50 درصد حوادث ناشی از کار در حوزه ساختمان است راه و شهرسازی

50 درصد حوادث ناشی از کار در حوزه ساختمان است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: کارگاه‌های ساختمانی را از نگاه بازرسی رصد کرده و نقص‌ها و کاستی‌های ایمنی را به آنها تذکر می‌دهیم.

به گزارش فصل تجارت به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حامد مانی‌فر در نشست خبری امروز سه‌شنبه 24 بهمن‌ماه با اشاره به جشنواره نشان تعالی سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) بیان کرد: این جشنواره به عنوان اولین فعالیت و رویداد انجام شده با نگاه ترویجی در خصوص HSE عملیاتی و در مرحله اجرا قرار گرفته است .
مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ادامه پیوند حوزه اجرایی و علمی در این رویداد را از مهمترین ویژگی‌های جشنواره HSE دانست و گفت: قطعا پیوند دستگاه اجرایی کشور (وزارت راه و شهرسازی) و حوزه علمی و تولید دانش (دانشگاه تهران) از مهمترین و قوی ترین ویژگی‌های جشنواره فوق در کشور به شمار می‌رود که باید مورد توجه قرار گیرد .
مانی فر ادامه داد: خوشبختانه این اقدام دارای پشتوانه‌ علمی قوی و عمیقی است که با انجام فعالیت‌های تحقیقاتی معتبری از سال‌ها قبل از سوی دانشگاه تهران آغاز شده و امروز می‌بینیم که خروجی خوب و معتبری نیز به همراه داشته است .
وی در ادامه ضمن ابراز خرسندی نسبت به اینکه امروز دستگاه اجرایی نتیجه فعالیت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی دانشگاه را در امور خود ملاک عمل قرار داده است گفت: امید داریم این روند در تمامی سطح اجرایی کشور ترویج و در سال‌های اتی نیز تداوم داشته باشد .
معیارهای ارزیابی کارگاه‌های ساختمانی
این مقام مسئول اضافه کرد: طی این فرآیند معیارهای ارزیابی کارگاه‌های ساختمانی طی اقدامی مطالعاتی و علمی از سوی دانشگاه تهران استحراج و ضرایب و امتیازهای لازم آن نیز از سوی این نهاد دانشگاهی به دست آمد .
مانی فر در ادامه سخنان خود خبر داد: همچنین در این حوزه نرم‌افزاری تحت عنوان نشان تعالی HSE نیز از سوی دانشگاه تهیه و طراحی شد که امروز نتیجه ارزیابی کارگاه‌ها ضمن قرار گیری در این نرم‌افزار مشخص و با یکدیگر مقایسه می‌شود .
وی با بیان اینکه کار نشان تعالی HSE یک فرایند ارزیابی است و یک فرایند بازرسی نیست، تصریح کرد: در نگاه بازرسی کارگاه‌های ساختمانی را مورد رصد قرار می‌دهیم و تنها اشکالات آن‌ها را می‌نویسیم و بعد از بابت نقص‌ها و کاستی‌ها که در این کارگاه‌ها از نظر ایمنی وجود دارد، به آن‌ها تذکر می‌دهیم.
مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان افزود: در نگاه ارزیابی بررسی از کارگاه ساختمانی با جزئیات بیشتری انجام می‌شود که نتایج ارزیابی به کارفرمایان و صاحبان کارگاه‌های ساختمانی منعکس و راهکارها برای رفع این نقص‌ها به آن‌ها داده می‌شود.
وی با اشاره به تفاوت بین این دو نگاه و جنبه ترویجی و آموزشی ارزیابی گفت: در این فرآیند کارگاه‌های ساختمانی مکررا مورد ارزیابی و پایش قرار می‌گیرند و روند افزایش ضرایب ایمنی خود را دادمه می‌دهند که در این فرآیند مراحل مختلفی را طی خواهیم کرد و امتیاز کارگاه‌های ساختمانی که مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، استخراج می‌شود و با توجه به این امتیاز مشمول دریافت تقدیرنامه یا نشان تعالی HSE قرار می‌گیرند.
مانی فر با بیان اینکه نشان تعالی HSE از درجه بندی‌های مختلفی تشکیل شده و شامل تک ستاره تا هفت ستاره است، اظهار کرد: با توجه به امتیازی که کارگاه‌های ساختمانی دریافت می‌کنند، نشان تعالی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.
وی با تاکید بر اینکه ایمنی در ساخت و ساز یکی از مهمترین موضوعاتی است که در حوزه ایمنی مطرح است، بیان کرد: 48 تا 50 درصد حوادث ناشی از کار در حوزه ساختمان است و کارگاه‌های ساختمانی بیشترین خسارت‌ها را در حوزه فعالیت‌های ساختمانی به خود اختصاص می‌دهند.
مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان تصریح کرد: دلیل این موضوع تعدد کارگاه‌های ساختمانی در سطح مختلف و استفاده از افراد فاقد صلاحیت در آن‌ها بیشترین دلیل بر خسارت‌های ناشی از حوادث ساختمانی به شمار می‌رود.
وی با اشاره به حضور داوطلبانه کارگاه‌های ساختمانی در فرایند ارزیابی نشان تعالی HSE گفت: کارگاه‌های ساختمانی پیش از این از حضور بازرسان خشنود نبودند، اما وقتی رویکرد را از بازرسی به ارزیابی تغییر می‌دهیم، کارگاه‌های ساختمانی خود داوطلب ارزیابی می‌شوند.
مانی فر ادامه داد: با ارزیابی کارگاه‌های ساختمانی می‌توانیم خروجی مجموع این ارزیابی‌ها را داشته باشیم، سپس نسبت به بیشترین اشکالات اطلاع کسب و نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنیم.
وی در مورد نتایج ارزیابی کارگاه‌های ساختمانی بیان کرد: ارزیابی‌ها در محورهای محیط زیست، سلامت و ایمنی بوده که در محور محیط زیست بیشترین کسر امتیاز را در بخش انرژی و مصرف آن داشتیم و کارگاه‌های ساختمانی نسبت به مصرف انرژی در ساخت و ساز، توجه به کاهش مصرف انرژی و بهینه کردن آن توجه لازم را ندارند.
نشان تعالی HSE ابزاری برای اطلاع و تایید تلاش سازمان‌های تولیدی و خدماتی کشور در حوزه ایمنی، بهداشت ،محیط زیست است .
نشان تعالی HSE بیانگرتعهد سازمانهای متقاضی در استقرار نظامهای مدیریتی مربوطه ،توجه به فرهنگ HSE و بهبود مداوم و تعالی آن در مسیر توسعه پایدار است .
همچنین نشان تعالی سلامت، ایمنی و محیط زیست یک فرآیند نظامند برای سنجش نحوه عملکرد سازمانها در حوزه های ایمنی، بهداشت و محیط زیست است .
اولین جشنواره نشان تعالی ایمنی، بهداشت و محیط زیست، 5 تا 7 اسفند 1396 به همت دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان معاونت مسکن و ساختمان در سالن همایش‌های ایرانیان واقع در ضلع غربی استادیوم آزادی تهران برگزار می‌شود.

ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

4 نهاد؛ سیاست‌گذار بافت فرسوده/این بار کِی به منزل خواهد رسید؟

تاکید بر پایبندی سوریه برای بازپرداخت دیون به ایران

تفاهم نامه تجاری و اقتصادی ایران و سوریه امضا شد

اپراتوری در بنادر ایران تحریم نیست‌/ ارگان‌های نظامی در بنادر تجاری فعال نیستند

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از دوشنبه/ آسمان پایتخت 2 روز آینده نیمه‌ابری است

جزئیات دریافت 2 بار تسهیلات مسکن توسط زوجین

مسکن مثل پفک نیست که هر ماه افزایش قیمت داشته باشد/ دو دلیل برای «شکست بازار مسکن»

هیچ یک از اپراتورها تحریم نیستند/اپراتوری بنادر، در دست بخش خصوصی

احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران شد

تمهیدات لازم برای تامین ارز شرکتهای هواپیمایی فراهم شد

پیشنهاد همگرایی در بافت فرسوده از سوی آخوندی به نهاوندیان و ترکان

تخصیص 10درصدی اعتبار خط‌آهن چابهار-زاهدان‌/ نمایندگان مجلس از وزارت راه توضیح بخواهند

سیستم یارانه کنار گذاشته و سیستم پس‌انداز جای آن را بگیرد

ضرورت حضور مدیران بانک‌ها در نشست ستاد بازآفرینی کل کشور

اعمال محدودیت ترافیکی شبانه در محور کندوان/ ‌محور پونل-خلخال به دلیل ریزش کوه مسدود شد

راه‌آهن سرخس-چابهار؛ پروژه‌ای با بازدهی 15 درصدی معطل بودجه

توسعه محور شرق چشم انتظار بودجه/قرارگاه خاتم پیش‌قدم شود

شیوه‌نامه‌ نظام مهندسی باید بازنگری شود/ تبدیل سازمان نظام مهندسی به توزیع‌کننده کوپن فعالیت

فعالیت مرسک کمتر از 2.5درصد عملیات بندری ایران بود

قوانین جدید کشتیرانی قیمت نفت را به 90 دلار می‌رساند

کل فعالیت تجاری «مرسک» کمتر از 2.5 درصد عملیات کانتینری ایران بود

برگزاری اولین کارگروه بررسی ترانزیت هند به افغانستان از طریق چابهار

عواض آزادراه ها در سال 97 اعلام شد

گزارش نهایی سانچی به هیئت رئیسه مجلس ارجاع می‌شود

نظام‌مهندسی به توزیع‌کننده کوپن شغلی تبدیل شده است

‌ترافیک روان در اغلب جاده‌ها/ کاهش تردد ناوگان سنگین در محورهای مواصلاتی

بود و نبود «مرسک» تأثیری در بنادر ایران ندارد/ حمل بخش عمده بار توسط کشتیرانی جمهوری اسلامی انجام می شود

موافقت بانک مرکزی با استمهال خط اعتباری مسکن مهر/ اقساط وصولی به صندوق یکم تزریق می‌شود

استمهال بازپرداخت اقساط مسکن مهر به بانک مرکزی/ اقساط وصولی به صندوق مسکن یکم تزریق می‌شود

میزان ارز تخصیصی به رانندگان بین المللی ابلاغ شد

نظام مهندسی به توزیع‌کننده کوپن فعالیت حرفه‌ای تبدیل شده است

برگزاری موفقیت آمیز مناقصه پایانه کانتینری در بندرامام خمینی(ره)/ محوریت سازمان بنادر در مدیریت سواحل و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز

بکارگیری 300 کارشناس در وزارت راه و شهرسازی با برگزاری آزمون امسال

امضای قرارداد اسکان و فعالیت هنرمندان در محله سیروس تهران

گسترش شبکه آزادراهی نیازمند استفاده از توان‌بخش خصوصی است

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • کانال رسمی سایت فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت