«پیمان‌سپاری ارزی» را تسهیل کنید، نه حذف اقتصادی

«پیمان‌سپاری ارزی» را تسهیل کنید، نه حذف

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - قتصاد ایران بر خلاف آنچه به‌نظر می‌رسد و برخلاف اقتصاد بسیاری از کشورهای منطقه، مبتنی‌بر فعالیت‌های اقتصادی خُرد است و نقش کنشگران اقتصادی بزرگ در این اقتصاد، بسیار کمرنگ است.
رضا پدیدار قتصاد ایران بر خلاف آنچه به‌نظر می‌رسد و برخلاف اقتصاد بسیاری از کشورهای منطقه، مبتنی‌بر فعالیت‌های اقتصادی خُرد است و نقش کنشگران اقتصادی بزرگ در این اقتصاد، بسیار کمرنگ است. به‌عنوان نمونه، کشوری مانند ترکیه که از نظر جمعیتی و جغرافیایی شباهت‌های زیادی به ایران دارد، سالیانه حدود 160 میلیارد دلار صادرات دارد، اما صادرات ایران بدون احتساب نفت، در بهترین حالت یک‌سوم این میزان است و این در حالی است که بخش عمده‌ای از صادرات ایران در بخش خصوصی و از طریق بنگاه‌های کوچک و متوسط صورت می‌گیرد. در اقتصادی مانند اقتصاد ایران اما پیمان‌سپاری ارزی به همان اندازه که می‌تواند به نفع کنشگران خرد باشد، احتمالاً‌ به ضرر کنشگران بزرگ اقتصادی است. این همان موضوعی است که در معافیت صادرکنندگان کالا تا سقف یک میلیون یورو هم قابل مشاهده است. در واقع، در حالی که گروهی از صادرکنندگان خُرد از اجرای پیمان‌سپاری ارزی استقبال می‌کنند، بسیاری از صادرکنندگان قدیمی که حجم صادرات آنها بالا است، به این طرح انتقاد جدی دارند.
انتفاع گروهی از صادرکنندگان از اجرای پیمان‌سپاری ارزی اما از وجهی دیگر هم قابل ردگیری است. سرپرست سازمان توسعه تجارت به تازگی از نزدیک شدن صادرات غیرنفتی ایران به مرز 30 میلیارد دلار در 9 ماهه منتهی به آذرماه سال جاری و افزایش چشمگیر آن در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته خبر داده بود. این افزایش چشمگیر را می‌توان نتیجه مستقیم اجرای سیاست پیمان‌سپاری ارزی تلقی کرد و نکته اینجاست که اجرای این سیاست، نوعی ضریب اطمینان برای بازرگانان و حتی تولیدکنندگان ایجاد کرده، چرا که دسترسی به ارز برای آنها در مواردی بسیار ساده‌تر شده است. به عبارت ساده‌تر، اکنون و با فرض اینکه جریان ورود ارز از طریق اجرای سیاست پیمان‌سپاری ارزی مانند گذشته تداوم داشته باشد، دسترسی به ارز برای واردات ساده‌تر از گذشته شده است.
انتقاد فعالان اقتصادی نسبت به اجرای سیاست پیمان‌سپاری ارزی اما نه ناظر به حذف این طرح، که ناظر به تسهیل آن است. ما می‌گوییم دولت باید سعی کند پیمان‌سپاری ارزی را ساده‌تر کند نه دشوارتر و به این ترتیب، فعالان اقتصادی در بخش خصوصی با رغبت به اجرای این طرح کمک خواهند کرد. این موضوع در اطلاعیه اخیر اتاق ایران در تشویق صادرکنندگان به اجرای قوی‌تر پیمان‌سپاری ارزی و همین طور در مکاتبات اتاق با معاون اول رییس‌جمهور به روشنی دیده می‌شود.
خواسته‌های پارلمان بخش خصوصی به عنوان نماینده فعالان این بخش در مورد پیمان‌سپاری ارزی، بر کسی پوشده نیست. اتاق می‌گوید نهادهای مربوطه، مانند سازمان توسعه تجارت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و همین طور گمرک کشور، نباید به شکل دایمی دستورالعمل‌های ناقص و گاهی متضاد صادر کنند. علاوه بر این، انتظار اتاق این است که تجارت با کشورهای همسایه و همین‌طور اجرای پیمان‌سپاری ارزی در مورد این کشورها، باید با ارز مرجع این کشورها صورت بگیرد؛ به ویژه در مورد کشورهایی که ما از آنها واردات هم انجام می‌دهیم. به این ترتیب، دولت می‌تواند با جلب نظر و همکاری فعالان بخش خصوصی، اجرای سیاست پیمان‌سپاری ارزی را تسهیل کند، نه اینکه از بابت میزان بازگشت ارزهای صادراتی به کشور نگرانی داشته باشد. در این صورت، همزمان با اوج گرفتن تحریم‌های بین‌المللی، ما از شکل‌گیری تحریم‌های داخلی علیه تجارت هم جلوگیری خواهیم کرد.
منبع: روزنامه تعادلارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کدام چالش‌ها اقتصاد ایران را زمین‌گیر کرد؟

تن آهو، پوست شیر؛ مصاف بازار آنلاین خرده‌فروشی با بازار دست‌دوم

آیا کانال مالی اروپا می‌تواند راهگشای مراودات بانکی ایران با جهان خارج باشد؟

سال سرخوردگی؛ آیا نارضایتی اجتماعی در کشور قابل اصلاح است؟

کارنامه اقتصادی 1397؛ مصائب سیاست‌گذاری، بدون پشتوانه نظری

بخش خصوصی؛ نگران اما امیدوار

آیا سپرده‌گذاری در بانک‌ها دیگر جذاب نیست؟

پایان دادن به بنگاهداری صندوق‌های بازنشستگی چگونه ممکن است؟

چگونه سیاست‌های مغذی قاچاق، اقتصاد ایران را به بیراهه برد؟

سال 1398؛ بخش کشاورزی امیدبخش

ارزیابی سیاست‌گذاری پولی در اقتصاد ایران

بازیگر نقش اول آشفتگی‌ها؛ چرا فضای کسب‌وکار در سال 1397 نامساعدتر شد؟

بازی با حاصل جمع صفر؛ چرا به بحران سیاستگذاری دچار شدیم؟

سیمای توسعه انسانی؛ ایران از منظر شاخص‌های رفاه و توسعه در کدام نقطه ایستاده است؟

کدام عوامل تولید را در سال جدید مختل می‌کنند؟

برنامه دولت برای سال جدید پایان مداخله‌ در اقتصاد باشد

الزامات تدوین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت

گشایش پس از سختی

پرسش بزرگ سال 97

عامل نجات بانک‌ها

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری