جزییات طرح صندوق پروژه شرکت ملی نفت نفت و انرژی

جزییات طرح صندوق پروژه شرکت ملی نفت

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت جزییات طرح صندوق پروژه شرکت ملی نفت را تشریح کرد.

محمد مصطفوی در جمع خبرنگاران ضمن تشریح طرح صندوق پروژه شرکت ملی نفت گفت: در حوزه بالادست شرکت نفت دو مدل تامین مالی برای چند سال آینده وجود دارد. یکی قراردادهای جدید نفتی IPC و دیگری بسته نگهداشت و افزایش تولید یا به عبارتی دیگر EPCFPD است.
وی افزود: این طرح صندوق پروژه تامین مالی برای 36 بسته در 17 میدان نفتی است که نیازمند رقمی معادل 6.5 میلیارد دلار است. عمده سرمایه‌گذاری آن برای 2000 حلقه چاه نفتی است که الزاما حفاری چاه نیست. با این تامین مالی قرار است برای تعمیر و بازسازی 1200 حلقه چاه استفاده شود و 800 حلقه چاه جدید نیز احداث خواهد شد.
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت با اشاره به اجرایی شدن ماده 12 قانون رفع موانع تولید و رقابت‌پذیری برنامه ششم توسعه اظهار کرد: بر اساس ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه حداکثر تا 50 درصد درآمد اضافی ناشی از تولید را می‌توان به سرمایه‌گذار داد و این صندوق نیز که با سرمایه‌گذاری داخلی برای افزایش تولید 17 میدان نفتی صورت می‌گیرد، می‌تواند تا 50 درصد سود را بین سرمایه‌گذاران تقسیم کند.
مصطفوی درباره میزان تولید از تامین مالی این صندوق پروژه توضیح داد: میزان تولید بر اساس برآورد ما 300 هزار بشکه در روز است و این افزایش تولید طی یک دوره چهار ساله است که مجوز آن از شورای اقتصاد گرفته شده که برای کل پروژه حدود 20 میلیارد دلار درآمد ارزی خواهد داشت.
وی درباره نهاد واسط مالی این صندوق و ارتباط آن با بورس و اوراق بهادار گفت: نهاد واسط بانک تجارت است. در واقع یک صندوق سرمایه‌گذاری ارکان مختلفی دارد. بانک تجارت یکی از ارکان این صندوق است. از سوی دیگر قرار است یونیت‌های آن از سوی بورس نیز عرضه شود. البته این طرح نهایتا تا اواخر خرداد ماه سال جاری اجرایی می‌شود زیرا تاکنون همه مجوزها و تاییدیه‌ها گرفته شده است. از جمله کمیسیون شورای اقتصاد، سازمان برنامه و ... همچنین منتظر تاییدیه نهایی از سوی شورای اقتصاد هستیم که مشکل خاصی هم در این زمینه وجود ندارد.
مصطفوی در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی ریسک سرمایه‌گذاری این صندوق پروژه با وجود نوسانات قیمت نفت پاسخ داد: قراردادی که شرکت نفت با صندوق پروژه بسته، سود را هم تضمین کرده است. در واقع این صندوق پروژه‌های شرکت نفت را فاینانس می‌کند و شرکت نفت نیز متقابلا از محل حاصل از این پروژه بازپرداخت ارزی می‌کند. سرمایه‌گذاری در این صندوق ریسک بسیار پایینی دارد زیرا با احتساب تجمیع 20 میلیارد دلار حاصل از تولید قطعا شرکت نفت می‌تواند از بازپرداخت 6.5 میلیارد دلار براید.
وی تاکید کرد با وجود علاقه‌مندی مردم برای سرمایه‌گذاری ارزی باید گفت که این صندوق می‌تواند منابع ارزی یعنی دلار 4200 تومانی را در قبال بازپرداخت سود در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد. در واقع کار جدیدی است که قانون این اختیار را صادر کرده است.
انتهای پیام

ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس به روزانه 40 میلیون لیتر می‌رسد

تامین 95 درصدی سوخت نیروگاه‌ها از گاز طبیعی/ رشد 7 درصدی مصرف سوخت نسبت به سال گذشته

افزایش400 هزار بشکه برای نفت اوپکی‌ها

تامین 95 درصدی سوخت نیروگاه‌های کشور از گاز طبیعی

آخرین وضعیت تامین گاز نیروگاه‌ها در آستانه‌ی زمستان

کارت سوخت در یک قدمی بازگشت

تغییر سیاست‌ها در حوزه بارورسازی ابرها

مقصد میعانات گازی پارس جنوبی در زمان تحریم کجاست؟

اوپک در آزمون تازه نمره قبولی می‌گیرد؟

خبر خوب مجامع بین‌المللی برای ایران؛ قیمت نفت امسال بالا می‌رود

واکنش وزارت نفت به گفتگوی پورابراهیمی با مهر درباره مافیای نفت

بین‌المللی شدن مشکل ایران و عراق بر سر تالاب هورالعظیم پذیرفته نیست

اظهارات متناقض بهارستانی‌ها درباره بنزین

بررسی احیای کارت سوخت روی میز کمیسیون انرژی

اوپک موفق می‌شود بازار نفت را آرام کند؟

دلایل ساخت دایک مرزی در هورالعظیم/ سدسازی‌های گسترده برروی دجله و فرات

چین خرید نفت را افزایش داد

واکنش بازار نفت به تنش‌ها درباره روزنامه نگار سعودی/قیمت جهش کرد

ساخت پالایشگاه سودآوراست/تحقیق و توسعه درصنعت پالایش از92متوقف شد

کاهش 0.02 درصدی حجم آب دریاچه ارومیه در سال آبی جاری / وسعت دریاچه کم‌تر شد + جزئیات

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

آگهی ها

  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • اولین نمایشگاه بین المللی صنعت گاز