محمد شریعتمداری در پنجمین همایش بین المللی صنعت خودرو:
توجه ویژه به جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت خودرو/ افزایش رضایتمندی مشتریان خودرو هدف اصلی است صنعت و معدن

توجه ویژه به جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت خودرو/ افزایش رضایتمندی مشتریان خودرو هدف اصلی است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: جذب سرمایه گذاری خارجی به مفهوم درست آن، راه اندازی مراکزتحقیق و توسعه، تعهد به تعمیق ساخت داخل و تولید اجزای مهم خودرو در داخل باید به عنوان پایه‌های اساسی درسرمایه گذاری‌های مشترک مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش فصل تجارت به نقل از شاتا ، محمد شریعتمداری در پنجمین همایش بین المللی خودرو با بیان این مطلب، افزود: امروز صنعت خودرو در جهان 4 تا 5 درصد GDP را تشکیل می‌دهد و در کشور 3.5 تا 4 درصد GDPمتعلق به این صنعت است. از سوی دیگر 12 درصد اشتغال صنعتی را صنعت خودرو در برمی‌گیرد که این امر جایگاه سیاسی و اجتماعی ارزشمندی را علاوه بر جایگاه اقتصادی به این صنعت می دهد.
وی افزود: در سال‌های پس از پیروزی انقلاب 160 هزاردستگاه خودرو تولید می کردیم و این در حالی است که اکنون برنامه تولید خودرو در سال 96 یک میلیون و 650 هزار دستگاه است. 12 میلیارد دلار گردش مالی خودروسازی کشور برآورد می‌شود که اگر صنعت خودروسازی نبود باید این مقدار را وارد می‌کردیم .
شریعتمداری تصریح کرد: خروجی جلسات سیاست‌گذاری صنعت خودرو و جلسات دیگر نشان می دهد که در افزایش کیفیت و استاندارد تولید خودرو و ارتقای ایمنی خودرو و رفاه مصرف کنندگان باید گام‌ها را بلند‌تر برداریم چرا که افزایش رضایت مندی مردم با نگاه مشتری مداری هدف اصلی ما است.
وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت ادامه داد: باید پاسخگویی نیازهای اساسی مردم در صنعت خودروباشیم و اگر با نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم علل و عوامل را شناسایی کنیم و با اولویت و زمان بندی برای حل مشکلات گام برداریم.
وی با بیان اینکه یکی از علل اصلی بروز این مشکلات بومی نبودن صنعت خودروست و رقبای ما دارای تجربه و تحقیقات R&D خوبی هستند، گفت: از سرمایه گذاری خارجی در صنعت خودرو با مشارکت خودرو سازان داخلی حمایت می کنیم و در این مشارکت ها باید مرکز تحقیقات و توسعه را رشد دهیم.
ظرفیت فولاد کشور به 33 ملیون تن رسید
وی ادامه داد : امروز ظرفیت فولاد کشور به 33 میلیون تومان رسیده است و در برخی رشته‌های فولادی مثل فولاد خام مقام اول جهانی را در اختیار داریم و در مجموع در رتبه 14 جهانی هستیم.
به گفته شریعتمداری امروز 110 میلیون تن ظرفیت جدید در زنجیره فولاد با 60 درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجرا است که تا سال 99 به بهره‌برداری می‌رسد و حدود 300 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در کشور خواهیم داشت.
وی اضافه کرد : در دولت تدبیر وامید ظرفیت تولید انواع فولاد از 123 میلیون تن به 197 میلیون تن رسیده است و در تولیدمس نیز با شرایط مشابهی مواجهیم به طوریکه امروز 400 هزار تن ظرفیت برداشت مس در کشور هست و در سرب و روی نیز تولید از صفر پس از انقلاب به 450 هزار تن در روز رسیده است.
شریعتمداری گفت: در تولید آلومینیوم هم از 120 هزار تن تولید پس از انقلاب امروز به 500 هزار تن رسیدیم در مورد سیمان از 28 میلیون تن در شروع انقلاب به 80 میلیون ظرفیت سیمان دست پیدا کردیم و این در حالی است که به 140 میلیون تن در سال‌های آینده می رسیم. در حوزه پتروشیمی که پس از انقلاب با شیب ملایم آغاز شده بود از مجموعه تولید یک میلیون و 300 هزار تن امروز به 46.5 میلیون تن رسیدیم.
وزیر صنعت ، معدن و تجارت ادامه داد : ملت ایران بر پایه توانایی‌های سازنده و ارزشمند فرزندان خود قدم‌های مؤثری را در حوزه‌های صنعتی ایفا می‌کند و علیرغم وجود مشکلات امید به آینده در مجموعه فعلان اقتصادی روند رو به رشدی را در سالهای اخیر داشته است.
شریعتمداری یکی از نشانه‌های امید صنعت‌گران را تقاضاهای تاسیس واحدهای جدید صنعتی و توسعه طرح‌های در دست اجرا بیان کرد و افزود: در ده ماهه امسال 4هزار و 500 تقاضای تأسیس واحد جدید و 16 هزار واحد جدید را سطح کشور در دست تقاضا داریم که با رشد 23 درصدی مواجه بوده است. امروز 51 هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در کشور امروز در دست اجرا است و این در حالی است که مجموع این واحدها تاکنون حدود 85 هزار واحد بوده است.
وی با اشاره به مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی در زمینه اتمام و افتتاح طرح‌های نیمه تمام در سال 96 گفت: از 4 هزار و 700 طرح صنعتی از مجموعه طرحهای صنعتی در کشور با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد امسال بهره‌برداری به عمل آمد و این نشان دهنده قدم‌گذاشتن در رشد و توسعه صنعتی است.
شریعتمداری بیان کرد: در جذب سرمایه گذاری خارجی در دوره پسا برجام .9.7 میلیارد دلار در مجموع سرمایه گذاری مستقیم خارجی از طریق 224 طرح انجام شد که 50 طرح آن تاکنون به بهره‌برداری رسیده است و 2 میلیارد دلار آن در صنعت خودرو سازی کشوردر این دوره جذب شده است.
وی گفت: در سال‌های اخیر در حوزه معدنی 400 نقطه امید بخش در پهنه های اکتشافی ما شناسایی شد و1.5 میلیارد تن ظرفیت جدید سنگ آهن از معادن سنگ آهن و حدود 2 میلیارد تن ظرفیت جدید سنگ آهن در اعماق زمین شناسایی و پی جویی می‌شود .
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با وجودی که 25 درصد فولاد دنیا در صنعت خودروسازی مصرف می‌شود اما ما نیز باید به تدریج در جهت جایگزینی فولاد حرکت کنیم .این در حالی است که با افزایش تقاضای خودروهای پیشرفته و برقی رو به روییم به طوری که در سال 2030 حدود 10 تا 50 درصد تولیدات خودروسازی دنیا به این سمت می‌رود در این صنعت هنوز فاصله زیاد با دنیا نگرفته ایم و اگر با این نوع نگاه حرکت کنیم به جایگاه مطلوب تری می‌رسیم .
به گفته وی تحولاتی در ایران و جهان در حال وقوع است اگر صنعت خودروی ما به موضوعاتی نظیر گسترش استارتاپ ها وتولید خودروهای هوشمند و تحولات جهانی خودرویی توجه داشته باشد می توانیم به تحولاتی در صنعت خودمان دست یابیم و اگر قرار است حرکت جدی و متناسب با شان خودروسازی کشور باشد باید از همین امروز آغاز کنیم.

ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اطلاعیه بنیاد برکت در مورد سوء استفاده یک شرکت فروش خودرو

یک سیلوی دولتی واگذار می‌شود/قیمت پایه؛ 13.1 میلیارد تومان

مدل جدید کلاهبرداری در خرید اقساطی خودرو

هند و اتحادیه اروپا برای تلافی تعرفه‌های آمریکا اقدام کردند

صالحی‌نیا: مشکلی برای همکاری با خودروسازان اروپایی نداریم

حضور تیم فنی بانک مرکزی در مذاکرات با اروپایی‌ها

صادرات پسته مشمول تسویه با ارز 4200 تومانی شد

تصمیم جدید ارزی دولت درراه است/اجبار کالاهای صادراتی به تحویل ارز

پیش‌بینی رشد 5.5 درصدی اقتصاد/تاثیر اقتصادی خروج آمریکا از برجام

تأثیر راه جدید ابریشم بر احیای نقش ترانزیتی ایران در آسیای مرکزی

حمایت از نام و نشان فرش ایرانی در مجامع بین المللی

گشت بازرسی قیمت لوازم خانگی با دستور وزیر صنعت

اجرای 3.6 میلیارد دلار طرح معدنی تا پایان امسال

تعیین تکلیف احتکار خودرو توسط خودروسازان در مجلس

مبادلات اقتصادی ایران و قزاقستان می‌تواند به دو برابر افزایش یابد

پیش بینی افزایش 2 برابری سطح روابط اقتصادی ایران و قزاقستان

پژو بر تعهدات خود پایبند می‌ماند

ابهام در پرداخت ارز به کالاهای ورود موقت

موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران با کشورهای اوراسیا امضا شد

رصد لحظه‌ای بازار ارز توسط بانک مرکزی/ارز حاصل از صادرات شفاف شد

واردکنندگان لاستیک ملزم به عرضه به موقع کالا در بازار هستند/ هرگونه افزایش خودسرانه قیمتها به بهانه افزایش نرخ ارز ممنوع است

ایران بهترین مسیر صادرات کالاهای قزاقستان

موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران با کشورهای اوراسیا در آستانه قزاقستان امضا شد

چرا بیش از نیمی از تولیدکننده‌های فرش تعطیل هستند؟

ایران آماده مشارکت در بازسازی سوریه/ دمشق: تسهیلات می‌دهیم

پرداخت وام 320 میلیون تومانی برای نوسازی کامیون‌های فرسوده

فراخوان تولیدکنندگان موتورسیکلت برقی

تسلیم اظهارنامه مالیات عملکرد سال 96 از اول خرداد

رفع موانع روابط بانکی با ایران در دستورکار بانک‌های خصوصی اروپا

اروپا شرکت‌های خود را از تحریم های آمریکا علیه ایران معاف می کند

آغاز توزیع نهاده دولتی برای تنظیم بازار

وزیر نیرو: ادامه فعالیت 120 شرکت آلمانی در ایران/ پایبندی زیمنس به تعهدات

شریعتمداری وارد قزاقستان شد

کاهش نوسانات نرخ ارز در بازار/ نظام ارزی کشور شفاف شد

مناطق آزاد نه محل صادرات که دریچه‌ قاچاق است

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • کانال رسمی سایت فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت