طلایی که پله‌به‌پله از کوه‌های آذربایجان غربی کنده می‌شود تولید و تجارت

طلایی که پله‌به‌پله از کوه‌های آذربایجان غربی کنده می‌شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - قائم مقام رئیس در امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با بیان اینکه برداشت در معادن طلا به صورت قانونی و کارشناسی شده است، گفت: برداشت از معادن طلا به صورت پله ای و روباز بوده و در کل معادن نیز با توجه به شرایط گفته شده در ابتدا نوع برداشت مشخص و تایید می‌شود.

پریسا عابدپور در جمع خبرنگاران افزود: در آذربایجان غربی 2 واحد معدن بزرگ طلا در تکاب وجود دارد که در این معادن استخراج به صورت کان سنگ انجام شده و واحدهای فرآوری استحصال به صورت کنسانتره و شمش گیری وجود دارد.
وی، با بیان اینکه در هر 2 معدن آق دره و زرشوران مسئول فنی به تعداد مورد نیاز وجود دارد، ادامه داد: تعداد مسئولین فنی در واحدهای فرآوری معادن تعریف شده که به صورت شبانه‌روزی و در هر مرحله از استخراج تا استحصال حضور دارند. علاوه بر این مسئولان، کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت تکاب و 3 کارشناس معدن در این معادن حضور داشته و به خصوص در مسئله شمش گیری حاضر می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: نمونه طلاهای فرآوری شده بصورت پلمب شده به آزمایشگاه های تخصصی مورد نظر سازمان انتقال و مورد آزمایش قرار می‌گیرند و تمام موارد صورتجلسه و مکتوب می‌شود.
عابدپور با بیان اینکه از سال 96 حقوق دولتی معادن بر اساس شمش، محاسبه و پرداخت می‌شود، ادامه داد: پرداخت حقوق دولتی معدن زرشوران تا آخر سال 95 به صورت کان سنگ بوده که تسویه حساب داشته، همچنین حساب سال 96 به صورت شمش است که برآورد شده و پرداخت خواهد شد.
وی، افزود: حقوق دولتی معدن آق دره نیز تا پایان سال 96 پرداخت شده که سال 95 به صورت کان سنگ و در سال 96 به صورت شمش محاسبه و پرداخت شده است.
قائم مقام رئیس در امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: از سال 93 حقوق دولتی زرشوران 7 میلیارد و 722 میلیون و 115 هزار تومان و معدن آق دره 14 میلیارد و 562 میلیون تومان بوده که به خزانه وصول شده است.
وی، افزود: روش برداشت و استخراج از معادن با توجه به نوع ماده معدنی، ذخیره ماده معدنی، ویژگی های توپوگرافی ماده معدنی و آیتم های دیگر دخیل بوده که بر اساس آن ها نحوه برداشت ماده معدنی را مشخص می‌کنند.
عابدپور تصریح کرد: با توجه به اینکه قبل از هرگونه برداشت و بهره برداری از معادن نسبت به تهیه طرح های بهره برداری و روش بهره برداری در آن طرح ها صورت می‌گیرد، این طرح ها توسط افراد دارای پروانه صلاحیت اشتغال از نظام مهندسی انجام شده و با برآورد سرمایه و نرخ بازگشت ماده معدنی روش های استخراج تعیین شده و تایید می شود.
قائم مقام رئیس در امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، تاکید کرد: عیار طلای آق دره که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تایید شده 2.48 ppm بوده و عیار مورد تایید معدن زرشوران برای سال‌های مختلف متفاوت است به گونه ای که برای سال سوم 5 ppm و 3.7 ppm بوده که با تاییدات آزمایشگاهی تعیین شده است.
وی، گفت: معدن طلای آق دره مانیتورینگ بوده و بخش استحصال و هم در دست مانیتورینگ است.
عابدپور، تاکیدکرد: در تمام معادن سطح استان5171 نفر مشغول به خدمتند که حدود 80 درصد این افراد بومی هستند. در معادن آق دره و زرشوران تکاب استخراج به صورت کان سنگ بوده و بلافاصله کارخانه سنگ فرآوری سر معادن منتقل می‌شود؛ البته حد فاصل بیش از این فاصله اقتصادی نبوده چراکه عیار طلاهای استخراجی پایین است.
قائم مقام رئیس در امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تصریح کرد: این معادن علاوه بر بحث اشتغالزایی، در بحث آبادانی منطقه نیز کوشیده‌اند که ساخت مدرسه، درمانگاه، سالن ورزشی و پمپ بنزین جهت افزایش آبادانی منطقه جزو این امورات محسوب می‌شود که توسط مسئولان معادن انجام شده است.
وی با اشاره به وجود پوشش گیاهی گون و مشکلات پیرامون آن بیان کرد: میزان مساحت 2 میلیون و 700 هزار هکتار در دست منابع طبیعی بوده که تقاضای 251 هزار و 900 هکتار زمین جهت ایجاد معدن از منابع طبیعی استعلام شده که می‌توان گفت تنها 9 درصد کل زمین‌ها می‌شود و با 3690 هکتار جهت ایجاد معدن موافقت شده که یک دهم درصد کل تقاضا است.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

وزارت کشاورزی در مبارزه با قاچاق دام تعلل می‌کند

700 نفر از کارگران نیسان موتورز تعدیل شدند

اعتصاب کارگران لهستانی کارخانه آئودی برای افزایش حقوق

ابهام در روند صعودی قیمت طلا

تعلل وزارت کشاورزی مقصر اصلی قاچاق دام/پاسخگو باشید

خودنمایی 55برند چای گیلان در بازارها

دلار ارزان شد

«حجتی» به فراکسیون ولایی می‌رود

افت شاخص محیط کسب و کار در پاییز 97

برنامه‌ای برای بازگشایی ثبت سفارش خودرو نداریم

اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان برای عمل به تعهدات فروش

نرخ انواع فرنگی جات در میادین + جدول

اولتیماتوم رحمانی به خودروسازان برای عمل به تعهدات فروش

بهمنی: مردم را مجبور به خرید خودرو داخلی کرده‌ایم

قیمت مرغ خیال فرود ندارد/ وعده ارزانی محقق نشد

صادرات پرتقال باید متوقف شود

دورهمی با غذای دام!

پالادیوم رکورد 1400 دلار را شکست

36 هزار تن قیر و گوگرد در بورس کالا عرضه می‌شود

جذب 600 سرباز وظیفه نخبه‌ به وزارت صمت تا پایان سال/تلاش برای اشتغال پایدار نیروهای متخصص

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک گردشگری
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت