دنیا در آستانه تحولات جدید سال نو میلادی اقتصادی

دنیا در آستانه تحولات جدید سال نو میلادی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت -
مرضیه صدری
روزهای آخر سال 2018 میلادی با تغییرات گسترده در مناسبات بین المللی همراه شده است. تصمیمات و سیاست های تازه ترامپ درباره منطقه و تحلیل های گوناگونی که در خصوص این تصمیم از سوی کارشناسان داخلی و خارجی ارائه شده، نشان دهنده وقوع یک تغییر اساسی در روابط جهانی است.
به نظر می رسد رئیس جمهور آمریکا به دنبال اجرای پروژه جدیدی پس از خیز اقتصادهای بزرگ آسیا و اروپا برای خروج از سلطه ابزارهای اقتصادی این کشور برآمده و در پی آغاز دورانی است تا بار دیگر اقتصادی کشورها را تضعیف کرده و به خود نیازمند کند.
با تمام این احوال هرچند تعطیلات سال نو میلادی بر بازارهای جهانی هم بی تاثیر نبود، وعده اجرای سامانه «اس پی وی» میان ایران و اروپا پس از پایان سال می تواند بازی دیگری برای اقتصادهای دنیا رقم بزند.
هفته گذشته همچنین اتفاقات مهمی از قبیل ارائه لایحه بودجه 98 به مجلس را برای کشور به همراه داشت. لایحه ای که به گفته دولت با دو نگرش و با دو پیش بینی متفاوت از وضعیت اقتصادی نوشته شده است و قطعا اجرای «اس پی وی» و گشایش های حاصل از آن می تواند در انتخاب و تحقق هر کدام از دو فاز این لایحه موثر باشد.
نگاه به بازار سهام تهران نشان می دهد که شاخص کل در هفته گذشته دو هزار و 360 واحد افزایش، در سطح 158 هزار و 443 واحد ایستاد. به عبارت دیگر بورس بازدهی 1.5 درصدی را تقدیم سرمایه گذاران کرد. بورس در هفته گذشته، پس از دو هفته بازدهی منفی در سومین هفته توانست بازدهی مثبت را به دست آورد.
افزایش متغیرهای بورس در حالی صورت گرفت که در هفته گذشته 76 درصد از شاخص های بازار سرمایه نیز صعودی بودند.
حجم، ارزش و دفعات داد و ستد در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل، به ترتیب 55، 54 و 13 درصد افزایش یافت. ارزش معاملات در آخرین روز کاری هفته گذشته با رشد 300 درصدی نسبت به شنبه هفته گذشته همراه بود به طوری که در چهارشنبه گذشته، ارزش معاملات به 11 هزار و 221 میلیارد ریال رسید.
بازار سرمایه در حالی ارزش معاملات بالای 11 هزار میلیارد ریال در آخرین روز کاری هفته گذشته ثبت کرد که آخرین بار 30 مهرماه سال جاری ارزش معاملات این رکورد را کسب کرده بود.
کارشناسان جذابیت قیمت سهام به دلیل افت قیمت در سه ماه گذشته، مشخص شدن جزئیات بودجه سال 98، موافقت با افزایش قیمت در گروه خودرویی، حل مشکلات کانال ارتباطی برای صادارت، انتشار گزارش های مناسب 9 ماهه تعدادی از شرکت ها، افزایش قیمت در بازار سنگ آهن و کامودیتی ها و رسیدن قیمت ها به سطوح حمایت را از مهم ترین دلایل رشد اخیر قیمت سهام ذکر می کنند.
هفته گذشته پس از دو هفته خریدار بودن حقوقی ها، شاهد حضور پر رنگ حقیقی ها در طرف تقاضا بودیم. به نظر می رسد حباب بازار سرمایه که به دلیل رشد بورس در شهریورماه اتفاق افتاده بود تخلیه شده و قیمت ها در سطوح جذابی قرار دارند.
نرخ نیز طلا در هفته گذشته صعودی بود به طوری که هر انس طلا در بازارهای جهانی با 26 دلار رشد از 1249 به 1275 دلار رسید.
همسو با افزایش نرخ طلا در بازارهای جهانی، هر گرم طلای 18 عیار نیز از سه میلیون و 160 هزار و 700 با 273 هزار و 100 ریال افزایش به سه میلیون و 289 هزار و 800 ریال و همچنین هر سکه طلای امامی از 33 میلیون و 550 هزار ریال با 6.4 درصد (دو میلیون و 160 هزار ریال) افزایش به 35 میلیون و 710 هزار ریال رسید.
بازار نفت نیز در هفته اخیر با نوساناتی شدید همراه شد، اما در نهایت این نواسانات توانستند قیمت ها را از پایین ترین حد سال تا حدودی بالا بکشند.
قیمت نفت خام برنت به عنوان اصلی ترین شاخص بازار نفت، تعطیلات کریسمس را در پایین ترین حد خود در طول سال گذشته، یعنی 50.77 دلار برای هر بشکه سپری کرد.
اما در روز چهارشنبه قیمت ها به دنبال تلاش دولت آمریکا برای تقویت اعتماد سرمایه گذاران و گزارشی درباره هزینه بالای مصرف کنندگان آمریکایی در تعطیلات کریسمس و در نتیجه آن رشد بازارهای سهام جهانی حدود 8 درصد افزایش داشتند.
با وجود این، نگرانی بازار از مازاد عرضه موجب شد که قیمت ها بار دیگر در روز پنج شنبه با افت رو به رو شود، اما این کاهش قیمت در روز آخر معاملات هفته متوقف شد.
در نتیجه قیمت نفت خام برنت در معاملات روز جمعه به دلیل رشد بازاهای سهام آسیایی به دنبال بازارهای سهام آمریکا و اروپا در حدود 3 درصد افزایش یافت و بخشی از ضرر های اخیر را جبران کرد.
قیمت نفت خام برنت در نهایت با افزایشی در حدود دو دلار نسبت به معاملات ابتدای هفته به 52.84 دلار به ازای هر بشکه رسید. نفت خام آمریکا نیز با رشد 2.5 دلاری به قیمت 44.93 دلار برای هر بشکه رسید.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کدام چالش‌ها اقتصاد ایران را زمین‌گیر کرد؟

تن آهو، پوست شیر؛ مصاف بازار آنلاین خرده‌فروشی با بازار دست‌دوم

آیا کانال مالی اروپا می‌تواند راهگشای مراودات بانکی ایران با جهان خارج باشد؟

سال سرخوردگی؛ آیا نارضایتی اجتماعی در کشور قابل اصلاح است؟

کارنامه اقتصادی 1397؛ مصائب سیاست‌گذاری، بدون پشتوانه نظری

بخش خصوصی؛ نگران اما امیدوار

آیا سپرده‌گذاری در بانک‌ها دیگر جذاب نیست؟

پایان دادن به بنگاهداری صندوق‌های بازنشستگی چگونه ممکن است؟

چگونه سیاست‌های مغذی قاچاق، اقتصاد ایران را به بیراهه برد؟

سال 1398؛ بخش کشاورزی امیدبخش

ارزیابی سیاست‌گذاری پولی در اقتصاد ایران

بازیگر نقش اول آشفتگی‌ها؛ چرا فضای کسب‌وکار در سال 1397 نامساعدتر شد؟

بازی با حاصل جمع صفر؛ چرا به بحران سیاستگذاری دچار شدیم؟

سیمای توسعه انسانی؛ ایران از منظر شاخص‌های رفاه و توسعه در کدام نقطه ایستاده است؟

کدام عوامل تولید را در سال جدید مختل می‌کنند؟

برنامه دولت برای سال جدید پایان مداخله‌ در اقتصاد باشد

الزامات تدوین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت

گشایش پس از سختی

پرسش بزرگ سال 97

عامل نجات بانک‌ها

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری