سیاست های اقتصادی همسو با صادرات نیست گفتگو

سیاست های اقتصادی همسو با صادرات نیست

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - یک کارشناس بازرگانی بین‌المللی گفت: سیاست های کلان اقتصادی کشور هموار کننده مسیر رشد اقتصادی و توسعه صادرات نیست.
امین چاروسه در برنامه «راه ابریشم» رادیو اقتصاد افزود: بطورکلی از دلائل ناکامی در موفقیت تشکل ها و شرکت های تخصصی بزرگ صادرات اینکه سیاست های کلان اقتصادی هموار کننده مسیر رشد صادرات و رشد اقتصادی نیست.
وی ضمن اشاره به اینکه برای رسیدن به قدرت نخست منطقه در چشم انداز 1404 کشورهایی مانند ترکیه، عربستان و قطر رقیب ایران هستند، اظهارداشت: ساخت اقتصادی ترکیه با ایران از نظر سیاستگذاری و نقش نهادها می تواند مقایسه سودمندی باشد.
این کارشناس بازرگانی بین‌المللی با اعلام اینکه طبق آمار بین المللی ترکیه در سال 2017 میلادی 157 میلیارد دلار صادرات کالا داشته که سه برابر صادرات ایران است، ادامه داد: مهمترین صادرات این کشور خودرو و سپس زیورآلات طلا است.
وی افزود: بیش از 10 درصد واردات ترکیه در سال طلای خام است به گونه ای که 16 میلیارد و 500 میلیون دلار طلای خام در سال 2017 وارد و به زیورآلات تبدیل کرده که بخش عمده ای از این اقلام نیز صادر شده است.
چاروسه گفت: پنج کالای نخست صادراتی ایران را میعانات گازی، پروپان مایع شده، روغن های سبک و فرآورده ها بجزء بنزین، گاز طبیعی مایع شده و متانول تشکیل می دهد.
وی با تاکید بر اینکه تمامی کالاهای مدنظر از سوی شرکت هایی صادر شده که در گذشته دولتی و هم اکنون به اصطلاح بخش خصوصی هستند، اظهارداشت: بخش خصوصی واقعی در عمده صادرات کشور نقشی ندارد.
این کارشناس بازرگانی بین المللی ضمن اشاره به اینکه امسال پس از سالیان طولانی به دلیل خشکسالی پسته در زمره 10 قلم کالای اصلی صادراتی ایران قرار ندارد، ادامه داد: بخش خصوصی در حال حاضر جزء صادرکنندگان اصلی کشور محسوب نمی شود.
وی با بیان اینکه بسیاری از مواد پتروشیمی ایران به ترکیه صادر و سپس کالای ساخته شده از مواد مربوطه با قیمت بالایی وارد کشور می شود، گفت: ارزش افزوده کالاهای صادراتی ایران پائین است.
چاروسه با تاکید بر اینکه بخش خصوصی واقعی در صادرات نقش کمرنگی دارد، افزود: واقعیت اینکه در ترکیه شرکت های دولتی در صادرات نقشی ندارند و بیشتر بخش خصوصی در این عرصه نقش آفرین است.
وی با اعلام این خبر که در صدر اقلام تجاری وارداتی ترکیه در سال طلا، آهن قراضه، کاتد مس و مواد پتروشیمی قرار دارد، اظهارداشت: بدون شک با واردات چنین محصولاتی علاوه بر اشتغالزایی ارزش افزوده نیز ایجاد می شود.
این کارشناس بازرگانی بین المللی ادامه داد: سطح رفاه هر شهروند ترکیه 40 درصد بیشتر از سطح رفاه و برابری قدرت خرید هر ایرانی است در حالیکه میزان جمعیت دو کشور فاصله چندانی باهم ندارد.
وی افزود: ترکیه به طور تقریبی تمامی منابع انرژی خود را وارد می کند این در حالیست که نفت و گاز آن وارداتی بوده و قیمت برق در این کشور بسیار بالاست.
چاروسه اظهارداشت: انرژی در ایران به طور تقریبی رایگان است به همین دلیل در کشور سرمایه گذاری بر روی صنایع انرژی بر عظیم مانند فولاد و آلومینیوم صورت می گیرد.
وی ضمن اشاره به اینکه تا سال 1980 ترکیه کشوری جهان سومی بود که از ناآرامی های سیاسی، بی ثباتی و کودتاهای متعدد رنج می برد، ادامه داد: طی سال 1985 این کشور دچار تحول شد و با تغییر جهت گیری اقتصادی دولت در کمتر از 20 سال جزء 20 اقتصاد برتر جهان شده است.
این کارشناس بازرگانی بین المللی با بیان اینکه صادرات صنعتی ترکیه وضعیت خوبی دارد و مردم آن سطح رفاهی مطلوبی دارند، گفت: کشور مدنظر با تغییر سیاست ها و بسترسازی ثروت ایجاد کرده و ظرفیت های صادراتی خود را افزایش داده است.
وی با تاکید بر اینکه همه صادرات ایران دوسوم میزان صادرات کالای ترکیه هم نیست، یادآورشد: دخالت گسترده دولت در اقتصاد ایران سبب می شود فضای رقابتی به وجود نیاید.
برنامه «راه ابریشم» کاری از گروه صنعت و بازرگانی به تهیه کنندگی «لیلا امیدیگانه » یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه ساعت 16.30به مدت 25 دقیقه با هدف توسعه تجارت بین الملل به نفع بخش صادرات به ویژه صادرات غیر نفتی و معرفی مقصدهای مناسب صادراتی کشور از رادیو اقتصاد پخش وعلاقه مندان می ‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سوداگران به آب و آتش می زنند تا دلار کمتر از 10 هزار تومان نشود

افزایش قیمت گوشت متاثر از رها شدن بازار است

عضو هیئت رئیسه فراکسیون تولید مجلس: گزارشی مبنی بر ثبت سفارش پوشاک به ما نرسیده

حسینقلی در مصاحبه با رادیو گفت وگو: تدوین نقشه راه برای افزایش بهره وری از معادن

پیشنهاد عرضه قیر به صورت رقابتی در بورس

اختصاص تسهیلات به بنگاه های کوچک تاکتیکی موثر برای اشتغالزایی

افزایش قمیت گوشت متاثر از رها شدن بازار است

نماینده حل اختلاف مالیاتی تهران: بعد از 40سال انتظار می رود سهم مالیات در بودجه بیشتر شود

هدف اشتغالزایی فراگیر روستاییان محقق نشده است

باقریان مطرح کرد: فعالان اقتصادی تردیدی در خصوص بازگشت ارز ندارند

نجات اقتصاد ایران در گرو حمایت از صنایع کوچک

مجری کشت فراسرزمینی خبر داد: قرار داد یک ونیم میلون هکتاری کشت فراسرزمینی برای کشور

ایجاد تنوع در کالا مستلزم افزایش تیراژ تولید

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران: در جنگ اقتصادی و تحریم ارز صادراتی باید به کشور بازگردد

مسیر آزادراه قزوین-رشت از میان بازار زیتون رودبار خواهد گذشت

عضو کمیسیون انرژی مجلس: هدف از سهمیه بندی بنزین کاهش قاچاق سوخت است +صوت

100 میلیارد تومان برای تکمیل زیر ساخت های مراسم اربعین لحاظ شد

پیشنهاد کمیسیون تلفیق: بودجه شرکت های دولتی سه ماه زودتر تقدیم مجلس شود!

ایجاد شرکت های توسعه صادرات ضرورت دارد

میرصالحی مطرح کرد: سهم معدن در صادرات غیرنفتی 35درصد است

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک گردشگری
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • بانک سپه
  • بانک آینده
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت