آیا مالیات پلکانی برای درآمدهای بالا رواست؟ اقتصاد کلان

آیا مالیات پلکانی برای درآمدهای بالا رواست؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مجلس تصویب کرده که هر که بیشتر حقوق می گیرد باید مالیات بیشتری پرداخت کند. با این حال برخی می گویند پرداخت مالیات بیشتر برای مشاغل حساس صحیح نیست. موضوعی که کارشناسان آن را قابل قبول نمی دانند و می گویند مصوبه مجلس درست است و نباید استثنا قائل شد.

امسال در لایحه بودجه تغییراتی ایجاد شد که سال‌ها کارشناسان اقتصادی خواهان اعمال آن بودند. با این حال این تغییرات هم نه به دست دولت که به دست مجلس محقق شد. یکی از این تغییرات تصویب اخذ مالیات پلکانی از کارمندان بود. به این ترتیب که هر کارمندی که درآمد بیشتری داشته باشد مالیات بیشتری پرداخت کند.
این مصوبه گرچه با استقبال بسیاری روبه‌رو شد، ولی انتقاداتی هم از سوی برخی مسئولان و نمایندگان مجلس علیه آن شکل گرفت. اعم از اینکه چرا مجلس و دولت به جای اتخاذ تدابیری برای گسترش پایه‌های مالیاتی و ساماندهی معافیت‌های مالیاتی فقط تلاش می‌کنند از کسانی که در تور مالیاتی گیر افتاده‌اند مالیات بگیرند؟
یکی از مسئولانی که به این مصوبه واکنش نشان داد محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه بود. او در توئیتر خود ابتدا چنین نوشت که «رویکرد مجلس در توجه به اقشار کم درآمد و افزایش سقف معافیت مالیاتی سالانه از 24 میلیون تومان به 27.6 میلیون تومان، هم قابل تقدیر است و هم شایسته تقدیس و اینکه با اخذ مالیات پلکانی از کسانی که با فعالیت‌های اقتصادی درآمد بیشتری کسب می‌کنند مالیات بیشتری اخذ شود، قابل توجیه است.»
وی البته در توئیتی دیگر این نکته را هم مطرح کرد «اما اعمال ضرایب مالیاتی بالا بر درآمد جمعی از کارکنان دولت همچون اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و قضات که درآمد آن‌ها صرفاً به دلیل مدارج علمی بالاتر و حساسیت شغلی است، آیا توجیه‌پذیر است؟»
این سخنان نوبخت با واکنش‌هایی از سوی کاربران روبه‌رو شد. تعدادی در تائید نوبخت گفتند که حقوق اعضای هیئت علمی در ایران در قیاس با کشورهای دیگر کمتر است و چنین وضعیتی فرار مغزها را به دنبال خواهد داشت. تعداد بیشتری هم با تاکید بر ضرورت عدالت درآمدی به این نکته اشاره کردند که مادامی که حقوق مشاغلی مانند معلم‌ها بسیار اندک است، چنین شکاف درآمدی با اعضای هیئت علمی منجر به ایجاد احساس تبعیض میان حقوق‌بگیران است و به عبارتی از مصوبه مجلس دفاع کرده بودند.
در کنار این مباحث این نکته نیز مطرح است که ایجاد استثنا در قانون می تواند چه تبعاتی داشته باشد. در شرایطی که پیش تر موضوع حقوق های نجومی زاییده ایجاد استثنا در قانون بود و گروه های بسیاری که به ترتیب خود را از قانون خدمات کشوری مستثنا کرده بود. اکنون نیز ایجاد استثنا ممکن است زمینه را برای استثنا شدن مشاغل های بسیاری تحت عنوان حساس از مالیات پلکانی فراهم کند.
کارشناسان چه می‌گویند؟
مهدی پازوکی، اقتصاددان در این زمینه به ایسنا چنین گفته است: پرداخت مالیات پلکانی اتفاق خوبی است که در مجلس تصویب شده است. به نظر من باید در زمینه مشاغل حساس و تعریف آن‌ها تجدید نظر صورت بگیرد. مگر معلمی شغل حساس نیست؟ باید هر کسی که درآمد بیشتری دارد، مالیات بیشتری پرداخت کند و به نظر من توجیه ندارد که مشاغلی که حساس می‌دانیم مالیات کمتری پرداخت کنند. ما تبعیض نژادی نداریم و در نتیجه هر کسی که درآمد بیشتری دریافت می‌کند باید مالیات بیشتری پرداخت کند.
وی این را هم اضافه کرد: هیچ کشور توسعه‌یافته‌ای نیست که در آن تصمیم‌ گرفته شود مشاغل حساس مالیات کمتری پرداخت کنند. بنابراین بهتر است که ایران هم از همان الگو پیروی کند.
این اقتصاددان این را هم گفت: اتفاقا قضات و اساتید دانشگاه جزو مشاغلی هستند که در سال‌های اخیر بدون هیج توجیه منطقی با افزایش درآمد نسبت به مشاغل هم سطح خود روبه‌رو بوده‌اند و همین مسئله تبعیض ایجاد کرده است بنابراین باید از هر گونه رفتاری که این وضعیت را تشدید کند، پرهیز کرد.
مجلس چه خواهد کرد؟
نظر مجلس نیز در این زمینه متفاوت است. مثلا عزت‌الله یوسفیان ملا معتقد است باید تغییراتی در مصوبه دولت ایجاد شود. با این توجیه که به هر حال اغلب اعضای هیئت علمی و قضات حقوق‌های بالای 5 میلیون تومان می‌گیرند. این در حالی است که طبق مصوبه مجلس در سال آینده دیگر حقوق بالای 5 میلیون افزایش نخواهد یافت و در عوض گرفتن مالیات پلکانی در کنار افزایش قیمت‌ها باعث می‌شود که حقوق برخی مشاغل در سال آینده نسبت به سال قبل حتی کاهش یابد که این امر درست نیست.
او با تاکید بر اهمیت مشاغل خاص گفت: به هر حال تصمیم‌گیری‌ها درباره مشاغل خاص باید به نحوی صورت گیرد که افراد شاغل در این مناصب رغبت ادامه فعالیت در پست خود را داشته باشند و به عبارتی با قیمت‌های بالاتر جذب مشاغل دیگری که می‌توانند به عهده بگیرند نشوند.
وی البته بر این نکته هم تاکید کرد با این همه اکنون مجلس عزمی برای تغییر مصوبه ندارد.
همچنین ناصر موسوی لارگانی، دیگر نماینده مجلس بود که به ایسنا چنین گفت: در اینکه کسانی که درآمد بیشتری دارند، باید مالیات بیشتری پرداخت کنند، شکی نیست. البته ما به این نکته هم توجه کردیم که مالیات پلکانی نباید منجر به آن شود که صاحبان این مشاغل انگیزه خود برای خدمت را از دست بدهند. مثلا پزشک مقیم باید انگیزه‌ای داشته باشد که شب در بیمارستان محل حضور داشته باشد؟ اگر قرار باشد انگیزه‌های مالی از افراد گرفته شود ممکن است در برخی مشاغل با مشکل روبه رو شویم.
او البته این را هم گفت: با این حال باید تاکید کنم که اگر بخواهیم صرفا به افراد پول بیشتری بدهیم که تخلف نکنند، این اقدام جواب نمی‌دهد. فردی که حریص به تخلف باشد با حقوق بیشتر نیز نمی‌توان جلوی حرص او را گرفت. من معتقدم که باید فرهنگسازی کرد و با فرهنگسازی جلوی تخلف را گرفت.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مردم چقدر ارز در خانه‌هایشان نگهداری می‌کنند؟

ادعای نقص هواپیما قابل استناد نیست

حذف دلار از 65 درصد تجارت ایران با 9 کشور به شرط انعقاد پیمان پولی دوجانبه

3 کاری که مسئولان بانک مرکزی از صبح تا شب انجام می‌دهند/ با لایه‌های فراگیر و غیرقابل کنترل فساد مواجهیم

دولت کسی را از بازار ارز به اجبار دور نکرده است

دستور آملی‌لاریجانی به دادستان کل کشور درباره سقوط هواپیما

ابهام در نرخ دلار بالا گرفت

10کیلو گرم بذر ماده مخدر گل از یک کامیون کشف شد

صعود شاخص بورس/ طلا و سکه گران تر شد/ ارزش ارز بالا رفت

جهان نوین آریا، به استقبال طرح کاهش تعرفه خودرو رفت

دامپینگ چیست؟

یارانه بهمن ماه امشب واریز می‌شود

پرتفوی چیست؟

یارانه بهمن ماه واریز و قابل برداشت شد

از آغار واریز مرحله نهایی سود سهام عدالت تا ورود پیکر شهدای سانچی به کشور/ یارانه بهمن ماه واریز شد

10هزار میلیارد تومان مالیات از 300 هزار مودی فراری اخذ شد

اقتصاد مقاومتی تنها نسخه رشد اقتصاد ایران

سکه طرح قدیم 31هزار تومان ارزان شد/افت 16هزار تومانی سکه طرح جدید

صادرات موجب تقویت توان رقابت و مقاومت ملی می‌شود

دستگیری سه نفر درباره بزرگ‌ترین پرونده اختلاس تاریخ هند

رقابت بازار پول با بازار سرمایه به کاهش شاخص کل منجر شد

ان‌شاءالله مطالبات سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری پرداخت می‌شود

دستگاه‌های اجرایی مجمع الجزایری رشد کرده‌اند

تایید حکم متهم ردیف سوم پرونده فساد نفتی توسط دیوان عالی کشور

ورود دادستان یاسوج به حادثه سقوط هواپیما

چقدر سکه در روش جدید پیش فروش فروخته شد؟

حسنی: وزیر اقتصاد با عامل روانی افزایش نرخ ارز مقابله کند

راهکارهای رفع موانع تولید کنندگان بررسی شد

سود سپرده بالاتر از سود تسهیلات!

دیوان محاسبات کشور به دنبال مچ‌گیری نیست

کمیته نظارت بر انتشار اوراق مالی و اسلامی تشکیل می‌شود

پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد/آغاز جستجوی هوایی با بالگرد برای یافتن محل احتمالی سقوط/ رئیس کمیسیون امنیت ملی:خبرهایی مبنی بر سقوط دریافت کرده و منتظر تایید نهایی آن هستیم

نحوه پرداخت بدهی دولت مشخص شد

پرواز تهران - یاسوج ناپدید شد/آغاز جستجوی هوایی با بالگرد برای یافتن محل احتمالی سقوط/اورژانس: دست کم 65 مسافر در پرواز بوده است

حمایت صندوق بین‌المللی پول از تشکیل صندوق اروپایی

گزارش ایسنا از دهمین روز بررسی بودجه 97

نرخ رسمی ارز در 29 بهمن اعلام شد

سرمایه ایران چقدر است؟

کشف عجیب محموله قاچاق سیگار از ایران به ترکیه

نحوه پرداخت بدهی های دولت با انتشار اوراق مشارکت تعیین شد

انتشار 9500 میلیارد اسناد خزانه برای کمک به بخش کشاورزی و سلامت

تاکید وزیر اقتصاد بر نقش صنعت و تجارت در رشد روابط هند و ایران

کمیته‌ای برای نظارت بر انتشار اوراق مالی و اسلامی تشکیل می‌شود

کوهکن: مدیران بانک مرکزی کاملا از دلایل نوسان‌های نرخ ارز اطلاع دارند

تبی که در دماسنج اقتصاد ایران بالا رفت

نمایندگان مجلس نحوه هزینه‌کرد اوراق مالی در سال 97 را تعیین کردند

بیمه نامه‌های شخص ثالث فاقد کد یکتا نامعتبرند

نحوه پرداخت بدهی‌های دولت از طریق اوراق تعیین شد

دولتی بودن و نفتی بودن دو عیب اصلی اقتصاد/ لزوم تسهیل‌ سیاست‌های اصل 44 از سوی دولت

نحوه هزینه‌کرد اوراق مالی در سال آینده تعیین شد

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • فصل اقتصاد
  • کانال رسمی سایت فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • گروه تلگرامی باشگاه نخبگان، خبرنگاران و کارآفرینان