گزارش های تفریغ بودجه در واقع نظارت مجلس بر بودجه سنواتی است گفتگو

گزارش های تفریغ بودجه در واقع نظارت مجلس بر بودجه سنواتی است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس در خصوص تضامین نظارتی مجلس بر قانون بودجه تاکید کرد: گزارش های تفریغ بودجه که از سوی دیوان محاسبات تهیه می شود، نظارت مجلس بر بودجه است.

هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس، ، در خصوص نظارت نمایندگان بر اجرای قانون بودجه سنواتی، گفت: دیوان محاسبات چشم ناظر مجلس است، در این راستا گزارش تفریغ بودجه سالانه از سوی دیوان محاسبات تهیه می کند.
عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس در این باره که گزارش تفریغ بودجه یکسال بعد از اجرای قانون ارائه می شود و چه تاثیری بر قانونگذاری بعدی دارد، بیان داشت: گزارش های تفریغ برای بودجه سال گذشته است و وقتی مجلس آنها را بررسی می کند متوجه می شود برخی تبصره های خاصیتی ندارد و مشکلاتی دارد که باید آنها را حل یا تعدیل کند تا تکرار نشود.
تبصره های بی خاصیت از لایحه بودجه حذف شود
نماینده مردم اسفراین در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید تبصره های بی خاصیت در بودجه تکرار نشود، اظهار داشت: حذف چنین تبصره های براساس تصمیم مجلس انجام می شود، بنابراین لازم است لایحه به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد.
بودجه شرکت های دولتی شفاف است چرا که بودجه این شرکت ها بر اساس فروش کالا و خدمات محاسبه می شود اما موضوع این است که ماهیتا با بودجه عمومی کشور فرق دارد.
وی در واکنش به این موضع که گفته می شود در کمیسیون تلفیق بودجه، لایحه دولت توسط نمایندگان تغییر می کند، توضیح داد: دستگاه ها اجرایی و دولتی بودجه خود را برای بررسی و تصویب به سازمان برنامه و بودجه می دهند، طبیعی است که تمام پیشنهادات مطرح شده مورد تایید سازمان قرار نمی گیرد از این جهت از طریق نمایندگان برای گنجاندن بودجه خود در لایحه اقدام می کنند.
ماهیت بودجه عمومی و شرکت های دولتی متفاوت است
قوامی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه افزودن پیشنهادات دستگاه ها مشکلات بودجه را افزایش می دهند، تاکید کرد: نمایندگان در پذیرش این پیشنهادات باید اولویت ها را در نظر بگیرند تا مشکلات جدیدی برای اقتصاد و بودجه کشور ایجاد نکنند.
این نماینده مجلس در این باره که انتقاداتی به بودجه شرکت های دولتی در لایحه بودجه وارد می شود، توضیح داد: بودجه شرکت های دولتی با بودجه عمومی فرق می کند، بودجه شرکت های دولتی جریانی و متغییر است، ولی بودجه عمومی متغییر انباره است و ماهیتا تفاوت دارند.
بودجه عمومی و شرکت های دولتی جمع پذیر نیستند
وی ادامه داد: بودجه شرکت های دولتی بر اساس درآمد وهزینه هاست اما در بودجه عمومی اعتباری برای ارگان ها دیده می شود که در فعالیت های مختلف هزینه شود، با وجود اینکه ماهیت این دو بودجه متفاوت است اما قانون محاسبات عمومی گفته است که باید این دو بودجه با هم آورده شود در حالی که آنها جمع پذیر نیست.
قوامی گفت: در بوجه شرکت های دولتی حکم های نظارتی دیده شده است و تاکید شده اگر در مجمع شرکت ها بودجه تغییر کرد نمی توانند سهم یا مالیات دولت را کم کنند، با این حال باید کنترل شود که هزینه پرسنل و هزینه های دیگر را خیلی تغییر ندهند.
بودجه شرکت های دولتی شفاف است
این عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 مجلس عنوان کرد: بودجه شرکت های دولتی شفاف است چرا که بودجه این شرکت ها بر اساس فروش کالا و خدمات محاسبه می شود اما موضوع این است که ماهیتا با بودجه عمومی کشور فرق دارد.
نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با بیان اینکه نمایندگان نمی توانند نحوه بودجه نویسی را تغییر دهند، گفت: مهمترین و فنی ترین بخش بودجه تهیه و تنظیم آن است که وظیفه دولت به شمار می شود بنابراین دولت باید براساس سلیقه خود نحوه تنظیم آن را تغییر دهد./
پایان پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

رئیس کمیسیون اصل90: «رونق تولید» باید از سوی سه قوه پیگیری شود!

لزوم برخورد شدید با تخلفات حادثه ساز

بانگاهی به شعار سال مطرح شد؛ بنگاه های تولیدی؛ یگان های رزمی در جنگ اقتصادی اند!

تحقق شعار «رونق تولید» به دور از شعار زدگی

رئیس اتاق ایران: دولت برای توسعه پایدار تولید، بخش خصوصی را در تصمیم گیری ها شرکت دهد

شرایط سخت خود به منزله یک فرصت است

مصباحی مقدم در مصاحبه با رادیوگفتگو: استفاده اول کالای ایرانی؛ خط مش اول مردم در سال «رونق تولید»

تحقق شعار سال با حمایت از صنایع کوچک

رونق تولید اقتضای منافع جمعی

رئیس اتحادیه کفاشان تهران: دولت بجای حمایت از تولید، برندهای خارجی را وارد بازار کرد

فوت 153 نفر در صحنه تصادف برون شهری

تحرک در تولید مسکن اولویت وزارت راه

آل اسحاق در مصاحبه با رادیوگفتگو: امکانات و سرمایه مالی و اجتماعی برای تحقق «رونق تولید» مهیاست

رونق اقتصادی در پرتو امید و نشاط

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: رشد تولید در فضای گلخانه ای اشتباه است

تولید داخلی با چالش های جدی مواجه است

هم افزایی لازمه تسریع در رفع مشکلات جامعه

حبیب اله انصاری تاکید کرد؛ کارت های اعتباری خرید کالا از الزامات سال «رونق تولید»

تخطی از سرعت مطمئنه عامل 26 درصد تصادفات

استقرار پرونده الکترونیک سلامت تا پایان بهار

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری