یادداشت و مقاله

ضرورت تحلیل‌های رفتاری

فصل تجارت - آرجان جاداییو لایو مینت پل ساموئلسون، از برندگان جایزه نوبل در رشته اقتصاد در جایی گفته بود: «اگر نوشتن کتب درسی اقتصاد یک کشور بر عهده من باشد اهمیتی نمی‌دهم چه کسانی مقررات کشور را می‌نویسند یا پیمان‌های آن را با دیگر کشورها تدوین می‌کنند.»

تغییر بزرگ در پارادایم‌ها؟

فصل تجارت - فرانسیسکا گینو هاروارد بیزنس ریویو در سال‌های اخیر برای دقیق تر کردن نظریه‌های اقتصادی در پیش بینی آینده و جلوگیری از بحران‌ها، تلاش‌های بیشتری شده و انتظار می‌رود یافته‌های جدید در دانشکده‌های اقتصاد سراسر جهان بیش از پیش تدریس شود. مفاهیم جدید نظیر اقتصاد رفتاری و نظریه نوآوری، اهمیت بالاتری پیدا کرده و این روند ادامه پیدا خواهد کرد؛ زیرا اقتصاددان‌ها به این باور رسیده‌اند که نظریه‌های کلاسیک که برداشتی غیرجامع از انسان دارند، نمی‌توانند به سوالاتی که در حوزه‌های مختلف اقتصادی و مالی مطرح است، پاسخ دهند.

هشدار آموزشی از بحران 2008

فصل تجارت - اسد زمان نیوزلاین پس از بحران مالی و رکود اقتصادی سال 2008 ناکامی نظریه‌های اقتصادی در اعلام هشدارهای لازم، توضیح علل بروز رکود و ارائه راه‌حل برای آن، سوالات زیادی در محافل آکادمیک مطرح کرد. اقتصاددان‌های برجسته‌ای که در نهادهای بین‌المللی نظیر بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول، بانک مرکزی آمریکا و بانک مرکزی انگلستان فعالیت می‌کردند، اعلام کردند نظریه‌های اقتصادی که اکنون بنیان سیاست‌های اقتصادی و مالی را تشکیل می‌دهند ناکام بوده‌اند. همچنین ملکه انگلستان به دانشکده اقتصاد لندن رفت تا بپرسد چرا هیچ‌کس نتوانست بحران را پیش‌بینی کند.

آموزش اقتصاد

فصل تجارت - در چند دهه اخیر کتاب‌های نوشته شده در حوزه اقتصاد عموما حاوی موضوعات مشابه بوده و تلاش‌های اندکی برای به‌روز شدن مباحث آموزشی در این رشته انجام شده است. این درحالی است که اقتصاددان‌ها اعتراف می‌کنند که نقایص متعددی در نظریه‌های کلاسیک اقتصادی و درک کنونی از رفتار انسان وجود دارد. به باور محققان، یکی از عوامل بروز رکودها و بحران‌های مالی و اقتصادی، ناتوانی اقتصاددان‌ها در پیش‌بینی این رویدادها با استفاده از نظریه‌های کنونی است.

تحول در دروس دبیرستانی

فصل تجارت - آنه نووا سی ان بی سی تدریس دروس اقتصاد در سال‌های اخیر در بسیاری از ایالت‌های آمریکا متوقف شده و اکنون تنها در 17 ایالت این کشور دانش‌آموزان دبیرستانی موظف هستند این درس را بگذرانند. در تحقیقی که درباره تدریس امور مالی و اقتصادی در مدارس آمریکا انجام شد آمده است، در بیش از نیمی از مدارس، هنوز گذراندن درس اقتصاد و مدیریت مالی شخصی الزامی نیست و از سال 2014 تعداد ایالت‌هایی که در آنها گذراندن این درس الزامی است، در رقم 16 ایالت باقی مانده است.

ضرورت احیای تولید در سال 97

فصل تجارت - اتخاذ شیوه‌های هماهنگ شده برای بهبود فضای کسب‌وکار شاید نخستین و مهم‌ترین گام بخش دولتی در سال 97 باشد؛ گامی که اگر درست برداشته شود، می‌تواند جهش کمی و کیفی فعالیت‌های تولیدی صنعتی کشور را به ارمغان بیاورد.

داستان مترو تهران

فصل تجارت - «رشد» به معنای تکثیر وضع موجود است و «توسعه» به معنای ارتقای کیفی و رشد همه‌جانبه است و «پیشرفت» در مرحله بالاتری از رشد

اعتباربخشی به کسب‌وکارهای مجازی

فصل تجارت - کسب‌وکارهای اینترنتی یا به اصطلاح کسب‌وکارهای مجازی امروزه به ابزاری برای کنترل تورم و رشد اقتصادی در جهان تبدیل شده‌اند.

غلبه برنامه‌ریزی بخشی بر برنامه‌ریزی فضایی

فصل تجارت - اگر به موضوع توسعه پایدار علاقه‌مند هستید، به شما پیشنهاد می‌شود حتما این مقاله را بخوانید. در این مقاله سعی شده است یکی از وجوه توسعه پایدار، یعنی توجه به رویکرد فضایی در برنامه‌ریزی توسعه توضیح داده شود.

کینز، لنین و نرخ ارز

فصل تجارت - چنانچه اگر نرخ ارز اصلاح نشود و با دخالت بانک مرکزی در بازار، نرخ ارز «سرکوب» شود، پس از مدتی تفاضل انباشته‌شده تورمداخلی و خارجی به انبار باروتی تبدیل می‌شود که دیر یا زود و با یک «تلنگر»، منفجر می‌شود و جهش‌های خسارت‌بار نرخ ارز را پدید می‌آورد.

رکن حکمرانی خوب؛ وقت‌شناسی دولت‌ها موقع تصمیم‌گیری

فصل تجارت - سلطانی نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است: در دولت نهم و دهم رفتار تعجیل در تصمیم و اجرا مشهود بود و در دولت یازدهم و دوازدهم تأخیر در تصمیم و اجرا. وقت‌شناسی در تصمیم و اجرا، نشانه‌ای از عمق کار کارشناسی، کارآمدی بوروکراسی دولتی، یکپارچگی سطح ارشد کابینه و تفوق مدیریت علمی به مدیریت سیاسی است. تعجیل و تاخیر در تصمیم‌گیری دولت درست نیست.

24 قدم برای 24 ساعت سازندگی در روز

فصل تجارت - “گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی” ضرب المثل معروفی است که می گوید برای رسیدن به بهترین چیزها به زمان نیاز داریم. به دست آوردن یک مهارت یا یک عادت مدت زمان زیادی طول می کشد. اگر می خواهید به موفقیت شغلی برسید یا یک پست مدیریتی در محل کارتان به دست بیاورید و یا این که مخترع یک شبکه اجتماعی بزرگ باشید، برای رسیدن به اهدافتان به یک مسیر گام به گام از لحظه ای که بیدار می شوید تا زمانی که می خوابید نیاز دارید.

افق‌های پیدای کارآفرینی در بستر فناوری

فصل تجارت - راهدار، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است: برای رسیدن به رشد اقتصادی بالا باید فرصت‌های برابر به افراد کارآفرین در ابعاد خرد، داده شود؛ این فرصت‌های برابر از دوران تحصیل تا دوران کار را در بر دارد. تاثیر نظام کارآفرینی بر جریان توسعه را در این مقاله بخوانید.

ترک تحصیل کردند، اما موفق و ثروتمند شدند

فصل تجارت - اغلب ما معتقدیم راه علم آموزی و پیشرفت از مدرسه و دانشگاه می گذرد اما با خواندن این متن ممکن است کمی نظرمان تغییر کند. در این مطلب قرار است از کسانی صحبت کنیم که به رغم ترک تحصیل، موفق و ثروتمند شده اند. کسانی به واسطه تلاش، انگیزه و استعداد ذاتی، بدون تحصیلات به پیروزی های گوناگون رسیده اند و برخی نیز در مقاطعی به مدرسه بازگشته اند.

هدر رفت منابع تأمین اجتماعی با طرح تحول سلامت

فصل تجارت - صورت‌مساله موضوع انتقال سهم منابع درمان تأمین اجتماعی به خزانه دولت مقداری توسط افرادی که این وضعیت را پیش آورده‌اند تغییر داده شده است...

الزامات موفقیت در طرح پیشنهادی

فصل تجارت - رضا میرصادقی مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران بافت‌های فرسوده و ضرورت نوسازی آنها از سال‌ها پیش در ایران مطرح بوده و در دهه اخیر مورد توجه جدی مسوولان کشور و مدیران ارشد شهری قرار گرفته و قوانین و مقررات ارزشمندی نیز در‌خصوص این موضوع در مجلس، دولت و شورای‌اسلامی و مجموعه شهرداری تصویب شده است. به‌طور مثال در اسناد بالادستی برنامه پنجم توسعه به این موضوع پرداخته شده و مدت زمان مشخصی برای تحقق نوسازی تعیین شده است. تجارب قابل تأملی نیز در این سال‌ها صورت‌گرفته و آموزه‌های پر‌اهمیتی را حاصل کرده است.

دلایل ناکامی محرک‌ها در بافت‌های فرسوده

فصل تجارت - حجت‌الله میرزایی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران در مطالعات انجام‌شده پیرامون ارزیابی تاثیر تسهیلات و مشوق‌ها در نوسازی بافت فرسوده تهران، ظاهر مثبت و باطن منفی تسهیلات دولت و شهرداری تهران در بافت فرسوده شناسایی شده که نشان می‌دهد خطای تشخیص در نحوه ورود به بافت و اشکالات مشوق‌های نوسازی، بهبود اوضاع کم‌درآمدهای شهری را با اجرای این سیاست‌ها ناکام گذاشته است.

برنامه ملی بازآفرینی شهری

فصل تجارت - رئیس‌جمهوری دو هفته پیش با تعدادی از اعضای کابینه به ساختمان مرکزی وزارت راه و شهرسازی رفت و گام نخست وعده‌ای که برای اجرای طرح ملی تامین و عرضه مسکن در بافت فرسوده را داده بود را با استارت برنامه ملی بازآفرینی شهرها برداشت. این برنامه که تاکنون تحت عناوین مختلفی همچون مسکن معوض، مسکن پایاپای، مسکن پیشگام و... نام‌گذاری شده یک طرح با دوره زمانی 10 ساله است که هم‌اکنون فاز نخست برای یک دوره زمانی 5 ساله از سوی دولت تنظیم، نهایی و کلید خورده است.

شکوفایی خلاقیت، با این کارها

فصل تجارت - حتی اگر فکر می کنید که فرد خلاقی نیستید، باز هم دلیل نمی شود که برای پدیدار کردن خلاقیت درونی تان یا ایجاد قوه خلاقیت در خود تلاشی نکنید.

نوسازی ناوگان هوایی، اولویت ناگزیر

فصل تجارت - اصغر فخریه کاشان، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی می‌نویسد: اگرچه علت سانحه پرواز شماره 3704 مسیر تهران – یاسوج هنوز مشخص نیست اما این حادثه هشداری جدی برای نوسازی ناوگان هوایی کشور بود. ناوگانی که متوسط عمر آن حدود 23 تا 24 سال است.

بهترین جای دنیا برای پول درآوردن کجاست؟

فصل تجارت - پیش از آن که وارد اصل مقاله شوم، بهتر است پرسش مطرح شده در تیتر را دقیق تر بپرسم: بهترین جای دنیا برای پول درآوردن، برای یک «ایرانی» که حداقل دو دهه ابتدای عمرش را در ایران زندگی کرده است، کجاست؟

فکر کردن مانند یک هکر، برای موفقیت در کار

فصل تجارت - شرکت‌هایی که می‌خواهند در زمینه امنیت سایبری به کارمندانشان کمک کنند باید پایشان را از تمارین ساده‌ای مثل امنیت پسوورد و سایر پروتکل‌های پایه‌ای امنیتی فراتر بگذارند. بهترین روش آموزش کارمندان برای دفاع در مقابل هکرها این است که به آن‌ها یاد بدهید که مانند یک هکر فکر کنند.

اخبار خواندنی

درس های بازاریابی رویداد پرتاب فالکون هوی

پنج سطح بازاریابی دیجیتال و فرآیند فروش

بازار دلار و تداوم اشتباه سیاست‌گذار

10 مهارتی که کمک می‌کند ترفیع بگیرید

بخشنامه آقای ربیعی و ایرادات بنیادین آن

نفرین پول نقد

پیامدهای ارزی کاهش نرخ سود بانکی

مسیر بهبود روابط با عربستان

علت اصلی التهاب بازار دلار

سوءتفاهم بزرگ

پیامدهای ارزی کاهش نرخ سود

چرخه معیوب سیاست‌گذاری

التهاب در بازارها

استاد اقتصاد، معلم اخلاق

در مزیت شاگرد تفضلی بودن

تنظیم بازار اقلام اساسی با حمایت از تولید داخل

درس هایی در مورد نوآوری برای استارت آپ هایی با آرمان جهانی

شخصیت‌هایی که هرگز در کار خود موفق نمی‌شوند

همه آنچه در مورد تیک آبی پر دردسر اینستاگرام باید بدانیم / چگونه در اینستاگرام از اکانت تأییدشده استفاده کنیم؟

تولید در چرخه مشکلات

تکیه بر جاذبه‌های گردشگری و دوری از سکوهای نفتی

امنیت شغلی در کسب و کارهای کوچک

ببرهای آسیا در تله بزرگ

فرجام ناگوار تثبیت بولیوار

علاج واقعه قبل از وقوع!

سه عامل سقوط روبل

تطهیر تئوریسین‌های شوک ارزی

پیامبر برنامه‌ریزی استراتژیک

یک کار بزرگ

نیاز به ادغام بنگاه‌های کوچک

«لویی‌جرگه» و اقتصاد کشور

آینده نگری در تخصیص اعتبارات

پرسیدن سؤال درست، کلید ارتباط با مشتری

چرا اینستاگرام بهترین شبکه اجتماعی برای اهداف اقتصادی و تجاری محسوب می شود / اینستاگرام بهترین برای صاحبان برند

تبلیغات در آمازون رو به رشد است / آمازون، تهدیدی جدید برای گوگل و فیس بوک

اقتصاددانِ سِری

بازاریابی براساس روانشناسی رنگ‌ها

حکمرانی اقتصاد در ورزش

سیاستمداران و افسانه «هویدا»

برنامه ملی بازآفرینی شهری؛ چیستی و چگونگی؟

بانوان روستایی و توانمندسازی برای توسعه پایدار

7 کتاب الهام بخش مدیر عامل توییتر

فریلنسر بودن چگونه می‌تواند شما را نجات دهد؟!

ترمیم موضعی بافت فرسوده بی نتیجه است

اقتصاددانِ جهانی

سیاستمداران و افسانه «خودکار بیک» هویدا

دو مزیت بزرگ

پرهیز از اطاله دادرسی

موانع حکمیت در ساختار حقوقی

داوری تجاری

تمرین هایی برای رهایی از بن بست ذهنی

معرفی کتاب هایی در رابطه با بازاریابی محتوا

چگونه پیام بازاریابی خود را در دنیای دیجیتال به مخاطب برسانیم / بازاریابی موفق در دنیای کلیشه ها

کدام بخش خصوصی؟

لزوم تغییر رویکرد؛ افزایش ابعاد به جای افزایش تعداد

حقوق‌های میلیاردی ستارگان لیگ برتر

خصوصیاتی که زنان را در رهبری، موفق‌تر از مردان می‌کند

پرش از سرمایه صفر و گرانی پول

شفافیت نقطه عطفی در احیای اقتصاد

به‌روز رسانی دیجیتالی نظام بانکی

تصاویر استوک؛ آری یا خیر؟

قطب‌های جدید گردشگری درمانی

ارتقای استانداردها در اروپا

هزینه‌های ثبات نرخ ارز برای دولت

20 راهکار ساده برای مدیریت زمان

کلید فروش موفقیت آمیز در خود فرآیند فروش نهفته است

فراتر از برند سازی / وقتی خود شما یک برند هستید

فرصتی برای نوآوران صنعت غذا و کشاورزی

پیشنهادهایی برای مدیریت التهابات ارزی

مناسبات دولت رانتیر با بخش‌خصوصی

چرا با مردم حرف نمی‌زنید؟

خودتان را تغییر دهید، نه صرفا عادات‌تان را

اثر شوک‌های ارزی بر عوامل تولید

رفتارهای رئیس‌تان را رمزگشایی کنید

در آرزوی یک سیف متفاوت

استمرار حراج، کاهش حباب

معمای خودمان

سوال جا مانده از رئیس جمهوری

سناریوی آمریکا و اروپا در برابر ایران

بازنگری در مقررات نگهداری ساختمان‌ها

جانمایی برج‌های بلندمرتبه

درس‌های ریزش پلاسکو

چگونه تبعیض جنسیتی را در محیط کار از بین ببریم

عواملی که روی رتبه جست وجو تأثیر می گذارند

درس هایی از بازسازی برند در شرکت های موفق جهان

برندهای بزرگ چگونه در شبکه های اجتماعی مخاطب جذب می کنند / 6 راهکار استفاده از مسنجرها برای دستیابی به مخاطب

دیپلماسی اقتصادی بازوی توسعه داخلی است

بازاری عراق نباید واگذار شود

نبایدهای نوسازی چیست؟

راه طی شده ارز در ایران

هزارتوی نرخ ارز در ایران

چرا گول می‌خوریم و جنس برند می‌خریم؟

اگر پول اضافی به دست آوردید، با آن چه کنید؟

گفت‌و‌گو با جوان‌ترین خلبان زن ایرانی

بانک مرکزی از کیان خود دفاع کند

شهر و دگردیسی حریم آن

خصوصی سازی غیرهدفمند نفتی

هیزم آتش شوک ارزی

فرصت سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ساختمانی

شفافیت؛ مهم‌ترین تغییر بودجه 97

مزیت‌های ایران در دوران پساجنگ

سوریه و سناریوهای پیش‌رو

تردید عراقی‌ها در توسعه زیرساخت‌ها

نقش ایران در بازسازی عراق و سوریه

بازاری که نباید واگذار شود

سنجش خسارت آلودگی

5 نکته مهم برای پاسخ به یک پرسش / چه زمانی باید کنفرانس کسب وکارمان را راه اندازی کنیم؟

3 نکته در مورد بازاریابی پیامکی

بده بستان یا شایسته‌سالاری؟

زمان‌بندی درست در زندگی چگونه اتفاق می‌افتد؟

آقایان کرباسیان و سیف! آیا دردتان نیامد؟

عرضه انحصاری گندم در بورس بی فایده است

مقدمه‌ای بر فقر چندبعدی

هیولای اقتصاد چاوزی

صدرنشینی آمریکا و چین

افزایش امیدها در سال جاری

ریسک‌ سیاست‌های حمایتی

چشم‌انداز سرمایه‌گذاری خارجی در جهان

محرک جدید جریان سرمایه‌

راه‌حل‌های نخ نما در بازار ارز

دو آگهی با یک بلیط ؛ هفت دلیل باورنکردنی برای تبلیغ در فصل تجارت

با آگاهی نسبت به نقاط ضعف مدیریتی به بهتر شدن خود کمک کنید / 30 رفتار رایج و در عین حال اشتباه مدیران

داستان های آموزنده افراد موفق

چگونه در فیس بوک برندمان را توسعه دهیم / 11 راهکار ساده برای بازاریابی بهینه در فیس بوک

روش‌هایی برای افزایش شادی و سلامت کارمندان

چگونه شبکه های اجتماعی به رشد برند شما کمک می کنند / تأثیر شبکه های اجتماعی در حوزه برندسازی

به تسهیلات صندوق توسعه، آدرس غلط ندهیم

نسخه فرانسوی فرار از تله دلارى

اولین قدم‌های یک میلیاردر تازه‌کار

اقتصاد امروز ایران و ضرورت بازگشت به ارزش‌های نوفل‌لوشاتو

نقش سیاست‌گذاری کلان در رشد اقتصادی

چرا 24 ساعت تاخیر در تسویه وجوه؟

راهبرد دولت در ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی

استقبال از بازار نقدی؟

زیرساخت‌ها فراهم است

بورس ارز

سد بزرگ تعدد ‌نرخ‌ها

اولویت بهبود رتبه اعتباری بین‌المللی

بحران برف و سؤال‌های مردم

عادتی که رهبران خوب و بد را از هم متمایز می کند

برای بازاریابی مؤثر در منزل به چه استراتژی هایی نیازمندید؟

دارایی‌ها و درآمد ستاره باشگاه رئال مادرید، کریستیانو رونالدو

چگونگی فرستادن یک ایمیل درست و حسابی به مشتریان

کاهش رتبه ریسک اعتباری ایران؛ یک گام به پیش

مسیر توسعه از آشتی پایدار به جای مرز‌هراسی می‌گذرد

افراد الهام بخشی که باعث می‌شوند تسلیم نشوید

مدیریت تغییرات اقلیم نیازمند سرمایه‌گذاری

دولت در سیاست‌های اصلاحی عقب‌گرد نکند

هفته‌ای برای چالش بودجه و بورس

رویکرد مبارزه با فقر در ایران چگونه است؟

آگهی ها

  • فصل اقتصاد
  • کانال رسمی سایت فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • گروه تلگرامی باشگاه نخبگان، خبرنگاران و کارآفرینان