مشکلات داخلی عامل از دست رفتن بازارهای صادراتی تولید و تجارت

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - یک عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است با وجود آن‌که در طول سال‌های گذشته صادرکنندگان ایرانی تلاش کردند در بسیاری از بازارها فعال شده و نسبت به افزایش سهم خود از این بازارها اقدام کنند اما با توجه به نبود تصویر و برنامه‌ای روشن بسیاری از این طرح‌ها موفقیت آمیز نبوده است.

سید محمد واعظی امروز در نشست خبری اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از صادرکنندگان ایرانی با توجه به نداشتن برنامه‌ی دقیق و هدفمند عملا شانس خود را برای حضور در بسیاری از بازارها از دست داده‌اند. ما نیاز داریم که در هر یک از این مجموعه‌ها با توجه به موقعیت روز دنیا عمل کنیم که متاسفانه تعداد این پروژه‌ها در میان فعالان ایرانی زیاد نیست.
به گفته‌ی وی، به روز کردن برنامه‌ریزی تلاش برای ارائه بسته‌های جدید، تلاش برای بازخوردگیری از مشتری‌ها و حضور در مجموعه‌های نوین و سامانه‌های جهانی بخشی از این برنامه‌هاست که ازسوی صادرکنندگان ایرانی مغفول باقی مانده است.
عضو اتاق بازرگانی ایران، با بیان این‌که عدم آشنایی صادرکنندگان ایرانی با بازارها باعث شده مشکلاتی برای آن‌ها به‌وجود آید توضیح داد: برای مثال در بازار کشورهایی مانند روسیه یا چین، ما امکان حضور فعال‌تر داشته‌ایم. اما با توجه به آن‌که نتوانستیم یک کالا را به‌صورت مداوم با کیفیت ثابت و متناسب با نیاز مصرف کنندگان عرضه کنیم، عملا بازار را از دست دادیم. این در حالی است که در همان دوران در ناحیه‌ای مانند کردستان، صادرکنندگان ترک توانستند با گرفتن ارزیابی‌های ابتدایی از مصرف کنندگانشان، کالا را طوری تولید کنند که بازارهایشان حفظ شود. اما طرف ایرانی قادر به پیگیری چنین مساله‌ای نبود.
واعظی با اشاره به نزول رتبه‌ی ایران در حوزه‌ی سهولت کسب و کار بیان کرد:‌ ما چند سال قبل از میان 190 کشور، رتبه‌ی خود را به 118 کاهش دادیم اما امروز بار دیگر به رتبه‌ی 128 رسیده‌ایم که نشان‌دهنده‌ی دشواری شرایط برای کسب و کار در ایران است. در کنار آن، مسائل بنیادی اقتصادی در کشور طوری شده که بسیاری از موسسات بین‌المللی که اقتصاد کشورها را برای سرمایه‌گذاری رتبه‌بندی می‌کنند، در چند سال گذشته اساسا ایران را ارزیابی نکردند.
وی افزود:‌ هرچند در حدود 80 هزار میلیارد دلار سرمایه‌ی آماده ورود به اقتصاد جهانی در ایالات متحده آمریکا قرار دارد و با توجه به مشکلات تحریم امکان این تعاملات در شرایط فعلی فراهم نیست. اما باید در نظر داشته باشیم که بخش زیادی از مشکلات به داخل کشور باز می‌گردد.
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم با بهبود شرایط کسب و کار، بار دیگر جایگاهی در رده‌بندی‌های جهانی پیدا کنیم و البته با به‌روز کردن صادرکنندگانمان امکان به دست آوردن بازارهای جدید را به دست آوریم، می‌توان انتظار داشت که لااقل بخشی از دغدغه‌های صادراتی کشور برطرف شود. اما در غیر این صورت، هم‌چنان اقتصاد ایران درگیر مشکلاتی خواهد بود که بسیاری از آن‌ها به دلیل مسائل داخلی ایجاد شده است.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

طرح مبارزه با قاچاق پوشاک از سر گرفته شود

کدام خودروها افزایش قیمت ندارند؟

آخرین نرخ‌ها از بازار ارز، طلا و سکه

تشخیص جنسیت جنین از طریق نمونه خون در هفته‌های اول آبستنی مادیان

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران استعفا کرد

افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک

صدای بازرسی از گرانفروشی در البرز درآمده

جهاد کشاورزی به‌دنبال اخذ مجوز کشت پنبه تراریخته

یک دستگاه خودروی میتسوبیشی قاچاق کشف شد

قیمت سیتروئن C. 5 در بازار + جدول

لابی های قدرتمند طرح مبارزه با پوشاک قاچاق را متوقف کرد

کاهش قیمت خودرو‌های داخلی/ ریزش بیشتر قیمت مستلزم عرضه از سوی خودروسازان است

موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

وزیر صنعت به استان اصفهان سفر می‌کند

وعده‌ای برای آرام ماندن بازار ارز

واردات مواد اولیه تا سقف 300 میلیون دلار بدون انتقال ارز مجاز شد

واکنش وزیر صنعت به اعتراض برخی خریداران خودرو

ایران رقیب مصری‌ها در تولید گل نرگس

نرخ مصوب هر کیلو مرغ 10 هزار تومان است

صادرات 5 میلیارد دلاری مواد غذایی حلال برزیلی

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک گردشگری
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت