یادداشت و مقاله

ایران باید سرآمد باشد

فصل تجارت - حسین سلاح ورزی، نائب رئیس اتاق ایران در یادداشت خود به حال این روزهای ایران اشاره کرده و نوشته است: مردم از کسب‌وکار کم رونق و کاهش قدرت خرید و البته فشارهای خارجی ناراحت‌اند اما بااین‌همه، ایرانیان میهن‌دوست و دلسوز به این سرزمین باستانی می‌خواهند روزهای شاد و سربلند برای کشورشان را فراهم کنند.

گام‌های علمی یک زن برای مبارزه با فقر

فصل تجارت - مشکل فقر در جهانِ در حال توسعه، مشکلی بسیار وسیع و گسترده است که پایان بخشیدن به آن کار هرکسی نیست. به‌علاوه نمی‌توان به راحتی راهکارهایی برای مبارزه با آن پیدا کرد. دست‌های خَیِر بسیار است، در بسیاری از کشورها، افراد خارجی به کمک می‌آیند. اما باز هم شاهد فقر هستیم. اینجاست که دافلو می‌پرسد چطور می‌توان با این فقر به شیوه‌ای موثر مبارزه کرد. هرچه تلاش‌ها برای کمک به فقرا بیشتر شده، ناکامی‌ها هم بیشتر شده‌است. گویی این کمک‌ها به چاه ویل سرازیر می‌شود.

رابطه تجاری ایران و ایتالیا چگونه پیش می رود؟

فصل تجارت - ما در این سوی جهان به فروش نفتمان نیاز داریم اما برای ایتالیا هم راحت نیست که تنظیمات پتروشیمی ها و پالایشگاه هایش را تغییر دهد و به جای ایران از کشور دیگری نفت بخرد.

معمای تسعیر ارز

فصل تجارت - مجتبی شهبازی کارشناس بازار سرمایه نمادهای گروه بانکی در حالی چند وقت اخیر با اقبال بازار همراه شده و حجم معاملات آن به نوعی در صدر گروه‌های مختلف بازار قرار گرفته است که کماکان ابهامات در خصوص میزان سود و زیان بنگاه‌های این گروه بسیار زیاد است. آنچه مشخص است این روزها ابهام در خصوص نمادهای گروه بانکی با استقبال بازار روبه‌رو شده است.

افسانه قیمت اسمی

فصل تجارت - حسن کاظم‌زاده کارشناس بازار سرمایه نگاه سرمایه‌گذاران بورسی اکنون به سمت خرید سهام نمادهای بانکی جلب شده که در بررسی دلایل توجه سهامداران و سرمایه‌گذاران به خرید سهام مزبور، می‌توان جهات مختلفی را مدنظر قرار داد. در این میان ناگفته پیداست در بورس‌های مختلف سهم یک شرکت یا گروهی از شرکت‌های مشابه به دلایل مختلف از جمله دلایل بنیادین، روند حرکتی قیمت، انتظارات از رویدادهای آتی، شایعات و... مورد توجه قرار می‌گیرد. به همین منظور در این مطلب تلاش شد، عمده دلایل مورد توجه قرار گرفتن سهام گروه بانکی مرور شود.

شش‌ضلعی ابهام

فصل تجارت - بهزاد گلکار کارشناس بازار سرمایه به‌نظر می‌ر‌سد اشتیاق به خرید سهام نمادهای گروه بانکی فعال در بازار سهام بیش از آنکه دلایل بنیادی داشته باشد، ناشی از هیجان بازار و خوش‌بینی‌های فعالان بازار سرمایه نسبت به نحوه تسعیر منابع ارز و تجدید ارزیابی دارایی‌های بانکی باشد.

سهام بانک‌ها در بورس

فصل تجارت - نمادهای گروه بانکی از ابتدای آذرماه با اقبال سرمایه‌گذاران و خریدهای پرحجم روبه‌رو شد. امری که سبب شد تا حجم معاملات این صنعت به نوعی در صدر گروه‌های مختلف بازار سرمایه قرار گیرد. به‌طوری‌که میانگین ارزش معاملات روزانه گروه بانکی، حدود یک پنجم از کل معاملات روزانه بازار سهام را به خود اختصاص داد.

توسعه فرمایشی

فصل تجارت - پدرام سلطانی

الیگارشی ورزشی

فصل تجارت - استلیوس کولوگلو / یوراکتیو فوتبال مانند بسیاری از ورزش‌ها می‌تواند نیرویی برای تحقق اهداف مثبت نظیر ایجاد دوستی بین کشورها و تقویت ارزش‌های انسانی و حاکمیت دموکراسی باشد؛ اما همچنین از آن می‌توان به‌عنوان ابزاری برای پنهان کردن برخی از بدترین رویه‌ها و اقدامات در جامعه از جمله فساد مالی و پولشویی بهره برد تا فعالیت‌های غیرقانونی نمایان نشود. در چند دهه اخیر موارد متعددی از این نوع استفاده در کشورهای مختلف مشاهده شده و این نوع استفاده‌ها به تدریج جنبه‌های پیچیده‌تر پیدا کرده است.

بی اعتمادی گسترده به فیفا

فصل تجارت - گروه نویسندگان / سازمان شفافیت بین‌المللی متاسفانه فساد مالی و فوتبال، واژه‌هایی هستند که اغلب در ارتباط با هم به‌کار برده می‌شوند و به‌ویژه در بخش‌های تجاری فوتبال، موارد فساد مالی متعدد و زمینه‌های شکل‌گیری فساد در آینده فراهم است. فساد در معنای عام آن در بخش‌های مختلف فوتبال کشورها و نیز فیفا مشاهده شده است. از پرداخت رشوه برای متقاعد کردن یک باشگاه به بستن قرارداد با یک بازیکن تا رعایت نکردن مقررات به‌صورت عمد یا غیرعمد با هدف کسب سود مالی بالاتر از سوی بازیکنان باشگاه همگی جزو این موارد هستند. اما فساد در سطوح مختلف در جریان است و عموما در بازار پرسود نقل و انتقال بازیکنان رخ می‌دهد. شرایط در این بخش به حدی ناخوشایند است که تصور می‌شود خارج از رویه‌های فسادآلود کنونی امکان جابه‌جایی بازیکنان وجود ندارد و باشگاه‌ها صرفا از طریق همین رویه‌ها می‌توانند با بازیکن مورد نظر خود قرارداد ببندند. شفاف نبودن مقررات و آسان‌گیری، زمینه‌های بروز فساد را فراهم کرده و سبب بی‌اعتمادی به فیفا شده است.

برنده بزرگ جام‌های جهانی

فصل تجارت - کوشال آگراوال/ اینوستوپدیا فوتبال به‌عنوان پرطرفدارترین ورزش جهان که در بیش از 200 کشور بازی می‌شود، میلیاردها نفر طرفدار دارد. اوایل سده بیستم یعنی سال 1904 نیاز به نظارت، سازماندهی و توسعه فوتبال سبب شد فدراسیون بین‌المللی فوتبال یا فیفا تشکیل شود. فیفا اعلام کرده ماموریت این نهاد توسعه ورزش فوتبال در جهان برای همه است. فیفا یک سازمان غیرانتفاعی است که بخش اعظم درآمد خود را صرف توسعه فوتبال می‌کند. این درآمد حاصل سازماندهی و بازاریابی برای مسابقات بزرگ و بین‌المللی به‌ویژه جام‌جهانی فوتبال است که هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود.

تفکیک سیاست‌گذاری از تجارت

فصل تجارت - استفان سزیمانسکی/ گاردین در سال‌های اخیر موارد مختلف فساد در فوتبال کشورهای گوناگون مشاهده شده و بدون تردید موارد افشا شده فساد در مقایسه با کل موارد فساد بسیار کم است. فساد مالی و دیگر نمونه‌های فساد در فوتبال از جمله رویه‌های غیرقانونی که در انتقال بازیکنان، داوری و ... مشاهده می‌شود پدیده‌ای منفرد نیست که تنها با یک مجموعه اقدامات محدود بتوان آن را از میان برد. به نظر می‌رسد ضروری است تغییرات بنیادی در فدراسیون جهانی فوتبال یعنی فیفا صورت گیرد تا زمینه برای اصلاح رویه‌های غلط و فسادآلود در فوتبال کشورها و فدراسیون‌های فوتبال از میان برود.

فساد در فوتبال

فصل تجارت - بحث درباره وجود زمینه‌های فساد در فوتبال جهان به‌ویژه فدراسیون بین‌المللی فوتبال همواره مطرح بوده و نمونه‌های متعددی از این‌گونه اقدامات فسادآلود افشا شده است. 114 سال از آغاز به کار فیفا می‌گذرد و در این مدت طولانی، این سازمان تعداد کمی رئیس داشته و این واقعیت، پرسش‌هایی را درباره صحت رویه‌های انتخاب در این سازمان مطرح کرده است.

تجربه اخذ عوارض از بزرگراه‌ها در کلانشهرهای جهان

فصل تجارت - موضوع دریافت عوارض تردد در معابر شهری، چند سالی است که در مقاطع زمانی مختلف توسط مدیران شهری تهران مطرح و مورد توجه رسانه ها و افکار عمومی قرار گرفته است.

بهترین دوران مناسبات ایران و عراق در دوران تحریم‌

فصل تجارت - سید محمد صادق خرازی با اشاره به سفر محمد جواد ظریف نوشت:عراق می‌تواند دریچه مطمئنی برای کمک به کشور در دوران تحریم و کاستن از فشارهای مضاعف امریکا باشد.

مبارزه تک عاملی با فساد به‌جایی نمی‌رسد

فصل تجارت - برای مبارزه با فساد با یک معادله چند مجهولی روبه‌رو هستیم. در این شرایط اگر ساختار را اصلاح کنیم، باید با عوامل انسانی چه کرد؟

مزیت غیرقابل انکار

فصل تجارت - سال‌هاست که به اعتراف مدیران خودرویی کشور، صنعت خودروسازی به عنوان یکی از صنایع زیان‌ده در کشور همچنان مشغول فعالیت است. سعید مدنی به عنوان یکی از مدیران کهنه‌کار خودروسازی کشور، در این گفت‌وگو به بیان علل زیان‌ده بودن این صنعت پرداخته است. اما از مزیت‌هایی در این صنعت یاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که مانع از تعطیل کردن خودروسازی در کشور شده است.

خصوصی بازی

فصل تجارت - علی پاکزاد

مصوبات فراموش‌شده

فصل تجارت - داوود پنهانی روزنامه‌نگار زمانی که از مدیریت بحران صحبت می‌شود کسی به‌یاد نمی‌آورد این شهر تاریخی دارد، از قبل شکل گرفته، آدمیان آمده‌اند اینجا، گذرگاه و معبر درست کرده‌اند، رفته‌اند روی گسل با خیال خوش ناشی از زندگی در هوای خنک، خانه ساخته‌اند و بعدها که ترافیک شکل گرفته، معبر کم عرض به چشم آمده و تا زمین اندکی لرزیده به یاد آورده‌اند که مدیریت بحرانی هم وجود دارد یا باید وجود داشته باشد تا تمام مشکلات زیرساختی شهر را حل کند. در مواجهه با اولین خطر، همه به یاد آورده‌اند که خیلی کارها باید انجام می‌شده تا این شهر چنان شود که باید و شاید.

راستی‌آزمایی در سه سطح

فصل تجارت - سولماز حسینیون دکترای تخصصی طراحی شهری، دانشگاه ملبورن هفته‌ای نیست که با یک بحران، سانحه یا حادثه غیرمترقبه در کشور مواجه نباشیم. اگرچه در زمان وقوع هر بحران، توجه عمومی نسبت به ریشه‌یابی این مساله و چرایی بروز حادثه غیرمترقبه جلب می‌شود، اما متاسفانه با گذشت زمان و بروز بحران‌ها و حوادث بعدی، حادثه قبلی به دست فراموشی سپرده می‌شود. بدون آنکه نسبت به حل ریشه‌ای بحران و راهکارهای مقابله با کاهش آسیب‌های ناشی از بحران چاره‌اندیشی شود.

در انتظار حادثه بعدی

فصل تجارت - دکتر علی بیت اللهی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی سرزمین ایران، پهنه با خطر بالای رخداد مخاطرات طبیعی است. مخاطرات طبیعی از نوع زمین شناختی، هیدرولوژیکی، هواشناسی و اقلیمی و.... فقط به‌عنوان مثال، بر اساس فایل‌های رقومی نقشه‌های گسل‌های لرزه زای ایران، حدود 900 گسل است که طول آنها بالغ بر 40‌هزار کیلومتر بوده و سطح گستره ایران‌زمین را در بر گرفته است.

برنامه مدیریت بحران

فصل تجارت - وقوع بلایای طبیعی نظیر سیل، زلزله یا توفان اغلب تاثیرات مخربی بر سکونتگاه‌های انسانی گذاشته ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها را ویران و عوارض اجتماعی- اقتصادی پر‌دامنه‌ای بر جوامع تحمیل کرده است.

تخصیص، توزیع و تثبیت؛ سه هدف اصلی بودجه

فصل تجارت - فرهاد فزونی عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در یادداشتی به تشریح مهم‌ترین اهداف بودجه به عنوان سند مالی دولت پرداخته است.

اخبار خواندنی

رشد استارت‌‌آپ‌ها ادامه دارد، هیجان اولیه فروکش کرده است

رسانه‌های مستقل و عاقبت نسیه‌ فروشی

اهرم بودجه در اقتصاد

مولفه‌های موثر بر افزایش تعداد مسکن ساخته شده در کشور، بیشتر از آنکه وابسته به آمار باشند،

معضل جهانی؛ راهکار محلی

خسارت 100 میلیارد دلاری

شیفت فصلی بارش‌ها

تغییرات اقلیمی

حذف چهار صفر از پول ملى

ماجرای صفرهای پول ملی

حذف چهار صفر، یک داستان تکراری و غیر فوری

جذب سرمایه‌های بزرگ در اولویت است

بودجه در مسیر تکذیب و توضیح

ماموریت پارلمان اقتصاد

تقویت دلار ادامه دارد؟

چراغ سبز جدید

شانس اندک یورو

هفته‌های سرنوشت‌ساز پوند

افق بازارهای ارزی

پیمان سپاری ارزی، دشمن توسعه صادرات در کشورهای همسایه

ضرورت تمرکز دولت بر انجام ماموریت‌ها و وظایف اصلی

فروکش کردن یک موج غیرواقعی

اقتصاد ایران و سناریوی رشد

اثر مدیریت زمان برکاهش تبعات جنگ اقتصادی

عذر بدتر از گناه

توسعه اقتصادی با اهرم درآمدهای مالیاتی

رسانه‌ها، شایسته‌سالاری و پدیده آقازادگی

آیا مشکل دولت کمبود منابع است؟

اثر مدیریت زمان برکاهش تبعات جنگ اقتصادی

پوپولیسم و سرکوب قیمتی

بارون‌های راهزن

منافذ ثروت و قدرت

سنگربندی در برابر شفافیت

سلطان پروری

اژدهای محتاط ، فیل دمان و داستان ایران

یادی از سانچی

اتهام سنگین

افزایش معقول رشد درآمدهای مالیاتی در بودجه 98

وظایف دولت در قبال تورم فزاینده

تغییرات مهم اقتصادی و سیاسی در اولین هفته 2019

سهم صنایع غذایی در اقتصاد

بودجه و فقر سیاستی

علل تکرار مشکلات و اشتباهات

منوی تامین مالی

تجربه ایران در بازارهای بین‌المللی

گذار از نظام بانک پایه

اوراق قرضه شرکتی

چرا سیاستمداران اولویت‌های مردم را فراموش کرده‌اند؟

چالش تغییر رویه پرداخت «سود»

نخستین قربانی جنگ تجاری

مرگ سازمان در راه است؟

بن‌بست در شورای حل اختلاف

در حال توسعه کیست؟

آینده WTO

استعفاى وزیر بهداشت و درمان و مشکلات نظام درمان کشور

تولیدِ بدون کارخانه راهکاری برای رونق صنعت

اصلاح قیمت ها، تضمین حیات خودروسازی

مقررات غلط در بانک‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

حلقه خودتقویت‌شونده پول‌مرگی

تفاوت دو نگاه

چرا حکومت در بخش نظارت موفق نیست؟

بودجه 98 و نرخ نفت

حمایت از بانک ها به چه قیمت؟

آن سوی صادرات

سه تدبیر اجرایی

اصول مالیات‌ستانی محلی

اجاره یا واگذاری؟

پایدارسازی درآمدهای شهری

بودجه و افکار عمومی

مساله آب؛ یک ابرچالش

نگران کاهش صادرات به چین نیستم

تحمیل تکالیف نابه‌جا

وعده مهم اروپایی برای آغاز 2019

استراتژی ترامپ درباره چین کار نمی کند

عوامل کلان اثرگذار بر بازار ملک

تحمیل تکالیف نابجا

ضرورت شیفت در سیاست‌گذاری

پیامدهای شوک ارزی

یارانه به مصرف یا تولید؟

خرید تضمینی گندم

سرنوشت نفت در بودجه چه می شود؟

دانشگاه و عمودپروازی با پر و بال جعلی

واردات قطعات آسانسور، هرروز سخت‌تر از دیروز

سیاست‌گذاری با کدام علم؟

محتوای راهبردی خروج آمریکا از سوریه

رکود منطقه‌ای یا جهانی؟

تزلزل در قیمت نفت

نقطه عطف تاریخی

شبح ترامپ بر بازارهای مالی

اقتصاد جهان در سال جدید

فصل تغییر

مسیریابی صادرات از چین

نقش استان‌ها در بودجه

رشد قیمت مسکن و رشد بی‌اعتنایی مسؤولان

دیپلماسی اقتصادی و منافع ملی

مصرف برق در شهرک‌های صنعتی به کمترین میزان ممکن رسیده است

تهران و خروج نیروهای آمریکا از منطقه

چرایی تمایل به تغییر اداره دانشگاه‌ها

عوامل تحدید تقاضا

سیاست‌های سکاندار جدید

بسته‌های ناسازگار سیاست‌گذار

دو سناریوی پیش‌رو

چشم‌انداز بازار ارز

تامین اجتماعی "درّ یتیم" حاکمیت

زنگ خطر

واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام به بخش‌خصوصی نیازمند زیرساخت‌های سخت و نرم

موازنه ساختگی در بودجه 98

ردپای تحریم در بودجه

اعتراضات اجتماعی با گفتمان سیاسی

دنیا در آستانه تحولات جدید سال نو میلادی

پاسخ به سوال آقای رئیس‌جمهور

بررسی جایگاه تعاون در اسلام و نقاط قوت و ضعف آن درایران

تجربه سه بندر موفق

هدف 10 میلیارد دلاری

مدل سنگاپور برای قشم

صنعت سوخت‌رسانی به کشتی‌ها

زلزله، حاکمیت، شوراهای شهر و شهروندان

کار بزرگ و ملی خریداران خصوصی نفت

به کجا چنین شتابان؟

اصول توسعه یک برند موفق

بررسی خودروهای اشتراکی در شهرهای پیش‌رو

باز هم ابهام در مفاهیم اقتصادى

اقتصاد سال 97 را با رشد مثبت پشت سر می گذارد؟

شفافیت؛ مهم‌ترین حسن لایحه بودجه 98

دولت فورا برای صادرات سیمان تصمیم بگیرد

ناشنوایی ساختاری مانع مشارکت با نخبگان

بودجه و تحولات اساسی

تغییرات نرخ ارز و تورم‌

تقلید یا خلاقیت؟

حلقه‌ آخر زنجیر

12 پل به سوی مشتری

طراحی کمپین‌های تبلیغاتی

بازاریابی استارت‌آپ‌ها

مسیر سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران

مراقب شوک‌های ارزی باشید

معمای رشد و کمبود نقدینگی

باری از آشغال

بانک مرکزی سازوکار بانکی را برای عرضه ارز ترجیح می دهد

بودجه و حکمرانی

بودجه در دوراهی اتلاف یا عدالت

ضرورت پایش اعتبارات اشتغال‌زایی

دولت و هزار راه نرفته

صندوق توسعه و رونق مسکن

انگیزه جدید برای مجریان

«پاروزن» یا «سکان‌دار»؟

طراحی بسته‌های سرمایه‌گذاری

خلأ قانونی و فرآیندی

تامین مالی طرح‌های عمرانی

در هر حال محکوم است!

رکود بازار پتروشیمی با فرارسیدن تعطیلات سال نو میلادی

آگهی ها

  • بانک گردشگری
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت