باز هم ابهام در مفاهیم اقتصادى اقتصادی

باز هم ابهام در مفاهیم اقتصادى

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - دکتر محمد طبیبیان

این روز ها مطالب مختلفى در مورد اقتصاد مطرح شده، مقاماتى که فکر مى کنند تصمیم صحیح اتخاذ کردن خارج از نظریه و تحلیل، بررسى و سنجش علمى اقتصاد مقدور است. کسانى که فکر مى کنند لازمه حل مشکلات اقتصادى اعدام عده اى و تنبیه عده اى دیگر است. آقایى که معلوم نیست جایگاه قانونى اش چیست و تهدیدمى کند جلو فلان و بهمان تصمیم ها را خواهد گرفت. افرادى که تصور مى کنند در ایران نوع دیگرى از اقتصاد لازم است بدون این که بتوانند مشخص کنند چه نوع، افرادى که فکر مى کنند براى اجراى عدالت، اقتصاد علمى کار گر نمى افتد و ایجاد خدشه در تخصیص منابع اجتناب نا پذیر است. على رغم این سردر گمى واقعا" درک بسیارى از مفاهیم اقتصادى چندان پیچیده نیست. به چند مورد توجه مى کنیم:
تصویر و کلیپ هاى زیر مربوط به شیوه حمل و نقل عمومى در دو کشور است هر دو از نژاد بشرى. در مورد این دو حالت که آنان را کشور 'الف' و کشور 'ب' مى نامیم سعى کنیم به پرسش هایى پاسخ دهیم؛
یکم. در کدام کشور الف و ب مرتبا بحث در مورد عدالت اجتماعى، رسیدگى به فقرا، لزوم ارزان نگه داشتن خدمات براى رسیدگى به فقرا در جریا است و رواج گسترده دارد، به همین دلیل هم قیمت خدمات که دولتى است در حدى تعیین مى شود که براى فقرا هم قابل تامین باشد؟ در کدام مورد قیمت هاى خدمات به نحوى تعیین شده که هزینه تولید و نگهدارى،استخدام و تامین نیروى کار متخصص، و بازده به سرمایه گذارى و جبران استهلاک و بهبود فنى را پوشش مى دهد؟
دوم. اگر همین شیوه هاى متفاوت تلقى در مورد اقتصاد و قیمت در سایر امور و سازمان دهى تولید کالا و خدمات(کشاورزى، صنعت تولید آب و برق و سایر حامل هاى انرژى، خدمات شهرى...) در دو کشور به کار رود، آیا عملکرد دو کشور در این زمینه ها نیز به همین شیوه متفاوت نخواهد بود؟
سوم. آنگاه که شیوه برخورد با اقتصاد به این گونه متفاوت باشد کدام یک از دو کشور مفروض الف و ب پیشرفته و کدام عقب مانده خواهند بود؟
چهارم. على رغم سخنرانى هاى دلسوزانه سیاستمداران در مورد عدالت در یکى و اقدامت عملى در دیگرى مردم کدام کشور ثروتمند تر و فاصله ثروت بین فقیر و غنى کمتر خواهد بود؟
این دو کشو کدام هستند؟ کشور الف بنگلادش و کشور ب ژاپن.
این که گفته مى شود اقتصاد کشور لازم است بر اساس مکانیزم قیمت، مکانیزم عرضه و تقاضا و رقابت سازمان یابد مربوط به انتخاب بین این دو 'الگوى' متفاوت مدیریت اقتصاد است. بحث لیبرالیسم و کمونیسم نیست آدرس غلط ندهیم!ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کدام چالش‌ها اقتصاد ایران را زمین‌گیر کرد؟

تن آهو، پوست شیر؛ مصاف بازار آنلاین خرده‌فروشی با بازار دست‌دوم

آیا کانال مالی اروپا می‌تواند راهگشای مراودات بانکی ایران با جهان خارج باشد؟

سال سرخوردگی؛ آیا نارضایتی اجتماعی در کشور قابل اصلاح است؟

کارنامه اقتصادی 1397؛ مصائب سیاست‌گذاری، بدون پشتوانه نظری

بخش خصوصی؛ نگران اما امیدوار

آیا سپرده‌گذاری در بانک‌ها دیگر جذاب نیست؟

پایان دادن به بنگاهداری صندوق‌های بازنشستگی چگونه ممکن است؟

چگونه سیاست‌های مغذی قاچاق، اقتصاد ایران را به بیراهه برد؟

سال 1398؛ بخش کشاورزی امیدبخش

ارزیابی سیاست‌گذاری پولی در اقتصاد ایران

بازیگر نقش اول آشفتگی‌ها؛ چرا فضای کسب‌وکار در سال 1397 نامساعدتر شد؟

بازی با حاصل جمع صفر؛ چرا به بحران سیاستگذاری دچار شدیم؟

سیمای توسعه انسانی؛ ایران از منظر شاخص‌های رفاه و توسعه در کدام نقطه ایستاده است؟

کدام عوامل تولید را در سال جدید مختل می‌کنند؟

برنامه دولت برای سال جدید پایان مداخله‌ در اقتصاد باشد

الزامات تدوین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت

گشایش پس از سختی

پرسش بزرگ سال 97

عامل نجات بانک‌ها

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری