تقریبا کل گازهای مشعل با راه اندازی پروژه های مرتبط جمع آوری خواهد شد نفت و انرژی

تقریبا کل گازهای مشعل با راه اندازی پروژه های مرتبط جمع آوری خواهد شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - در بخشی از این جوابیه با تاکید بر غیرقابل اجتناب بودن سوزاندن بخشی از گازهای همراه نفت آمده است: پروژه های احداث واحدهای ان جی ال 3100، ان جی ال 3200 و ان جی ال خارگ با جدیت در حال پیگیری است و اقدام های نسبتا خوبی انجام شده است.

به گزارش فصل تجارت، پیرو انتشار گزارشی با عنوان «رکورد هدر دادن گازهای همراه نفت در دولت دوازدهم شکست» در تاریخ 15 دی ماه، روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران جوابیه ای برای خبرگزاری فارس ارسال کرده است که متن کامل آن در ادامه آمده است:
با توجه به موکدات وزیر نفت در مورد پیگیری پروژه های مربوط به گازهای مشعل، هم اکنون برای جلوگیری از سوزاندن این گازها، سناریوهای مختلفی تعریف شده است. بخشی از این گازها قرار است که به کارخانه های ان جی ال 3100، ان جی ال 3200 و ان جی ال خارگ برود. در این راستا تعیین تکلیف قراردادهای سایر ان جی ال ها نیز در دست اقدام و بررسی است که بخشی از این گازها هم در نهایت به این کارخانه ها می رود. برای بخشی دیگر از گازهایی که در حال فلر هستند پروژه تعریف شده است. با راه اندازی این پروژه ها تقریبا تمامی گازهای مشعل جمع آوری خواهد شد. در شرایط حاضر نیز کاملا مشخص است که هر شرکت به چه میزان گاز فلر می کند، چه برنامه ای دارد و چه پروژه هایی در راستای جلوگیری از سوزاندن این گازها تعریف کرده است.
در این راستا تکمیل فاز نخست طرح آماک و نیز راه اندازی کارخانه شیرین سازی گازهای اسیدی در سال 96 پیش بینی شده بود که ضمن جمع آوری روزانه 182 میلیون فوت مکعب گاز، 28 هزار بشکه NGL نیز استحصال شده است.
در عین حال با امضای تفاهمنامه اجرای پروژه بازیافت و مصرف گاز فلر پالایشگاه دوم فاز 2 و 3 پارس جنوبی در نیمه شهریورماه سال 1396 میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت فرانسوی SOFREGAZ و شرکت ایرانی صنعت سازه ثمین، گام بلند دیگری در راستای بازیافت روزانه 450 هزار متر مکعب گاز فلر و کاهش آلایندگی پارس جنوبی برداشته شد.
شرکت ملی نفت ایران همچنین طی 10 سال اخیر در راستای کاهش فلرینگ پارس جنوبی تلاش های بسیاری کرده است که به عنوان نمونه عملی می توان به کاهش فلرینگ پالایشگاه های اول تا پنجم پارس جنوبی، از 2 هزار و 900 میلیون متر مکعب به 400 میلیون متر مکعب طی سال های 87 تا 95 اشاره کرد. سال گذشته نیر در اقدامی مناسب یکی از فلرهای پالایشگاه اول پارس جنوبی خاموش شد که این روند ادامه دارد و براساس برنامه همه فلرهای پارس جنوبی خاموش می شود که براساس نظر مدیران مجتمع گاز پارس جنوبی پایان سال 98 زمان تحقق این مهم تعیین شده است.
در عین حال شرکت ملی نفت ایران به منظور جلوگیری از سوختن گازهای مشعل برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت کشورمان، در آبان ماه 1393 اقدام به فراخوان عمومی جهت مزایده گازهای مشعل مربوط به 63 نقطه عملیاتی پراکنده در گستره وسیعی از دریا و خشکی به ظرفیت کل حدود 21 میلیون متر مکعب کرد.
گفتنی است یکی از موانع تعیین تکلیف و جذب سرمایه گذار برای گازهای مشعل مناطق خشکی دور از ساحل که برای استفاده بهینه در صنعت نفت به فروش می رسد، قیمت های یارانه ای برق در کشور و عدم امکان صادرات برق برای سرمایه گذاران گازهای مشعل است که باید با همکاری وزارت نیرو با ایجاد سازوکارهای مناسب در قیمت گذاری و خرید برق تولیدی برای آن اندیشیده شود.
در پایان متذکر می شود، علیرغم تلاش های شرکت ملی نفت ایران در راستای جمع آوری گازهای همراه و وارد چرخه کردن این بخش از منابع هیدروکربوری، جلوگیری از سوزاندن حدود 4 تا 5 میلیون متر مکعب گاز در روز در کل کشور به دلیل مشکلات عملیاتی و حسب شرایط خاص، اجتناب ناپذیر است و متذکر می شود که این رقم بر مبنای نرم جهانی است. به عنوان مثال ممکن است یکی از سکوهای پارس جنوبی دچار مشکل فنی شود که در این راستا برای جلوگیری از ایجاد حادثه، گاز معمولا فلر می شود.
پروژه های مربوط به احداث واحدهای ان جی ال 3100 در غرب کشور، ان جی ال 3200 و ان جی ال خارگ با جدیت در حال پیگیری است و در این مدت اقدام های نسبتا خوبی انجام شده است.
انتهای پیام/
بیشتر بخوانید
رکورد هدر دادن گازهای همراه در دولت روحانی شکست
۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۱۲:۰۹
بلاتکلیفی چهار طرح‌ اولویت‌دار جمع‌آوری گازهای همراه نفت بعد از چهار سال
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۰۷:۲۰ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نگاهی به ظرفیت پالایش نفت و صادرات فرآورده‌ها در ایران

آخرین وضعیت ایران در ذخایر قابل استحصال

بارش‌های کشور ربطی به بارورسازی ابرها ندارد

نگرانی‌ بابت سدهای تهران وجود ندارد/ لغو مرخصی تمامی مدیران دستگاه های دولتی تا اطلاع ثانوی

انتقال نفت و فرآورده ها به طور عادی در جریان است

یک میلیارد لیتر بنزین در کشور توزیع شد/مشکلی در تامین سوخت نیست

معطل ماندن 1000 قرارداد صنعت برق/ امتیاز ویژه به خارجی‌ها برای نیروگاه‌سازی اجحاف است

افزایش دبی کارون تا 2500 مترمکعب بر ثانیه

سدهای خوزستان استحکام لازم را دارند

ارسال میلیون‌ها پیامک ستاد بحران به شهروندان/ آبگرفتگی در تهران نداشته‌ایم

نخستین عرضه سال 98 نفت‌خام در بورس انرژی

اعمال محدودیت برای سفرهای دریایی

استاندار تهران: نگرانی‌ بابت سدهای تهران وجود ندارد

ظرفیت نیروگاه‌های کشور تا پایان امسال به 85 هزار مگاوات می‌رسد

کاهش مصرف بنزین در چهارمین روز سال 98

انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی به صورت عادی در جریان است

بهره برداری از 2 طرح پتروشیمی در نیمه نخست سال 98

کاهش مصرف بنزین در چهارمین روز سال جدید

رودخانه‌های تهران طغیان نکرده است

آمادگی نیروهای عملیاتی برق در سراسر کشور/ هیچ بحرانی وجود ندارد

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری