مجمع به زیاده خواهی‌های اروپا درباره تصویب لوایح FATF پاسخ می‌دهد؟ اقتصاد سیاسی

مجمع به زیاده خواهی‌های اروپا درباره تصویب لوایح FATF پاسخ می‌دهد؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - با توجه به زیاده خواهی اروپایی‌ها در موضوع برجام و FATF،انتظار می رود اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون اثرپذیری از فشارهای داخلی و خارجی نسبت به تصمیم‌گیری قاطعانه درباره لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT اقدام کنند.

به گزارش فصل تجارت، پس از خروج آمریکا از برجام، ایران این فرصت را به اروپایی ها داد که اقدامات خصمانه آمریکا را جبران کرده و جلوی تحریم های این کشور بایستند. اما اروپایی ها فقط برای «ثبت» یک ابزار پشتیبان مبادلات تجاری به نام اینستکس، بیش از 8 ماه زمان هدر دادند که نشان می دهد، آن­ها در عمل اراده ای برای تامین منافع اقتصادی ایران در برجام ندارد.
اما مهمتر از این موضوع، شرایط خاصی است که اروپایی ها برای راه اندازی این ابزار ذکر کرده اند. گرچه برخی از دولتمردان اصرار دارند که اروپا، اینستکس را مشروط به FATF نکرده است اما محتوای بیانیه سه کشور اروپایی و بیانیه جمع بندی اتحادیه اروپا نشان می دهد که در حقیقت لازمه راه اندازی اینستکس ، عادی شدن شرایط ایران در FATF خواهد بود. بیانیه اروپا نشان داد که زیاده خواهی های اروپا در موضوع برجام همچنان ادامه دارد، چرا که به جای جبران خروج آمریکا از برجام، به نوعی برای باقی ماندن خود در برجام شرط تعیین می کند. جالب اینجاست که شروط عجیب اروپا دربرابر ابزار پشتیبانی است که عملا اثر خاصی بر حوزه های تحریمی و مشکلات ایران نخواهد داشت.
*تغییر فضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لوایح مرتبط با FATF در هفته های اخیر
همزمان با بررسی لوایح الحاق ایران به کنوانسیون های پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام در طی ماه های اخیر و تشدید تلاش‌های کارشناسان و رسانه ها برای تبیین تبعات تصویب این لوایح، حقایق بیشتری از مخاطرات FATF برای اعضای مجمع روشن شده است. به همین دلیل، تعداد مخالفین تصویب این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام افزایش یافته و احتمال رد این کنوانسیون ها بسیار بیشتر از گذشته شده است. اخیرا حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره این موضوع گفته است : «پالرمو با شرایط فعلی به هیچ عنوان در مجمع رأی نمی‌آورد. این را بنده به عنوان کسی که موافق لایحه است می‌گویم و ارزیابی‌ام از فضای جلسات است. چرا که آرای منفی به این لایحه در جلسه دیروز نسبت به جلسه قبل حتی بیشتر هم شده بود».
از سوی دیگر، مسئولین دولتی حاضر در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره بررسی لوایح درخواستی FATF تقریبا هیچ استدلال محکمی درباره ضرورت پذیرش کنوانسیون های مربوط به FATF ارائه نداده اند بطوری که احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است: «ظریف نتوانست مجمع را درباره لایحه پالرمو قانع کند». به همین دلیل اعضای دولت به برخوردها و اظهار نظرهای سیاسی روی آورده اند بطوری که اخیرا احمد واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در اظهاراتی تهدیدآمیز خطاب به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : «اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام این لوایح را تصویب نکند باید نتیجه آن را بپذیرد».
در واقع، این اظهار نظرهای سیاسی در کنار استدلال‌های متعدد و دقیق مخالفان تصویب لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT با زیاده خواهی های اروپاییان ترکیب شده و باعث افزایش مخالفت اعضای مجمع با تصویب این لوایح شده است. به عبارت دیگر، برخلاف فضایی که در ماه های اخیر توسط موافقین FATF درباره قطعی بودن تصویب این کنوانسیون ها در مجمع به وجود آمده بود، احتمال رد آن­ها بسیار شدیدتر شده است.
*ضرورت تصمیم گیری سریعتر مجمع درباره سرنوشت لوایح مرتبط با FATF
در همین زمینه، حسین حاجیلو، کارشناس مسائل تحریم در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری توانا خبرگزاری فارس گفت: شرایط بلاتکلیفی کنونی به نفع اقتصاد کشور نیست و بازیگران مختلف اقتصادی برای تجارت، نیاز به ثبات دارند. تعلل بیش از حد مجمع، باعث تشدید و تداوم فضای بلاتکلیفی خواهد شد.
وی ادامه داد: اتفاقا آمریکایی ها به شدت علاقه مند هستند که فضای بلاتکلیفی بر کشور ما حاکم باشد، چرا که در این شرایط، بهتر می توانند امتیاز بگیرند. به همین دلیل در FATF با تعلیق ایران از لیست سیاه موافقت کرده اند، در واقع با تعلیق ایران، کشورمان را در یک بلاتکلیفی مصنوعی فرو برده اند تا بر تصمیمات مسئولین اثر بگذارند.
حاجیلو درباره ارتباط اینستکس با FATF نیز گفت: از سوی دیگر تاخیر کشورهای اروپایی در ثبت اینستکس و همزمان کردن آن با بررسی پرونده کنوانسیون های پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام، با هدف فشار و اثرگذاری بر تصمیم اعضای این مجمع است.
این کارشناس مسائل تحریم درباره تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با توجه به اینکه اروپایی ها اعلام کرده اند که اینستکس قرار نیست جلوی تحریم های آمریکا بایستد، و اگر در زمانی نامعلوم راه اندازی هم شود، صرفا در محدوده خاص اقلام بشردوستانه کار خواهد کرد، عملا ارزش هزینه دادن برای اینستکس بسیار کمتر شده است. در این شرایط بهترین تصمیم، رد سریعتر این لوایح توسط مجمع برای خنثی کردن این فشارها و از بین بردن فضای بلاتکلیفی خواهد بود.
در مجموع، با توجه به زیاده خواهی اروپایی‌ها در موضوع برجام و FATF و عدم ارائه استدلال فنی توسط دولت برای پیوستن به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT توسط دولت، ضرورت دارد اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون اثرپذیری از فشارهای داخلی و خارجی، به تعلل در این زمینه پایان دهند و نسبت به تصمیم گیری قاطعانه درباره این کنوانسیون ها اقدام کنند.
انتهای پیام/
بیشتر بخوانید
افزایش قیمت دلارنتیجه تلاش‌ FATF
۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۱۲:۲۹
آثار اجرایی شدن تهدید FATF بر وضعیت بانکی ایران
۱۳۹۷/۱۲/۶ - ۰۴:۴۹
خلع سلاح مالی ایران در جنگ اقتصادی با ترامپ
۱۳۹۷/۱۲/۱ - ۰۷:۱۰
نتیجه بررسی مرکز پژوهش‌ها درباره برجام
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۱۱:۳۷
پذیرش FATF هیچ نکته مثبتی برای ایران ندارد
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۱۱:۲۳
نقش FATF در تحریم‌های شورای امنیت
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۵:۳۶
ارتباط اینستکس با اجرای برنامه اقدام FATF
۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۰۶:۵۷ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

دوئل با غول‌های نفتی در پارس جنوبی/ ایران با همت پیمانکاران ایرانی از قطر جلو افتاد

چه کسی آرامش شب عید مردم را به هم می‌زند؟

ایجاد اشتغال با تسهیلات کارآفرینی روستایی/ از پرورش توت‌فرنگی تا صادرات فرش و لبنیات

کاهش شدید حساسیت بازار ارز به اظهارنظرها درباره FATF

مجمع به زیاده خواهی‌های اروپا درباره تصویب لوایح FATF پاسخ می‌دهد؟

رئیس FATF: رسیدن قیمت دلار به 14 هزار تومان نتیجه تلاش‌های ما بود+فیلم

تورم یک میلیون درصدی آلمان چگونه مهار شد؟/ پول موازی «شاخت» برای جبران قدرت خرید

صادرات افغانستان به هند از طریق بندر چابهار آغاز شد

چرا آمریکا بندر چابهار را از تحریم‌ها معاف کرد؟

آیا FATF آخرین فرصت را برای تعلیق اقدام متقابل به ایران داده است؟

بهبود روابط اقتصادی ایران و عراق با لغو روادید/سفر روحانی به عراق گره گشا می‌شود؟

چرا گوشت گران شد و چرا قیمت آن پایین نمی‌آید؟

ترکیه: آمریکا باید ذهنیت خود درباره تحریم‌های ایران را تغییر دهد

رئیس FATF: ایران حامی تروریسم است

نقش خبرنگار شبکه ضدانقلاب در غیرفعال‌شدن نرم‌افزارهای ایرانی روی محصولات شرکت آمریکایی اپل

همه نرم‌افزارهای ایرانی روی گوشی‌های آمریکایی اپل غیرفعال شدند

همه نرم‌افزارهای ایرانی روی اپل یک‌باره غیرفعال شدند

چالش پالایشگاه های کره ای در جایگزینی میعانات گازی ایران پس از تحریم ها

FATF مهلت ایران را تا ماه ژوئن تمدید کرد

بخش اقتصادی دستگاه دیپلماسی کشور احیا شود

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری