معروف‌ترین گنبدهای جهان؛ گنبدهای ایران تا آمریکا گردشگری

معروف‌ترین گنبدهای جهان؛ گنبدهای ایران تا آمریکا

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - برترین ها - ترجمه از حمید پاشایی: گنبد، سازه ای نیم کره ای است که معمولا به عنوان سقف یا بام استفاده می شود. گنبدها از مواد و مصالح گوناگونی در طول تاریخ به وسیله تمدن های مختلف ساخته شده اند.
با پیدایش علم بنایی سازه های نیم کره در مقیاس بالا توسط رومیان باستان، گنبدها از لحاظ فنی اهمیت زیادی پیدا کردند. ساسانیان ساخت اولین گنبدها در مقیاس بالا را در ایران آغاز کردند. گنبدها در دوران رنسانس و باروک محبوبیت زیادی پیدا کردند که منجر به ساخت برخی از معروف ترین گنبدهای جهان شد.
14. کاخ کنگره آمریکا
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
کاخ کنگره آمریکا در منطقه کپیتال هیل واشینگتن دی‌سی واقع شده است. اولین جلسه کنگره آمریکا در این کاخ در تاریخ 17 نوامبر 1800 برگزار شد، هر چند ساختمان در آن زمان هنوز نیمه کاره بود. گنبد چدنی فعلی کاخ کنگره دومین گنبدی است که در بالای ساختمان قرار گرفته، نه اولین گنبد. بعد از اینکه کاخ کنگره در دهه 1850 گسترش پیدا کرد تا بتواند تعداد بیشتری از قانونگذاران از ایالت های تازه پذیرش شده را در خود جای دهد، گنبد اولیه نیز جایگزین شد. این افزایش نه تنها طول کاخ کپیتال را بیش از دو برابر کرد، بلکه گنبد اصلی چوبی را نیز به میزان زیادی بزرگتر کرد.
13. کلیسای جامع سنت پل
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
کلیسای جامع سنت پل که در قرن هفدهم ساخته شد، یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین مناظر شهر لندن است. زمانی که این کلیسا در جریان جنگ جهانی دوم بمباران شد، به وسیله آتش نشانان به شکلی حماسی نجات پیدا کرد. گنبد بزرگ این کلیسا از کلیسای سن پیترو در رم الهام گرفته شد و ارتفاع آن در نوک به 108 متر می رسد. گنبد بلند بیرونی در واقع بدون سازه است ولی نمایی دیدنی دارد، در حالی که دو گنبد کوتاه تر درونی تعادل آن را حفظ کرده اند.
12. استوپای بزرگ سانچی
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
استوپای بزرگ در سانچی، قدیمی ترین بنای سنگی در هند است که فرمان ساخت آن در ابتدا به وسیله آشوکا شاه در قرن سوم پیش از میلاد صادر شد. هسته آن گنبد آجری ساده ای بود، که ظاهراً روی یادگارهای بودا ساخته شد. این استوپا یک قرن بعد به دو برابر سایز اولیه گسترش پیدا کرد. این گنبد در بالای آن سطحی صاف پیدا کرد و سه نماد چتری روی آن سوار شد.
11. پروژه عدن
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
پروژه عدن بزرگترین گلخانه جهان است که در ناحیه کورنوال انگلیس قرار دارد. ساخت این پروژه دو سال و نیم طول کشید و در سال 2001 درهای آن به روی عموم باز شد. پروژه عدن دارای دو محوطه بزرگ شامل گنبدهایی مجاور از گونه های مختلف گیاهان خانگی از سرتاسر جهان است. اولین محوطه دارای محیطی گرمسیری، و دومی دارای محیطی مدیترانه ای است. گنبدها شامل صدها سلول پلاستیکی شش ضلعی و پنج ضلعی هستند که به وسیله چارچوب هایی فولادی سر پا نگه داشته می شوند.
10. مسجد شیخ لطف الله
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
مسجد شیخ لطف الله اصفهان که در اوایل قرن شانزدهم ساخته شد، یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. این مسجد قرار بود مسجدی خصوصی برای درباریان باشید، بر خلاف مسجد شاه که مخصوص عموم ساخته شده بود. به همین دلیل، این مسجد هیچ مناره ای ندارد و از سایز کوچکتری هم برخوردار است.
9. رایشستاگ
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
رایشستاگ در ابتدا در سال 1894 تکمیل شد تا پاسخگوی نیازهای امپراتوری تازه شکل گرفته آلمان برای ساختمان پارلمانی بزرگتری باشد. پل والوت معمار آن تصمیم داشت که رایشستاگ شبیه کاخ های رنسانس باشد. در سال 1933 این ساختمان به وسیله یک کمونیست هلندی به آتش کشیده شد و شدیداً دچار آسیب شد، حادثه ای که نازی ها به شکل بسیار بدی از آن سوءاستفاده کردند. پس از اتحاد مجدد آلمان این محل تبدیل به مکان جلسه پارلمان مدرن آلمان با نام بوندستاگ شد. رایشستاگ دستخوش بازسازی و تغییرات زیادی شده، که یکی از این تغییرات اضافه شدن گنبد شیشه ای زیبایی است که به وسیله نورمن فاستر معمار بریتانیایی طراحی شد.
8. کلیسای سانتا ماریا دل فیوره
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
سانتا ماریا دل فیوره که ساخت آن در سال 1296 به سبک معماری گوتیک آغاز و در سال 1436 تکمیل شد، کلیسای جامع زیبای فلورانس و نماد این شهر است. این کلیسا یکی از بزرگترین کلیساها در ایتالیا است، و تا پیش از عصر مدرن، گنبد معروف آن بزرگترین در جهان بود. این گنبد همچنان بزرگترین گنبد آجری است که تاکنون ساخته شده است.
7. مسجد شاه
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
مسجد شاه (یا مسجد امام) به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایرانی به شمار می رود. ساخت آن در سال 1611 میلادی آغاز شد، و جذابیت آن تا حد زیادی به خاطر زیبایی های کاشی موزاییک هفت رنگ و کتیبه های خوشنویسی شده آن است. صفویان رنسانسی در ساخت گنبد در ایران آغاز کردند و گنبد مسجد شاه با 53 متر ارتفاع، تبدیل به بلندترین در اصفهان شد. ویژگی متمایز این گنبد و سایر گنبدهای ایرانی کاشی های رنگی آن بود، که هم نمای بیرونی و هم نمای داخلی گنبدهای مساجد را پوشش می دهند.
6. قبه الصخره
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
قبه الصخره که ساخت آن در ابتدا در سال 691 بعد از میلاد تکمیل شد، یکی از اولین و شناخته شده ترین دستاوردهای معماری اسلامی است که در حرم شریف واقع شده است. بر خلاف باور عمومی، قبه الصخره مسجد نیست بلکه حرمی است که زیر سقف بلند آن از صخره ای مقدس محافظت می کند. این گنبد یکی از زیباترین ساختمان ها در شهر قدیم اورشلیم است. گنبد طلایی آن از دور به وضوح دیده می شود و لایه های داخلی آن شامل سرامیک، موزاییک و خوشنویسی عربی است.
5. پانتئون
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
پانتئون در رم در سال 126 بعد از میلاد به عنوان معبدی برای تمام خدایان روم باستان ساخته شد و از قرن هفتم به بعد به عنوان کلیسای کاتولیک رومی مورد استفاده قرار گرفت. در بالای معبد گنبدی بتنی با دهانه ای در مرکز آن قرار دارد. تقریباً پس از دو هزار سال از زمان ساخت، گنبد مشهور پانتئون همچنان بزرگترین گنبد بتنی بدون مصالح نگهدارنده در جهان است.
4. کلیسای سن پیترو
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
ساخت کلیسای سن پیترو در رم در سال 1506 آغاز و در سال 1615 به اتمام رسید. در سال 1547، میکل آنژ گنبد کلیسا را از نو طراحی کرد. ارتفاع گنبد سن پیترو از کف تا بالای صلیب بیرونی آن به 136.57 متر می رسد و بلندترین گنبد در جهان است.
3. ایا صوفیه
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
ایا صوفیه در استانبول که به قرن ششم بر می گردد، در ابتدا کلیسای جامع قسطنطنیه بود ولی در قرن پانزدهم با تصرف شهر توسط عثمانی ها، تبدیل به مسجد شد. ایا صوفیه در حال حاضر یک موزه است. گنبد بزرگ آن با قطر 31 متر، یکی از شاهکارهای مهندسی روم باستان است و برای بیش از 1000 سال برگترین فضای سرپوشیده در جهان بود.
2. تاج محل
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
تاج محل در آگره هند آرامگاه بزرگی از سنگ مرمر سفید است که بین سال های 1632 تا 1653 به دستور «شاه جهان» پادشاه گورکانیان به یاد همسر مورد علاقه او ساخته شد. یکی از دیدنی ترین ویژگی های تاج محل، گنبد مرمری آن است که بر بالای آرامگاه قرار گرفته است. ارتفاع حدوداً 35 متری آن تقریباً به اندازه طول پایه اش است.
1. کلیسای جامع سنت باسیل
معروف ترین گنبدهای جهان را بشناسید
کلیسای جامع رنگارنگ معروف سنت باسیل در مسکو بین سال های 1534 تا 1561 به وسیله ایوان مخوف ساخته شد تا یادبودی از فتح قازان و آستراخان باشد که قلمروهای قوم تاتارها بودند. طراحی این بنا هیچ مشابهی در معماری روسیه ندارد و در قرن ها حکومت امپراتوری بیزانس پیش از ساخت این کلیسا، نمونه ای از آن را نمی توان یافت. کلیسای جامع سنت باسیل دارای 9 گنبد پیازی است، نوعی از گنبد که تبدیل به شکل غالب گنبد کلیساها در روسیه شد.

ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

با ثبت جهانی منظر باستانی ساسانی رشته تداوم تاریخی ایران به هم متصل شد

آمارها بر اساس فرمول‌های سازمان‌های تخصصی بین‌المللی گردشگری تهیه می‌شود

ستاد بازسازی مسجد جامع ساری فعالیت خود را آغاز کرد

روش ارائه ارز مسافرتی اصلاح شود

استفاده از ظرفیت‌های میراث‌فرهنگی و گردشگری راه کاهش وابستگی به نفت است

مراتب ثبت مدرسه جوپار به استاندار کرمان ابلاغ شد

مراتب ثبت بافت و منظر روستای هشمیز به استاندار کردستان ابلاغ شد

بازدید مونسان از پروژه هتل گران‌میراث رشیدیه در تهران

رونمایی از لوح ثبت ملی مکتب نستعلیق میرعماد

تبدیل عودلاجان به یک مرکز گردشگری جذاب در قلب تهران/ برپایی جمعه‌بازار فروش صنایع‌دستی

مدیریت و حفاظت جنگل‌های هیرکانی باید مطابق با استانداردهای یونسکو باشد

بازدید رئیس سازمان میراث‌فرهنگی از نمایشگاه آثار استاد تناولی در گالری باغ کتاب

ایجاد فروشگاه صنایع‌دستی در اقامتگاه‌های بوم‌گردی جان تازه‌ای به این حوزه می‌بخشد

معرفی کالای ایرانی از صداوسیما در جشنواره تابستانی سفر/ ضرورت جایگزینی اقتصاد گردشگری به‌جای اقتصاد نفتی

سازمان میراث‌فرهنگی در صدر پاسخ‌گوترین دستگاه‌ها به مطالبات مردمی

کاشی ماندگار پرویز کریمی در استان گلستان رونمایی شد

مونسان بار دیگر خواستار اعلام تخصیص ارز مسافرتی به تفکیک مقصد شد

مونسان: اجرای طرح کاج رونق گردشگری کشور را به‌دنبال خواهد داشت

ایران برنده طرح بین‌المللی 97هزار دلاری کومسک شد

معافیت صادرکنندگان محصولات صنایع‌دستی از الزام به بازگشت ارز حاصل از صادرات

مونسان: «شهر گردشگر» می‌تواند عامل رونق اقتصادی در کشور باشد

مونسان: اصلاحیه مصوبه تغییر کاربری اراضی، سرمایه‌گذاری در گردشگری را رونق می‌بخشد

رویداد حمایت از طراحان خلاق ایرانی، حمایت از کارهای نویی است که ریشه در تاریخ دارد

ناکامی حفاران غیرمجاز در شهرستان هرسین

کشف و ضبط بخشی از ساقه ستون تاریخی دوران پیش از اسلام

از طراحان خلاق ایرانی در مجموعه نیاوران حمایت می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمان منصوب شد

توسعه و رونق گردشگری در دماوند و فیروزکوه

چگونه سفر‌های طولانی با هواپیما را به سلامت سپری کنیم؟

امضای دعوت‌نامه‌های مشترک برای حضور وزرای گردشگری کشورهای عضو ACD در رویداد «همدان 2018»

نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی برگزار شد

«رد ثبت» پرونده میراث طبیعی ارسباران به «امکان ثبت» تبدیل شد/ پرونده بعد از رفع ایرادات مجدداً ارائه خواهد شد

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری منصوب شد

بانک مرکزی تخصیص ارز مسافرتی را به تفکیک مقصد اعلام کند

ثبت جهانی آثار به رونق گردشگری کمک می کند/ 18 عضو از 21 عضو کمیته میراث جهانی یونسکو به منظر ساسانی رأی مثبت دادند

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک شهر
  • بیمه البرز
  • تامین اجتماعی
  • کرمان موتور
  • ایرانسل
  • سامسونگ
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت