15 ابزار رونق‌بخشی به مسکن اقتصاد کلان

15 ابزار رونق‌بخشی به مسکن

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - بانک عامل بخش مسکن در راستای تسریع در ورود بخش مسکن به فاز رونق به توسعه 15 ابزار مهم از ابتدای سال جاری تا کنون اقدام کرده است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک مسکن به عنوان بانک عامل بخش مسکن برای رونق بخشی به حوزه مسکن و ساختمان طی سال جاری ابزارهای تامین مالی این حوزه در 15 مسیر مهم توسعه داده است. بخشی مهمی از این ابزارها در حوزه اعطای تسهیلات خرید مسکن از محل حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان به زوجین و همین طور اعطای تسهیلات بدون سپرده به صورت انفرادی و زوجین بوده است.
بررسی گزارش عملکرد بانک مسکن طی سال جاری نشان می‌دهد: این بانک علاوه بر فعالیت گسترده برای پرداخت تسهیلات با سپرده از محل حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان به زوجین، تسهیلات بدون سپرده در حالت انفرادی به مبلغ 100 میلیون ریال در حالت انفرادی و 200 میلیون ریال در حالت زوجین به گیرندگان سقف تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن ( افزایش سقف تسهیلات انفردای به مبالغ 500، 600 و 700 میلیون ریال به ترتیب در سایر شهرها، مراکز استان‌ها و شهرهای بیش از 200 هزار نفر جمعیت و تهران و افزایش سقف تسهیلات زوجین به مبالغ 800، 1000 و 1200 میلیون ریال در شهرهای مذکور) اقدام کرده است.
در عین حال یکی از اقدامات مهم بانک مسکن در راستای تسهیل شرایط ورود متقاضیان خرید مسکن به بازار به ویژه خانه اولی‌ها، برقراری امکان تجمیع تسهیلات فروش‌ اقساطی مسکن از محل حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن، پس‌انداز مسکن جوانان و صندوق پس‌انداز ساخت مسکن با تسهیلات بدون سپرده (تا سقف تسهیلاتی 400، 500، 600 میلیون ریال به ترتیب در سایر شهرها، مراکز استان‌ها و شهرهای بیش از 200 هزار نفر جمعیت و تهران) بوده است. همین طور بانک مسکن طی سال جاری سقف تسهیلات جعاله بدون سپرده را از 100 میلیون ریال به 200 میلیون ریال افزایش داد.
از دیگر اقدامات سیاستی بانک مسکن، تدوین، تصویب و ابلاغ سند راهبردی و برنامه استراتژیک پنج ساله بانک مسکن افق 1400، رونمایی از سامانه جامع خدمات بازار سرمایه به منظور برقراری و تسهیل امکان دسترسی آحاد مردم به ابزارهای بازار سرمایه جهت خرید و فروش سهام و صکوک ارائه شده در بازار بوروس و فرابورس (سامانه راهکار بانکی) و فروش اوراق رهنی از طریق شعب منتخب در راستای ارائه خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری بوده است. علاوه بر این بانک عامل بخش مسکن اوراق مشارکت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه‌ تمام دولت به تاریخ 9 آذرماه سال گذشته را به فروش رسانده و واگذار کرده است.
یکی از اقدامات مهم بانک مسکن در سال جاری برای زوج­ های جوان که منجر به کاهش صف متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج شد، اجرای طرح ضربتی اعطای تسهیلات قرض­ الحسنه ازدواج بود. در قالب این طرح به تعداد 43 هزار و 993 فقره تسهیلات به مبلغ 4 هزار و 604 میلیارد ریال تا پایان آذرماه 96 به متقاضیان پرداخت شد.
بنابر اعلام بانک مسکن، افتتاح مرکز توسعه و کارآفرینی، ارائه خدمات بانکداری شرکتی و بانکداری سرمایه‌گذاری در شعب منتخب بانک مسکن از دیگر ابزارهای به کار گرفته ازسوی بانک مسکن در این حوزه بوده است.
همین طور از آنجا که یکی از اهداف مهم دولت دوازدهم در حوزه مسکن بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد شهری اعلام شده مشارکت بانک عامل بخش مسکن در کلنگ‌زنی پروژه 100 واحدی در محله سیروس تهران در راستای احیا و بازسازی بافت فرسوده و ناکارآمد شهری از اقدامات مهم این بانک در این حوزه تلقی می‌شود. همچنین تجهیز بالغ بر 238 هزار و 754 میلیارد ریال منابع مالی (93.931 میلیارد ریال جذب سپرده، 139.823میلیارد ریال وصول مطالبات، 5.000میلیارد ریال خط اعتباری جدید) و همچنین کاهش قیمت تمام شده پول به میزان 1.6 درصد نسبت به پایان سال 1395، در سال جاری از سوی بانک مسکن انجام شده است.
بانک مسکن به عنوان تنها بانک عامل فعال در حوزه پرداخت تسهیلات مسکن مهر در سال جاری نیز همچون سال­‌های گذشته به صورت موثر در این حوزه فعالیت کرده است. محتوای گزارش عملکرد سال جاری بانک مسکن حاکی از پرداخت بالغ بر 524 هزار میلیارد ریال تسهیلات طرح مهر با نرخ‌ سودهای 9، 7 و 4 درصد ( به ترتیب در تهران، مراکز استان‌ها و سایر شهرها و روستاها) جهت احداث2 میلیون و 300 هزار واحد مسکونی (تا سقف انفرادی 400 میلیون ریال) و همچنین فروش اقساطی تعداد بیش از یک میلیون و 795 واحد به مبلغ 403 و 760 میلیارد ریال از ابتدای اجرای طرح تا پایان آذرماه 1396 بوده است.
اعطای تسهیلات به مبلغ 143 هزار و 610 میلیارد ریال طی 9 ماهه ابتدای سال جاری، اعطای تسهیلات خرید واحد مسکونی به مبلغ 59 هزار و 110 میلیارد ریال با رشد 51 درصدی در تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل از ابتدای سال جاری نیز از دیگر فعالیت بانک مسکن در حوزه تامین مالی بخش مسکن بوده است. از سوی دیگر تأمین مالی 321 هزار و 640 واحد مسکونی با پرداخت تسهیلات خرید، ساخت، جعاله و واگذاری سهم‌الشرکه از ابتدای سال جاری، ایفای نقش محوری در اعطای تسهیلات بافت فرسوده به جهت تأمین مالی بیشش از 35 هزار واحد مسکونی از ابتدای اجرای طرح تا پایان آذرماه امسال نیز توسط بانک عامل بخش مسکن برای تسریع ورود بخش مسکن به فاز رونق انجام شده است. در عین حال بانک مسکن در حوزه اعطای تسهیلات حوادث غیرمترقبه به مبلغ 250 میلیارد ریال طی 9 ماهه ابتدای سال جاری، اعطای تسهیلات به اقشار خاص ( ایثارگران، جانبازان و ...) به تعداد بیش از سه هزار فقره و مبلغ بیش از دو هزار میلیارد ریال طی 9 ماهه ابتدای سال جاری و اعطای تسهیلات مشارکت ‌مدنی در مناطق روستایی به تعداد33 هزار و 482 فقره و مبلغ بیش از 4 هزار میلیارد ریال طی 9 ماهه ابتدای سال جاری اقدام کرده است.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مردم چقدر ارز در خانه‌هایشان نگهداری می‌کنند؟

ادعای نقص هواپیما قابل استناد نیست

حذف دلار از 65 درصد تجارت ایران با 9 کشور به شرط انعقاد پیمان پولی دوجانبه

3 کاری که مسئولان بانک مرکزی از صبح تا شب انجام می‌دهند/ با لایه‌های فراگیر و غیرقابل کنترل فساد مواجهیم

دولت کسی را از بازار ارز به اجبار دور نکرده است

دستور آملی‌لاریجانی به دادستان کل کشور درباره سقوط هواپیما

ابهام در نرخ دلار بالا گرفت

10کیلو گرم بذر ماده مخدر گل از یک کامیون کشف شد

صعود شاخص بورس/ طلا و سکه گران تر شد/ ارزش ارز بالا رفت

جهان نوین آریا، به استقبال طرح کاهش تعرفه خودرو رفت

دامپینگ چیست؟

یارانه بهمن ماه امشب واریز می‌شود

پرتفوی چیست؟

یارانه بهمن ماه واریز و قابل برداشت شد

از آغار واریز مرحله نهایی سود سهام عدالت تا ورود پیکر شهدای سانچی به کشور/ یارانه بهمن ماه واریز شد

10هزار میلیارد تومان مالیات از 300 هزار مودی فراری اخذ شد

اقتصاد مقاومتی تنها نسخه رشد اقتصاد ایران

سکه طرح قدیم 31هزار تومان ارزان شد/افت 16هزار تومانی سکه طرح جدید

صادرات موجب تقویت توان رقابت و مقاومت ملی می‌شود

دستگیری سه نفر درباره بزرگ‌ترین پرونده اختلاس تاریخ هند

رقابت بازار پول با بازار سرمایه به کاهش شاخص کل منجر شد

ان‌شاءالله مطالبات سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری پرداخت می‌شود

دستگاه‌های اجرایی مجمع الجزایری رشد کرده‌اند

تایید حکم متهم ردیف سوم پرونده فساد نفتی توسط دیوان عالی کشور

ورود دادستان یاسوج به حادثه سقوط هواپیما

چقدر سکه در روش جدید پیش فروش فروخته شد؟

حسنی: وزیر اقتصاد با عامل روانی افزایش نرخ ارز مقابله کند

راهکارهای رفع موانع تولید کنندگان بررسی شد

سود سپرده بالاتر از سود تسهیلات!

دیوان محاسبات کشور به دنبال مچ‌گیری نیست

کمیته نظارت بر انتشار اوراق مالی و اسلامی تشکیل می‌شود

پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد/آغاز جستجوی هوایی با بالگرد برای یافتن محل احتمالی سقوط/ رئیس کمیسیون امنیت ملی:خبرهایی مبنی بر سقوط دریافت کرده و منتظر تایید نهایی آن هستیم

نحوه پرداخت بدهی دولت مشخص شد

پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد/آغاز جستجوی هوایی با بالگرد برای یافتن محل احتمالی سقوط/اورژانس: دست کم 65 مسافر در پرواز بوده است

حمایت صندوق بین‌المللی پول از تشکیل صندوق اروپایی

گزارش ایسنا از دهمین روز بررسی بودجه 97

نرخ رسمی ارز در 29 بهمن اعلام شد

سرمایه ایران چقدر است؟

کشف عجیب محموله قاچاق سیگار از ایران به ترکیه

نحوه پرداخت بدهی های دولت با انتشار اوراق مشارکت تعیین شد

انتشار 9500 میلیارد اسناد خزانه برای کمک به بخش کشاورزی و سلامت

تاکید وزیر اقتصاد بر نقش صنعت و تجارت در رشد روابط هند و ایران

کمیته‌ای برای نظارت بر انتشار اوراق مالی و اسلامی تشکیل می‌شود

کوهکن: مدیران بانک مرکزی کاملا از دلایل نوسان‌های نرخ ارز اطلاع دارند

تبی که در دماسنج اقتصاد ایران بالا رفت

نمایندگان مجلس نحوه هزینه‌کرد اوراق مالی در سال 97 را تعیین کردند

بیمه نامه‌های شخص ثالث فاقد کد یکتا نامعتبرند

نحوه پرداخت بدهی‌های دولت از طریق اوراق تعیین شد

دولتی بودن و نفتی بودن دو عیب اصلی اقتصاد/ لزوم تسهیل‌ سیاست‌های اصل 44 از سوی دولت

نحوه هزینه‌کرد اوراق مالی در سال آینده تعیین شد

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • فصل اقتصاد
  • کانال رسمی سایت فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • گروه تلگرامی باشگاه نخبگان، خبرنگاران و کارآفرینان