بهینه‎سازی مصرف سوخت و هوای پاک نفت و گاز

بهینه‎سازی مصرف سوخت و هوای پاک

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده 10درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، به‌طوری که در سال 2016، آلودگی هوا سبب مرگ 33 هزار نفر در ایران شده است.

بر اساس مطالعات اپیدمولوژی و ارتباط آن با آلودگی هوا، حساس‎ترین گروه سنی در معرض بیماری‎های خطرناک ناشی از آلودگی هوا، افراد بالای 65 سال و زیر 5 سال هستند و بیماران قلبی عروقی، زنان باردار و افراد چاق نیز در معرض خطر قرار دارند. از نظر جنسیت افراد در معرض خطر آلاینده‎ها، زنان حساسیت بیشتری دارند و از میان افراد فوت شده نیز تعداد این جنسیت و سن ذکر شده بیشتر بوده است.
برای کاهش آثار زیست محیطی آلودگی هوا و به حداقل رساندن هزینه‎های اجتماعی و بهداشتی ناشی از آن، قانون هوای پاک که لایحه آن از سوی دولت ارائه شده بود در تاریخ 25/ 4/ 1396 مشتمل بر 34 ماده به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. مفاد این قانون مشتمل بر الزام‎های استفاده از راهکارهایی از جمله معاینه فنی خودروها، جایگزین کردن خودروها و موتورسیکلت‎های فرسوده، نصب و راه‎اندازی سامانه‎های پایش برخط لحظه‎ای (آنلاین) برای واحدهای تولیدی بزرگ و متوسط، رعایت حد مجاز انتشار آلاینده‎ها از سوی واحدهای صنعتی و تولیدی، تولید و استفاده از سوخت استاندارد، ایجاد فضای سبز و مشجر، معاینه فنی موتورخانه‎ها و سامانه‎های احتراقی، توسعه انرژی‎های تجدیدپذیر برای تولید برق و . . . است.
این قانون برای کاهش انتشار آلاینده‎های زیست محیطی ناشی از سوخت‎های فسیلی و رسیدن هوای پاک، بیشتر روی کنترل خروجی‎های سیستم‎های احتراقی متمرکز شده است که این موضوع کفایت نمی‎کند و باید نسبت به بهینه‎سازی و کاهش مصرف سوخت سیستم‎های مصرف‎کننده در بخش‎های مختلف اعم از ساختمان، صنعت و حمل‎ونقل اقدام کرد.
برای نمونه در شهر تهران در ایام زمستان، روزانه بیش از 90 میلیون مترمکعب گاز طبیعی مصرف می‎شود که احتراق آن سبب تولید 180 هزار تن دی‌اکسید کربن در فضای شهر می‎شود. اجرای راهکار معاینه فنی موتورخانه‎ها تاثیر مثبتی بر کاهش انتشار گاز CO داشته، حال آنکه مصرف سوخت و انتشار دی‌اکسید کربن را تا 5 درصد کاهش می‎دهد، در صورتی که با تغییر نوع سیستم گرمایشی به چگالشی یا استفاده از مشعل‎های بازدهی بالا به همراه سیستم‎های کنترل و مدیریت هوشمند انرژی ساختمان می‎توان مصرف سوخت و متناسب با آن انتشار آلاینده‎ها را تا 50 درصد کاهش داد و به تبع آن نقش موثری را در ایجاد هوای پاک بازی کرد.
در بخش صنایع نیز برای بهینه‎سازی و ارتقای بازدهی حرارتی سیستم‎های احتراقی با به‌کارگیری فناوری‎های نو الزامی ارائه نشده است و برای ارتقای بازدهی تولید برق نیروگاه‎ها به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‎کننده سوخت‎های فسیلی و همچنین آلودگی‎های ناشی از سوزاندن گازهای همراه نفت در مناطق نفت‎خیز نیز مواد قانونی الزامی آورده نشده است.
از نظر نگارنده این یادداشت، قانون هوای پاک به تنهایی نمی‎تواند کشور را به اهداف آن که رسیدن به هوای سالم و غیر زیان‎آور برای سلامت انسان است، نائل کند و باید با به‌کارگیری همزمان با دیگر قوانین مرتبط از جمله قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی و قانون هدفمند کردن یارانه‎های انرژی و با ایجاد و توسعه مدیریت انرژی و مدیریت سبز، فضای مناسب را برای رشد و نمو فرزندان آینده‌ساز کشور فراهم کرد.
کشورهای پیشرفته برای رسیدن به استانداردهای محیط زیستی آلودگی هوا، ابتدا به استانداردهای مصرف انرژی و اصول بهینه‎سازی انرژی توجه کرده‎اند و در گام بعدی یا به‌طور همزمان استانداردهای انتشار آلاینده‎ها را اجرا کرده‎اند. اجرای بهینه‎سازی انرژی، توسعه اقتصادی پایدار کشورها را فراهم کرده است.
در پایان سرفصل کلی برخی از مواد قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی ارائه می‎شود:
- تدوین و اجرای معیارها و مشخصات فنی و استاندارد اجباری انرژی تجهیزات و ماشین‎آلات انرژی‌بر و فرایندهای صنعتی، معدنی و کشاورزی؛
- ارائه مشوق مالی برای ترغیب مصرف کنندگان به استفاده از تجهیزات، مجموعه‎ها و فرایندهای با مصرف انرژی و آلودگی زیست محیطی کمتر؛
- حمایت از شرکت‎های خدمات انرژی؛
- تهیه و تصویب آیین‎نامه‎های صرفه‎جویی مصرف سوخت با جهت‎گیری به سوی ساختمان سبز؛
- ایجاد واحد مدیریت انرژی؛
- توسعه سیستم‎های تولید همزمان برق حرارت و برودت؛
- توسعه انرژی‎های تجدیدپذیر برای تولید برق و حرارت؛
- توسعه تولید و عرضه خودروهای دیزلی سبک.
محمد میرزائی
منبع: شرکت بهینه‎سازی مصرف سوختارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

طرح‌های گازرسانی استان کرمان در آستانه 40 سالگی انقلاب افتتاح می‎شود

احتمال افزایش قیمت نفت در سال آینده میلادی

مرحله سوم عرضه نفت خام در بورس انرژی اجرا می‌شود

بنزین مثل نان شب است؛ کشور 2 ساعت بی‌بنزینی را تحمل نمی‌کند

سوخت توزیع شده در جایگاه‌های عرضه استانداردهای لازم را دارد

قدردانی از توسعه طرح‌های نفتی استان ایلام در مجلس شورای اسلامی

اهمیت مولفه توسعه و تجاری‌سازی فناوری در صنعت نفت و گاز

اقدام‌های توسعه‌ای شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس ستودنی است

انتقال موفقیت‌آمیز بار انرژی از نیروگاه قدیم به نیروگاه جدید منطقه خارک

پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش فردا آغاز به کار می‌کند

آشنایی با روند اجرای بخشنامه‎های نحوه جبران آثار نوسان‌ ارز ضروری است

آغاز بازمهندسی فرآیندهای صادراتی در پایانه‌های نفتی ایران

زمینه‎های همکاری شرکت نفت و گاز غرب با دانشگاه رازی کرمانشاه بررسی شد

پمپ دوفازی میدان نفتی پایدار غرب نصب و راه‎اندازی شد

اشتغال اتباع خارجی بدون پروانه کار در منطقه ویژه پارس ممنوع است

انفجار مرگبار در خط لوله سوخت در مکزیک

نخستین عرضه نفتای پالایش نفت آبادان در رینگ بین‌الملل بورس انرژی

کمیته ویژه برای بررسی درآمد و مصارف شرکت‌های اصلی وزارت نفت تشکیل می‌شود

سوخت توزیع شده در جایگاه‌ها از استانداردهای لازم برخوردار است

ذخایر نفت و گاز باید ضامن توسعه و رفاه باشد؛ نه عامل هدررفت انرژی

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بانک گردشگری
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • بانک آینده