رو شدن دست بعضی‌ها در گشت مغازه به مغازه تولید و تجارت

رو شدن دست بعضی‌ها در گشت مغازه به مغازه

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - دادستان ابرکوه به همراه رییس اداره تعزیرات این شهرستان در جریان سلسه بازدیدهای خود در قالب طرح برخورد با گران‌فروشی، ضمن سرکشی از یک واحد تولید محصولات لبنی و دو واحد تجاری، از طریق انتشار تخلفات توسط اصحاب رسانه، به متخلفان تذکر جدی دادند.

محمدحسین ابراهیمی، دادستان عمومی و انقلاب، سیدمحمد هاتفی اردکانی، قاضی تعزیرات، سید مسعود میرحسینی، رییس اداره صنعت، معدن و تجارت به همراه محسن فلاح زاده، بازرس این اداره از یک واحد تولید محصولات لبنی و دو واحد تجاری به‌صورت سرزده بازدید کردند.
در این بازدید، ابتدا وزن محصولات لبنی و قیمت درج شده روی آنها بررسی و با لیست قیمت‌های مصوب تطبیق داده شد که در این مرحله به گفته‌ی دادستان، در رابطه با یکی از محصولات گران‌فروشی محرز شد.
محمدحسین ابراهیمی، دادستان در این خصوص تصریح کرد: قیمت و وزن محصول مذکور هر چند هر دو کمتر از حد مجاز بود اما با تناسبی که گرفته شد، گران‌فروشی محرز و در مورد یکی دیگر از محصولات نیز از یک‌سو وزن کمتر و از سوی دیگر قیمت بیشتر بود که دفاعیات تولیدکننده در این رابطه مورد پذیرش قرار نگرفت چرا که هیچ واحد تولیدی رأساً نمی‌تواند به هر دلیلی اقدام به افزایش قیمت کند.
فاکتورهای مختلف این واحد حاوی ردپای دلالانی بود که مانند همیشه بیشترین سود را از جیب مردم نصیب خود می‌کنند؛ به‌ عنوان ‌مثال دوغ تولیدی یک واحد که به قیمت 3500 تومان در اختیار عامل توزیع قرار می‌گیرد باید طبق قانون با سه درصد سود یعنی 3600 تومان به مغازه‌دار برای فروش عرضه شود و مغازه‌دار نیز با 10 درصد سود یعنی قیمتی حدود 4000 تومان در اختیار مصرف‌کننده قرار دهد ولی قیمت تمام‌شده محصول مذکور برای مصرف‌کننده 5500 تومان بود که طبق قانون صریحاً تخلف است.
سید محمد هاتفی، قاضی تعزیرات ابرکوه نیز در رابطه با تخلفات این واحد تولیدی، بیان کرد: موارد مشکوکی تخلف کم‌فروشی و گران‌فروشی در این واحد مشاهده شد که به مسئولان آن مهلت داده ‌شد تا ظرف مدت 24 ساعت مدارک خود را به اداره تعزیرات ارائه دهند تا پرونده مورد بررسی قرار گیرد.
هاتفی با تأکید بر این که بازدید از اصناف مختلف در دستور کار تعزیرات قرار دارد، اعلام کرد: در رابطه با تخلفات صنفی به ‌موجب قانون برخورد خواهد شد، بدین ترتیب که پس از اخطار و تذکر در مراحل اولیه، در مرحله سوم نصب پارچه به مدت یک هفته، در مرحله چهارم به مدت یک ماه و در مرحله پنجم به ‌شرط تکرار تخلف برای مدت یک سال نسبت به تعطیلی واحد تجاری اقدام قانونی می‌شود.
دو واحد تجاری از صنف میوه‌فروشی‌ها، مقصد بعدی تیم بازرسی بازار بودند که مواردی همچون عدم ارائه فاکتور، تداخل صنفی، عدم نصب برچسب قیمت روی محصولات، عرضه محصولات خانگی بدون مجوز بهداشتی و برخی دیگر تخلفات برای آنها محرز شد.
ابراهیمی دادستان عمومی و انقلاب ابرکوه در این رابطه نیز اظهار کرد: برخی اصناف ادعا می‌کنند که در میدان میوه و تره‌بار استان فارس اگر هنگام خرید فاکتور مطالبه کنند به آنان بار داده نمی‌شود لذا در همین راستا تلاش داریم تا از طریق دادستانی استان یزد با دادستانی استان فارس مکاتباتی صورت گرفته و این مورد نیز ساماندهی شود.
وی، پیرامون وجود برخی محصولات غیربهداشتی در میوه‌فروشی‌ها، تصریح کرد: قبلاً در این رابطه مکاتباتی با شبکه بهداشت صورت گرفته که متأسفانه در این بخش نظارت‌های مأمورین نامبرده ضعیف است لذا در این زمینه هیچ توجیهی پذیرفته نیست، چراکه با سلامت و بهداشت شهروندان ارتباط مستقیم داشته و قطعاً با جدیت برخورد می‌شود .
ابرهیمی در پایان نیز تأکید کرد: مردم از برخی اصناف به‌ ویژه میوه‌فروشی‌ها به دلیل گران‌فروشی ناراضی هستند که در مرحله اول با حضور دوربین‌های خبرنگاران به آنان تذکر داده شد و در مراحل بعدی و در صورت تکرار قاطعانه برخورد می‌شود که بعضاً منجر به نصب پلاکارد و پلمب واحد نیز خواهد شد.
در انتهای این بازدید ضمن ارائه تذکرات لازم به متخلفان، به آنان هشدار داده شد که در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، قانون برای آنان حبس تا یک سال را نیز در نظر گرفته است و مسئولان قضایی نیز در این مورد که تهدید علیه شهروندان محسوب می‌شود، به‌ هیچ ‌عنوان مسامحه‌کاری نخواهد داشت.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کاهش 5 میلیونی قیمت محصولات سایپا در روزهای پایانی سال

آغاز گشت‌های حفاظتی در اراضی ملی/ سامانه 131 برای گزارش زمین‌خواری

40 درصد نیاز بازار خودرو تامین شد

ویدئو / جشنواره بیدمشک در ارومیه

آخرین نرخ ارز در بازار 1397

40 درصد نیازبازار خودرو تامین شد

نگاهی به بخش صنعت و تولید در سال 97

بالا و پایین بازار آجیل شب عید و خریدهای متفاوت

کاری کنید مردم در مقابل گرانفروشی احساس بی پناهی نکنند

فرصت‌ها و بحران‌های صنعت خودروسازی در سال 97

افزایش فروش قطعات قلابی آسانسور در بازار

نظارت قوی بر روی میوه تنظیم بازار/قیمت‌ها در هر استان متفاوت است

درخواست هندی‌ها برای کنترل دامپینگ فولاد ایران

ایجاد فضای رانتی در صنعت خودروسازی با واگذاری سهام متقاطع شرکت‌ها

خرید و فروش چه محصولاتی در چهارشنبه سوری مجاز است؟

الحاق بنادر و شهر چابهار به منطقه آزاد

قیمت پالادیم رکورد زد/ طلا صعود کرد

ویدئو / تکلیف افزایش حقوق‌ها در سال 98 چه می‌شود؟

رشد 45 درصدی صادرات کالا به عراق/ نگرانی بابت حضور رقبا نداریم

واردات بیش از 3 میلیون دلار شیرخشک صنعتی به کشور+جدول

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری