغذی قاچاق، اقتصاد ایران را به بیراهه برد؟

سال 1398؛ بخش کشاورزی امیدبخش

ارزیابی سیاست‌گذاری پولی در اقتصاد ایران

بازیگر نقش اول آشفتگی‌ها؛ چرا فضای کسب‌وکار در سال 1397 نامساعدتر شد؟

بازی با حاصل جمع صفر؛ چرا به بحران سیاستگذاری دچار شدیم؟

سیمای توسعه انسانی؛ ایران از منظر شاخص‌های رفاه و توسعه در کدام نقطه ایستاده است؟

کدام عوامل تولید را در سال جدید مختل می‌کنند؟

برنامه دولت برای سال جدید پایان مداخله‌ در اقتصاد باشد

الزامات تدوین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت

گشایش پس از سختی

پرسش بزرگ سال 97

عامل نجات بانک‌ها

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری