12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان گردشگری

12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - برترین ها - ترجمه از حمید پاشایی: معروف ترین قلعه های جهان احتمالاً آن هایی هستند که در افسانه ها و قصه ها تعریف شده اند. از مثال های معروف می توان به کملوت شاه آرتور، و قلعه های سیندرلا و زیبای خفته اشاره کرد که در شهربازی های مختلفی در سرتاسر جهان می توان آن ها را دید.
فهرستی که در اینجا آورده ایم شامل قلعه هایی واقعی است که دست کمی از نمونه های داستانی ندارد. این قلعه های افسانه ای واقعی نیز به همان اندازه جادویی هستند و بیشتر آن ها دارای داستان ها و افسانه های مربوط به خود هستند.
12. قصر خرانه (Qasr Kharana)
12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان
قصر خرانه یکی از معروف ترین قلعه های صحرایی است که در شرق اردن واقع شده است. این قصر که پیش از قرن هشتم ساخته شد، یکی از اولین نمونه های معماری اسلامی در منطقه است. به دلیل محدود بودن منابع آب، احتمال دارد که قصر خرانه تنها کاربردی موقتی داشت و نظریه های مختلفی در مورد عملکرد قلعه وجود دارد. ممکن است از این قلعه به عنوان سنگر یا مکانی برای برگزاری جلسات بادیه نشینان استفاده می شد
11. قلعه کانوی (Conwy Castle)
12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان
قلعه کانوی بین سال های 1283 تا 1289 در زمان دومین نبرد شاه ادوارد در ولز شمالی ساخته شد. شش سال بعد، این قلعه به وسیله آخرین شاهزاده بومی ولز محاصره شد. محاصره چندین ماه طول کشید و منابع کاهش پیدا کردند. با این حال، قلعه و شهر فتح نشدند. تقریباً 15 هزار پوند (معادل 162 میلیون پوند در سال 2009) خرج ساخت قلعه و امکانات تدافعی شهر شد. هزینه تمام پنج قلعه اصلی ولز حدود 60 هزار پوند بود. مجموع هزینه های ادوارد برای نبردهایش در ولز و ساخت قلعه حدود سیصد هزار پوند بود، بیش از ده برابر درآمد سالانه او.
10. قلعه برن (Bran Castle)
12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان
از قرن برن که در رومانی واقع شده معمولاً با عنوان «قلعه دراکولا» یاد می شود، هر چند ولاد تپس (معروف به اولین دراکولا) هیچ وقت این قلعه را خانه خود ننامید! این قلعه اولین بار در سال 1378 میلادی برای دفاع در برابر امپراتوری عثمانی استفاده شد، و بعداً تبدیل به مرکز گمرکی در کوهستان بین ترانسیلوانیا و والاچیا شد. با اینکه ولاد تپس (شخصیت تاریخی که در رمان خون آشام اثر برام استوکر استفاده شد) در دنیای واقعی در قلعه برن زندگی نکرد، ولی زمانی که عثمانی ها ترانسیلوانیا را در تصرف داشتند دو روز را در زندان سیاه چال آن سپری کرد.
9. قلعه هایدلبرگ (Heidelberg Castle)
12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان
این قلعه 80 متر بالاتر از قسمت شمالی دامنه کوهی واقع شده، و نمای مرکز شهر آلمانی هایدلبرگ را به خود اختصاص داده است. ویرانه های این قلعه جزء مهم ترین بناهای رنسانس در شمال کوه های آلپ است. از زمانی که اولین ساختمان قلعه در قرن سیزدهم ساخته شد، تاریخی طولانی و آشفته داشته است. قلعه هایدلبرگ در جنگ سی ساله اروپا، و بعداً در قرن هفدهم توسط فرانسوی ها، کاملاً ویران شد، در سال 1764 دچار حادثه رعد و برق شد و حتی سنگ های آن برداشته شدند تا خانه هایی جدید در هایدلبرگ ساخته شود. تمام این بازسازی ها منجر به انواع سبک های مختلف معماری در آن شده که به جذابیت قلعه افزوده است.
8. قلعه اوت کونیگسبرگ (Chateau du Haut-Koenigsbourg)
12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان
قلعه اوت کونیگسبرگ در مکانی استراتژیک در تپه ای بلند بر فراز ناحیه آلزاس در کوهستان های ووژ فرانسه واقع شده است. این قلعه توسط حاکمان به صورت پی در پی در قرون وسطی استفاده می شد تا اینکه در جنگ سی ساله آتش گرفت و پس از 52 روز محاصره به وسیله ارتش سوئد غارت شد. بعد از این اتفاق به مدت چند صد سال بدون استفاده باقی ماند و در میان جنگل احاطه شد. در سال 1899 این قلعه در اختیار ویلهلم دوم امپراتور آلمان قرار گرفت و همچون گذشته بازسازی شد. بعد از جنگ جهانی دوم فرانسوی ها قلعه را به نفع خود مصادره کردند.
7. قلعه شیلون (Chateau de Chillon)
12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان
قلعه شیلون که در موقعیتی زیبا بین سواحل دریاچه ژنو و کوه آلپ واقع شده، پربازدیدترین بنای تاریخی کشور سوئیس است. این قلعه دارای 100 ساختمان مستقل است که به تدریج به یکدیگر متصل شدند و حالا تشکیل یک بنای واحد را می دهند. از میانه های قرن دوازدهم، قلعه شیلون خانه کُنت های خاندان ساوی بود، و در قرن سیزدهم گسترش زیادی پیدا کرد. این قلعه هیچ گاه تحت محاصره قرار نگرفت، ولی از طریق معاهدات مختلف مالکیت آن عوض شد.
6. قلعه ماتسوموتو (Matsumoto Castle)
12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان
قلعه ماتسوموتو در قرن شانزدهم ساخته شد و یکی از معروف ترین قلعه های ژاپن به شمار می رود. این قلعه در سطحی مسطح قرار دارد چرا که روی تپه یا میان رودخانه ها نیست و در جلگه ای قرار گرفته است. سیستم دفاعی قلعه شامل سیستمی جامع از دیوارهای به هم مرتبط، خندق ها و دروازه ها بود. در دوره «ادو»، 23 پادشاه ماتسوموتو از 6 خانواده مختلف در این قلعه حکومت کردند. در این دوره همچنین این قلعه به دلیل دیوارهای سیاهش و سقف هایی که شبیه بال گشوده پرنده بود، به نام قلعه کلاغ نیز شناخته می شد.
5. قلعه التز (Burg Eltz)
12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان
قلعه التز قلعه ای از قرون وسطی است که در تپه های بالای رود موزل بین کوبلنتس و تریِر در آلمان واقع شده است. این قلعه هنوز هم در مالکیت شاخه ای از خانواده التز است که در قرن دوازدهم، 33 نسل قبل، در آنجا زندگی می کردند. خانه های خانواده های روبناخ و رودندورف در قلعه به روی عموم باز است، و خانواده کمپنیخ از بخش دیگر قلعه استفاده می کند.
4. قلعه واریک (Warwick Castle)
12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان
قلعه واریک به وسیله «ویلیام فاتح» در سال 1068 ساخته شد. از زمان ساخت آن در قرن یازدهم، این قلعه دستخوش تغییرات ساختاری زیادی شده به طوری که برج هایی به آن اضافه و ساختمان های مسکونی آن از نو طراحی شده اند. واریک در ابتدا سازه ای چوبی داشت و در قرن دوازدهم با سنگ بازسازی شد. در طول جنگ صد ساله، نمای بیرونی رو به شهر آن مجدداً تقویت شد و یکی از شناخته شده ترین نمونه های معماری نظامی قرن چهاردهم را به وجود آورد. قلعه واریک یکی از جاذبه های توریستی محبوب در انگلیس است و در سال 2001 از سوی سازمان گردشگری بریتانیا به عنوان یکی از 10 بنا و خانه تاریخی بریتانیا معرفی شد.
3. دژ شهسواران (Krak des Chevaliers)
12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان
دژ شهسواران در سوریه به عنوان اصلی ترین نمونه قلعه جنگ های صلیبی به شمار می رود. این مکان که لورنس عربستان آن را «قابل تحسین ترین قلعه در جهان» نامید، در محلی دورافتاده روی تپه ای 650 متری واقع شده و البته بسیار خوب از آن نگهداری شده است. قلعه اولیه در آن مکان در سال 1031 میلادی برای امیر حلب ساخته شد و در نخستین جنگ صلیبی به تصرف درآمد. این قلعه به عنوان مقر اصلی شوالیه های هوسپیتالر مورد استفاده قرار می گرفت. قلعه بین سال های 1150 تا 1250 گسترش یافت و در نهایت پادگانی 2000 نفری را در خود جای داد. امروز دژ شهسواران یکی از اصلی ترین جاذfه های گردشگری سوریه است.
2. قلعه آلکازار سگوبیا (Alcazar of Segovia)
12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان
آلکازار در نقطه تقاطع رودخانه های ارسما و کلامورس در شهر سگوبیا قرار گرفته و یکی از معروف ترین قلعه های اسپانیا است. قلعه آلکازار در ابتدا به عنوان قلعه ای عربی ساخته شد ولی از آن زمان تاکنون به عنوان کاخ شاهنشاهی، زندان ایالتی، دانشگاه جنگی سلطنتی و مرکز آکادمی نظامی مورد استفاده قرار گرفته است. در دوران قرون وسطی، این قلعه یکی از اقامتگاه های مورد علاقه حاکمان پادشاهی کاستیل و سنگری مهم در دفاع از پادشاهی بود. در همین زمان بود که قسمت عمده ساختمان کنونی آن ساخته شد.
1. قلعه نویشوانشتاین (Neuschwanstein)
12 قلعه مجلل و افسانه ای در جهان
این قلعه افسانه ای در تپه ای ناهموار نزدیک شهر فوسن در جنوب غربی ایالت باواریا قرار گرفته است. این قلعه منبع الهامی برای قلعه های زیبای خفته در پارک های دیزنی لند است. قلعه به دستور شاه لودویگ دوم باواریا به عنوان تجلیل از ریشارد واگنر ساخته شد. در حالی که در سال 1886 این قلعه درحال تکمیل شدن بود، شاه به عنوان دیوانه معرفی و چند روز بعد جسد او پیدا شد. از آن زمان بیش از 50 میلیون نفر از نویشوانشتاین بازدید کرده اند. از این بنا بیشتر از هر ساختمان دیگری در آلمان عکس گرفته شده و یکی از محبوب ترین مقصدهای توریستی این کشور است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ثبت 8‌میلیون و 400هزار نفرشب اقامت از 27 اسفند تا اول فروردین

مونسان: موزه بزرگ خراسان یک ظرفیت مهم فرهنگی است

راهنمای سفر به «پوتراجایا» مالزی؛ شاهزاده‌ی موفقیت

رئیس‌جمهوری بر توسعه گردشگری تاکید دارد/ در مجموعه توس اقدامات خوبی انجام شده است

پیش‌بینی افزایش سفرهای داخلی و کاهش سفرهای خارجی در ایام نوروز/ ایجاد 100 هزار شغل در حوزه‌ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی در اولین روز سال نو از دو اثر هخامنشی فارس بازدید کرد

سوباتان، بهشت رویایی ایران

شهربازی ویالند استانبول؛ قلب آدم وایمیسته!

سفر رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‎‌دستی و گردشگری به استان فارس

ابلاغ مراتب ثبت خانه سورمه به استاندار یزد

مراتب ثبت خانه فرج‌الله‌خان به استاندار تهران ابلاغ شد

جاهای دیدنی مالزی

دیدنی های تفلیس، پایتخت گرجستان

10 مقصد بکر داخلی برای سفرهای نوروزی

کاروانسرای ینگه امام هشتگرد تبدیل به مکان اقامتی می‌شود

بازدید مونسان از ایستگاه موقت امداد و نجات نوروزی در عوارضی قزوین

مرکز تماس سامانه ملی سفر افتتاح شد

مونسان:600 مجموعه بوم‌گردی در کشور آماده میزبانی از گردشگران است

ادای احترام رئیس سازمان میراث‌‎فرهنگی به شهدای گمنام استان قزوین

سفر رئیس سازمان میراث‌فرهنگی به استان قزوین

بازگشایی کاخ‌موزه سبز سعدآباد در آستانه نوروز 97 / رونمایی از سامانه فروش بلیت الکترونیک

بررسی مسائل ستاد‌های خدمات سفر 31 استان از طریق ویدئو کنفرانس

تفریحات آبی کیش؛ هیجان در مروارید خلیج فارس

دیدنی های شهر بانکوک

مراتب ثبت 10 اثر میراث طبیعی به استاندار خراسان جنوبی ابلاغ شد

افتتاح هتل 5 ستاره رسپینا لاهیجان با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی

مونسان: حفظ محیط زیست در توسعه گردشگری باید مورد توجه قرار گیرد

مراتب ثبت 8 اثر فرهنگی‌تاریخی به استاندار خوزستان ابلاغ شد

پیش‌بینی بهره‌برداری از 600 پروژه گردشگری در سال 97

گردشگری می‌تواند در اشتغال و اقتصاد کشور نقش جدی داشته باشد

مجتمع اقامتی و پذیرایی سپیدار شاندیز رشت افتتاح شد

بازدید مونسان از روستای بدون بیکار "جیرسر باقرخاله"

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی از سایت محیط‌زیست سلکه بازدید کرد

بازدید رییس سازمان میراث فرهنگی از ستاد هماهنگی خدمات سفر در شهر رشت

مونسان: بزرگ‌ترین کار این است که شفافیت را بالا ببریم

اولین هتل های 9 ستاره در ایران

بهترین شیرینی‌فروشی‌های تهران

چشمه‌های آب گرم و زیبایی‌های محلات

ثبت 8 اثر میراث ناملموس قزوین در فهرست میراث ملی کشور ابلاغ شد

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی به گیلان سفر می‌کند

قبل از سفر به گرجستان بدانید که...

جا‌های دیدنی ایروان

آغاز همایش منطقه‌ای ظرفیت‌های گردشگری و توسعه شهرستان فردوس با پیام رییس سازمان میراث فرهنگی

آمادگی 19 دستگاه برای عرضه خدمات به مسافران نوروزی

مانور ستاد هماهنگی مرکزی خدمات سفر با حضور مونسان برگزار شد

مونسان:پیش‌بینی رشد 10 تا 15درصدی سفرهای نوروزی

مراتب ثبت 6 میراث ناملموس از سوی مونسان به استاندار فارس ابلاغ شد

مونسان:افزایش کیفیت خدمات، ارزان‌سازی سفر و ایمن‌سازی در نوروز 97 به‌صورت جدی دنبال می‌شود

مونسان:نظارت دقیق بر ارائه خدمات باکیفیت و قیمت‌ها در استان‌ها مورد توجه قرار گیرد

هتل نووتل – تهران

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • فصل اقتصاد
  • کانال رسمی سایت فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت