پیشنهاد دو طرح برای مردمی کردن بورس/طراحی اوراقی با بازدهی ریالی و ارزی بورس

پیشنهاد دو طرح برای مردمی کردن بورس/طراحی اوراقی با بازدهی ریالی و ارزی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از ارائه دو طرح به دولت برای افزایش مشارکت مردم در بورس اوراق بهادار و اقتصاد ملی خبر داد.

شاپور محمدی در گفت‌ وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر کمتر از 10 درصد جمعیت در بازار سرمایه حضور دارند و چه برنامه‌ای برای افزایش مشارکت مردم در بورس وجود دارد، گفت: برای مشارکت عموم مردم در بورس، لازم است، برای این که مردم دچار زیان ناشی از نوسان سهام نشوند، در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشارکت کنند.
وی افزود: برای باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های اصل 44 قانون اساسی که واگذار نشده است، در قالب صندوق‌های قابل معامله بورسی ETF به صورت نقد و اقتصاد شامل 60 درصد اقساط و 40 درصد آورده نقدی مردم، سهام این شرکتها در قالب صندوق به تمام خانوارهای ایرانی واگذار شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: سرمایه‌گذاری مردم در صندوق‌های قابل معامله با یک سقف معین و با تخفیف 20 درصد قیمت تابلوی بازار و داشتن اختیار فروش از طرف دولت توسط خریداران یونیت‌ها و یا واحدهای صندوق قابل معامله طراحی شود و مردم می‌توانند این یونیت‌ها را خریداری کرده و دارنده سهام این صندوق‌ها شوند.
محمدی همچنین از ارائه پیشنهادی به دولت برای هدایت نقدینگی به سمت تولید و بورس، خبر داد و گفت: با این کار همچنین افزایش مشارکت مردم و ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری و افزایش تعداد دارندگان کدهای معاملاتی دنبال می‌شود.
به اعتقاد وی، به این طریق می‌توان نقدینگی‌های ریز جامعه را جمع کرده که در کاهش تورم و کنترل سفته‌بازی در ارز و طلا نقش داشته باشد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران افزود: برای افزایش حضور مردم در بورس از طریق مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی و مصوبه دولت این امر قابل انجام است و تا سه سال مدیریت این شرکت‌های واگذار شده به مردم در اختیار دولت باشد و به خاطر شرایط اقتصادی، دارندگان یونیت‌های ممتاز این صندوق‌ها می‌توانند مجمع عمومی تشکیل دهند.
وی ادامه داد: طرحی برای افزایش حضور مردم در بازار به وزیر امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد دادیم که اگر ان‌ شاءالله تصویب شود، این روش بعد از مصوبه ستاد هماهنگی دولت، راهکاری برای جذب مشارکت مردم در اقتصاد خواهد بود.
* طراحی اوراقی با بازدهی ریالی و ارزی
محمدی پیشنهاد دوم را برای مشارکت دادن مردم در بورس و اوراق بهادار، فروش اوراق هیبریدی یا ترکیبی در بازار سهام با بازده ریالی و ارزی ذکر کرد و گفت: معتقدیم برای پروژه‌هایی که بازده و فروش ارزی دارند، این راهکار قابل اجرایی است و دولت در محاسبه نرخ سود این اوراق با معیار (نرخ بهره بین بانکی لندن) لایبور + Xدرصد برای این اوراق طراحی کند و این معیار به تصویب جلسه سران سه قوه برسد که نرخ بازده این اوراق لایبور + ایکس چقدر باشد. اگر دولت دسترسی به بازار ارز دارد و با مصوبه سران سه قوه باشد، این طرح یعنی اوراق هیبریدی با بازده ارزی و ریالی قابل اجرا است و اگر دولت دسترسی به ارز نداشت، بازده ریالی این اوراق به صورت 2 تا 3 درصد بالاتر از نرخ سپرده بانکی به مردم پرداخت شود.
وی افزود: پروژه‌های تولیدی کشور با اوراق ارزی و ریالی ترکیبی قابلیت تأمین مالی دارد و در واقع این اوراق یک نوع اوراق مشارکت شامل صکوک اجاره، قرارداد جعاله، وکالت، اوراق منفعت و مشارکت به عنوان انواع ابزار مالی اسلامی قابل استفاده است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: این دو پیشنهاد برای مشارکت دادن مردم در بورس و اقتصاد ملی به وزارت اقتصاد ارائه شده که بستگی به این دارد، دولت آن را تصویب کند و اگر مردم از این اوراق و سهام استقبال کنند، می‌توانیم به همه مردم این یونیت‌های صندوق‌ها را ارائه کنیم و همه اینها بستگی به استقبال مردم دارد.
انتهای پیام/ب
بیشتر بخوانید
مخالفت دژپسند با کناره گیری شاپور محمدی
۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۷:۳۷
شاخص بورس 162323 واحد شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۷ - ۱۳:۴۳
شاخص بورس تهران 161275 واحد شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۳:۲۱
تداوم تعلیق عرضه نفت در بورس
۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۰۳:۱۶
تقویت 208 واحدی شاخص کل بورس
۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۱۳:۱۷
عرضه نفت در بورس باید مستمر باشد
۱۳۹۷/۱۰/۹ - ۰۳:۳۳ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

معاملات آتی سبد سهام جایگزین مناسب برای تک سهم‌ها

تقویت 536 واحدی شخص کل بورس/اقبال بورس باز ها به گروه سیمان و پالایشگاه

سومین عرضه اولیه بورس در هفته جاری انجام می‌شود

لزوم حمایت از تداوم عرضه نفت خام در بورس انرژی

تقویت 149 واحدی شاخص کل بورس/ شرکتهای‌ دارویی‌ و سیمانی‌ در کانون توجه سهامداران

زمان واریز سود سهام عدالت مشمولان روستایی و عشایر صاحب حساب در2 بانک

مردم مراقب شرکت‌های مدعی سهامداری در بورس‌های غربی باشند

متن کامل مصوبات کمیسیون تلفیق درباره عرضه نفت در بورس و تهاتر بدهی‌های دولت با نفت

آدرس اشتباه خصوصی سازی به افکار عمومی

انتظار می رود شاهد حضور پررنگ بخش خصوصی در سومین عرضه نفت در بورس باشیم

راه اندازی قرار داد آتی زعفران برای تحویل در اسفند 97

خداحافظی شهرداری تهران از «رفاه» با دستور قضایی

سه نکته مهم اطلاعیه جدید بورس انرژی درباره عرضه نفت

تقویت 749 واحدی شاخص کل بورس/ نرخ جهانی نفت پالایشی‌ها را نوسانی کرد

دو نماینده سابق مجلس در هیات مدیره یک شرکت دارویی

سرمایه‌گذاری 20 درصد فرابورس در شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارزی

عرضه 61 هزارتن مواد پلیمری و قیر

شاخص در ابتدای معاملات درخشید

بازار سرمایه بهترین مقصد سرمایه‌گذاری

جزییات افزودن کوپن سود به اسناد خزانه اسلامی/امکان تعویض "اخزا" با سهام فراهم می شود

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک گردشگری
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت