ضربات بخشنامه های متعدد بازگشت ارز به صادرات گفتگو

ضربات بخشنامه های متعدد بازگشت ارز به صادرات

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - نائب رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران گفت: صدور بخش های متعدد، پشت سرهم و فاقد تجربه میدانی و واقعی در خصوص بازگشت ارز متاسفانه حوزه صادرات کشور را به شدت دچار آسیب کرده است.
علیرضاکلاهی در برنامه «چالش» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به دو نوع صادرات غیر نفتی در کشور افزود: نوع اول همان صادرات مواد اولیه خام مانند پتروشیمی، میعانات گازی، فلزات اساسی مثل آلومینیوم، فولاد و مس است که عمده این کالاها در ید شرکت ها دولتی و شبه دولتی قرار دارد.
وی همچنین اظهارداشت: طبق آمار گمرک ایران ارزش صادرات این نوع کالاها نزدیک به 60 میلیارد دلار در سال است.
نائب رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران گفت: بخش دوم صادرات غیر نفتی مربوط به شرکت های کوچک و متوسط و به عبارتی بخش خصوصی واقعی کشور است.
وی در ادامه افزود: کالاهای مورد صدور این دسته شامل انواع و اقسام تولیدات صنعتی، مواد غذایی، صنایع دستی و بسیاری موارد دیگر است که بیشتر به مقصدکشورهای همسایه صادر می شود.
کلاهی بیان داشت: مجموع صادرات بخش خصوصی واقعی در ایران طبق معمول زیر 9 میلیارد دلار در سال است.
وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: پیشنهاد فعالان اقتصادی به دولت این بود که پیمان سپاری ارزی نباید برای صادرکنندگان بخش خصوصی الزامی باشد زیرا منابع این بخش محدود و برای تامین سرمایه در گردش خود مجبوربه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات برای ادامه فعالیت به کشور هستند.
نائب رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران گفت: دولت در وهله نخست می بایست سیاست پیمان سپاری ارزی را در حوزه صنایع بالادستی به مرحله اجرا درمی آورد تا صنایع کوچک و متوسط چرا که در صنایع بالادستی حاشیه سودبسیار بالا، پرداخت ها بلند مدت و در عین حال وضعیت نقدینگی نسبت به صنایع دیگر به مراتب بهتر و بالاتر است.
وی افزود: واقعیت اینکه صادرات کالا به کشورهای همسایه در خیلی از مواقع بطور مستقیم بوسیله تولید کنندگان واحدهای تولیدی کوچک و متوسط انجام نمی شود بلکه این واسطه ها هستند که بیشتر در این عرصه ایفای نقش می کنند.
کلاهی در ادامه اظهارداشت: جدا از این بسیاری از معاملات بین تجار و بازرگانان ایرانی با شرکای عراقی و افغانی با ریال انجام می شود.
وی گفت: تصمیمات خلق‌الساعه، تعدد بخشنامه های بازگشت ارز به کشور و بسیاری موارد دیگر هم اکنون حوزه صادراتی مملکت را با چالش های جدی مواجه کرده است.
نائب رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران در ادامه افزود: ضروت ایجاب می کند دولتمردان با توجه به اهمیت بالای موضوع صادرات در کشور به خصوص در شرایط سخت تحریمی و اقتصادی فعلی گام های بلندی در جهت رفع مشکلات این حوزه بردارند.
برنامه «چالش» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هرهفته ساعت 15 به مدت 75 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی، الهام مصطفوی و حمیده سلطانی» با هدف تضارب آرا و نظرهای متفاوت و گاهی اوقات متضاد میان کارشناسان و مسئولان نهادها، سازمان‌ها و بخش‌های مختلف با موضوعات مختلف کسب و کار، کشاورزی، صنعت، بازرگانی، اقتصادی و جامعه بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

30 استان کشور درگیر حوادث جوی

وزیر اقتصاد: الزام جذب سرمایه خارجی در سال «رونق تولید»

تاکید وزیرصمت برحفظ وضع موجود تولید

انسداد محور کرج-چالوس

پس انداز نقش اول مدیریت مالی

کمال گرا نباشید

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس: تولیدات ایرانی باید با محصولات مشابه خارجی قابل رقابت باشند!

رئیس کمیسیون اصل90: «رونق تولید» باید از سوی سه قوه پیگیری شود!

لزوم برخورد شدید با تخلفات حادثه ساز

بانگاهی به شعار سال مطرح شد؛ بنگاه های تولیدی؛ یگان های رزمی در جنگ اقتصادی اند!

تحقق شعار «رونق تولید» به دور از شعار زدگی

رئیس اتاق ایران: دولت برای توسعه پایدار تولید، بخش خصوصی را در تصمیم گیری ها شرکت دهد

شرایط سخت خود به منزله یک فرصت است

مصباحی مقدم در مصاحبه با رادیوگفتگو: استفاده اول کالای ایرانی؛ خط مش اول مردم در سال «رونق تولید»

تحقق شعار سال با حمایت از صنایع کوچک

رونق تولید اقتضای منافع جمعی

رئیس اتحادیه کفاشان تهران: دولت بجای حمایت از تولید، برندهای خارجی را وارد بازار کرد

فوت 153 نفر در صحنه تصادف برون شهری

تحرک در تولید مسکن اولویت وزارت راه

آل اسحاق در مصاحبه با رادیوگفتگو: امکانات و سرمایه مالی و اجتماعی برای تحقق «رونق تولید» مهیاست

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری