بورس‌های کالایی از نقاط قوت اقتصاد‌ها به شمار می‌روند بازار

بورس‌های کالایی از نقاط قوت اقتصاد‌ها به شمار می‌روند

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بورس کالا با توسعه ابزار‌های مالی و تنوع دهی به ساز و کار تامین مالی صنایع می‌تواند جایگاه محکم‌تر و پررنگ تری را در اقتصاد پیدا کند و بستری برای افزایش شفافیت اقتصادی و مبارزه با فساد باشد.

فردین آقا بزرگی بیان کرد: مهمترین هدف بورس‌های کالایی در همه دنیا مهیا کردن بستری شفاف و منصفانه برای کشف قیمت و معاملات عادلانه است.
وی با تاکید بر اینکه بورس کالا در هر بازار سرمایه جزیی جدایی ناپذیر برای تکمیل زنجیره بازار‌ها است، افزود: در بازار سرمایه ایران نیز بورس نقش مهمی را ایفا می‌کند و می‌تواند به تحلیلگران نیز تحلیل درستی از روند قیمت سهام شرکت‌های تولیدی بدهد.
یک کارشناس بازار سرمایه کشف قیمت عادلانه و همچنین تامین مالی سریع و ارزان صنایع را دو ویژگی مهم بورس دانست و ادامه داد: بورس با توسعه ابزار‌های مالی و تنوع دهی به ساز و کار تامین مالی صنایع می‌تواند جایگاه محکم‌تر و پررنگ تری را در اقتصاد پیدا کند و بستری برای افزایش شفافیت اقتصادی و مبارزه با فساد باشد.
آقا بزرگی با اشاره به اینکه در سال‌های آینده نقش بورس کالا در توسعه اقتصادی، اثرگذارتر خواهد شد، افزود: بورس تا امروز و با وجود اینکه به نسبت سایر بورس‌های کالایی دنیا عمر کمی در اقتصاد ایران دارد، اما اثرات ارزشمندی در اقتصاد ایران داشته است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پایان قیمت گذاری کالا‌ها و رشد انگیزه تولید، ایجاد شفافیت در دادوستد‌ها و ایجاد یک منبع اطلاعاتی، کشف عادلانه قیمت‌ها براساس نظام بازار و کاهش فساد و زمینه‌های سوء استفاده از جمله اثرات راه اندازی بورس کالا در اقتصاد بوده است.
وی بورس‌های کالا را در همه بازار‌های سرمایه دنیا یکی از نقاط قوت اقتصاد دانست و افزود: بورس‌های کالایی عمدتا آزادترین و واقعی‌ترین بازار‌ها در همه دنیا هستند که نماد یک اقتصاد آزاد برای کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه به شمار می‌روند.
تحولی بزرگ در راه بازار کشاورزی
یک کارشناس بازار سرمایه در ادامه اجرای طرح قیمت تضمینی محصولات کشاورزی از مسیر بورس کالا را آغاز تحولی بزرگی در بخش کشاورزی و در راستای منافع کشاورزان دانست و تصریح کرد: این طرح علاوه بر اینکه اتفاق خوبی برای کشاورزان بود، بار مالی زیادی را هم از دوش دولت برداشت. در همین رابطه عرضه جو و ذرت در بورس نیز باعث شد کشاورزان در حداقل زمان ممکن، حق الزحمه خود را از فروش این محصولات دریافت کنند. همچنین دولت از مسیر بورس و با انتشار 2 هزار و 650 میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد بخش قابل توجهی از مطالبات گندم کاران را پرداخت کرد که کار بزرگی بود.
آقابزرگی به بازار آتی زعفران اشاره کرد و افزود: بورس کالا با تمرکز بر مزیت برخی محصولات کشاورزی ایران که در صادرات غیرنفتی و تجارت جهانی کشور نیز مورد توجه است، معاملات نقدی، گواهی سپرده زعفران و بازار آتی زعفران را راه اندازی کرد. محصول زعفران در ایران راهبردی هستند و اشتغال زیادی در خراسان رضوی و خراسان جنوبی ایجاد می‌کند، با تقویت برندسازی و ایجاد بازار مطمئن، شفاف و نقدشونده، بورس می‌تواند به مرجع قیمت گذاری جهانی زعفران تبدیل شود.
وی به رونق تامین مالی از مسیر بورس کالا با انتشار اوراق سلف اشاره و خاطر نشان کرد: از این ابزار برای تامین مالی استقبال خوبی شد چراکه با انتشار این اوراق، تامین مالی صنایع از بورس با سرعت بیشتر و پیچیدگی‌های کمتری انجام می‌شود که با توسعه ابزار‌های این چنینی می‌توان امیدوار بود که در گذر زمان بورس به راحتی بتواند جایگزین بانک‌ها برای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی شود.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

انقلاب بلاک چین‌ها موضوع اصلی همایش بانکداری الکترونیک/انتظار دور زدن تحریم از طریق بلاک چین ها واقعی نیست

انقلاب بلاک چین‌ها موضوع اصلی همایش بانکداری الکترونیک/انتظار دور زدن تحریم ها از طریق بلاک چین ها واقعی نیست

شاخص کل 9 هزار پله صعود کرد/ بازدهی بازار به 6 دصد رسید

انقلاب بلاک چین‌ها موضوع اصلی همایش بانکداری الکترونیک

ارزش 23 ارز نزولی شد + جدول قیمت

رئیس کل بانک مرکزی: ژاپن هم عملیات واردات نفت از ایران را آغاز کرد

کاهش 32 درصدی آمار چک‌های برگشتی

حذف سود سپرده روز شمار از فردا

افت ارزش 18 ارز در بازار بین بانکی+جدول

طرح مشکلات از سوی مسئولین باید در چارچوب استراتژی باشد

پایگاه داده‌ای از اطلاعات هویتی تمام مشتریان بانکی ایجاد شد

راه اندازی سامانه‌ صدور حواله‌ الکترونیک

طرح قیمت تضمینی در بورس، مشکل خرید ارزان محصولات را حل کرد

افت ارزش 28 ارز در بازار بین بانکی+جدول

شاخص با رشد 149 واحدی به استراحت رفت

اُفت ارزش 24 ارز در بازار بین بانکی+ جدول

بانک مرکزی نیاز‌های ارزی مردم و فعالان اقتصادی را با قدرت تأمین می‌کند

ظرفیت‌های بودجه 98 در تکمیل طرح‌های نیمه تمام آب و برق

پیش رویداد ایده پردازی با محوریت حمایت از کالای ایرانی

اتمام منابع صندوق پس انداز یکم/ امکان کاهش نرخ سود تسهیلات وجود ندارد

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بانک گردشگری
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • بانک آینده