یادداشت و مقاله

گذشته چراغ راه آینده

فصل تجارت - بیاییم باثبات در تصمیم‌گیری‌ها و قوانینی که خود تصویب کرده‌ایم و عهد و قراردادی که با جامعه بسته‌ایم و با غلبه بر نگرش موقتی و دستوری به اقتصاد ، امکان حرکت پایدار کشور به سمت توسعه و رشد و بلوغ بنگاه‌های اقتصادی را فراهم آوریم.

غول پلاسما

فصل تجارت - همیشه نمی‌توان به اهدای خون تکیه کرد؛ گاهی باید آن را خرید! اما همه کشورها اجازه تجارت خون را نمی‌دهند. در این بین امریکا به پیروز میدان بدل شده، این کشور صادرکننده بزرگ پلاسمای خونی در جهان است و این مسئله در نوع خود می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

برنامه دولت برای اقتصاد با سپر روسی

فصل تجارت - تحرک‌های دیپلماتیک اگر فقط در حد حفاظت از امنیت ملی و ایمن نگه داشتن فضای کسب‌و‌کار هم عمل کند، کافی است. «برنامه‌ریزان دولتی» و «سپر روسی» در این جدال یا بی‌فایده‌اند یا فایده‌ای بسیار اندک دارند.

در آرزوی یک سقف

فصل تجارت - چند روز که نه چند ماه است که با این مشکل پنجه در پنجه مبارزه می‌کند تا رسیدن به اینجا از هفت‌خوان گذشته ولی شاخ دیو را هنوز هم نیاورده است.

واگذاری طرح‌های عمرانی

فصل تجارت - شهرام حلاج پژوهشگر مناقصات، معاملات و نظام فنی و اجرایی در قانون بودجه‌ سال 1397 تبصره‌ای آمده‌است که برخی مقامات قوه‌ مجریه‌ و حتی عالی‌ترین مقام اجرایی کشور، یعنی ریاست محترم جمهوری درباره‌ آن گفته‌اند: با همین تبصره، معضل انباشت طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام کشور حل خواهدشد. اما این تبصره‌ دارای آثار معجزه‌آسا‌، کدام تبصره است؟ تبصره‌ای که مقامات نام برده‌اند، تبصره‌ 19 قانون بودجه است. برای تحلیل واقع‌بینانه‌ رابطه‌ معضل طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام با متنی مانند این تبصره‌ یک ساله، باید زوایای مختلف مسأله را با دقت بیشتری بررسی‌کنیم. البته مهم‌ترین زاویه در این بررسی، نگاه به روندها و رفتارهای مورد‌استفاده، از منظر «شفافیت» است.

اعتبارات خارج از شمول

فصل تجارت - احسان برین کارشناس اقتصادی فرآیند بودجه‌ریزی، امری تخصصی و زمانبر است که در ایران مجری آن سازمان برنامه و بودجه است. این سازمان با کسب اطلاعات لازم از دستگاه‌های حاکمیتی گوناگون، جداول بودجه‌ای خود را تهیه کرده و پس از نهایی شدن آنها، در قالب لایحه بودجه دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌کند. سپس نمایندگان مردم در مجلس، لایحه پیشنهادی دولت را با حضور نمایندگان دولت و کارشناسان ذی‌ربط بررسی کرده و در نهایت لایحه پیشنهادی دولت همراه با اصلاحات اعمال شده نمایندگان در آن، پس از تصویب در صحن علنی مجلس، تبدیل به قانون بودجه می‌شود. بودجه مصوب مجلس، از سوی دولت لازم‌الاجراست و دولت باید عملکرد مالی خود را بر اساس آن تنظیم کند.

تصویب لایحه متمم

فصل تجارت - محمدتقی فیاضی کارشناس اقتصادی قانون بودجه سال 1397 با فروضی تدوین و تصویب شد که برخی از این فروض در سال جاری به شدت تغییر کرده است. یکی از فروض قانون بودجه احتساب نرخ تسعیر ارز با قیمت 3500 تومان بود. این نرخ در سال جاری حداقل دو برابر شده است. قیمت نفت خام نیز 55 دلار برای هر بشکه در نظر گرفته شده بود که این قیمت در سال جاری بیش از 65 دلار است. صادرات نفت خام 5/ 2 میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شده بود که طی ماه‌های گذشته به بیش از 7/ 2 میلیون بشکه افزایش یافته است. تا پایان سال به نظر نمی‌رسد نرخ تسعیر ارز از حدود 7 هزار تومان پایین‌تر بیاید، قیمت نفت نیز با توجه به تحریم‌های نفتی ایران و برخی تنش‌ها در کشورهای نفتی دیگر احتمالا کمتر از 65 دلار نخواهد شد. اما صادرات نفت ایران در ماه‌های آینده کاهش خواهد یافت و از این ناحیه عواید نفتی کشور کم خواهد شد.

پاسخگویی در دولت باز

فصل تجارت - فروهر فردوسی تحلیلگر پایداری بدهی‌های دولت نقش نهاد دولت در نظام‌های اقتصادی بسته به درجه تمرکز و الگوی راهبردی حاکمیتی در زمینه برنامه‌ریزی و اجرا، از دامنه متفاوتی برخوردار است. در اقتصاد ایران نهاد دولت به دلایل عدیده از جمله نبود جایگاه مناسب بخش خصوصی در دینامیسم اقتصاد کشور، ساختار بوروکراتیک دولت‌سالار که عمری دیرینه در ساختار سیاسی و اداری ایران دارد و حاصل آن در نهاد سیاست‌گذاری مرکزی استوار است، از ظرفیت و قدرت بسیار بالایی در شکل‌دهی روند آتی متغیرهای اقتصادی و غیر اقتصادی و به‌ویژه در اثرگذاری بر سطح تولید ناخالص داخلی از کانال اثرگذاری اهرمی مخارج دولت برخوردار است.

شفافیت در بودجه 97

فصل تجارت - قانون بودجه سالانه مهم‌ترین سند مالی دولت‌ها به شمار می‌رود و نشان‌دهنده نحوه تخصیص درآمدهای دولت در یک سال است. قانون بودجه تاثیرات بسیار مهمی بر شاخص‌های اقتصاد کلان و شاخص‌های مختلف اقتصادی دارد. طی سال‌های اخیر و با گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، توجه شهروندان به بودجه و لزوم شفافیت در مفاد آن افزایش قابل توجهی داشته است.

وسوسه سوداگری پرسود ارز

فصل تجارت - نعمت احمدی، حقوقدان، یادداشتی درباره سوداگری در بازار ارز نوشته و تخصیص ارز دولتی به‌صورت رانت را به چالش کشیده است.

بازار ثانویه ارز،دانسته یا ندانسته ایجادکننده فسادی تازه

فصل تجارت - بنابراین به حکم تجربه و اصول و مبانی دانش اقتصاد سیاسی، باید تاکید کنم که کاهش واقعی ارزش برابرى دلار به هیچ روى و در هیچ زمانى، با هیچ نیرویى، نه در حال حاضر و نه در آینده، نمی‌تواند حتى در‌خور تصور باشد، بنابراین باید پذیرفت که به دور از هر گونه تردید حاصل هر سخن دیگرى جز این کمک به گمراه‌سازی مسوولان و کارگزاران اداره اقتصادی و اجتماعی خواهد بود.

تولید هیچ وقت آسان نیست

فصل تجارت - ایران کشور ماست و باید با روزهای سختی آن ساخت.

تراز کردن

فصل تجارت - از سال 2011 به این سو اقتصاد جهان دورانی را طی می‌کرد که رشد در آن به حداقل رسیده بود. این دوران در سال 2017 به پایان رسید و سالی سرشار از کامیابی اقتصادی برای کل جهان پدید آمد اما این دوران جهش و پیشرفت هم خیلی زود رو به افول رفت. کشورهای دنیا چه آینده و تصمیمات ممکنی را در برابر خود می‌بینند؟ تکلیف ارزش پول بازارهای نوظهور چه می‌شود؟

هزینه طلاق برای لندنی‌ها

فصل تجارت - سم مردیث سی‌ان‌بی‌سی از زمان مطرح شدن موضوع جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا، همواره دیدگاه‌های مختلفی درباره فواید و زیان‌های این امر بیان شده است. عده‌ای از کارشناسان به شدت موافق این جدایی هستند و معتقدند در بلندمدت آزاد شدن انگلستان از چارچوب‌های سفت و سخت اتحادیه اروپا سبب رونق اقتصادی این کشور می‌شود، زیرا پس از جدایی، مقررات دست و پاگیر اتحادیه اروپا مانع تجارت آزاد انگلستان و تدوین مقررات مناسب با شرایط خاص این کشور در حوزه‌های مختلف نخواهد شد.

طعمه بریتانیایی ترامپ

فصل تجارت - جاناتان فریدلند گاردین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در سفر به انگلستان و با رفتار خود قبل و حین سفر به این کشور، به انگلیسی‌ها نشان داد زندگی پس از جدایی این کشور از اتحادیه اروپا به چه شکل خواهد بود. آنچه از ترامپ مشاهده شد رفتاری توهین‌آمیز از سوی یک فرد سوء استفاده گر بود. واقعیت این است که ترامپ در مواجهه با روسای جمهور و رهبرانی که غیردموکراتیک و قدرتمند هستند متواضعانه رفتار می‌کند و رویه‌های دیپلماتیک را رعایت می‌کند. اما با رهبران کشورهای دموکراتیک که به باور او در داخل کشور دچار بحران هستند، از جمله ترزا می، نخست‌وزیر انگلستان، نقش یک فرد بی‌مبالات را بازی می‌کند که از توهین و تهدید هیچ ابایی ندارد.

آینده مرکز مالی اروپا

فصل تجارت - کیمبرلی آمادئو دبلنس در همه پرسی 23 ژوئن سال 2016 مردم انگلستان به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند، زیرا معتقد بودند فواید حضور در اتحادیه دیگر بیش از هزینه‌های آن نیست. 29 مارس سال گذشته میلادی، ترزا می‌نخست‌وزیر انگلستان مصوبه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا را به این اتحادیه ارسال کرد که طبق آن انگلستان و اتحادیه اروپا 2 سال فرصت دارند درباره 6 موضوع اصلی مذاکره کنند: مهاجرت، وضعیت شغلی اتباع دو طرف، خروج انگلستان از دادگاه اروپا، ایجاد اتحادیه گمرکی بین دو طرف، تداوم تجارت بین دو طرف و مسائل مالی.

برگزیت نرم

فصل تجارت - موضوع خروج انگلستان از اتحادیه اروپا که به برگزیت شهرت دارد از جوانب گوناگون حائز اهمیت است. درباره تبعات این خروج برای اقتصاد اروپا و خود انگلستان دیدگاه‌های مختلف مطرح شده اما اکثر اقتصاددان‌ها معتقدند زیان‌های این خروج بیش از فواید آن است، به‌ویژه اگر دولت انگلستان نتواند کشور را در راه پر پیچ و خم پیش رو، به‌درستی هدایت کند. تقریبا تمامی کارشناسان معتقدند در میان مدت، جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا به کاهش نرخ رشد اقتصاد این کشور و نیز کاهش سرمایه‌گذاری‌ها منجر می‌شود زیرا ابهام‌های عمیق درباره آینده وجود دارد و رفع آنها مستلزم گذشت زمان است.

اخبار خواندنی

بورس از رویا تا واقعیت

تجارب عبرت‌آموز

الزامات موفقیت بازار جدید

فروش نفت خام به بخش خصوصی

سوء تفاهمی به نام مالیات

اشتباهات رایج سئو در کسب و کار های کوچک

مراحل ایجاد رفتار عادتی خرید در مصرف کنندگان / به مشتریان یاد دهیم که چطور، چگونه و تا چه زمانی از ما خرید کنند

آزمون و خطا در نظام ارزی

خطر در کمین جامعه روستایی

بخش خصوصی چگونه به حفظ برجام کمک می کند؟

آینده بازار نفت به چه سمت و سویی می‌رود؟

چرا توسعه نیافته‌ایم؟

آن اقتصاددان ناجی

منحنی نفت خام

لطفا سخنان روحانی را تفسیر نکنید

پذیرش اختراعات بشری

تنش‌ها ادامه می‌یابد

اهداف سه‌گانه ترامپ

سلاح چینی علیه تعرفه‌ها

وحشت اروپایی‌ها

جنگ ارزی

سکته تولید با قطع برق

طرح جامع صنعت طیور آنفولانزای مرغی را مهار می کند؟

چه کسی باید تاوان خطاهای ارزی را بدهد؟

آیا نیازمند ایجاد یک تیم فروش هستید / 3 راهکار ساده برای افزایش تاثیرگذاری فروشندگان

کفه بقای برجام سنگین‌تر شد

نبرد گازی روس‌ها و امریکایی‌ها

روزهای شفاف اقتصاد و سیاست

نوشداروی اقتصاد ایران

از رویا تا واقعیت

فعالان مریخی، مدیران ونوسی

عبور از دیوار چهار لایه

بازتعریف استراتژی‌ها در بحران

آسیب‌شناسی استارت‌آپ‌ها

5 روش برای افزایش قیمت ها بدون از دست دادن مشتریان

کمپین های اینترنتی در برابر آگهی های بازرگانی صداوسیما / آینده تبلیغات به چه سمتی می رود؟

تولید و توزیع محتوا / 7 تاکتیک بی نظیری که ممکن است تا به حال به آنها فکر نکرده باشید

بسته سیاستی بازار مسکن

درس هایی از بدترین تبلیغات تلویزیونی تمام دوران ها

راهکارهای تعادل‌بخشی به بازار مسکن

شِنُفت اجتماعی چیست؟

نام خود را روی برندتان نگذارید

7 شکل از بازاریابی محتوا

مدیریت بحران؛ تغییر تیم یا نگاه؟

جنگ با رسانه‌ها

انتخاب بین بد و بدتر

وعده‌های جذاب

پنج ابهام بزرگ

7 روش برای تطبیق محتوا با تلفن های همراه

خاموشی امروز نتیجه بی فکری های دیروز است

دلار هم مثل کبریت یک کالاست

تنها قانونی که در هر مذاکره باید رعایت کرد

بازار دوم ارز و گریز از جنگ با بازار

انزوای بخش خصوصی با وضع عوارض صادراتی بر مواد معدنی خام

چرا بازاریابان باید با کمک یکدیگر حرفه بازاریابی را به یک حرفه جذاب تبدیل کنند

رفتار مصرف کننده عامل سردرگمی در اهداف تبلیغاتچی ها! ؟

پذیرش تجارت جهانی

حمایت از استارت‌آپ‌ها، چگونه؟

رویکرد خوشه‌ای؛ مشوق نوآوری در صنایع منطقه‌ای

تحلیل بحران در سه لایه

گزینه‌های جایگزین برجام

چهار فاکتور تعیین‌کننده

آینده تحریم‌ها

عبرت از گذشته

4 روش برای عبور از میان هیاهو و جلب توجه مشتریان

تأثیر قابلیت جدید ویدئوهای طولانی بر بازاریابی اینستاگرامی

چگونه با بودجه محدود محتوای ویدئویی گیرا بسازیم

کوچک زیباست در عرصه دیپلماسی

آن نیمه دیگر چطور آشپزی می‌کند؟

مدیران دولتی چگونه مانع توسعه اقتصادی می شوند؟

سیاست ارزی؛ از کمونیسم تا آنارشیسم

ریشه تاریخی افزایش قیمت زمین

چشم‌انداز تولید در زمان تحریم‌ها

نقش زمین در بازار ملک

پذیرش قواعد شفافیت

ضرورت بازگشت صرافی‌ها

تعیین قیمت بدون کف و سقف

بازار ثانویه ارز

چگونه ایده ها را به محصول تبدیل و آنها را روانه بازار کنیم

شیوه های مدیران موفق برای جلوگیری از بحران / چگونه امنیت برندمان را تضمین کنیم؟

چالش تأمین ارز در سال حمایت از کالای ایرانی

اما و اگرهای جذب سرمایه‌گذار در صنعت بیمه

همکاری خلاقیت، نوآوری و تبلیغات و افزایش 265 درصدی ارزش برند

پتروشیمی ها نباید مقابل خریداران ارز قرار بگیرند

دست‌های جدید پشت فرمان

ضد حمله اقتصادی ایران به تحریم‌ها

ارز؛ خط مقدم مقاومت

همه چیز در ابهام

ریسک انتخاباتی تصمیم ترامپ

کاهش و نه توقف صادرات

تحریم نفت ایران

نقش اسلحه سری

نوروساینس، نیمکره راست و منطق رفتار مصرف کننده

همگرایی؛‌ کلید واژه تحولات اقتصادی

آیا بازخورد ضعیف، درحال کند کردن رویه رشد شرکت شماست؟

پایان دوره ایجاد رزومه و ظهور تأثیرگذاری برند شخصی / 5 توصیه برای ایجاد برند شخصی

13 دلیل برتری وب سایت های سفارشی تجارت الکترونیکی

آلمانی‌های جدید

دولت شرایط را سخت تر نکند

سهم خواهی ایران از جهان تک قطبی

اقتصاد نهادگرایى و نئوکینزى

عدم قطعیت در اقتصاد کلان

مدیریت منابع در بحران

4 راهکار کلیدی

بودجه سایه

چگونگی ثبت نام تجاری

3 مورد که شما را در صدر قرار می دهد / بالاخره الگوریتم اینستاگرام فاش شد

زبان دیداری بازاریابی و دلایل برای نیاز امروز برندها به آن

مرگ تبلیغات سنتی و ظهور اصالت

افزایش نرخ سود بانکی راه خوبی برای جذب نقدینگی است؟

بدون FATF چه اتفاقی برای اقتصاد کشور می‌افتد؟

کامیابی و ناکامی جریان نیاوران در تحقق توسعه

وفاداری به تورم تک‌رقمی

ترمیم کابینه مشکلی از مشکلات کشور حل نمی‌کند

ژاپنِ بعدی، تایلند است

وحدت؛ نیاز اول اقتصاد کشور

اشتباهات ارزی که نباید تکرار کرد

اتاق بازرگانی در جام یا بر جام

شفافیت در سیاست‌های دولتی

ارزیابی محیط اقتصاد کلان

بازتعریف الگوهای فروش بنگاه‌ها

چشم‌انداز محیط کسب و کار

ریسک‌های پیش‌رو

چگونه تأثیر اقدامات تجاری خود در شبکه های اجتماعی را افزایش دهیم

روان شناسی تبلیغات تجاری / تبلیغات چگونه عمل می کند؟

به کارگیری تبلیغات بومی جهت ارتباط با مشتریان

چگونه بازار هدف را شناسایی کنید

آیا سازمان شما دچار مشکل نابرابری دستمزد است؟

طراحی مکانیزم برای حفظ برجام اروپایی

انفجاری که سکوت دشت را سوزاند

پمپاژ گسترده نقدینگی

اصلاحاتی در کار نیست

سیر نزولی رشد اقتصادی

مهندسی اجتماعی اردوغان

اقتصاد ترکیه پس از انتخابات

بلاک چین؛ راه حلی برای رفع مشکلات پیش روی نام های تجاری

انتخاب گران قیمت منابع انسانی ضعیف از نگاه مدیران بازار

3 راه تضمینی برای افزایش بازنشر محتوای مارک دار

روان نگاری تبلیغات تجاری

روسای‌جمهور و سیاست ارزی در ایران

قصه‌گوی اقتصاد

دولت‌های می‌روند، سوداگران تصمیم گیرنده‌اند

تجربه گذشته آینده را می سازد

روسای‌جمهور و سیاست ارزی

بازسازی امید در تهران

سندروم بی‌تفاوتی

فرسایش سرمایه اجتماعی

بولینگ یک نفره

برندینگ با 6 راهکار مؤثر

5 اقدامی که روی فروش محصول شما تأثیر مستقیم خواهد داشت

آگهی ها

  • بیمه البرز
  • تامین اجتماعی
  • کرمان موتور
  • ایرانسل
  • سامسونگ
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت