موج بدبینی به نفت بیشتر شد نفت و انرژی

موج بدبینی به نفت بیشتر شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - گروه گلدمن ساکس با اشاره به شکل گیری مجدد مازاد عرضه و تداوم رشد تولید شیل آمریکا، قیمت مورد پیش‌بینی برای نفت در سال 2019 را کاهش داد.

تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشت تحقیقاتی جدیدی نوشتند: میانگین بهای معاملات آتی نفت برنت امسال به 62.20 دلار در هر بشکه خواهد رسید که کمتر از برآورد قبلی 70 دلار است. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز به 55.50 دلار می‌رسد که کمتر از پیش‌بینی قبلی 64.50 دلار است.
بانک فرانسوی "سوسیته جنرال" نیز دورنمای قیمت نفت در سال 2019 را بازبینی کرده و به میزان 9 دلار در هر بشکه کاهش داده است و اکنون انتظار دارد در سال 2019 میانگین قیمت نفت برنت 64.25 دلار و وست تگزاس اینترمدیت 57.25 دلار باشد.
طبق یادداشت گلدمن ساکس، افزایش تولید نفت اوپک در اواخر سال 2015 به معنای آن است که بازار امسال نسبت به سال 2018 از عرضه بهتری برخوردار است. از سوی دیگر، محدودیتهای خطوط لوله انتقال نفت در منطقه پرمیان باسین سریع‌تر از حد انتظار رفع خواهند شد. پروژه‌های بزرگی که سال‌ها در برزیل و کانادا در دست توسعه بودند امسال تولیدشان را آغاز خواهند کرد. این عرضه بالاتر به معنای آن است که به تولید پرهزینه کمتری برای تامین رشد تقاضای جهانی در سال 2019 نیاز خواهد بود.
تحلیلگران گلدمن ساکس انتظار دارند با توجه به سطح بالای ذخایر نفت در ابتدای سال 2019 و تداوم رشد نفت شیل در بحبوحه پایین ماندن تورم و رشد کمتر از حد انتظار تقاضا، بازار نفت با هزینه کمتری متعادل شود.
به گفته تحلیلگران "سوسیته جنرال"، قیمت نفت که در اکتبر سال گذشته به بیش از 86 دلار در هر بشکه صعود کرده بود، سال 2018 را با 42 درصد کاهش به پایان برد. بازار نفت از ریسک گریزی سرمایه‌گذارانی که از کندی رشد اقتصادی و جنگ تجاری آمریکا و چین و همچنین رشد نرخ‌های بهره و کاهش نقدینگی به وحشت افتاده بودند، آسیب دید.
بر اساس گزارش بلومبرگ، با این حال تحلیلگران هر دو بانک گلدمن ساکس و "سوسیته جنرال" بر این باورند که کاهش قیمت نفت بیش از حد بوده و ناشی از بدبینی مضاعف به رشد کمتر اقتصاد جهانی بوده است.
موسسه اعتبارسنجی "اس اند پی گلوبال ریتینگز" نیز هفته گذشته با اشاره به وخامت وضعیت تقاضا برای کالاها، دورنمای قیمت نفت برنت در سال 2019 را از 65 به 55 دلار و وست تگزاس اینترمدیت را از 60 به 50 دلار در هر بشکه کاهش داده بود.
بانک آمریکایی مورگان استنلی نیز هشدار داده است اگر اوپک کاهش تولید نفت را آن طور که وعده داده است، حفظ نکند قیمت نفت برای مدت طولانی پایین خواهد ماند. جی پی مورگان پیش از نشست دسامبر اوپک اعلام کرده بود اگر این گروه تولیدش را بیش از 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش ندهد و اگر این کاهش تنها برای نیمه اول امسال و نه کل سال باشد، در این صورت قیمت نفت برنت برای کل سال 2019 حدود 55 دلار در هر بشکه خواهد بود.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نگاهی به ظرفیت پالایش نفت و صادرات فرآورده‌ها در ایران

آخرین وضعیت ایران در ذخایر قابل استحصال

بارش‌های کشور ربطی به بارورسازی ابرها ندارد

نگرانی‌ بابت سدهای تهران وجود ندارد/ لغو مرخصی تمامی مدیران دستگاه های دولتی تا اطلاع ثانوی

انتقال نفت و فرآورده ها به طور عادی در جریان است

یک میلیارد لیتر بنزین در کشور توزیع شد/مشکلی در تامین سوخت نیست

معطل ماندن 1000 قرارداد صنعت برق/ امتیاز ویژه به خارجی‌ها برای نیروگاه‌سازی اجحاف است

افزایش دبی کارون تا 2500 مترمکعب بر ثانیه

سدهای خوزستان استحکام لازم را دارند

ارسال میلیون‌ها پیامک ستاد بحران به شهروندان/ آبگرفتگی در تهران نداشته‌ایم

نخستین عرضه سال 98 نفت‌خام در بورس انرژی

اعمال محدودیت برای سفرهای دریایی

استاندار تهران: نگرانی‌ بابت سدهای تهران وجود ندارد

ظرفیت نیروگاه‌های کشور تا پایان امسال به 85 هزار مگاوات می‌رسد

کاهش مصرف بنزین در چهارمین روز سال 98

انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی به صورت عادی در جریان است

بهره برداری از 2 طرح پتروشیمی در نیمه نخست سال 98

کاهش مصرف بنزین در چهارمین روز سال جدید

رودخانه‌های تهران طغیان نکرده است

آمادگی نیروهای عملیاتی برق در سراسر کشور/ هیچ بحرانی وجود ندارد

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری