نفرین پول نقد اقتصادی

نفرین پول نقد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - فرار مالیاتی و جرایم پولی؛ این دو مسائلی هستند که روگوف به عنوان دلایل اصلیِ نفرینِ پول نقد به آنها اشاره می‌کند. او که پیش‌تر به عنوان اقتصاددان ارشد در صندوق بین‌المللی پول نیز مشغول به کار بوده معتقد است در کشوری مثل ایالات متحده امریکا اسکناس‌های 100دلاری و بعد 50دلاری و 20دلاری باید از گردش مالی خارج شوند. حضور این پول‌ها می‌تواند بسیاری از جرایم مالی و پولی نظیر فرار مالیاتی را آسان کند. اما پول‌های خُردتر باید حتما در گردش بمانند.
نسیم بنایی/منبع: آینده نگر وقت آتش زدنِ اسکناس‌ها است؛ این را اقتصاددانی می‌گوید که عمرش را در دانشگاه هاروارد گذرانده و به عنوان یکی از قهارترین شطرنج‌بازها در جهان شناخته می‌شود. کنت روگوف اقتصاددانی امریکایی است که بیشتر به خاطر کتاب جدیدش با عنوان «نفرین پول نقد» او را می‌شناسند. این روزها اسکناس‌ها هنوز از تک‌وتا نیفتاده‌اند و در گردش هستند با این وجود کنت روگوف معتقد است باید آنها را از گردونه تجارت خارج کرد. خیلی از منتقدان معتقدند این ابزوردترین نظریه‌ای است که تاکنون از زبان یک اقتصاددان مطرح شده اما روگوف برای خودش دلایلی دارد. او نخبه حوزه پول در جهان شناخته می‌شود و با کتابی که در سال 2016 منتشر کرد موفق شد این جریان را در فکر دیگران نیز به راه بیندازد. او معتقد است باید درباره حجم عظیم پولی که در دنیا در گردش است صحبت شود و فکری برای آن بشود. نفرین پول نقد دقیقا به همین مسئله می‌پردازد.
فرار مالیاتی و جرایم پولی؛ این دو مسائلی هستند که روگوف به عنوان دلایل اصلیِ نفرینِ پول نقد به آنها اشاره می‌کند. او که پیش‌تر به عنوان اقتصاددان ارشد در صندوق بین‌المللی پول نیز مشغول به کار بوده معتقد است در کشوری مثل امریکا اسکناس‌های 100دلاری و بعد 50دلاری و 20دلاری باید از گردش مالی خارج شوند. حضور این پول‌ها می‌تواند بسیاری از جرایم مالی و پولی نظیر فرار مالیاتی را آسان کند. اما پول‌های خُردتر باید حتما در گردش بمانند.
مهم‌ترین مسئله‌ای که روگوف به آن اشاره می‌کند این است که خروج پول نقد از گردش می‌تواند به بانک‌های مرکزی کمک کند. آن دسته از بانک‌های مرکزی که گرفتار بحران مالی هستند می‌توانند با این ترفند از مشکلات و موانع پولی عبور کنند. البته نظریه‌هایی که روگوف مطرح می‌کند بیشتر با تمرکز بر وضعیت امریکا و اروپا است. کشورهای در حال توسعه احتمالاً وضعیت متفاوتی دارند و باید رویکرد متفاوتی نسبت به آنها داشت.
جنگ با پول نقد
پول نقد بر اساس مطالعات روگوف از زمان جنگ جهانی اول به صورت اسکناس در دسترس عموم مردم در سرتاسر جهان قرار گرفت. در بیش از یک قرن گذشته، اسکناس‌ها نقش مهمی را در شکل‌دهی به تاریخ جهانی ایفا کرده‌اند. تکنولوژی پیشرفت بسیاری داشته و دنیا به عنوان دنیای دیجیتال شناخته می‌شود اما هنوز هم پول نقد در گردش است. اسکناس‌ها در عصر دیجیتال دوام آورده‌اند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما شاید استفاده اصلی از این پول‌های نقد به صورت زیرزمینی و غیرقانونی باشد. در واقع این پول نقد و اسکناس‌های درشت در دنیای توسعه‌یافته امروز بیشتر به کارِ اقتصاد زیرزمینی و اقتصاد غیرقانونی می‌آید. بانک‌های مرکزی هم با نرخ بهره‌های نزدیک به صفر (در کشورهای توسعه‌یافته) به این فکر می‌کنند که چطور اسکناس‌ها را از گردش مالی خارج کنند.
مسئولان هر روز تلاش می‌کنند از مزایای نظام پولیِ دیجیتالی به مردم بگویند، یک روز از پول‌های مجازی می‌گویند و روز دیگر بانک‌ها را به تلفن‌های همراه می‌آورند تا با تلفن‌بانک آنها را ترغیب به استفاده از پول‌های مجازی کنند. آنها به خوبی می‌دانند که پول‌های نقد و اسکناس‌های درشت راه را برای فرار مالیاتی و فعالیت‌های غیرقانونی باز کرده‌است. در واقع آنها به دنبال استراتژی‌هایی برای حذف پول نقد یا حداقل اسکناس‌های درشت هستند. اما هنوز به موفقیت چندانی دست پیدا نکرده‌اند. هنوز هم پول نقد قابلیت حذف ندارد. این اتفاق باید به صورت موقتی رخ بدهد؛ در واقع زمانی می‌رسد که کشورها نسبت به آن احساس نیاز می‌کنند و آن را حذف می‌کنند.
حذف پول نقد تنها عقیده عجیب و جنجالیِ روگوف نیست. او در سال 2013 نیز نظریاتی درباره رشد بدهی و بحران اقتصادی مطرح کرد که با واکنش‌های جهانی همراه شد. با این وجود نظرِ او درباره نفرین پول نقد بیش از هر چیزی مورد بحث قرار گرفت. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از 5هزار مقاله مطبوعاتی درباره نفرین پول نقد تاکنون نوشته شده‌است. روگوف معتقد است حضور پول نقد باعث می‌شود بانک‌ها به پادشاه تبدیل شوند و اگر ارزهای کاغذی از میان برداشته شوند این قدرت پادشاهی از آنها گرفته خواهد شد. بر اساس تحلیل‌های روگوف هرچه حجم پول نقد بیشتر می‌شود میزان تورم نیز بیشتر می‌شود و این قاعدتاً به ضرر اقتصاد است. به خاطر همین مسائل است که او به نفرین پول نقد باور دارد و معتقد است باید آن را از گردش مالی خارج کرد.
کنت روگوف
متولد 22مارس 1953 است. در گذشته اکثراً کنت سائول روگوف را به عنوان استاد شطرنج می‌شناختند اما حالا همه او را به عنوان اقتصاددان امریکایی می‌شناسند. بر اساس رتبه‌بندی اکونومیست او دهمین اقتصاددان اثرگذار دنیاست. روگوف لیسانس و فوق‌لیسانسش را از دانشگاه ییل دریافت کرده و مدرک دکترای خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه ماساچوست دریافت کرده‌است. او در حال حاضر استاد اقتصاد در دانشگاه هاروارد است. روگوف در دنیای اقتصاد ابتدا با کتاب «زمانه عوض شده: هشت قرن اشتباه مالی» شناخته شد و سپس در سال 2016 با انتشار کتاب «نفرین پول نقد» نامش بر سر زبان‌ها افتاد. نظریاتی که او در این کتاب مطرح کرد حسابی جنجال به پا کرد و منتقدان بسیاری تلاش کردند برای مخالفت با او دست به قلم ببرند. اما نظریه‌اش به صورت کلی از طرف صندوق بین‌المللی پول و بسیاری از نهادهای بزرگ اقتصادی و مالی پذیرفته شده‌است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ضرورت تحلیل‌های رفتاری

تغییر بزرگ در پارادایم‌ها؟

هشدار آموزشی از بحران 2008

آموزش اقتصاد

تحول در دروس دبیرستانی

ضرورت احیای تولید در سال 97

داستان مترو تهران

اعتباربخشی به کسب‌وکارهای مجازی

زمان شناسی و مجموعه نگری اقتصاد را نجات می دهد

غلبه برنامه‌ریزی بخشی بر برنامه‌ریزی فضایی

کینز، لنین و نرخ ارز

رکن حکمرانی خوب؛ وقت‌شناسی دولت‌ها موقع تصمیم‌گیری

افق‌های پیدای کارآفرینی در بستر فناوری

هدر رفت منابع تأمین اجتماعی با طرح تحول سلامت

آقای سیف از فرصت سازی خود درست استفاده کنید

الزامات موفقیت در طرح پیشنهادی

دلایل ناکامی محرک‌ها در بافت‌های فرسوده

برنامه ملی بازآفرینی شهری

نوسازی ناوگان هوایی، اولویت ناگزیر

دولت، بازار ارز و خاکریزهای جنگ اقتصادی

وقتی کشورها ورشکست نمی‌شوند

رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

چتر نجات خریداران برای هپکو

آینده مبهم آفریقا

تعریف شاخص‌های سه‌گانه

ریسک تغذیه و توسعه یافتگی

امنیت غذایی

تبعات نوسانات ارزی

شوک‌های ارزی محصول سی سال تشویق به سوداگری

در جست‌وجوی خوشبختی

بخش خصوصی و قطب سوم خودروسازی

ارز تنها مولفه تصمیمات اقتصادی در ایران

نقض حقوق مودیان

استقلال یا انحصار؟

تعارض منافع در هیات‌های حل اختلاف

آیین دادرسی مالیاتی

نیاز کشاورزی به اشتغال اقتصادی

هشدار «ارزی» که شنیده نشد!

خصوصی سازی به پراکندگی پتروشیمی انجامید

کویرهای آفتابی

بازخوانی یک سیاست ناتمام؛ راهی که در اقتصاد رفته‌ایم

کارگروه رفع موانع تولید؛ بایدها و نبایدها

چرخش در سیاست پولی

با سامسونگ بازی نمی‌کنیم

هشدار «دلاری» که شنیده نشد!

تقابل دیدگاه‌های کوشنر و تیلرسون

دو هدف تاکتیکی ترامپ

دلایل گرانی ارز

شکل «عکس مار» در بازار دلار

برگشت به قانون 53 سال پیش با کدام راهبرد

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • فصل اقتصاد
  • کانال رسمی سایت فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • گروه تلگرامی باشگاه نخبگان، خبرنگاران و کارآفرینان