محمد صادق خیاطیان: در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم گفتگو

محمد صادق خیاطیان:            در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بخشی از مشکلات ما طبیعی است، چون در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم.
محمدصادق خیاطیان (عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو عنوان کرد: اقتصاد دانش بنیان یک پارادایم است و به طور طبیعی باید تغییر پارادیم در کشور ما که سال ها اقتصادمان نفتی بوده است، اتفاق بیفتد.
او با بیان اینکه تبدیل کردن اقتصاد کشور به اقتصاد دانش بنیان کار آسانی نیست، افزود: سال ها عادت کردیم پول مفت نفت را دریافت کنیم و امور خود را بگذرانیم. در حال حاضر بر اساس پارادایمی صحبت می کنیم که باید منابع طبیعی کنار برود و بر اساس فکر و دانش افراد و نیروهای انسانی خود فعالیت کنیم و این زمانبر است.
خیاطیان با اشاره موضوع مهم دیگر در اقتصاد دانش بنیان اظهار کرد: معمولا زمینه ای که اقتصاد دانش بنیان در آن اتفاق می افتد، اهمیت بالایی دارد و ما اصطلاح اکوسیستم را برای اقتصاد دانش بنیان به کار می بریم تا بتواند در آن محیط رشد کند. اگر تمام ارکان دست به دست هم ندهند و زمینه را برای توسعه اقتصاد دانش بنیان فراهم نکنند، هرچقدر شعار اقتصاد دانش بنیان بدهیم، محقق نمی شود.
او ادامه داد: در اقتصاد دانش بنیان نیروی انسانی تحصیلکرده رکن اصلی است و خوشبختانه در زمینه تحصیلات رتبه خوبی داریم و رتبه ایران در تولید مهندس در دنیا اول است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: زمانی می توانیم قضاوت کنیم که سایر سیاست ها و برنامه های ما به گونه ای باشد که بتوانیم از نیروهای تحصیلکرده استفاده کنیم. اگر جهت دهی تمام برنامه ها به سمت اقتصاد دانش بنیان نباشد، تک بعدی کار کردن، ما را به نتیجه نمی رساند و هرچقدر در نیروی انسانی سرمایه گذاری کنیم، نتوانستیم از آن استفاده خوبی کنیم و حتی در بسیاری از مواقع تبدیل به تهدید می شود.
خیاطیان با بیان اینکه بحث فراهم کردن زیرساخت های تولید اقتصاد دانش بنیان نیز اهمیت ویژه ای دارد، افزود: تا به حال ما کارخانه های مبتنی بر منابع بدون رسوخ فناوری داشتیم. لازمه این گذار به سمت اقتصاد بنیان این است که از فضای مونتاژ به نوآوری مثل توسعه استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان و پارک علم و فن آوری برسیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه سیاست های طرف تقاضای دانش بنیان نیز مهم است، یادآوری کرد: تا دولت معتقد به استفاده از تولیدات داخلی نباشد، سیاست های طرف عرضه نمی تواند مفید باشد و خوشبختانه دیروز در مجلس نیز سیاست حمایت از کالای ایرانی داشتیم و در این راستاست که علاوه بر تقویت سیاست های طرف عرضه، طرف تقاضا را نیز تقویت کنیم.
او در پاسخ به این پرسش که آیا در تشخیص صنایع موعود خود در بخش علمی دچار مشکلیم یا در بدنه اجرایی و حاکمیتی مشکل وجود دارد، گفت: ما در رتبه بندی الویت های اصلی کشور به رغم داشتن اسناد بالادستی و تعیین سیاست های قانون بودجه همچنان دچار مشکلیم. بخشی از این مشکلات طبیعی است، چون در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم.
این کارشناس اقتصاد دانش بنیان با تأکید بر اینکه اسناد بسیار خوب هستند و باید سندی برای تعیین اولویت ها نوشته شود، گفت: نحوه تدوین سند و چگونگی انتخاب اولویت ها و درگیر شدن ذی نفعان خیلی اهمیت دارد. معتقدم اجماع نسبی در زمینه تعیین اولویت های فناوری صورت نگرفته و اگر اجماع نسبی را رقم بزنیم و مخالفان و موافقان متوجه ظرفیت های بالقوه و بالفعل آن باشند، سریعتر در مسیر اولویت های فناوری کشور حرکت می کنیم.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پیام نوروزی رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال 1398

جلوگیری از بروز حادثه رانندگی با رعایت قوانین

اتفاقات اقتصادی سال 97 در کشور خوشایندنبود

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی: مصوبه راهبردها و اقدامات فرهنگی حمایت از کالای ایرانی؛ راهگشای مسیری مستند برای پیگیری توسط دستگاه های نظارتی

پرش 2700 واحدی شاخص کل بورس

افزایش 36.5 درصدی حقوق کارگران

افزایش ظرفیت در حمل و نقل ریلی

پرداخت 7800 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی

قیمت جهانی نفت در مدار صعودی

آمادگی ناوگان مسافری دریایی در نوروز

144 فروند هواپیما در خدمت مسافران نوروزی

مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی و مسافربری خبر داد: فروش 80 درصد بلیط اتوبوس های نوروزی +صوت

امینی مطرح کرد: ورود بسیج سازندگی به عرصه اقتصاد مقاومتی باید تداوم یابد

نسل اول و دوم انقلاب باید با هم کار کنند

مدیرعامل اجرایی اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران: هتل های تهران تا 50 درصد به مسافران نوروزی تخفیف می دهند +صوت

محمدی پیش بینی کرد: افزایش 15 تا 20 درصدی آمار سفر نسبت به سال 97 +صوت

مدیر اقتصاد مقاومتی سازمان بسیج سازندگی: بسیج سازندگی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی نقشی تسهیل گرانه دارد

توزیع میوه شب عید در 60 واحد صنفی تهران

بخش مسکن نیازمند حرکت جهادی است

ممتاز در مصاحبه با رادیو گفت و گو: دولت در عمل به اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی موفق بوده است

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

 • بانک سینا
 • بانک پارسیان
 • بانک اقتصادنوین
 • بانک توسعه و تعاون
 • بانک گردشگری