تولید آب شرب شهری به 6.2 میلیارد متر مکعب رسید نفت و انرژی

تولید آب شرب شهری به 6.2 میلیارد متر مکعب رسید

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مرکز پژوهشهای مجلس اعلام کرد: بر اساس آخرین آمار، مقدار تولید و فروش آب شرب شهری در کشور به ترتیب 6/2 و 4/6 میلیارد مترمکعب در سال است.

به گزارش فصل تجارت به نقل از روابط عمومی مرکزپژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز با بیان این مطلب که بر اساس آخرین آمار، مقدار تولید و فروش آب شرب شهری در کشور به ترتیب 6/2 و 4/6 میلیارد مترمکعب در سال است آخرین وضعیت آب شرب در کشور از جنبه های مختلف را مورد بررسی قرار داد.
این گزارش می‌افزاید، تولید و فروش آب شرب روستایی نیز به ترتیب معادل 1/44 و 0/98 میلیارد مترمکعب در سال است. بر این اساس میزان آب به حساب نیامده شهری و روستایی به ترتیب معادل 26 و 32 درصد خواهد بود. ارقام مذکور حاکی از درصد باالی آب به حساب نیامده در کشور است که ناشی از هدررفت واقعی و ظاهری است.
به دلیل تفاوت زیاد بین قیمتهای تمام شده و فروش آب شرب در کشور، معموالً شرکتهای آب و فاضالب زیانده هستند. شایان ذکر است که در سال 1396 قیمت فروش آب در بخشهای شهری و روستایی به ترتیب حدود 48 و 24 درصد قیمت تمام شده آن بوده است.
در تابستان سال 1397 به دلیل کاهش بارشها در سال آبی 1397-1396 و برخی دلایل دیگر، مناطق زیادی از کشور تحت تنش آب شرب قرار گرفت. در این تابستان جمعیت شهری و روستایی بالغ بر 36/8 میلیون نفر (معادل 46 درصد جمعیت کشور) تحت تنش آب شرب قرار گرفت. در این شرایط میزان کمبود ظرفیت تأمین آب شرب در اوج مصرف در کشور حدود 22/4 مترمکعب در ثانیه بوده است.
در نتیجه کمبود و تنشهای آب شرب یاد شده، نارضایتی هایی در برخی از شهرهای کشور رخ داد و این موضوع چالشهایی را برای مسئولان ایجاد کرد. این امر حاکی از آن است که تنشهای ناشی از کمبود آب شرب به سرعت به صورت نارضایتی های اجتماعی نمود پیدا کند و به چالشی امنیتی تبدیل شود.
پیش بینی ها حاکی از آن است که با فرض ادامه روند موجود، در سال 1400 جمعیت تحت تنش آب شرب به 80 درصد جمعیت کل کشور میرسد. واضح است که جهت گیری برنامه های بخش آب کشور از هم اکنون باید در جهت حل مشکل مذکور باشد. راهکارهای مقابله با تنش آب شرب به دو دسته راهکارهای کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم میشوند. راهکارهای کوتاه مدت که عمدتاً بر مدیریت عرضه استوارند، عبارتند از: افزایش تأمین و تولید آب، اجرای طرحهای ارتقای کیفیت آب، افزایش توان ذخیره سازی آب، تقویت خرید تضمینی آب از سرمایه گذاران سامانه های نمک زدایی، پایداری خدمات در شرایط اضطرار و تنوع بخشی اعتباری.
راهکارهای بلندمدت نیز که عمدتاً مبتنی بر مدیریت تقاضا و سیاستگذاری کلان بخش آب هستند، عبارتند از: ارتقای بهره وری، کاهش آب به حساب نیامده، اقدامات کاهش مصرف، فرهنگسازی و تصحیح الگوی مصرف، اصلاح تعرفه‌ها، اعمال مدیریت به هم پیوسته آب در سطوح ملی و حوضه آبریز، ارتقای بهره وری آب در بخش کشاورزی از طریق روشهای مناسب در هر منطقه و برای هر محصول با تأکید بر کاهش مصرف آب در سطح حوضه آبریز و توسعه سامانه فراگیر پایش و ارزیابی منابع و مصارف آب.
انتهای پیام/ب
بیشتر بخوانید
ارسال لایحه حذف صفر از پول ملی به دولت
۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۴:۴۱
یک ماهی =70 کیلو طلا
۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۳:۲۲
استفاده از کاربردهای فناوری فضایی در مدیریت منابع آب
۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۲:۲۸
امهال وام کشاورزان خسارت دیده
۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۱:۵۸
صنایع آب‌بر اصفهان در مناطق دارای تنش آبی استان احداث شده است
۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۱۲:۲۱ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پیام وزیر نفت به مناسبت شصت‌وهشتمین سالگرد ملی شدن صنعت نفت

تکذیب دستگیری قریب الوقوع «زنگنه»

ارسال نخستین محموله میعانات گازی فاز ١٣پارس جنوبی به مقاصد صادراتی

تعرفه جدید آب و برق هنوز ابلاغ نشده است

چگونه می‌توان آب را نجات داد؟

آمادگی صنعت برق در لحظه تحویل سال با 20 هزار نیروی عملیاتی

باز شدن گره دریافت مطالبات برق ایران از عراق در سفر رئیس‌جمهوری

یارانه برق پرمصرف ها بیش از 2.5 برابر سایر مشترکین است

آمادگی صنعت برق در لحظه تحویل سال

در سال 97 بر بازار جهانی نفت چه گذشت؟

چندین افتتاح نفتی در شرایط تحریم!

افزایش 7درصدی قیمت آب شرب و برق از سال آینده

صادرات نفت عربستان سقوط کرد

ونزوئلا به روسیه نفت صادر می‌کند

قیمت نفت در بالاترین رکورد سال جاخوش کرد

شبکه برق کشور با ثبات و پایدار است

مصوبه افزایش 7 درصدی قیمت آب و برق ابلاغ شد

کاهش تولید نفت ادامه خواهد داشت

ونزوئلا مسیر صادرات یک میلیون بشکه نفت را به آسیا تغییر داد

قیمت نفت در بالاترین سطح 4 ماهه بسته شد

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری