ضرورت مدیریت تغییر در ایران اقتصادی

ضرورت مدیریت تغییر در ایران

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - علی پاکزاد
وقتی الوین تافلر کتاب شوک آینده را می‌نوشت تصویری پرالتهاب و پر تحرک از همه ابعاد اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه آمریکا را ترسیم کرد و در پایان در حالی که همه مدیران جامعه خود را مستأصل بهت زده نشان می داد، توصیه هایی در خصوص زمینه سازی مدیریت تغییر ارایه داد.
الوین تافلر این کتاب را در شرایطی نوشت که دنیای ارتباطات در حد تلفن سیم دار و ماهواره و رادیو تلویزیون بود. اما با وجود این حرکت‌های پرشتابی که غالب‌های سنتی را به صورت ناباورانه و غیر مترغبه شخم می زد را به نمایش گذاشت.
اما کتاب بعدی تافلر موج سوم بود که توسعه ارتباطات و اینترنت بسیاری از تحولات و تغییرات پرشتاب را مهار و مدیریت می‌کرد. در واقع این دو کتاب نشان می‌دهد که یک ژورنالیست تدوین‌گر و مولف تصویری از وضع موجود استخراج کرده و توصیه هایی برای جبران کاستی ها ارایه داده که مدیریت کلان آمریکا با توجه جدی به آن جامعه موج سومی جدیدی را در دنیا بنا گذاشته است.
در واقع می‌توان گفت در این کشور تغییر و تحول را به عنوان یک اصل اجتناب ناپذیر و قدرتمند پذیرفته و به جای اینکه مسلوب الاختیار خود را در معرض سیل بنیان کن و بی‌هویت ساز تغییرات قرار دهد، بر امواج این سیل سوار شده و تغییرات را در مسیر دلخواه خود به حرکت درآورد تا جامعه موج سومی بسازد که بعد از فروپاشی شوروی سابق کشور مهاجرنشین ایالات متحده امریکا را به قدرت یکه تاز جهانی تبدیل کند و آثار آن در جهان امروز استیصال اروپا و خاور دور در مقابله با اقدامات جنون آمیز ترامپ دیده می شود.
اما نکته تاسف آور این است که مسیر تحولات شتاب آلود چهارصد ساله غرب و آمریکا در کشور ما در حدود 60 سال اتفاق افتاده است اما هنوز ما موضوع تغییر و تحولات شتاب آلود را باور نکرده ایم و با آن به صورت یک عارضه موقت وقابل نفی برخورد می کنیم.
نگاهی به برخوردهایی که حاکمیت در برابر فضای اینترنتی و ارتباطات داشته و تدبیر و سیاست‌هایی که برای مهار این تحولات در پیش می‌گیریم و یا اقداماتی که برای اصلاح نظام آموزشی صورت می‌گیرد و همچنین است در مورد ورزش، رسانه، و سایر مسائل از این دست نشان دهنده انفعال مدیریت جامع کشور در مصاف تحولات و تغییرات است.
شوربختانه تکیه بر تفکرات سنتی و کهولت رسوب زده مدیران حتی قادر نیست برای حفظ معیارها و ارزش های اصیل ما را هم در مقابل این تغییرات محافظت کند.
در این خصوص گفتنی بسیار است اما مهمترین نکته ای که باید مدنظر قرار گیرد تدوین کتاب راهبردی "شوک آینده" برای ایران است که بتواند مسیر سنجیده ای را برای مصاف با تحولات و تغییرات اجتناب ناپذیر ترسیم کند.

ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خرمشهر، قطب بالقوه تجاری

سیاست خارجی ایران چیست؟

تحریم و سوء مدیریت

پیامدهای منفی شهرسازی بدون پ‍ژوهش

پل‌سازی میان پ‍‍ژوهشگران و پروژه‌های عمرانی

انتخابات پرابهام

دگرگونی قریب‌الوقوع

چهار عامل نکبت

ونزوئلا پس از انتخابات

مغایرت ارز مجازی با قانون پولشویی

فیلترینگ و تهدید امنیت ملی

ارز‌ها کجا رفته‌اند؟

تحلیل دو سمت عرضه و تقاضا

شوکی پیش‌رو نیست

نمای دور و نزدیک

مسکن پس از خروج ترامپ

سوئیفت مسئله است؟

پیامدهای توسعه نامتوازن چیست؟

ماهاتیر، مالزی و جامعه ایران

چرا اروپا در حفظ برجام سر در گم است؟

بار کج مجوز

تدبیر اقتصادی با تشدید تحریم‌ها‌

پیامدهای توسعه نامتوازن

10 فرمان کلیدی

معلول یا علت؟

کولبری

دیپلماسی خارجی و ساده لوحی‌های احساسی

2 راه حل برای قطع نشدن برق در تابستان 97

در معرض کاهش رشد اقتصادی

شکاف در غرب

انتخاب بین دو ریسک

باج‌خواهی از چینی‌ها

وال‌استریت؛ پایین‌تر از انتظار

عملکرد اقتصادی ترامپ

تحریک بی‌اثر مصرف‌کنندگان

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • کانال رسمی سایت فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت