اقتصادی

هزینه طلاق برای لندنی‌ها

فصل تجارت - سم مردیث سی‌ان‌بی‌سی از زمان مطرح شدن موضوع جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا، همواره دیدگاه‌های مختلفی درباره فواید و زیان‌های این امر بیان شده است. عده‌ای از کارشناسان به شدت موافق این جدایی هستند و معتقدند در بلندمدت آزاد شدن انگلستان از چارچوب‌های سفت و سخت اتحادیه اروپا سبب رونق اقتصادی این کشور می‌شود، زیرا پس از جدایی، مقررات دست و پاگیر اتحادیه اروپا مانع تجارت آزاد انگلستان و تدوین مقررات مناسب با شرایط خاص این کشور در حوزه‌های مختلف نخواهد شد.

طعمه بریتانیایی ترامپ

فصل تجارت - جاناتان فریدلند گاردین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در سفر به انگلستان و با رفتار خود قبل و حین سفر به این کشور، به انگلیسی‌ها نشان داد زندگی پس از جدایی این کشور از اتحادیه اروپا به چه شکل خواهد بود. آنچه از ترامپ مشاهده شد رفتاری توهین‌آمیز از سوی یک فرد سوء استفاده گر بود. واقعیت این است که ترامپ در مواجهه با روسای جمهور و رهبرانی که غیردموکراتیک و قدرتمند هستند متواضعانه رفتار می‌کند و رویه‌های دیپلماتیک را رعایت می‌کند. اما با رهبران کشورهای دموکراتیک که به باور او در داخل کشور دچار بحران هستند، از جمله ترزا می، نخست‌وزیر انگلستان، نقش یک فرد بی‌مبالات را بازی می‌کند که از توهین و تهدید هیچ ابایی ندارد.

آینده مرکز مالی اروپا

فصل تجارت - کیمبرلی آمادئو دبلنس در همه پرسی 23 ژوئن سال 2016 مردم انگلستان به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند، زیرا معتقد بودند فواید حضور در اتحادیه دیگر بیش از هزینه‌های آن نیست. 29 مارس سال گذشته میلادی، ترزا می‌نخست‌وزیر انگلستان مصوبه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا را به این اتحادیه ارسال کرد که طبق آن انگلستان و اتحادیه اروپا 2 سال فرصت دارند درباره 6 موضوع اصلی مذاکره کنند: مهاجرت، وضعیت شغلی اتباع دو طرف، خروج انگلستان از دادگاه اروپا، ایجاد اتحادیه گمرکی بین دو طرف، تداوم تجارت بین دو طرف و مسائل مالی.

برگزیت نرم

فصل تجارت - موضوع خروج انگلستان از اتحادیه اروپا که به برگزیت شهرت دارد از جوانب گوناگون حائز اهمیت است. درباره تبعات این خروج برای اقتصاد اروپا و خود انگلستان دیدگاه‌های مختلف مطرح شده اما اکثر اقتصاددان‌ها معتقدند زیان‌های این خروج بیش از فواید آن است، به‌ویژه اگر دولت انگلستان نتواند کشور را در راه پر پیچ و خم پیش رو، به‌درستی هدایت کند. تقریبا تمامی کارشناسان معتقدند در میان مدت، جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا به کاهش نرخ رشد اقتصاد این کشور و نیز کاهش سرمایه‌گذاری‌ها منجر می‌شود زیرا ابهام‌های عمیق درباره آینده وجود دارد و رفع آنها مستلزم گذشت زمان است.

فرار مالیاتی با کارت بازرگانی؟

فصل تجارت - مجیدرضا حریری، نایب‌رئیس اتاق مشترک ایران و چین، اظهارنظرهایی که درباره فرار مالیاتی با استفاده از کارت‌های بازرگانی و کارت‌های یک‌بارمصرف می‌شود را به چالش کشیده و ضمن رد این موضوع نوشته است: به نظر می‌رسد تمام این اتفاقات برای پرت کردن حواس مردم از فساد اصلی، با مطرح کردن مساله کوچکی به نام کارت بازرگانی انجام می‌شود.

چرا با مردم درباره مشکلات صحبت نمی‌کنیم؟

فصل تجارت - کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران معتقد است: در دوره التهاب جدید ارزی، مسئولان در قبال آن مشکل و دلایل بروز آن سکوت اختیار کردند. البته نوسان در بازار ارز بارها اتفاق افتاده است ولی آنچه مشخص است، هیچ‌وقت از خطاهای مکرر گذشته، درس گرفته نشد و با مردم درباره مشکلات و دلایل یا راهکارهای عبور از آن گفت‌وگو نکردند.

کنترل بهمن نقدینگی و اصلاح نظام بانکی

فصل تجارت - نقدینگی انباشت‌شده در اقتصاد ایران، ناشی از تصمیمات سیاستگذار برای پوشش کسری بودجه و نقص نظام بانکی، با جرقه‌ای که در بازار ارز افتاد، آماده جهش دادن نرخ تورم و گرفتار کردن اقتصاد ایران در سیکل معیوبی است که می‌تواند اقتصاد را محکم زمین بزند؛ همان‌گونه که اقتصاد ونزوئلا، کشوری با سیاست‌هایی کمابیش شبیه به ایران، امروز گرفتارش شده است.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی چه‌کار می‌کند؟

فصل تجارت - زمانی که ترامپ تهدید می‌کند باید به او چشم گفت یا مقابلش ایستاد؟ این پرسش بیش از اینکه ابعاد سیاسی- نظامی داشته باشد، حاوی باری اقتصادی است. این موضوع تنها یک بعد مسئله است و بعد دیگرش این است که دولت ترامپ چه درکی از عواقب تحریم‌هایش دارد که در بسیاری جاها نشان داده: «هیچ درکی»!

اعمال سلیقه فردی در دولت؛ دشمن توسعه بخش خصوصی

فصل تجارت - در شرایط کنونی توسعه اتوماسیون و قطع دست افراد از دخالت در پیشبرد پروژه های بزرگ باید در نظر گرفته شود. مطالبه جدی بخش خصوصی از دولت راه اندازی سایت شفافیت است که در آن مقررات و قوانین به طور روشن در دسترس قرار بگیرد.

سناریوها در بازار ارز

فصل تجارت - احسان جعفری باقرآبادی دکترای مالی دانشگاه تهران سه عامل داخلی رشد نقدینگی کل کشور، رفتار بازار و نظام تخصیص ارز ناکارآمد به همراه خروج آمریکا از برجام عوامل اصلی نوسانات اخیر ارزی هستند. دولت‌ها در 30 سال گذشته برای کاهش کسری بودجه دست به دامن بانک مرکزی شده‌اند تا با عرضه بیشتر پول بتوانند بخشی از کسری بودجه را جبران کنند یا بحران‌های اقتصادی را به تعویق بیندازند. در این شرایط اقدام ناصحیح کاهش دستوری نرخ سود بانکی سبب آزاد شدن نقدینگی و هجوم آن به بازارهای دیگر شد. اصولا تجربه کشور ما نشان می‌دهد به دلیل فضای کسب و کار نامناسب، کاهش نرخ سود بانکی برای تشویق سرمایه‌گذاران جهت ورود به عرصه تولید موثر نیست و همواره بازارهای رقیب سنتی مانند مسکن، طلا و ارز این سرمایه سرگردان را جذب می‌کنند.

در بورس چه گذشت؟

فصل تجارت - وحید مطهری‌نیا کارشناس بازار سرمایه روند رشد ارزش بورس اوراق بهادار تهران که از تیر ماه سال 1396 تحت تاثیر رشد قیمت جهانی محصولات کامودیتی و همچنین رشد مقداری صادرات شرکت‌ها آغاز شده بود، در انتهای سال 1396 دچار وقفه شد. عقبگرد قیمت جهانی مس، فولاد، روی و ثبات قیمت محصولات پتروشیمی، باعث شد سهامدارانی که با خرید طی این دوره، سود قابل توجهی کسب کرده بودند، با وزن دادن به احتمال ریزش قیمت‌های جهانی و همچنین جدی‌تر شدن تصمیمات رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام، محافظه‌کارانه عمل کرده و اقدام به فروش سهام خود کنند.

تنگنای اعتباری در بانک‌ها

فصل تجارت - امیرحسین غفاری نژاد کارشناس اقتصادی- بانکی بازار بین بانکی از جمله مهم‌ترین بازارهای مالی است که توسعه آن، در ارتقای کارآیی سیاست‌های پولی و مدیریت نقدینگی مدنظر بانک مرکزی موثر خواهد بود؛ اما نوعا به کارکردها و نقش مهم این بازار در عرصه اقتصاد کشور، در مقایسه با دیگر بازارهای مالی، کمتر توجه شده است. طی سال‌های اخیر، این بازار نیز از جریانات ملتهب و بعضا بحرانی اقتصاد کشور مصون نمانده و خود نیز دارای آثار ناخوشایند در مکانیزم‌های مورد انتظار بازار بوده که در ادامه تشریح خواهند شد.

سمت و سوی قیمت مسکن

فصل تجارت - حمید یاری پژوهشگر اقتصادی اقتصاد کشور در حال‌حاضر دچار نوسانات بالایی است که برخی به دلایل مشکلات سیاسی تحمیل شده و برخی به دلیل سرباز کردن مشکلات نهفته گذشته به‌وجود آمده است. این نااطمینانی‌ها باعث شده هرگونه پیش‌بینی آینده ناممکن بوده، یا با واریانس بالایی همراه باشد. بازار مسکن نیز تابع شرایط فوق بوده و به نظر نمی‌رسد این اتفاقات به دلیل شرایط سیکلی داخل بازار مسکن به‌وجود آمده باشد. اما با توجه به شرایط فعلی بازار مسکن و مدنظر قراردادن سناریوهای مختلف سعی خواهد شد نگاهی داشته باشیم بر شرایط آتی این بازار.

التهاب در بازارها

فصل تجارت - حقیقتا چند ماه گذشته را باید کابوسی طولانی برای دولت روحانی دانست؛ دولتی که یکی از بزرگ‌ترین افتخارات خود را کاهش تورم به سطح زیر 10 درصد می‌دانست و امیدوار بود که بتواند در دوره جدید نیز این روند را ادامه دهد. اما قوانین اقتصاد شوخی‌بردار نیست! سیل عظیم نقدینگی در نهایت با جرقه ترامپ به بازارهای مختلف سرازیر شد و هر کدام را یکی پس از دیگری درهم کوبید.

چشم های بسته دولت به روی مشکلات صنایع آسانسور

فصل تجارت - صنایع آسانسور به دلیل اعلام فهرست غیرکارشناسی شده اقلام ممنوعه وارداتی از دریافت تجهیزات نوین محروم می ماند. ثبت سفارش شرکت های فعال در این صنعت برای دریافت ارز با نرخ 4 هزار و 200 تومان به جایی نرسیده است و هیچ شفاف سازی برای مشارکت موثر بخش خصوصی فعال در این صنعت در طرح ترمیم بافت فرسوده انجام نشده است. شرکت های آسانسوری در پنج ماهه گذشته فقط ضرر کرده اند.

تحصیلات عالی و عالی‌تر

فصل تجارت - می‌خواهیم به سه پرسش بسیار ساده نگاهی مجدد بیندازیم: برای یک دانشگاه تحقیق مهم‌تر است یا آموزش؟ یا به عبارت بهتر آیا دانشگاه یک نهاد اجتماعی برای آموزش است یا یک بنگاه اقتصادی بزرگ که در معادلات قدرت بین‌المللی به کار بیاید؟ آکادمی‌ها به کدام سمت حرکت می‌کنند؟

تیم اقتصادی دولت تغییر کند یا نکند؟

فصل تجارت - در وضعیت فعلی، مهم‌ترین الزام این است که دولت بپذیرد با رویکرد دستوری نمی‌تواند اقتصاد را کنترل کند و تا زمانی که این واقعیت را نپذیرد، هیچ سیاستی نتیجه نخواهد داد.

نسبت تیم اقتصادی دولت و سیاست‌های ابلاغی

فصل تجارت - روسای سازمان برنامه، بانک مرکزی و وزیر اقتصاد خود را مسوول اجرای سیاست‌های ابلاغی می‌دانند، بدین ترتیب تغییر تیم اقتصادی به این معنی اگر همراه با تجدید نظر در سیاست‌های اقتصادی دولت و رئیس‌جمهوری نباشد، تفاوتی را ایجاد نخواهد کرد.

الزامات سه‌گانه

فصل تجارت - حسن خوشپور مدیر سابق دفتر امور بنگاه‌ها و خصوصی‌سازی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در زمان تشکیل دولت دوازدهم، با توجه به شرایط موجود اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور و مشخص شدن این مساله که مشکلات و معضلات اصلی اقتصادی کشور، تحریم‌های بین‌المللی نیست، بلکه باید ساختار بازسازی و بازنگری شود، پیشنهاد شد کسانی در جایگاه‌های تیم اقتصادی دولت قرار گیرند که علاوه بر قدرت، تجربه، جسارت و انگیزه مدیریت مناسب، از توان نظریه‌پردازی نیز برخوردار باشند. علاوه بر این در صورت به‌کارگیری چنین افرادی، لازم است اعضای تیم اقتصادی دولت از باور و وقوف مشترک برای طراحی راهبردها و سیاست‌های اصلاح ساختار اقتصادی برخوردار بوده و حل مشکلات را در یک بسته سیاستی جامع پیگیری کنند. در حقیقت تیم اقتصادی دولت تنها متشکل از افراد مناسب نیست، بلکه لازم است برنامه‌ها و کارکردهای آن هم مطلوب باشد. طی چند دهه گذشته تعدد و تداخل و تزاحم مراجع مختلف تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در حوزه اقتصادی کشور به اثبات رسیده است، از این رو یکی از ماموریت‌های اصلی تیم اقتصادی دولت، اصلاح ساختار تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری برای اقتصاد کشور است.

تغییر رویکرد در سیاست‌گذاری

فصل تجارت - دکتر تیمور رحمانی هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران اقتصاد ایران از سال 1350 به بعد هیچ‌گاه در وضعیت باثبات از منظر اقتصاد کلان نبوده است. اگر چنین است پس اولا در دو نظام کاملا متفاوت شاهنشاهی و جمهوری اسلامی و ثانیا با وجود سیاست‌گذاران و مسوولان اجرایی بسیار متفاوت، اقتصاد کشور درگیر بی‌ثباتی اقتصاد کلان بوده است. البته این به آن معنی نیست که در این مدت همواره وضعیت اقتصادی یکسان بوده و آشکار است که در برخی از دوره‌ها از شدت مشکلات اقتصادی کاسته و در دوره‌هایی دیگر بر شدت آن افزوده شده است. با این حال، با گذشت زمان نتیجه عملکرد اقتصاد کشور آن بوده است که آسیب‌پذیرتر شده و بذر کاهش رشد بلندمدت و افزایش بحران‌های اقتصادی را کاشته و نمو داده است. اگر چنین باشد که ظاهرا هست، تغییر تیم اقتصادی که در این مقطع مطرح شده، بیشتر رفتاری احساسی و نمایشی است تا چاره‌اندیشی اساسی و خشکاندن ریشه‌های بحران و بی‌ثباتی اقتصاد کلان. با پوزش از وزرایی که به حوزه کاری آنها اشاره می‌کنم، مواردی را بر می‌شمرم که در محافل سیاسی و اقتصادی برای حل مشکلات، تغییر مسوولان اشاره شده است.

خروج از سیاست‌های تحمیلی

فصل تجارت - دکتر طهماسب مظاهری رئیس کل اسبق بانک مرکزی به‌نظر می‌رسد که باید برای تیم اقتصادی تعریف روشنی ارائه داد تا بتوان درخصوص عملکرد سیاست‌های اقتصادی دولت اظهار‌نظر کرد. تیم اقتصادی دولت را می‌توان مجموعه سیاست گذار اصلی دولت که رئیس‌جمهوری و معاون اول هستند و وزرای اقتصادی، شامل رئیس سازمان برنامه، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی، وزیر صنعت و معدن و وزیر نفت که به‌صورت عمده تاثیر‌گذارند معرفی کرد. این تعریف جامع‌تر از تعاریف مرسوم است که وزارت اقتصاد و بانک مرکزی را در کنار سازمان برنامه تیم اقتصادی معرفی می‌کنند، چرا‌که مسوولان این سه نهاد، در عین حال که هر کدام استقلال نظر قانونی دارند، سیاست‌هایی که دولت به آنها محول و ابلاغ می‌کند را اجرا می‌کنند و این امری عادی و مرسوم است.

دست نامرئی انکار ناپذیر است!

فصل تجارت - دکتر موسی غنی‌نژاد اقتصاددان نگاهی به کابینه آقای روحانی در دو دولت یازدهم و دوازدهم نشان می‌دهد که این دولت از ابتدای شکل‌گیری، دارای تیم اقتصادی یکدست و منسجمی نبوده و تفکرات متفاوتی در آن حضور داشته‌اند. در این مدت شاهد بودیم که میان اقدامات وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت، از هماهنگی خبری نیست، ضمن اینکه اثری هم از تفکر منسجم در تک‌تک آنها وجود ندارد، به همین خاطر می‌بینیم عملا دستاوردی که بتوان آن را برآمده از حضور رویکردی مشخص و سازگار در کابینه دانست به‌دست نیامده است.

تغییر تیم اقتصادی

فصل تجارت - تجربه عموم کشورهای توسعه‌یافته و نوظهور اقتصادی نشان می‌دهد که متغیر تیم اقتصادی و سیاست‌گذاران این عرصه یکی از مهم‌ترین عوامل رونق اقتصادی و شکوفایی است. اولین تجربه هماهنگی کم‌نظیر تیم اقتصادی در ایران را می‌توان در دهه 40 یافت. گروه مشاوران هاروارد که در جهت همفکری و مشاوره برای تدوین و اجرای برنامه عمرانی سوم به ایران آمده بودند در گزارشی به این نکته اشاره می‌کنند که هماهنگی سازمان برنامه و وزارت اقتصاد و بانک مرکزی بسیار به‌هم گره خورده و شاهد یک همکاری کم‌نظیر بودند. حاصل این همکاری رشد بسیار بالا و رونق اقتصادی و شکل‌گیری اولین حلقه‌های بخش خصوصی مدرن است.

اخبار خواندنی

انتخاب بین بد و بدتر

وعده‌های جذاب

پنج ابهام بزرگ

خاموشی امروز نتیجه بی فکری های دیروز است

دلار هم مثل کبریت یک کالاست

بازار دوم ارز و گریز از جنگ با بازار

انزوای بخش خصوصی با وضع عوارض صادراتی بر مواد معدنی خام

پذیرش تجارت جهانی

حمایت از استارت‌آپ‌ها، چگونه؟

رویکرد خوشه‌ای؛ مشوق نوآوری در صنایع منطقه‌ای

تحلیل بحران در سه لایه

گزینه‌های جایگزین برجام

چهار فاکتور تعیین‌کننده

آینده تحریم‌ها

عبرت از گذشته

کوچک زیباست در عرصه دیپلماسی

آن نیمه دیگر چطور آشپزی می‌کند؟

مدیران دولتی چگونه مانع توسعه اقتصادی می شوند؟

سیاست ارزی؛ از کمونیسم تا آنارشیسم

ریشه تاریخی افزایش قیمت زمین

نقش زمین در بازار ملک

چشم‌انداز تولید در زمان تحریم‌ها

پذیرش قواعد شفافیت

ضرورت بازگشت صرافی‌ها

تعیین قیمت بدون کف و سقف

بازار ثانویه ارز

چالش تأمین ارز در سال حمایت از کالای ایرانی

اما و اگرهای جذب سرمایه‌گذار در صنعت بیمه

پتروشیمی ها نباید مقابل خریداران ارز قرار بگیرند

دست‌های جدید پشت فرمان

ضد حمله اقتصادی ایران به تحریم‌ها

ارز؛ خط مقدم مقاومت

همه چیز در ابهام

ریسک انتخاباتی تصمیم ترامپ

کاهش و نه توقف صادرات

تحریم نفت ایران

نقش اسلحه سری

همگرایی؛‌ کلید واژه تحولات اقتصادی

آلمانی‌های جدید

دولت شرایط را سخت تر نکند

سهم خواهی ایران از جهان تک قطبی

اقتصاد نهادگرایى و نئوکینزى

عدم قطعیت در اقتصاد کلان

مدیریت منابع در بحران

4 راهکار کلیدی

بودجه سایه

افزایش نرخ سود بانکی راه خوبی برای جذب نقدینگی است؟

بدون FATF چه اتفاقی برای اقتصاد کشور می‌افتد؟

کامیابی و ناکامی جریان نیاوران در تحقق توسعه

وفاداری به تورم تک‌رقمی

ترمیم کابینه مشکلی از مشکلات کشور حل نمی‌کند

ژاپنِ بعدی، تایلند است

وحدت؛ نیاز اول اقتصاد کشور

اشتباهات ارزی که نباید تکرار کرد

اتاق بازرگانی در جام یا بر جام

شفافیت در سیاست‌های دولتی

ارزیابی محیط اقتصاد کلان

بازتعریف الگوهای فروش بنگاه‌ها

ریسک‌های پیش‌رو

چشم‌انداز محیط کسب و کار

طراحی مکانیزم برای حفظ برجام اروپایی

انفجاری که سکوت دشت را سوزاند

پمپاژ گسترده نقدینگی

اصلاحاتی در کار نیست

سیر نزولی رشد اقتصادی

مهندسی اجتماعی اردوغان

اقتصاد ترکیه پس از انتخابات

روسای‌جمهور و سیاست ارزی در ایران

قصه‌گوی اقتصاد

دولت‌های می‌روند، سوداگران تصمیم گیرنده‌اند

تجربه گذشته آینده را می سازد

روسای‌جمهور و سیاست ارزی

بازسازی امید در تهران

سندروم بی‌تفاوتی

فرسایش سرمایه اجتماعی

بولینگ یک نفره

ممنوعیت واردات کالا همیشه به نفع تولید داخل نیست

آشتی با مزیت رقابتی تولید

حمله به بازار

نتایج کارهای نکرده گریبان دولت را گرفت

پدیده سرمایه گذاری

برکات ارز غیرانحصاری

جایگاه جهانی ایران

عبور امن از خشکسالی

سیاست‌گذاری در بخش کشاورزی

استراتژی در نظام خرده دهقانی

چند پیشنهاد برای اصلاح بازار مسکن

حرکت در ورود ممنوع

شورایی به‌نفع سوداگران

تصمیم های ناگهانی دولت به بلبشوی ارزی دامن می زند

اصل منفعت طلبی، توجیهی که به اختلاس‌های هزار میلیارد می‌رسد

پدر تلفیق آمار و ریاضیات

افزایش قیمت‌ها و وظیفه تحلیلگران

ریسک کاهش عرضه

تعرفه چینی بر نفت آمریکایی

شوک تقاضا در راه است؟

آینده نفت پس از نشست اوپک

هم‌پیمانی رقبای قدیمی

عضویت صادرکننده در تشکل، الزام باشد

سوپر ماریو

عبور از رانت ارزی

بخریم اما ضروری و منطقی بخریم

صعود مشروط شاخص

شارژ نقدینگی در بازار

رفع گره ارزی؟

انفجار قیمت‌ها در بورس

بنیاد توسعه و بلای تظاهر

ابتکار ایران طرح فریز نفتی را حفظ کرد

اعترافات یک وزیر

تبلور تلاش نمایندگان ایران در میدان‌های جهانی

جامعه علمی ایران مقابل ترامپ

برجام و راهبرد قدرت نرم

مخرج‌مشترک همه سیاست‌ها

درس‌های فوتبالی در حکمرانی

احکام برزمین مانده

فضولی دولت در بازار

فساد اداری

به بهانه درگذشت حاج سید صادق سبزواری، روحانی کارآفرین

از سازمان ملل تا بانک مرکزی ایران

سرسختی رئیس‌جمهور و آسیب‌های ارز میخکوب شده

ایران و توطئه‌های نفتی

آینده بازاریابی ایمیلی

چتر حمایتی بر اطلاعات فردی

زنجیری بر پای تبلیغات

جنگ فیس‌بوک و گوگل

امنیت شهروندان در فضای مجازی

دومینویی که نقدینگی را زیاد کرد

لزوم سازماندهی تراز تصمیم گیری کشور

وقتی سوداگران، ارز دولتی می‌خواهند

دوست مصرف‌کننده و حامی‌ تولیدکننده

رنج هپکو از تعلل دولت

سردرگمی بازار غذا

سناریوهای مقابله با اقدامات ترامپ

عوامل موثر بر گرانی واحدهای مسکونی

بازار ملک چه زمانی رام می‌شود؟

تطبیق؛ ضامن حفظ نظم و ثبات در موسسات مالی

چهار منفذ رانت

حفاظت از حقوق سهامداران

بازنگری در فرآیند افشا

نشت اطلاعاتی در بورس

تقدم با سیاست است یا با اقتصاد؟

پیامدهای ناخوش سیاسی کردن امور اقتصادی

سیاست‌گذاری در بحران

سناریوهای مقابله با اقدامات ترامپ علیه ایران

بازی چهار نفره در اوپک

گام نخست اصلاحات اقتصادی

مدیریت اقتصاد در نابرجام

نتایج نامطلوب کمپین «نه به خرید»

معدن از سرمایه گذاران استقبال می کند

ایده‌آلیسم غیرمنطقی

آگهی ها

  • بانک شهر
  • بیمه البرز
  • تامین اجتماعی
  • کرمان موتور
  • ایرانسل
  • سامسونگ
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت