دوام تصمیمات دولت ضامن شفاف‌سازی بازار ارز / سه محور تکمیل کننده اقدامات دولت تولید و تجارت

دوام تصمیمات دولت ضامن شفاف‌سازی بازار ارز / سه محور تکمیل کننده اقدامات دولت

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - نایب رئیس کمیسیون صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران گفت: اقتصاد ممکن است برای کوتاه مدت، نسبت به دستورات ضربتی، سر تعظیم فرود آورد ولی در بلند مدت، مسیر خود را مبتنی بر قواعد علم اقتصاد پیش خواهد گرفت.

فرهاد آگاهی، در گفتگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس در خصوص تلاطم بازار ارز و بخشنامه های اخیر دولت و بانک مرکزی اظهار داشت: مدیریت کردن بحران های اقتصادی، وظیفه دولت ها است و در خصوص بحران ارزی اخیر، دولت گریزی جز ورود به این موضوع نداشت و همه این توقع را داشتند که دولت هرچه سریع‌تر، سرچشمه های تشدید بحران را بخشکاند ولی این به آن معنا نیست که اقتصاد کشور بیش از گذشته، به دامان اقتصاد دستوری رانده شود.
نایب رئیس کمیسیون صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران در خصوص عرضه ارز با قیمت 4200 تومان تصریح کرد: این تصمیم نشان می دهد دولت به دنبال تک نرخی کردن ارز و شفاف شدن داد و ستدها در بازار ارز است که اهداف ارزشمندی هستند و تحقق آن ها، می تواند زمینه ساز حذف بسیاری از رانت ها و حتی محدودسازی قاچاق شود ولی آنچه که تضمین کننده تحقق این اهداف است، دوام و ماندگاری این تصمیم است.
آگاهی بیان داشت: ماندگاری این تصمیم، ریشه در سازوکاری دارد که دولت برای پیشبرد این شیوه جدید درنظر گرفته است. دولت باید با قدرت، هر گونه فعالیتی که به غبارآلود شدن بازار ارز می انجامد را مهار کند، با هوشمندی اجازه ندهد تقاضای ارز متراکم شود و جلوی شکل گیری نرخ دوم ارز را بگیرد اما به هرحال باید بدانیم که قرار نیست دولت به طور نامحدود، موتور صدور بخشنامه های خود را روشن نگهدارد. 
وی افزود: تجربه مدیریت بحران های اقتصادی در کشورهای مختلف دنیا نشان می دهد که اقتصاد ممکن است که برای کوتاه مدت، نسبت به دستورات ضربتی، سر تعظیم فرود آورد ولی در بلند مدت، مسیر خود را مبتنی بر قواعد علم اقتصاد پیش خواهد گرفت و اگر دولت خواهان اقتصاد سالم و با ثبات است، باید بلافاصله پس از مهار اولیه بحران، دست از صدور بخشنامه های متوالی خود برداشته، ریل گذاری برای کاهش تصدی گری خود را آغاز کند.
نایب رئیس کمیسیون صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این نکته که اقتصاد دستوری، بازگشت به عقب است، تاکید کرد: همه می دانیم که توسعه اقتصادی بدون مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر نخواهد بود و این درحالی است که هر جا اقتصاد دستوری، پر رنگ شده، بخش خصوصی را از میدان به در کرده است. بنابراین برپایه چنین باوری، دولت هرچه سریع تر، نظرات اصلاحی تشکل های تخصصی و صنفی را دریافت کرده و اجازه ندهد که بخش خصوصی، قربانی بخشنامه های اخیر شود.
نائب رئیس کمیسیون صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران در پایان بر ضرورت بهره برداری از پتانسیل دیپلماسی اقتصادی دولت تاکید کرد و گفت: بازار ارز، یک بازر بسته و مبتنی بر یک معادله و یک مجهول نیست و دیپلماسی اقتصادی دولت می تواند در تعادل بخشیدن به آن، نقش کلیدی ایفا کند.
انتهای پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

چشمهایی که به دنبال نرخ ارز می‌دوند

فروش نفت که نشد کار!

قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

تعاملات بانکی ایران و چین دوباره از فردا آغاز می‌شود

ثبات در بازار ارز بین بانکی/ مظنه آپارتمان در منطقه نارمک/ با 50 میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟

خودروسازان امکان احتکار ندارند

تعریف طرح های با نرخ بازگشت بالا و جذاب برای بورس

با 50 میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ + جدول

ارزانی 7 تا 11 درصدی لبنیات از فردا

برنامه ساماندهی خودرو آماده می‌شود/ صنعت خودرو مشکلات اساسی دارد

هر بند کاغذ تحریر؛ 265 هزار تومان!

قیمت دوچرخه 2برابر شد

تدوین لوایح جامع شفافیت و مدیریت تعارض در منافع عمومی

محسنی اژه‌ای: پرونده سکه ثامن هنوز به دادگاه نرفته است

هیأت‌های ایرانی در بخش‌های مختلف مبارزه با فساد بسیار فعال بوده‌اند

رشد چشمگیر تبادل هیات‌های تجاری ایران و عراق

صادرات رب گوجه فرنگی آزاد شد

نرخ جدید محصولات لبنی اعلام شد

موج دوم افزایش قیمت کاغذ از ابتدای سال/ هر بند کاغذ تحریر؛ 265 هزار تومان!

افزایش 100 درصدی قیمت دوچرخه/ سیطره 80 درصدی چینی‌ها بر بازار ایران

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز