بورس‌های کالایی از نقاط قوت اقتصاد‌ها به شمار می‌روند بازار

بورس‌های کالایی از نقاط قوت اقتصاد‌ها به شمار می‌روند

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بورس کالا با توسعه ابزار‌های مالی و تنوع دهی به ساز و کار تامین مالی صنایع می‌تواند جایگاه محکم‌تر و پررنگ تری را در اقتصاد پیدا کند و بستری برای افزایش شفافیت اقتصادی و مبارزه با فساد باشد.

فردین آقا بزرگی بیان کرد: مهمترین هدف بورس‌های کالایی در همه دنیا مهیا کردن بستری شفاف و منصفانه برای کشف قیمت و معاملات عادلانه است.
وی با تاکید بر اینکه بورس کالا در هر بازار سرمایه جزیی جدایی ناپذیر برای تکمیل زنجیره بازار‌ها است، افزود: در بازار سرمایه ایران نیز بورس نقش مهمی را ایفا می‌کند و می‌تواند به تحلیلگران نیز تحلیل درستی از روند قیمت سهام شرکت‌های تولیدی بدهد.
یک کارشناس بازار سرمایه کشف قیمت عادلانه و همچنین تامین مالی سریع و ارزان صنایع را دو ویژگی مهم بورس دانست و ادامه داد: بورس با توسعه ابزار‌های مالی و تنوع دهی به ساز و کار تامین مالی صنایع می‌تواند جایگاه محکم‌تر و پررنگ تری را در اقتصاد پیدا کند و بستری برای افزایش شفافیت اقتصادی و مبارزه با فساد باشد.
آقا بزرگی با اشاره به اینکه در سال‌های آینده نقش بورس کالا در توسعه اقتصادی، اثرگذارتر خواهد شد، افزود: بورس تا امروز و با وجود اینکه به نسبت سایر بورس‌های کالایی دنیا عمر کمی در اقتصاد ایران دارد، اما اثرات ارزشمندی در اقتصاد ایران داشته است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پایان قیمت گذاری کالا‌ها و رشد انگیزه تولید، ایجاد شفافیت در دادوستد‌ها و ایجاد یک منبع اطلاعاتی، کشف عادلانه قیمت‌ها براساس نظام بازار و کاهش فساد و زمینه‌های سوء استفاده از جمله اثرات راه اندازی بورس کالا در اقتصاد بوده است.
وی بورس‌های کالا را در همه بازار‌های سرمایه دنیا یکی از نقاط قوت اقتصاد دانست و افزود: بورس‌های کالایی عمدتا آزادترین و واقعی‌ترین بازار‌ها در همه دنیا هستند که نماد یک اقتصاد آزاد برای کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه به شمار می‌روند.
تحولی بزرگ در راه بازار کشاورزی
یک کارشناس بازار سرمایه در ادامه اجرای طرح قیمت تضمینی محصولات کشاورزی از مسیر بورس کالا را آغاز تحولی بزرگی در بخش کشاورزی و در راستای منافع کشاورزان دانست و تصریح کرد: این طرح علاوه بر اینکه اتفاق خوبی برای کشاورزان بود، بار مالی زیادی را هم از دوش دولت برداشت. در همین رابطه عرضه جو و ذرت در بورس نیز باعث شد کشاورزان در حداقل زمان ممکن، حق الزحمه خود را از فروش این محصولات دریافت کنند. همچنین دولت از مسیر بورس و با انتشار 2 هزار و 650 میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد بخش قابل توجهی از مطالبات گندم کاران را پرداخت کرد که کار بزرگی بود.
آقابزرگی به بازار آتی زعفران اشاره کرد و افزود: بورس کالا با تمرکز بر مزیت برخی محصولات کشاورزی ایران که در صادرات غیرنفتی و تجارت جهانی کشور نیز مورد توجه است، معاملات نقدی، گواهی سپرده زعفران و بازار آتی زعفران را راه اندازی کرد. محصول زعفران در ایران راهبردی هستند و اشتغال زیادی در خراسان رضوی و خراسان جنوبی ایجاد می‌کند، با تقویت برندسازی و ایجاد بازار مطمئن، شفاف و نقدشونده، بورس می‌تواند به مرجع قیمت گذاری جهانی زعفران تبدیل شود.
وی به رونق تامین مالی از مسیر بورس کالا با انتشار اوراق سلف اشاره و خاطر نشان کرد: از این ابزار برای تامین مالی استقبال خوبی شد چراکه با انتشار این اوراق، تامین مالی صنایع از بورس با سرعت بیشتر و پیچیدگی‌های کمتری انجام می‌شود که با توسعه ابزار‌های این چنینی می‌توان امیدوار بود که در گذر زمان بورس به راحتی بتواند جایگزین بانک‌ها برای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی شود.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

فردا خزانه جواهرات ملی تعطیل است

رشد قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی + جدول

استراحت یک روزه در بازار ارز بین بانکی+جدول

زمان هفتمین عرضه نفت خام در بورس مشخص شد/ امکان تحویل زمینی محموله از مخازن نفت پالایشگاه تبریز

شاخص بیش از 2 هزار پله صعود کرد

افزایش سقف برداشت از خودپرداز‌ها تا 500 هزار تومان

قیمت 26 ارز در بازار بین بانکی گران شد+ جدول

صعود 6290 پله‌ای شاخص بورس/تکاپوی معامله‌گران برای نقد کردن بازدهی‌ها+نمودار

شکست تحریم‌های آمریکا در حال تحقق است

رشد ارزش 21 ارز در بازار بین بانکی+جدول

اعلام جزییات بسته تسهیل واردات مواد اولیه

تامین وجوه مورد نیاز برای تسویه اوراق بهادار اسلامی تا پایان سال

شاخص در ارتفاع 169 هزار واحدی متوقف شد

قیمت 19 ارز در بازار بین بانکی ارزان شد+ جدول

شاخص در مرز کانال 168 هزار واحدی قرار گرفت

افزایش سقف برداشت از خودپرداز‌ها به زودی

کاهش قیمت 11 ارز در بازار بین بانکی

ایجاد روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌های عراقی

تفاوت قیمت بین سکه‌های ضرب شده قبل و بعد از سال 86 /مردم در خرید سکه دقت کنند

کاهش ریسک معاملات با رویه های الکتریکی

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری