بودجه سه شرکت نفتی زیر ذره بین مجلس/دخل و خرج باید شفاف شود نفت و انرژی

بودجه سه شرکت نفتی زیر ذره بین مجلس/دخل و خرج باید شفاف شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - آرایش معنادار بودجه سه شرکت وابسته به وزارت نفت در لایحه بودجه سال 98 حساسیت‌ زیادی را در بررسی بودجه شرکت‌های دولتی ایجاد کرده است.

دولت دوازدهم برای سال 98 رقم 1270 هزار میلیارد تومان را برای شرکت‌های دولتی و 407 هزار میلیارد تومان را برای بودجه عمومی کنار گذاشته است. سهم سه شرکت دولتی نفت، گاز و پالایش و پخش از بودجه سال آینده 53 درصد است.
گرچه دلیل این افزایش بودجه، افزایش نرخ تسعیر درآمد ارزی به قیمت 8 هزار تومان عنوان شده است، اما موضوع اصلی، لزوم ایجاد شفافیت در درآمدها و هزینه‌های این سه شرکت است که مجلس شورای اسلامی هم چندان به آن نمی‌پردازد.
هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بودجه سال 98 از اهمیت مضاعفی نسبت به بودجه سنوات گذشته برخوردار است گفت: با توجه به کاهش صادرات نفت و قیمت جهانی آن، کشور با وضعیتی متفاوت از سال‌های گذشته مواجه شده است و بر همین اساس، در تخصیص بودجه به شرکت‌های دولتی باید توجه بیشتری شود.
وی افزود: منبع درآمدهای کشور و سهم سه شرکت نفت، گاز و پالایش و پخش از محل صادرات نفت، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی، گاز، ال پی جی، خوراک پالایشگاه‌ها، خوراک پتروشیمی‌ها و ... است که کاهش قیمت نفت، موجب کاهش قیمت سایر موارد می‌شود، اما دولت برای آنکه این کاهش درآمدها را پوشش دهد، بر نرخ تسعیر ارز متمرکز شده و نرخ تسعیر را 8 هزار تومان تعیین کرده است.
به گفته این مقام مسوول، همزمان با این اقدام سهم صندوق توسعه ملی هم به 20 درصد کاهش یافته است و این بدان معناست که ثروت کشور و منابعی که برای نسل‌های آینده ذخیره شده، برای بودجه کشور و هزینه‌های جاری دولت خرج خواهد شد. در دولت یازدهم هم چنین روندی حاکم بود و درآمدهای ریالی دولت نسبت به گذشته از افزایش چشمگیری برخوردار بود زیرا دولت با افزایش نرخ تسعیر ارز، درآمدهای بیشتری کسب کرد. برای سال آینده هم دولت قصد دارد از این روش بهره بگیرد و درآمدها و هزینه‌های خود را با افزایش نرخ تسعیر افزایش دهد.
خادمی تصریح کرد: چیزی که در مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد عمدتا بودجه عمومی دولت است و کمتر موردی بوده که بودجه شرکت‌های دولتی مورد بررسی دقیق قرار بگیرد بطوری که برخی اعضای کمیسیون تلفیق می‌گفتند سال پیش برخی مدیران شرکت‌های دولتی برای تنویر بودجه خود در کمیسیون حاضر نشدند.
وی ادامه داد: محل درآمدها و هزینه‌های این سه شرکت باید بطور دقیق مشخص شود بویژه شرکت ملی پالایش و پخش و گاز که گزارش‌های مختلفی درباره واریز یا عدم واریز سهم یارانه‌ آن‌ها شنیده می‌شود. البته حسابرسی از این شرکت‌ها و ورود دیوان محاسبات به عملکرد آن‌ها می‌تواند به شفافیت عملکرد بودجه‌ای این شرکت‌ها کمک کند، چنانچه سال گذشته هم اعداد عجیب و غریبی از انحراف بودجه‌ای شرکت ملی نفت و برخی دیگر از شرکت‌ها توسط دیوان محاسبات رسانه‌ای شد.
وی در پایان اظهار داشت: مجلس و کمیسیون تلفیق بودجه شرکت های دولتی بویژه این سه شرکت را در لایحه بودجه زیر نظر خواهد داشت و وظیفه بهارستان این است که دراین باره شفاف سازی کرده و محل هزینه‌های بودجه‌ای را به صورت دقیق مشخص سازد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نگاهی به ظرفیت پالایش نفت و صادرات فرآورده‌ها در ایران

آخرین وضعیت ایران در ذخایر قابل استحصال

بارش‌های کشور ربطی به بارورسازی ابرها ندارد

نگرانی‌ بابت سدهای تهران وجود ندارد/ لغو مرخصی تمامی مدیران دستگاه های دولتی تا اطلاع ثانوی

انتقال نفت و فرآورده ها به طور عادی در جریان است

یک میلیارد لیتر بنزین در کشور توزیع شد/مشکلی در تامین سوخت نیست

معطل ماندن 1000 قرارداد صنعت برق/ امتیاز ویژه به خارجی‌ها برای نیروگاه‌سازی اجحاف است

افزایش دبی کارون تا 2500 مترمکعب بر ثانیه

سدهای خوزستان استحکام لازم را دارند

ارسال میلیون‌ها پیامک ستاد بحران به شهروندان/ آبگرفتگی در تهران نداشته‌ایم

نخستین عرضه سال 98 نفت‌خام در بورس انرژی

اعمال محدودیت برای سفرهای دریایی

استاندار تهران: نگرانی‌ بابت سدهای تهران وجود ندارد

ظرفیت نیروگاه‌های کشور تا پایان امسال به 85 هزار مگاوات می‌رسد

کاهش مصرف بنزین در چهارمین روز سال 98

انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی به صورت عادی در جریان است

بهره برداری از 2 طرح پتروشیمی در نیمه نخست سال 98

کاهش مصرف بنزین در چهارمین روز سال جدید

رودخانه‌های تهران طغیان نکرده است

آمادگی نیروهای عملیاتی برق در سراسر کشور/ هیچ بحرانی وجود ندارد

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری