نقشه جمع‌آوری طلاهایی که سوزانده می‌شود کجاست؟ نفت و انرژی

نقشه جمع‌آوری طلاهایی که سوزانده می‌شود کجاست؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سوزاندن طلا، اصطلاحی است که چندی پیش وزیر نفت آن را به گازهای همراه نفت اطلاق کرد و از جمع آوری این گازها تا پایان دولت دوازدهم خبر داد. در این راستا آخرین اخبار حاکی از آن است که مطالعات مفهومی قراردادهایی که برای جمع آوری گازهای همراه امضا شده به پایان رسیده و زمان اجرای پروژه‌ها نزدیک است.

یکی از تکالیفی که برای وزارت نفت در نظر گرفته شده بود، جمع‌آوری گازهای همراه نفت بود . تکلیفی که این وزارتخانه گام‌های نخستین برای اجرای آن را با چند قرارداد برداشته و طبق وعده بیژن زنگنه، پروژه جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت تا پایان دولت دوازدهم تکمیل می‌شود. در این راستا دو قرارداد با هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی مارون امضا شده است که طبق آن گازهای جمع‌آوری شده توسط هلدینگ خلیج فارس خوراک بیدبلند 2 را تأمین می‌کند.
در این راستا، احمد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ، با اشاره به طرح جمع‌ آوری گازهای همراه در پهنه مناطق نفت‌خیز جنوب، گفت: این طرح با هدف جمع‌آوری گازهای همراه نفت و ارسال آنها به مبادی مصرف یعنی واحدهای پتروشیمی و یا کارخانه‌های گاز و گاز مایع (ان جی ال) اجرا می‌شود.
وی با اشاره به قراردادهای امضا شده در این خصوص ادامه داد: یکی از این قراردادها با هلدینگ خلیج فارس امضا شده که با سرمایه‌گذاری 1154 میلیون دلار نزدیک به 600 میلیون فوت مکعب گاز را در قالب 28 پروژه جمع آوری خواهد کرد. قرارداد دیگر نیز با پتروشیمی مارون منعقده شده که با سرمایه‌گذاری 164 میلیون یورو بیش از 200 میلیون فوت مکعب گاز در قالب 8 پروژه جمع آوری خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از اتمام مطالعات مفهومی قراردادهای مذکور خبر داد و افزود: با اتمام مطالعات مفهومی قراردادها مطالعه مقدماتی آن‌ها به زودی آغاز می‌شود. انتظار می‌رود پس از انجام مطالعه مقدماتی ظرف دو تا سه ماه آینده وارد کار اجرایی شویم. زمان تکمیل قراردادهای هلدینگ خلیج فارس، بین سه تا چهار سال است و قراردادهای پتروشیمی مارون که عمدتاً مربوط به فلرهای اطراف شهر یا روستاهای اهواز هستند، ظرف دو سال به اتمام می‌رسد و گازها جمع‌آوری می‌شوند.
به گفته محمدی، مصرف کننده نهایی پتروشیمی است، اما امکان دارد برخی از گازها مصارفی دیگر مانند تزریق در مخزن داشته باشند.
وی با تاکید بر این‌که با جمع‌آوری گازهای همراه، زنجیره صنعت کامل می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر در برخی از واحدهای بهره برداری، امکان فرآورش مقداری از گازهای همراه نفت وجود ندارد در حالی که گاز سوزانده شده دارای ارزش اقتصادی بالایی است. علاوه بر بحث اقتصادی، جلوگیری از آلایندگی و حفظ محیط زیست نیز دارای اهمیت است.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تعرفه جدید آب و برق هنوز ابلاغ نشده است

چگونه می‌توان آب را نجات داد؟

آمادگی صنعت برق در لحظه تحویل سال با 20 هزار نیروی عملیاتی

باز شدن گره دریافت مطالبات برق ایران از عراق در سفر رئیس‌جمهوری

یارانه برق پرمصرف ها بیش از 2.5 برابر سایر مشترکین است

آمادگی صنعت برق در لحظه تحویل سال

در سال 97 بر بازار جهانی نفت چه گذشت؟

چندین افتتاح نفتی در شرایط تحریم!

افزایش 7درصدی قیمت آب شرب و برق از سال آینده

صادرات نفت عربستان سقوط کرد

ونزوئلا به روسیه نفت صادر می‌کند

قیمت نفت در بالاترین رکورد سال جاخوش کرد

شبکه برق کشور با ثبات و پایدار است

مصوبه افزایش 7 درصدی قیمت آب و برق ابلاغ شد

کاهش تولید نفت ادامه خواهد داشت

ونزوئلا مسیر صادرات یک میلیون بشکه نفت را به آسیا تغییر داد

قیمت نفت در بالاترین سطح 4 ماهه بسته شد

توافق کاهش تولید نفت را کاملا اجرا می‌کنیم

احتمال لغو نشست آوریل اوپک/هیچ فشاری را تحمل نمی‌‎کنیم

برای چهارمین بار نفت خام در بورس بی‌مشتری ماند

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری