گزارشی از نشست تخصصی گفت‌وگوی اجتماعی کار و تعاون

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - در نشست تخصصی گفت‌وگوی اجتماعی سه جانبه که امروز با حضور نمایندگان دولتی، کارگری و کارفرمایی برگزار شد، ضرورت توجه به افزایش دستمزدها و قدرت خرید، احیای شورای عالی تامین اجتماعی، تدوین سند ملی کار شایسته، منتفی شدن موضوع افزایش بن خواربار و حل چالشهای جامعه و اختلاف میان کارگر و کارفرما با تکیه بر تعامل و گفت‌وگوی اجتماعی مورد تاکید قرار گرفت.

در این نشست نماینده کارگران در شورای عالی کار و عضو هیات رییسه کانون عالی شوراهای اسلامی کار با بیان اینکه 93 درصد قراردادهای کار در کشور موقت است، گفت: این رقم غیر از قراردادهای زیر زمینی و قراردادهای سفید امضایی است که در کشور وجود دارد.
فاصله 63 درصدی با مزد واقعی!
او با اشاره به فاصله 63 درصدی دستمزد فعلی کارگران با مزد واقعی گفت: متاسفانه شرایط موجود به گونه ای است که تنها 32 درصد کارگران از وضع معیشتی مناسب برخوردارند.
نماینده کارگران در شورای عالی کار اشاره ای هم به صحبتهای امروز معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشت که به خبرنگاران گفته بود افزایش مزد سال 97 کارگران ممکن است از پیشنهاد مجلس برای افزایش پلکانی حقوقها تبعیت کند.
او از اینکه هنوز گفت‌وگوهای صریح و سه جانبه در جلسات مزد شورای عالی کار صورت نگرفته و احتمال افزایش پلکانی حقوق کارگران بین 15 تا 18 درصد داده می شود، شگفت زده شد.
این مقام مسئول کارگری در عین حال با ابراز تاسف از اینکه تنها 10 درصد جامعه کارگری کشور عضو تشکل‌ها هستند، اظهار کرد: وقتی هفت درصد امنیت شغلی و37 درصد معیشت مناسب داریم و فقط 10 درصد کارگران در تشکل‌ها هستند از چه طریقی باید مذاکره کنیم؟
دیگر نماینده کارگری در نشست امروز ابوالفضل فتح الهی بود که اعتقاد داشت حل مشکلات گروههای کارگری و کارفرمایی در بستر تعامل و گفت‌وگو صورت می گیرد.
نایب رییس کانون عالی انجمن های صفنی کارگران افزود: تشکلهای کارگری و کارفرمایی در جریان مذاکرات باید تمایلات سیاسی را کنار بگذارند و به حقوق بنیادین کار و مقاوله نامه های سازمان جهانی کار توجه کنند تا در سایه سه جانبه گرایی به اهداف خود دست پیدا کنند.
به افزایش پلکانی مستمری ها اعتراض داریم!
رییس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران نیز در این نشست اعلام کرد که از افزایش پلکانی مستمری کارگران بازنشسته استقبال نمی کند.
علی اصغر بیات در اعتراض به آنچه که بروز شکاف میان بیمه پردازی بازنشستگان و تبعیض در پرداخت بیشتر سهم بیمه خوانده می شود، از شورای عالی کار خواست تا هر رقمی که در مورد دستمزد کارگران به تصویب می رسد شامل حال مستمری بگیران نیز شود.
احیای شورای عالی تامین اجتماعی
از دیگر سخنرانان این نشست محمد عطاردیان - رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایان - بود.
او که از انحلال شورای تامین اجتماعی طی سالهای اخیر گله مند بود از وزیر کار خواست تا در جهت احیای این شورا گام بردارد.
عطاردیان با دلخوری نسبت به تصمیم مجلس برای گنجاندن منابع سازمان تامین اجتماعی در بودجه 97 با لحنی صریح پرسید: در حالی که تامین اجتماعی سازمانی مستقل و بین النسلی است و مالک اصلی آن کارگران و کارفرمایان هستند چرا باید درباره منابع تامین اجتماعی مجلس تصمیم بگیرد و پولی که مال مجلس نیست، جزو بودجه به تصویب برسد؟
او ابراز امیدواری کرد تدوین سند کار شایسته که در دولتهای نهم و دهم دچار وقفه شده بود در دولت روحانی تداوم یابد و به نتیجه برسد.
چشم‌انداز یک برنامه استراتژیک، سه جانبه گرایی است
نایب رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایان هم در این نشست معتقد بود هرچه تعداد تشکل‌های بیشتری داشته باشیم سطح رضایت در جامعه بالاتر می‌رود.
حمیدرضا سیفی تاکید داشت که تشکلها با تکیه بر توان و ظرفیتهای خود می توانند اهداف اشتغال را در کشور محقق کنند.
او سه جانبه گرایی را چشم انداز یک برنامه استراتژیک دانست و از وزارت کار خواست تا همانطور که ساماندهی تشکلها در راس هرم این وزارتخانه تعریف شده به سمت اجرای این سیاست گام بردارد.
گفت‌وگوی اجتماعی، بهترین ابزار جلب مشارکت مردم
محمدرضا سپهری ـ رییس موسسه کار و تامین اجتماعی - نیز شایسته‌ترین روش جلب مشارکت مردم را گفت‌وگو از طریق نهادهای عمومی، مشارکت فعال، تعامل و احترام به افکار عمومی عنوان کرد.
وی گفت‌وگوی اجتماعی را ابزاری برای مشارکت مردم دانست و گفت: مشارکت مردم می‌تواند هزینه‌های عمومی را کاهش دهد، مناسبات اجتماعی را بهبود بخشد و فاصله بین دولت و مردم را کم کند.
مواضع ربیعی نسبت به تامین اجتماعی و دستمزد
اما سخنران دیگر این نشست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود که شکستن منابع تامین اجتماعی را به مصلحت ندانست و اعتقاد داشت در شرایطی که نظام عرضه و تقاضای نیروی کار متعادل و مناسب نیست، نظام تامین اجتماعی کارکردهای خود را بیشتر نشان می‌دهد.
وی اشاره ای به بند «ز» ماده 7 لایحه بودجه سال 1397 کرد و گفت: این بند برخلاف نظر من به مجلس رفت و با آن مخالفت کردم چون شکنندگی منابع سازمان تامین اجتماعی را به صلاح نمی‌دانم؛ لذا چنانچه قرار است بخشی از منابع سازمان به خزانه برود، تمام آن برود بهتر است.
وزیر کار درباره مزد کارگران هم اعلام موضع کرد و با پذیرفتن این که در طول سالهای اخیر به شکل سنتی درباره تعیین دستمزد عمل شده است، گفت: با وجود آنکه هر سال درباره مزد عادلانه چانه‌زنی می‌کنیم و هیچگاه رضایت خاطر همگان فراهم نشده اما به یک نقطه مشترک رسیده ایم.
عدم افزایش بن خواربار و تاکید بر افزایش پایه حقوق کارگران
مشیریان (معاون ربیعی) هم در حاشیه این نشست در محاصره خبرنگارانی که درباره دستمزد سال آینده کارگران پرسیدند قرار گرفت و اظهار کرد: دولت هر سال رقم دستمزد کارگران را عددی بیشتر از نرخ تورم تصویب کرده است ولی مجلس پیشنهاد کرده برای گروه‌های با دریافتی کمتر، به شکل پلکانی افزایش یابد و لذا ممکن است این مساله روی دستمزد سال 1397 کارگران تاثیر بگذارد.
وی با بیان اینکه نمی تواند رقم مزد کارگران را پیش بینی کند، گفت که نظر دیگر شرکای اجتماعی هم مهم است ولی طبق روال هر سال دستمزد کارگران را نرخ تورم و سبد معیشت خانوار تعیین می کند.
مشیریان از برگزاری جلسه 29 بهمن ماه برای جمع بندی نظرات گروههای کارگری و کارفرمایی خبر داد و در پاسخ به سوال ایسنا که از افزایش بن خواربار کارگران پرسید، با منتفی دانستن آن گفت: رقم بن خواربار تغییری نمی‌کند و جزو مزایای جانبی مزد است اما معتقدم هرقدر بتوانیم پایه حقوق کارگران را بالا ببریم بهتر است.
در نشست تخصصی گفت‌وگوهای اجتماعی که امروز در مجموعه تلاش و با هدف تبیین مطالبات و نقطه نظرات فعالان حوزه کار و تامین اجتماعی برگزار شد، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، معاون روابط کار، رییس موسسه کار و تامین اجتماعی، رییس سازمان تامین اجتماعی و روسای تشکل های کارگری و کارفرمایی و نمایندگان کارگران و کارفرمایان در شورای عالی کار حضور داشتند.
انتهای پیام

ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سال‌های سختی که بر کارفرمایان گذشت

درآمد تامین اجتماعی از ضمانت قانونی حقوق کارگران/ 20 هزار میلیارد تومان درآمد از حق بیمه کارگرانی که وجود خارجی ندارند

با این روند به زمان‌بندی بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه نمی‌رسیم

نشست وزارت شهرسازی و نظام مهندسی این هفته برگزار می‌شود

عوارض الکترونیکی در جاده‌های ایران چگونه کار می‌کند؟

طرح دو فوریتی سامان وضعیت مسکن در دست تهیه است

زیان اقتصاد افغانستان از تحریم‌های آمریکا علیه ایران

آئین‌نامه قراردادهای موقت فردا جمع‌بندی می‌شود

رمزگشایی از رتبه پایین ایران در شاخص‌های جهانی کسب و کار/راهکارهای اصلاحی بررسی می‌شود

هزینه آزادراه‌های دولتی چگونه تامین می‌شود؟

پایان بخشیدن به خشونت و آزار در محیط‌های کار

سازمان بنادر: فعالیت مرسک در ایران کمتر از 2.5 درصد بود

خرم رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران شد

فعالیت تجاری شرکت مرسک کمتر از 2.5 درصد عملیات کانتیری ایران بود

بازگشت تعادل به بازار مسکن+ قیمت

وقتی بخشنامه‌ها مانع از اجرای قانون می‌شود /معمای نرخ حق بیمه و سردگمی بیمه‌گر و بیمه شده

جابه‌جایی در دستگاه اجرایی راه‌آهن رشت/ 100 متر تا پایان زیرسازی

کاریابی‌های غیرمجاز 60 میلیون تومان جریمه می‌شوند

خروج ترامپ و مسوولیت ما

چرا اتباع بیگانه باید ساماندهی شوند؟

کارت اعتباری خرید برای کارگران بدون ضمانت بانکی

مترو پرند در انتظار حمایت دولت

چرا فرودگاه‌های ایران به بخش خصوصی واگذار نمی‌شود؟

استقبال نخست‌وزیر سوریه از مشارکت شرکت‌های ایرانی در بازسازی سوریه در دیدار با آخوندی

پیشنهاد دولت برای سقف قراردادهای کار/انعقادقرارداد دائم پس از3سال

دشمن شکنندگی اجتماعی و تاب‌آوری جامعه را هدف قرار گرفته است

١٠.٥ میلیون تومان حداقل هزینه وام مسکن زوج ها

آغاز برنامه توسعه اشتغال بدون وام در 5000 روستا/ 1200 میلیارد تومان از تسهیلات اشتغالزایی به روستاییان رسید

نوسازی ناوگان فرسوده مینی‌بوس‌ با آورده 20 درصدی متقاضی

خروج آمریکا از برجام تاثیری بر زندگی مردم نخواهد داشت

خوزستان دارای بیشترین بافت فرسوده/چابهار بالاترین تعداد حاشیه‌نشین

شمارش معکوس برای تحولات در نظام مهندسی

علوی: اقشار حقوق‌بگیر بزرگ‌ترین متضرر افزایش‌های ناپایدار قیمت‌ها در بازار مسکن هستند

تعیین "میسرهای ویژه در مواقع اضطرار تهران"، معطل هماهنگی دستگاه‌ها

کارگران ساختمانی درصدر حوادث ناشی از کار

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • کانال رسمی سایت فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت