گزارش های تفریغ بودجه در واقع نظارت مجلس بر بودجه سنواتی است گفتگو

گزارش های تفریغ بودجه در واقع نظارت مجلس بر بودجه سنواتی است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس در خصوص تضامین نظارتی مجلس بر قانون بودجه تاکید کرد: گزارش های تفریغ بودجه که از سوی دیوان محاسبات تهیه می شود، نظارت مجلس بر بودجه است.

هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس، ، در خصوص نظارت نمایندگان بر اجرای قانون بودجه سنواتی، گفت: دیوان محاسبات چشم ناظر مجلس است، در این راستا گزارش تفریغ بودجه سالانه از سوی دیوان محاسبات تهیه می کند.
عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس در این باره که گزارش تفریغ بودجه یکسال بعد از اجرای قانون ارائه می شود و چه تاثیری بر قانونگذاری بعدی دارد، بیان داشت: گزارش های تفریغ برای بودجه سال گذشته است و وقتی مجلس آنها را بررسی می کند متوجه می شود برخی تبصره های خاصیتی ندارد و مشکلاتی دارد که باید آنها را حل یا تعدیل کند تا تکرار نشود.
تبصره های بی خاصیت از لایحه بودجه حذف شود
نماینده مردم اسفراین در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید تبصره های بی خاصیت در بودجه تکرار نشود، اظهار داشت: حذف چنین تبصره های براساس تصمیم مجلس انجام می شود، بنابراین لازم است لایحه به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد.
بودجه شرکت های دولتی شفاف است چرا که بودجه این شرکت ها بر اساس فروش کالا و خدمات محاسبه می شود اما موضوع این است که ماهیتا با بودجه عمومی کشور فرق دارد.
وی در واکنش به این موضع که گفته می شود در کمیسیون تلفیق بودجه، لایحه دولت توسط نمایندگان تغییر می کند، توضیح داد: دستگاه ها اجرایی و دولتی بودجه خود را برای بررسی و تصویب به سازمان برنامه و بودجه می دهند، طبیعی است که تمام پیشنهادات مطرح شده مورد تایید سازمان قرار نمی گیرد از این جهت از طریق نمایندگان برای گنجاندن بودجه خود در لایحه اقدام می کنند.
ماهیت بودجه عمومی و شرکت های دولتی متفاوت است
قوامی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه افزودن پیشنهادات دستگاه ها مشکلات بودجه را افزایش می دهند، تاکید کرد: نمایندگان در پذیرش این پیشنهادات باید اولویت ها را در نظر بگیرند تا مشکلات جدیدی برای اقتصاد و بودجه کشور ایجاد نکنند.
این نماینده مجلس در این باره که انتقاداتی به بودجه شرکت های دولتی در لایحه بودجه وارد می شود، توضیح داد: بودجه شرکت های دولتی با بودجه عمومی فرق می کند، بودجه شرکت های دولتی جریانی و متغییر است، ولی بودجه عمومی متغییر انباره است و ماهیتا تفاوت دارند.
بودجه عمومی و شرکت های دولتی جمع پذیر نیستند
وی ادامه داد: بودجه شرکت های دولتی بر اساس درآمد وهزینه هاست اما در بودجه عمومی اعتباری برای ارگان ها دیده می شود که در فعالیت های مختلف هزینه شود، با وجود اینکه ماهیت این دو بودجه متفاوت است اما قانون محاسبات عمومی گفته است که باید این دو بودجه با هم آورده شود در حالی که آنها جمع پذیر نیست.
قوامی گفت: در بوجه شرکت های دولتی حکم های نظارتی دیده شده است و تاکید شده اگر در مجمع شرکت ها بودجه تغییر کرد نمی توانند سهم یا مالیات دولت را کم کنند، با این حال باید کنترل شود که هزینه پرسنل و هزینه های دیگر را خیلی تغییر ندهند.
بودجه شرکت های دولتی شفاف است
این عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 مجلس عنوان کرد: بودجه شرکت های دولتی شفاف است چرا که بودجه این شرکت ها بر اساس فروش کالا و خدمات محاسبه می شود اما موضوع این است که ماهیتا با بودجه عمومی کشور فرق دارد.
نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با بیان اینکه نمایندگان نمی توانند نحوه بودجه نویسی را تغییر دهند، گفت: مهمترین و فنی ترین بخش بودجه تهیه و تنظیم آن است که وظیفه دولت به شمار می شود بنابراین دولت باید براساس سلیقه خود نحوه تنظیم آن را تغییر دهد./
پایان پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سوداگران به آب و آتش می زنند تا دلار کمتر از 10 هزار تومان نشود

افزایش قیمت گوشت متاثر از رها شدن بازار است

عضو هیئت رئیسه فراکسیون تولید مجلس: گزارشی مبنی بر ثبت سفارش پوشاک به ما نرسیده

حسینقلی در مصاحبه با رادیو گفت وگو: تدوین نقشه راه برای افزایش بهره وری از معادن

پیشنهاد عرضه قیر به صورت رقابتی در بورس

اختصاص تسهیلات به بنگاه های کوچک تاکتیکی موثر برای اشتغالزایی

افزایش قمیت گوشت متاثر از رها شدن بازار است

نماینده حل اختلاف مالیاتی تهران: بعد از 40سال انتظار می رود سهم مالیات در بودجه بیشتر شود

هدف اشتغالزایی فراگیر روستاییان محقق نشده است

باقریان مطرح کرد: فعالان اقتصادی تردیدی در خصوص بازگشت ارز ندارند

نجات اقتصاد ایران در گرو حمایت از صنایع کوچک

مجری کشت فراسرزمینی خبر داد: قرار داد یک ونیم میلون هکتاری کشت فراسرزمینی برای کشور

ایجاد تنوع در کالا مستلزم افزایش تیراژ تولید

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران: در جنگ اقتصادی و تحریم ارز صادراتی باید به کشور بازگردد

مسیر آزادراه قزوین-رشت از میان بازار زیتون رودبار خواهد گذشت

عضو کمیسیون انرژی مجلس: هدف از سهمیه بندی بنزین کاهش قاچاق سوخت است +صوت

100 میلیارد تومان برای تکمیل زیر ساخت های مراسم اربعین لحاظ شد

پیشنهاد کمیسیون تلفیق: بودجه شرکت های دولتی سه ماه زودتر تقدیم مجلس شود!

ایجاد شرکت های توسعه صادرات ضرورت دارد

میرصالحی مطرح کرد: سهم معدن در صادرات غیرنفتی 35درصد است

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک گردشگری
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • بانک سپه
  • بانک آینده
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت