عضو پژوهشکده پولی و بانکی: حذف صفر از پول ملی در شرایط فعلی ضرورتی ندارد گفتگو

عضو پژوهشکده پولی و بانکی:            حذف صفر از پول ملی در شرایط فعلی ضرورتی ندارد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - دکتر ندری گفت: مشکل اقتصادی داریم اما این مشکلات به شدت کشورهای دیگر نیست لذا به نظر می رسد الان ضرورتی برای حذف صفر از پول ملی وجود ندارد.
برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع حذف صفر یا تغییر عنوان واحد پول ملی و در ارتباط تلفنی با دکتر کامران ندری عضو پژوهشکده پولی و بانکی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.
دکتر ندری در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: اغلب کشورهایی که دست به اصلاح پولی زدند و چند صفر را از پول خود حذف کردند مادامی که موفق به ایجاد ثبات نسبی در اقتصادشان نشدند در رسیدن به اهداف خود ناکام ماندند و در سالهای بعد مجبور به تکرار اصلاح پولی شدند.
عضو پژوهشکده پولی و بانکی افزود: با توجه به تجربیات جهانی، معمولاً توصیه می شود اصلاح پولی باید آخرین حلقه از اصلاحات نظام پولی و بانکی در کشور باشد. یعنی باید زمینه و بستر را قبل از انجام این کار آماده کرده باشیم.
وی همچنین گفت: کشورهایی که معمولا دست به اصلاح پولی زدند شرایط و وضعیتی به مراتب بدتر از ما داشتند. یعنی درست است که ما در یک سال اخیر با تورم قابل ملاحظه ای مواجه بودیم اما به هیچ وجه تورم ما در حد و اندازه کشورهایی که مبادرت به حذف پول کردند نبوده است. این کشورها با تورم های 100 درصدی و ابر تورم روبرو بودند.
دکتر ندری تصریح کرد: این کشورها به دلیل کاهش شدید ارزش پولی خود در یک فاصله زمانی به این نتیجه رسیدند که باید چند صفر را از واحد پولشان حذف کنند. البته کشورهایی در این کار موفق شدند که قبل از حذف صفر، بستر و زمینه را برای کنترل قیمت ها و ثبات اقتصادی فراهم کرده بودند.
این کارشناس پولی و بانکی در مصاحبه با رادیو گفت و گو متذکر شد: در کشورهایی که به ریشه ها و علل ایجاد تورم توجهی نداشتند پس از حذف صفر مجدداً قیمت ها افزایش یافت و حتی آثار روانی مثبتی هم در جهت کنترل تورم نداشت. نمونه بارز و امروز این موضوع، کشور ونزوئلاست که با وجود انجام اصلاح پولی اما موفق به مهار تورم نشده است.
وی در ادامه وضعیت ایران را با چنین کشورهایی غیرقابل مقایسه دانست و افزود: ما مشکل اقتصادی داریم اما این مشکلات به شدت کشورهای دیگر نیست لذا به نظر می رسد الان ضرورتی برای این کار وجود ندارد.
دکتر ندری با اشاره به ریشه های اصلی تورم گفت: عدم استقلال بانک مرکزی، فقدان شفافیت مالی، نبود انضباط مالی دولت، وضعیت نابسامان بانکها و نداشتن یک چارچوب مناسب برای سیاست گذاری پولی، از عوامل اصلی ایجاد تورم در ایران اند که تا حدودی امکان مدیریت نقدینگی را از ما سلب کرده اند.
عضو پژوهشکده پولی و بانکی در پایان یادآور شد: تا به الان شاهد برنامه ای برای رفع ریشه های اصلی تورم در کشور نبوده ایم. در همه کشورها سیاست های ضد تورمی در ابتدا با یک رکودی همراه می شود و تلاش سیاست گذاران آنها این بوده که بعد از ایجاد بستر لازم، آثار رکودی سیاست های تورمی را به حداقل برسانند که متاسفانه هنوز این موضوع در کشور ما محقق نشده است.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی و مسافربری خبر داد: فروش 80 درصد بلیط اتوبوس های نوروزی +صوت

امینی مطرح کرد: ورود بسیج سازندگی به عرصه اقتصاد مقاومتی باید تداوم یابد

نسل اول و دوم انقلاب باید با هم کار کنند

مدیرعامل اجرایی اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران: هتل های تهران تا 50 درصد به مسافران نوروزی تخفیف می دهند +صوت

محمدی پیش بینی کرد: افزایش 15 تا 20 درصدی آمار سفر نسبت به سال 97 +صوت

مدیر اقتصاد مقاومتی سازمان بسیج سازندگی: بسیج سازندگی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی نقشی تسهیل گرانه دارد

توزیع میوه شب عید در 60 واحد صنفی تهران

بخش مسکن نیازمند حرکت جهادی است

ممتاز در مصاحبه با رادیو گفت و گو: دولت در عمل به اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی موفق بوده است

نقش فروشگاه زنجیره ای درنظام خرده فروشی

اسفنانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو: مسئولین نظارت با گران فروشی کاملا قاطع برخورد کنند +صوت

تامین 75 درصد سبد انرژی ایران با گاز طبیعی

بختیاری مطرح کرد: تنها اتفاق مثبت اقتصادی در سال 97 بهبود صادرات بود

ثبت 90 درصد پرونده ها بدون وکیل در دادگاه

ریاست مرکز پژوهش های اتاق اصناف تهران: قوانین کشور در راستای حمایت از تولید نیست

ایجاد خط سبز برای تسهیل واردات مواد اولیه

ایران از نظر ذخایر گازی مقام دوم جهان را دارد

ملکی در مصاحبه با رادیو گفت و گو: استراتژی و ریل گذاری تولید در کشور نامشخص است

شیرینی شب عید بدون افزایش قیمت

توفیقی مطرح کرد: دولت و کارفرما؛ دو منتفع در تکانه های اقتصادی97 +صوت

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

 • بانک سینا
 • بانک پارسیان
 • بانک اقتصادنوین
 • بانک توسعه و تعاون
 • بانک گردشگری