واردات قطعات موردنیاز کشتی‌سازی علیرغم تولید داخلی گفتگو

واردات قطعات موردنیاز کشتی‌سازی علیرغم تولید داخلی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه رونق صنعت باعث افزایش تولید و اشتغال می‌شود، گفت: در حال حاضر علیرغم تولید کالای داخلی باکیفیت مانند لوله و قطعات موردنیاز کشتی‌سازی این محصولات از خارج وارد می‌شود.

ولی ملکی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب مواد طرح " حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی" در صحن علنی مجلس و تاثیر آن در رونق صنایع کشور، گفت: در حال حاضر علیرغم تولید کالای داخلی باکیفیت مانند لوله، قطعات موردنیاز کشتی‌سازی این محصولات از خارج وارد می‌شود. هرچه واردات کالاهایی که در داخل موجود است سختگیرانه‌تر باشد وضعیت و کیفیت کالای داخلی بهتر خواهد شد؛ با اجرای این طرح می‌توان از واردات کالاهایی که در داخل نیز تولید می‌شوند جلوگیری کرد.
در حال حاضر علیرغم تولید کالای داخلی باکیفیت مانند لوله، قطعات موردنیاز کشتی‌سازی این محصولات از خارج وارد می‌شود. هرچه واردات کالاهایی که در داخل موجود است سختگیرانه‌تر باشد وضعیت و کفیت کالای داخلی بهتر خواهد شد
رونق صنعت آثار چشمگیر بر تولید و اشتغال دارد
نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اهمیت بخش صنعت بر رونق تولید و اشتغال کشور بر کسی پوشیده نیست، خاطرنشان کرد: تکیه بر توان داخلی باعث رونق اقتصاد و صنعت می‌شود. توسعه صنعتی لازمه رشد اقتصادی است، بنابراین آثار چشمگیر بخش صنعت بر تولید، مصرف، سرمایه‌گذاری، اشتغال، صادرات و به‌طور کلی نقش کلیدی صنعت در فرآیند توسعه ملی، ضروری است.
شرکت‌ها، موسسات خصوصی و دولتی ملزم به استفاده از تولیدات داخلی شدند
وی افزود : از آنجایی در طرح "حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی" منظور از مفاهیم به درستی بیان شده شفافیت کافی برای اجرای درست آن وجود دارد. در بند 2 این طرح شرکت‌ها، موسسات خصوصی، دولتی و آنهایی که به طریقی کمک‌های خاص از دولت دریافت می‌کنند ملزم به استفاده از تولید داخلی شدند این در حالی است که براساس قانون حمایت از تولید داخلی تنها شرکت‌های دولتی موظف به استفاده از تولیدات داخلی بودند.


طراحی سامانه‌ای متمرکز برای درج نوع تولیدات داخلی
این نماینده مردم در مجلس دهم بیان کرد: در طرح "حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور برای جلوگیری از واردات کالای خارجی" برای جلوگیری از واردات کالای خارجی علیرغم وجود همتای داخلی مقرر شد سامانه ای متمرکز طراحی شود تا تمامی اطلاعات مربوط به نوع تولیدات داخلی شرکت‌های دولتی و... در آن درج شود. در این صورت فردی که به دنبال خرید خدمت و کالا است باید به این سامانه مراجعه کرده و در صوتی که بتوانند نیاز خود را از کالای داخلی تامین کند نمی‌تواند وارداتی انجام دهد. راه‌اندازی این سامانه این امکان را برای تولیدکنندگان فراهم می‌کند که از وجود قطعات، تجهیزات و مواد موجود در کشور به درستی آگاه شوند.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به موجب طرح مذکور هیات نظارت به منظور بررسی و دقت بیشتر بر نوع کالاهای وارداتی تشکیل خواهد شد، اظهار کرد: نظارت دستگاه های قضایی می تواند تا حدود زیادی از واردات بی رویه جلوگیری کند. قوه قضاییه براساس میزان تخلف انجام شده با متخلفان برخورد می‌کند در صورت اجرای مفاد طرح "حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور برای جلوگیری از واردات کالای خارجی" تولید داخلی رونق چشم گیری پیدا می‌کند./
پایان پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی و مسافربری خبر داد: فروش 80 درصد بلیط اتوبوس های نوروزی +صوت

امینی مطرح کرد: ورود بسیج سازندگی به عرصه اقتصاد مقاومتی باید تداوم یابد

نسل اول و دوم انقلاب باید با هم کار کنند

مدیرعامل اجرایی اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران: هتل های تهران تا 50 درصد به مسافران نوروزی تخفیف می دهند +صوت

محمدی پیش بینی کرد: افزایش 15 تا 20 درصدی آمار سفر نسبت به سال 97 +صوت

مدیر اقتصاد مقاومتی سازمان بسیج سازندگی: بسیج سازندگی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی نقشی تسهیل گرانه دارد

توزیع میوه شب عید در 60 واحد صنفی تهران

بخش مسکن نیازمند حرکت جهادی است

ممتاز در مصاحبه با رادیو گفت و گو: دولت در عمل به اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی موفق بوده است

نقش فروشگاه زنجیره ای درنظام خرده فروشی

اسفنانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو: مسئولین نظارت با گران فروشی کاملا قاطع برخورد کنند +صوت

تامین 75 درصد سبد انرژی ایران با گاز طبیعی

بختیاری مطرح کرد: تنها اتفاق مثبت اقتصادی در سال 97 بهبود صادرات بود

ثبت 90 درصد پرونده ها بدون وکیل در دادگاه

ریاست مرکز پژوهش های اتاق اصناف تهران: قوانین کشور در راستای حمایت از تولید نیست

ایجاد خط سبز برای تسهیل واردات مواد اولیه

ایران از نظر ذخایر گازی مقام دوم جهان را دارد

ملکی در مصاحبه با رادیو گفت و گو: استراتژی و ریل گذاری تولید در کشور نامشخص است

شیرینی شب عید بدون افزایش قیمت

توفیقی مطرح کرد: دولت و کارفرما؛ دو منتفع در تکانه های اقتصادی97 +صوت

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری