یادداشت و مقاله

ارگونومی چیست؟

فصل تجارت - ارگونومی علم مطالعه چگونگی موثر بودن افراد در محیط کاری‌شان است؛ همچنین با عوامل ریز و درشتی مرتبط است که می‌توان آنها را در نظر گرفت تا کارمندان در طول روز بهره‌ورتر باشند

رفتار‌های متفاوتی که «افراد موفق» نسبت به دیگران دارند

فصل تجارت - شاید تصور کنید افراد موفق، ذاتاً موفق هستند یا موفق به دنیا می‌آیند. در حالی که تفکر اشتباهی دارید، زیرا کسب برخی خصوصیات و ویژگی‌ها سبب رشد و موفقیت آن‌ها در زندگی شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم افراد موفق چه کارهایی را متفاوت از دیگران انجام می‌دهند.

باید و نباید‌های انتقال مرکز سیاسی

فصل تجارت - پایتخت یا به عبارتی مرکز سیاسی یک کشور، در ساختارهایی با قدرت متمرکز، کانون اصلی پیدایش تحرکات سیاسی و اقتصادی است که در عرصه‌های بین‌المللی، محل نمایش اقتدار و ظرفیت‌های حکومت‌هاست.

استراتژی دو مرحله‌ای «اون»

فصل تجارت - اما گراهام / گاردین درباره انگیزه‌های رهبر کره شمالی برای ارائه پیشنهاد مذاکره با آمریکا و نیز توقف آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی، دیدگاه‌های مختلفی مطرح شده است. نخستین عامل یا انگیزه شدت پیدا کردن مشکلات اقتصادی تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل است. در حال حاضر اقتصاد کره شمالی در آستانه فروپاشی قرار دارد. حتی در پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی، کمبود کالاهای اساسی، قطع مکرر برق و نبود تحرک اقتصادی کاملا قابل مشاهده است.

چانه‌زنی با زرادخانه هسته‌ای

فصل تجارت - آماندا ماکیاس/ سی ان بی سی کره شمالی اعلام کرده آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را متوقف خواهد کرد اما هیچ اشاره‌ای به انهدام سلاح‌های غیر متعارف خود نکرده است. از سال 2011 رهبر کره شمالی سرعت اجرای آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای را افزایش داده و تا کنون 90 موشک دوربرد آزمایش کرده و چهار سلاح هسته‌ای را مورد آزمایش قرار داده است. در واقع کره شمالی تنها کشور در سده بیست و یکم است که به آزمایش‌های هسته‌ای اقدام کرده است.

تله‌ای با شاخه زیتون؟

فصل تجارت - مارک لندر /نیویورک تایمز پایان هفته گذشته رهبر کره‌شمالی با اعلام متوقف کردن آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود در آستانه مذاکرات آتی با ترامپ، عملا یک امتیاز دیپلماتیک کسب کرد زیرا خود را آشتی‌جو نشان داد اما مقامات آمریکا، کره‌جنوبی، ژاپن و چین درباره هیچ چیز مطمئن نیستند. برخی معتقدند اقدام رهبر کره‌شمالی در آستانه مذاکره با ترامپ و رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی اقدامی نمادین است که در آن قصدی واقعی برای عمل به درخواست‌های غرب یعنی خلع سلاح هسته‌ای وجود ندارد.

نیاز ترامپ به معامله بزرگ

فصل تجارت - ویلی ریپلی /سی ان ان در هفته‌های اخیر که موضوع ملاقات بین رهبر کره شمالی و رئیس‌جمهوری آمریکا مطرح شده، دیدگاه‌های مختلف درباره روند مذاکرات و خواسته‌های دو طرف بیان شده است. عده‌ای از تحلیلگران، مذاکره پیش رو را که اواخر ماه آینده میلادی یا اوایل ماه بعد از آن انجام خواهد شد دشوار توصیف کرده‌اند و شانس حصول نتیجه مثبت را کم دانسته‌اند اما در مقابل، عده‌ای از تحلیلگران معتقدند اگر دو طرف حسن نیت داشته باشند و حاضر باشند امتیازهایی بدهند مذاکرات نتیجه‌بخش است.

پایان برنامه هسته‌ای کره شمالی

فصل تجارت - احسان آذری‌نیا در دو هفته اخیر اخبار تعجب آور متعدد از کره شمالی منتشر شده و گمانه زنی‌ها درباره انگیزه‌های رهبر این کشور افزایش یافته است. در آستانه دیدار رهبر کره شمالی با رئیس‌جمهوری کره جنوبی که فردا انجام می‌شود، کره شمالی اعلام کرده آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را متوقف می‌کند. همچنین یک مرکز آزمایش‌های هسته‌ای در شمال این کشور تعطیل می‌شود.

مزیت  سامانه ارزی

فصل تجارت - در روزهای گذشته یعنی قبل از اینکه سامانه ارزی راه‌اندازی شود واردکنندگان...

تعرفه رفتنی است؟

فصل تجارت - مواردی خارج از اختیار و دایره تصمیم گیری های بخش خصوصی است که به غیررقابتی بودن صنایع ایرانی دامن می زند.

شرق سبز است

فصل تجارت - سوخت فسیلی در این سال‌ها بزرگ‌ترین منشأ آلودگی هوا بوده‌است. به همین خاطر است که کشورها و دولت‌ها به فکر انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر افتاده‌اند. چین یکی از بزرگ‌ترین آلاینده‌های جهان است اما حالا به سمت پاکی قدم برمی‌دارد.

اهمیت حضور بخش خصوصی در فرآیندهای استارت‌آپی

فصل تجارت - کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است: یکی از مهمترین مشکلات استارت‌آپ‌ها و دلیل اصلی شکست آنها مساله بانکی-مالی است؛ بنگاه‌های نوپا برای تامین مالی خود علاوه بر بانک‌ها، به سمت اجاره اعتباری و اعتبار تجاری می‌روند که مشکلات زیادی دارد. بخش خصوصی در تامین مالی استارت‌آپ‌ها اهمیت بالایی دارد.

هزینه امضای طلایی پای حساب سرمایه‌گذار

فصل تجارت - یحیی آل‌اسحاق رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در یادداشتی به وضعیت فضای کسب‌وکار کشور به‌ویژه موضوع حذف قوانین و مقررات زائد پرداخته است. او می‌نویسد: امضای طلایی، یکی از تبعات مهلک وجود مقررات زائد در اقتصاد ایران است و این مسئله تا حدی علنی شده که فعالان اقتصادی برای انجام یک کار، در کنار هزینه‌های سرمایه‌گذاری و... هزینه امضای طلایی را نیز محاسبه می‌کنند.

رفتار آینه‌ای در فروش چیست؟

فصل تجارت - رفتار آینه ای تکنیکی است که در فروش از آن استفاده می شود که در صورت استفاده صحیح نتایج شگرفی بر جای می گذارد و در صورت استفاده اشتباه می تواند فجایعی جبران ناپذیری رقم بزند.

رصد سیکل‌های ادواری

فصل تجارت - سارا پورادبی کارشناس اقتصاد مسکن تحولات بازار مسکن با تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر بسیاری از متغیرها و شاخص‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی، پیوندهای پسین قابل توجه با نهاده‌های ساختمانی و نیاز به نیروی انسانی با تخصص‌های متنوع در فرآیند ساخت و حتی خدمات پس از آن، بدون تردید بخش عمده‌ای از اقتصاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ایران بازار مسکن سهم غالب دارایی‌ها را در خود جای داده و معمولا بیشترین سهم از هزینه‌های خانوار را نیز شامل می‌شود به‌علاوه عواملی مانند تورم بالا، بازار سرمایه کم عمق و گزینه‌های محدود سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای، به‌طور تاریخی بخش مسکن را به یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری تبدیل کرده‌ است.

کارآیی اندک ابزار مالیاتی

فصل تجارت - فردین یزدانی مدیر بازنگری طرح جامع مسکن اگرچه در تئوری‌های اقتصادی بر نقش پیشران مسکن در تحولات اقتصادی اشاره شده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد این نقش در بلندمدت و در تمامی ادوار رونق بخش مسکن به‌طور ثابت وجود ندارد؛ به خصوص در اقتصاد ایران به دلیل وجود نوعی عدم توازن ساختاری بین بخش مبادله‌ای و غیرمبادله‌ای اقتصاد، هیچ همبستگی معناداری بین رشد ساختمان و مستغلات و رشد اقتصاد ملی مشاهده نمی‌شود. سال‌های رونق ساختمان و مستغلات اکثرا با افول اقتصاد ملی همراه بوده است؛ به طوری که در سال 86 و 87 بخش مستغلات 8 درصد، ساختمان 18 درصد و تولید ناخالص داخلی 2 درصد رشد یافته است. همچنین در سال 94، افزایش ارزش افزوده ساختمان و مستغلات به بیش از 9/ 2 برابر ارزش خود در سال 70، افزایش تولید ناخالص داخلی کشور به 2 برابر ارزش خود در سال 70 و متوسط نرخ رشد سالانه ارزش افزوده ساختمان و مستغلات به 7/ 4 درصد در بازه زمانی سال‌های 70 تا 94 رسید. همچنین متوسط نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی کشور به غیر از ارزش افزوده ساختمان و مستغلات 8/ 2 درصد بوده است.

نگاه دوگانه سیاسی و اقتصادی

فصل تجارت - دکتر جعفر قادری صاحب‌نظر اقتصاد شهری تصوری در میان تصمیم‌گیران و بخشی از بدنه بروکراسی کشور وجود دارد که مسکن پیشران رشد اقتصادی است. این تصور با تحقیقات و پژوهش‌های مختلفی نیز از سوی دانش‌آموختگان و پژوهشگران اقتصادی به اثبات رسیده است. به استناد تجارب و این تحقیقات، سرمایه‌گذاری مسکن تاثیر زیادی بر ابعاد مختلف اقتصادی دارد.

پیشرانی بخش مسکن

فصل تجارت - آیا پیشرانی بخش مسکن می‌تواند تداوم یابد؟ اگرچه طی دهه‌های گذشته همواره بر پیشرانی و موتور محرکه بودن بخش مسکن تاکید شده است، اما مطابق با تحقیقات انجام شده از سوی برخی تحلیلگران و صاحب‌نظران این نظریه در دوره کنونی تا حدود مورد تردید قرار گرفته است.

رونق به چه قیمتی؟

فصل تجارت - دکتر رضا بوستانی اقتصاددان آیا بخش مسکن می‌تواند محرک اصلی رشد اقتصادی باشد؟ برخی پاسخ به این پرسش را مثبت می‌دانند از این رو سیاست‌ها و بسته‌هایی را توصیه می‌کنند که به دنبال رونق در بخش مسکن به هر قیمتی است. اما به نظر می‌رسد در این ذهنیت که رونق مسکن رونق دیگر بخش‌ها را به دنبال دارد، رگه‌هایی از اغراق وجود دارد. البته بخش مسکن در اقتصاد نقش مهمی دارد، زیرا ایجاد ساختمان به منزله تولید کالای سرمایه‌ای است و تولید این کالا در تولید ناخالص داخلی موثر است. با وجود این درخصوص تحریک رونق در این بخش به هر قیمتی به سه دلیل باید کمی تامل کرد.

اخبار خواندنی

پیامدهای کنترل دستوری

تک نرخی شدن ارز

اجرا و تثبیت برنامه ارزی

26 راهکار برای بهبود وضعیت در بازاریابی شبکه های اجتماعی

نرخ ارز؛ از آرمان تا ایران

امید به زندگی تبلیغات

رایج ترین اشتباهات در حوزه بازاریابی محتوا و چگونگی اجتناب از آنها

«قلبم»، شادمانی و توسعه

توصیه‌های مدیریتی از زبان «چارلی چاپلین»

6 معیار مهم برای انتخاب شغل

بازارسازی برای مشتریان پیشگام در تجارت B2B / 6 راه ارزیابی موفقیت شما

چگونه از قدرت مغزمان برای یادگیری استفاده کنیم؟

ارز دولت - ارز مردم

قانون تجارت الکترونیکی و استرداد بلیت هواپیما

آثار تنش‌های ژئوپلیتیک

دو ریسک پیش‌رو

رویای نفت 80 دلاری

طناب‌کشی اوپک و شیل

توسعه تولید داخلی با ارتقای تکنولوژی

فقط یک سوم از کسب وکارها به طور کامل مفهوم بازاریابی را درک می کنند

6 نشانه شکست برنامه های بازاریابی

اعتبار شخصی در جوامع مجازی و پیچیدگی های تبلیغات در آن

سود بیشتر در تبلیغات

راستی آزمایی دولت در مقوله اعتماد ارزی

نکاتی برای کاهش سطح استرس در محل کار

6 «فعل» نامناسبی که نباید در مکالمات کاری خود استفاده کنید

تعهد ارزی، سلب اختیار یا حمایت از اقتصاد ملی

نیاز کشور به گفتمان ارزی

سال 2018 برای نفت ایران سال خوبی است

قیمت‌های اشتباهی

چند نکته قابل‌تامل ارزی

تنظیم انحرافات در سمت عرضه

تکرار رکود تورمی؟

آثار جانبی محرک های مالی

شروط موفقیت طرح پیشنهادی

بسته رونق عرضه مسکن

نوسانات ارزی و انحراف قیمت‌ها

دلار درد امروز و هر روز اقتصاد ایران

افشاگری یا شفافیت؟

سوآپ ارزی با ترکیه برای اقتصاد ایران خوب است؟

آیا تضمینی برای استراتژی های بازاریابی بلند مدت وجود دارد؟

بازاریابی محتوا چگونه می تواند باعث بهبود برنامه جامع بازاریابی دیجیتال شود

8 روش برای ایجاد یک برند با ارزش تر

فشارنسل پنجم

افراد جذب شده با تبلیغات

سدی بر طغیان ارز

انعطاف پذیری ذهن، به این 4 عامل بستگی دارد!

نکاتی برای تولید محتوای حرفه‌ای در شبکه‌های اجتماعی

10 شغلی که اثر منفی بر شخصیت افراد می‌گذارند

چرا رئیس‌جمهوری نظامی؟

فرجام میوه برجام

خانه تکانی بزرگ؟

فرصت‌ها و تهدیدات پیش‌رو

آینده صنعت خودرو

صرافی‌های دولتی یا آزادی مبادله

تعدیل قیمت‌های پیشنهادی با ارز تک‌نرخی

حرکت موزون رهن و اجاره با نوسان ارز

ضمانت استمرار ارز تک‌نرخی

توهم تمدن

نوید منفی به بخش معدن نمی دهیم

5 معیار ارزیابی بازاریابی محتوا که به آنها توجه نداشته اید

نکاتی که هر برندی برای موفقیت در دنیای مجازی باید بداند / کاربران در شبکه های اجتماعی چه انتظاراتی دارند؟

از بخش کسب وکار گوگل گرفته تا ایجاد ویدئو در یوتیوب / 14 راهکار برای تبلیغات رایگان کسب و کار

راهبردهای بازاریابی برای کسب و کار های خانگی

افرادی که تحت تأثیر تبلیغات قرار گرفته اند

اندوه بولیوار

راه های کنفرانس دادن خوب (2)

سیستم اطلاعات بازاریابی «MIS» چیست؟

استعفا، بیراهه است یا راهی به رهایی؟

تلگرام و حمایت از کالای ایرانی

فساد و چالش‌های پیش‌رو

تغییر جهت جریان سرمایه

سیاست مصون سازی

روسیه در لبه پرتگاه

چهار عامل بحران‌زا

پیدایش شوک‌های ارزی

تاثیر نوسانات ارز بر بازارها

حفظ ارزش پول ملی متولی می‌خواهد

نتیجه طرح مالیاتی ترامپ برای خرده فروشی ها

کمپین تبلیغاتی در ذهن 180 میلیارد نفر

حقایقی جالب درباره بازاریابی آنلاین

راه های کنفرانس دادن خوب (1)

طرز فکر نفتی

بازاریابی بهینه با استفاده هوشمندانه از شبکه های اجتماعی

مسئولیت‌های کلیدی یک مشاور بازاریابی

رابطه حمله به سوریه و قیمت جهانی نفت

طراحی سایت در سال 2018 باید اینگونه باشد

آسیب توهم علم و توطئه در تحلیل‌ها

لطفا دوباره فیل هوا نکنید

ارزش آفرینی در بحران کم‌آبی

آخرین فرصت نظام مالی

ضرورت پایبندی به «حقوق نرم»

پیامدهای «عدم الحاق»

مهلت چهار ماهه FATF

اقدامات ضربتی برای تثبیت نرخ ارز

نوسانات نرخ ارز و ضرورت همدلی میان مسئولان

یادگیری ماشین چگونه بازاریابی را بهبود می دهد

روان شناسی جذب مشتری / چگونه مشتریان و مراجعین را جذب کنیم؟

از آینده نترسیم

واقعیت تبلیغات / افراد جذب شده و جذب نشده

10 کمپین به شیوه بازاریابی تأثیرگذاری برای الهام گیری و شروع پروژه خودمان / موفقیت در بازاریابی با شیوه تأثیرگذاری

10 سؤالی که باید از خودتان بپرسید / ابزارهای بازاریابی اینترنتی برای کسب و کارهای کوچک

بر آنچه برندتان را به یاد ماندنی خواهد کرد، تمرکز کنید / برند خود را در همه جنبه ها توسعه ندهید

5 دقیقه‌ای یاد بگیرید و به خاطر بسپارید

5 راه برای موفقیت شغلی از زبان گوگل

شغل‌تان چیست؟ نویسنده‌ی زندگی خود هستم!

گفت‌وگو برای حل چالش‌های اقتصادی

یک اشتباه رایج در کمپین های تبلیغاتی

6 راز افرادی که روی تصمیمات خود مصمم‌اند

در زبان تخصصی فروش، «نهنگ» به چه معنی است؟

به سمت میان‌مایگی دانشگاهی نرویم

فشار غیرمتعارف چینی‌ها

افزایش فشارهای تورمی

آمریکا؛ بازنده بزرگ

برزیل برنده جنگ

پینگ پنگ تعرفه‌ای

زمین بازی را بزرگ کنیم!

ملزومات یکسان سازی نرخ ارز

تئوری‌های عوام‌زده یا فرافکنانه

8 شیوه بازاریابی قدیمی که در شبکه های اجتماعی تأثیرگذار هستند / بازاریابی موفق با روش های کلاسیک

بازگشت ثبات به اقتصاد با تک‌نرخی شدن ارز

هدف گذاری برای موفقیت در عرصه بازاریابی / 5 هدف هوشمند برای تبدیل شدن به بازاریابی بهتر

6 راهبرد تبلیغاتی عالی برای کسب و کار های کوچک

این یکسان‌سازی ارز نیست

بازگشت اعتماد مردم با اجرای درست ارز تک‌نرخی

ناکجاآباد تبلیغات

حمایت از تولید ملی چگونه ممکن است؟

چگونه طرح کسب و کارم را بنویسم؟

یار دوره سختی از روزهای صلح بهره می برد؟

تدبیر اضطراری و امید انتظاری

استقبال از حمل و نقل ریلی با مدرن‌سازی

ریشه‌های بی‌ثباتی

عوامل موثر بر روندهای آتی

تحلیل کمی و کیفی بازار

ابهامات ابلاغ دستوری ارز تک‌نرخی

بازاریابی مشارکتی و برندسازی مشارکتی / تفاوت این دو در چیست؟

چگونه تصاویر بهتری برای وب سایت مان تهیه کنیم؟

چگونه مشتریان تان را به حامیان خود تبدیل می کنید؟

ریشه‌های جهش دلار: سیاسی، مدیریتی، فنی یا سیاستی؟

جملات بزرگان در مورد موفقیت و انگیزه (4)

باید‌های دیجیتال مارکتینگ ایرانی در سال 2018

10 مهارت شغلی که تا سال 2020 نیاز دارید

10 مهارت شغلی که تا سال 2020 نیاز خواهید دارید

گروه شستا و ضرورت شایسته‌سالاری

ابر بزرگ چین

دولت سوبسید را بردارد تا اقتصاد نفس بکشد

ریشه‌های جهش دلار؛ سیاسی، مدیریتی، فنی یا سیاستی؟

انتخاب هدفمند مخاطبان

جای خالی آژانس‌های مشاوره‌ای

جایگاه اقتصادی شبکه‌های اجتماعی

آگهی ها

  • فصل اقتصاد
  • کانال رسمی سایت فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت