اقتصاد جهان رو به افول می رود؟ گزارش

اقتصاد جهان رو به افول می رود؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - موسسه IHS Markit که اطلاعات جهانی را آنالیز و منتشر می کند، پیش بینی کرده است رشد اقتصادی از 3.2 درصد سال 2018 به 3.1 رصد در سال 2019 کاهش می یابد و این کاهش تا چند سال بعد هم ادامه پیدا خواهد کرد.
مجمع جهانی اقتصاد، 5 پیش بینی برای اقتصاد جهان در سال 2019 انجام داده است. این گزارش می نویسد: اقتصاد جهانی سال 2018 را با رشدی قوی و هماهنگ آغاز کرد. اما همین طور که روزهای سال سپری می شد، رشد اقتصادی محو شد و روند رشد نزولی ادامه پیدا کرد.
اقتصاد امریکا به لطف محرک های مالی که ابتدای سال انجام داده بود، وضعیت بهتری داشت، این در حالی بود که اقتصادهای منطقه یورو، انگلیس، ژاپن و چین شروع به ضعیف شدن کردند. این روند متفاوت در سال 2019 هم ادامه پیدا خواهد کرد.
موسسه IHS Markit که اطلاعات جهانی را آنالیز و منتشر می کند، پیش بینی کرده است رشد اقتصادی از 3.2 درصد سال 2018 به 3.1 رصد در سال 2019 کاهش می یابد و این کاهش تا چند سال بعد هم ادامه پیدا خواهد کرد.
یکی از ریسک های اصلی سال آینده افت شدید در رشد تجارت جهانی است که از ابتدای سال 2018، 5 درصد کاهش یافت و در نهایت به صفر رسید. حتی با افزایش پیش بینی برای تنش های تجاری، کاهش تجارت جهانی می تواند اقتصاد جهانی را پایین تر بکشد.
همزمان، اثرات ترکیبی افزایش نرخ بهره، برهم خوردن تعادل بازار سهام و نوسانات بازار شرایط مالی سراسر جهان را فشرده تر کرده است. این ریسک ها به افزایش آسیب پذیری اقتصاد جهانی، افزایش شوک ها و احتمال افزایش رکود در چند سال آینده اشاره دارد.
ما 5 پیش بینی برای سال 2019 را در اینجا عنوان می کنیم:
1.اقتصاد امریکا در همین روند رو به رشد باقی می ماند
براساس برآورد های رشد پایدار نیروی کار و بهره وری، ما پیش بینی می شود که گرایش یا پتانسیل رشد اقتصادی امریکا حدود 2 درصد خواهد بود. در سال 2018، رشد اقتصادی امریکا 2.9 درصد بود، البته که احتمالا به دلیل محرک های مالی در قالب کاهش مالیات و افزایش هزینه ها رخ داده است. تاثیر این محرک هنوز در سال 2019 باقی خواهد ماند، اما پیشرفت آن برای سال آینده کاهش می یابد. در نتیجه ما انتظار داریم که رشد در سال 2019، 2.6 درصد –کمتر از سال 2018- باشد اما روند همچنان صعودی است.
2.رشد اروپا آهسته تر می شود
رشد اقتصادی منطقه اروپا اوج خود را در نیمه دوم سال 2017 گذراند و از آن زمان به طور پیوسته کاهش یافته است. IHS Markit پیش بینی کرده است که این کاهش در سال 2019 بیشتر خواهد شد و به 1.5 درصد می رسد.
عدم اطمینان های سیاسی مانند برگزیت، چالش های دولت امانوئل مکرون، تمام شدن دوران آنگلا مرکل، همگی به کاهش تمایلات کسب و کارها کمک کرده است. فاکتورهای اقتصادی مانند تنش های تجاری هم باعث کاهش رشد اقتصادی در این منطقه شده است.
3.ژاپن همین طور ضعیف باقی ماند و اقتصادش در سال 2019 کمتر از یک درصد رشد خواهد کرد
اقتصاد ژاپن انتظار داشت سال 2018به میزان 0.8 درصد رشد کند. این رشد سال 2019 با کمی افزایش به 0.9 درصد خواهد رسید.
کاهش رشد اقتصادی چین و عواقب تنش تجاری بین امریکا و چین رشد اقتصادی را کاهش داده است. از طرفی در ژاپن نیروی کار کاهش یافته است. در واقع آمار جمعیتی معیوب، رشد اقتصادی را خنثی کرده است. با این حال شینزو آبه قصد دارد اصلاحات ساختاری قابل توجهی انجام دهد تا میزان بهره وری افزایش یابد.
4.اقتصاد چین کاهش می یابد
نرخ رشد سه ماه چین از ابتدای سال 2017، به طور متوسط کاهش یافته است. تا اینکه رکورد کمترین سطح در 10 سال گذشته در سه ماه سوم سال 2018 رقم خورد.
براساس اطلاعات سالیانه، سرعت رشد از 6.9 درصد در سال 2017 به 6.6 درصد در سال 2018 رسیده است و در سال 2019 به 6.3 درصد کاهش خواهد یافت.
5.رشد در بازارهای نوظهور به 4.6 درصد در سال 2019 کاهش خواهد یافت
بعضی اقتصادها از جمله برزیل، هند و روسیه رشد خفیفی در سال 2018 داشتند در حالی که دیگر کشورها مانند آرژانتین، آفریقای جنوبی و ترکیه تحت فشار مالی شدید قرار گرفتند و اقتصادهایشان دچار رکود یا نزدیک به رکود قرار گرفت.
این کشورها با مسایلی از جمله کاهش رشد اقتصادی در کشورهای پیشرفته و تاثیر آن در سرعت رشد تجارت جهانی، دلار قوی امریکا، افزایش عدم اطمینان سیاسی در کشورهایی مانند برزیل و مکزیک رو به رو بوده است.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کدام شهرهای جهان بیشترین میلیاردرها را دارند؟

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته نخست فروردین 1398

پاشنه آشیل اقتصاد چین کجاست؟

گفت‌وگو؛ سلاح برقراری امنیت نرم

اینستکس و اتحادیه پرداخت‌های اروپایی (EPU)؛ مرور یک تجربه تاریخی

چشم‌انداز افزایش سهم فروش آنلاین در حوزه محصولات فرهنگی

به پهنه شفاف در حوزه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی ‏نیاز داریم

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته چهارم اسفند 1397

از استعدادهای درخشان تا قهرمان های اجتماعی

دلار در کانال 12 هزار تومان باقی ماند

دزدی اجباری!

بهشت مهاجرتی برای استارت آپ ها

تلطیف مستندهای معدنی با وارد کردن روح انسانی به آنها

85 درصد از نیاز انرژی مصرفی خانوارها در داخل کشور تولید می‌شود

در اقتصاد دبی چه می‌گذرد؟

تغییر ساعت تابستان و زمستان مفید است؟

چطور به ایمنی استارت آپ در مقابل ویروس شکست کمک کنیم؟

اقتصاد ترکیه پس از یک دهه گرفتار رکود شد

تحکیم وحدت مکرون و مرکل

روزنامه‌های جهان چطور با بحران گرانی کاغذ مواجه شدند؟

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری