پیدایش شوک‌های ارزی اقتصادی

پیدایش شوک‌های ارزی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - در سال‌های اخیر کشورهای مختلف به‌ویژه اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه، با بحران‌های ارزی و مالی مواجه شده‌اند و ارزش ارزهای ملی در برابر دلار به شکل ناگهانی کاهش یافته است. درباره علل وقوع این بحران‌ها تحقیقات مفصل انجام شده و اقتصاددان‌ها تلاش کرده‌اند زمینه‌ها و تبعات چنین بحران‌هایی را بیابند؛ اما واقعیت این است که در این حوزه‌ها اتفاق نظر بین کارشناسان وجود ندارد.

البته برخی عوامل وجود دارد که احتمال وقوع بحران‌های ارزی و مالی را بیشتر می‌کند. وضعیت نامناسب اقتصادی و بانکی، وابستگی شدید به وام‌های خارجی به‌ویژه وام‌های کوتاه مدت، ضعف سیستم بانکی و سهل انگاری قانون‌گذاران در رفع نقاط ضعف سیستم‌های مالی و بانکی، زمینه‌ساز بحران‌های مالی و ارزی است.بانک‌های مرکزی و دولت‌ها در واکنش به کاهش شدید ارزش ارزهای ملی در برابر دلار، معمولا ابزارهای متعدد در اختیار ندارند؛ در نتیجه به سرعت در بازار ارز مداخله می‌کنند و از ذخایر ارزی استفاده می‌کنند. اما این روش‌ها تاثیرات پایدار ندارند.
نکته مهم این است که درهم تنیدگی عمیق نظام مالی و اقتصادی جهان سبب شده حتی بحرانی کوچک در یک اقتصاد در حال توسعه یا نوظهور، به بحرانی بزرگ در یک منطقه منجر شود. بر همین مبناست که نهادهای بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول همواره از کشورها خواسته‌اند به رفع نقایص سیستم مالی و بانکی خود اقدام کنند تا ضعف‌ها برطرف شود.در مطالب حاضر به دیدگاه‌هایی که اقتصاددان‌ها در باره علل بروز بحران‌های ارزی مطرح کرده‌اند، اقداماتی که قبل از وقوع چنین بحران‌هایی باید انجام شود تا احتمال آن کم شود و برخی علل سیاسی و اقتصادی وقوع بحران‌ها اشاره شده است. نکته مهم این است که هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند از این بحران‌ها مصون است.
احسان آذری‌نیاارسال نظر شما

Protected by FormShield

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری