اقتصادی

ضرورت تحلیل‌های رفتاری

فصل تجارت - آرجان جاداییو لایو مینت پل ساموئلسون، از برندگان جایزه نوبل در رشته اقتصاد در جایی گفته بود: «اگر نوشتن کتب درسی اقتصاد یک کشور بر عهده من باشد اهمیتی نمی‌دهم چه کسانی مقررات کشور را می‌نویسند یا پیمان‌های آن را با دیگر کشورها تدوین می‌کنند.»

تغییر بزرگ در پارادایم‌ها؟

فصل تجارت - فرانسیسکا گینو هاروارد بیزنس ریویو در سال‌های اخیر برای دقیق تر کردن نظریه‌های اقتصادی در پیش بینی آینده و جلوگیری از بحران‌ها، تلاش‌های بیشتری شده و انتظار می‌رود یافته‌های جدید در دانشکده‌های اقتصاد سراسر جهان بیش از پیش تدریس شود. مفاهیم جدید نظیر اقتصاد رفتاری و نظریه نوآوری، اهمیت بالاتری پیدا کرده و این روند ادامه پیدا خواهد کرد؛ زیرا اقتصاددان‌ها به این باور رسیده‌اند که نظریه‌های کلاسیک که برداشتی غیرجامع از انسان دارند، نمی‌توانند به سوالاتی که در حوزه‌های مختلف اقتصادی و مالی مطرح است، پاسخ دهند.

هشدار آموزشی از بحران 2008

فصل تجارت - اسد زمان نیوزلاین پس از بحران مالی و رکود اقتصادی سال 2008 ناکامی نظریه‌های اقتصادی در اعلام هشدارهای لازم، توضیح علل بروز رکود و ارائه راه‌حل برای آن، سوالات زیادی در محافل آکادمیک مطرح کرد. اقتصاددان‌های برجسته‌ای که در نهادهای بین‌المللی نظیر بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول، بانک مرکزی آمریکا و بانک مرکزی انگلستان فعالیت می‌کردند، اعلام کردند نظریه‌های اقتصادی که اکنون بنیان سیاست‌های اقتصادی و مالی را تشکیل می‌دهند ناکام بوده‌اند. همچنین ملکه انگلستان به دانشکده اقتصاد لندن رفت تا بپرسد چرا هیچ‌کس نتوانست بحران را پیش‌بینی کند.

آموزش اقتصاد

فصل تجارت - در چند دهه اخیر کتاب‌های نوشته شده در حوزه اقتصاد عموما حاوی موضوعات مشابه بوده و تلاش‌های اندکی برای به‌روز شدن مباحث آموزشی در این رشته انجام شده است. این درحالی است که اقتصاددان‌ها اعتراف می‌کنند که نقایص متعددی در نظریه‌های کلاسیک اقتصادی و درک کنونی از رفتار انسان وجود دارد. به باور محققان، یکی از عوامل بروز رکودها و بحران‌های مالی و اقتصادی، ناتوانی اقتصاددان‌ها در پیش‌بینی این رویدادها با استفاده از نظریه‌های کنونی است.

تحول در دروس دبیرستانی

فصل تجارت - آنه نووا سی ان بی سی تدریس دروس اقتصاد در سال‌های اخیر در بسیاری از ایالت‌های آمریکا متوقف شده و اکنون تنها در 17 ایالت این کشور دانش‌آموزان دبیرستانی موظف هستند این درس را بگذرانند. در تحقیقی که درباره تدریس امور مالی و اقتصادی در مدارس آمریکا انجام شد آمده است، در بیش از نیمی از مدارس، هنوز گذراندن درس اقتصاد و مدیریت مالی شخصی الزامی نیست و از سال 2014 تعداد ایالت‌هایی که در آنها گذراندن این درس الزامی است، در رقم 16 ایالت باقی مانده است.

ضرورت احیای تولید در سال 97

فصل تجارت - اتخاذ شیوه‌های هماهنگ شده برای بهبود فضای کسب‌وکار شاید نخستین و مهم‌ترین گام بخش دولتی در سال 97 باشد؛ گامی که اگر درست برداشته شود، می‌تواند جهش کمی و کیفی فعالیت‌های تولیدی صنعتی کشور را به ارمغان بیاورد.

داستان مترو تهران

فصل تجارت - «رشد» به معنای تکثیر وضع موجود است و «توسعه» به معنای ارتقای کیفی و رشد همه‌جانبه است و «پیشرفت» در مرحله بالاتری از رشد

اعتباربخشی به کسب‌وکارهای مجازی

فصل تجارت - کسب‌وکارهای اینترنتی یا به اصطلاح کسب‌وکارهای مجازی امروزه به ابزاری برای کنترل تورم و رشد اقتصادی در جهان تبدیل شده‌اند.

غلبه برنامه‌ریزی بخشی بر برنامه‌ریزی فضایی

فصل تجارت - اگر به موضوع توسعه پایدار علاقه‌مند هستید، به شما پیشنهاد می‌شود حتما این مقاله را بخوانید. در این مقاله سعی شده است یکی از وجوه توسعه پایدار، یعنی توجه به رویکرد فضایی در برنامه‌ریزی توسعه توضیح داده شود.

کینز، لنین و نرخ ارز

فصل تجارت - چنانچه اگر نرخ ارز اصلاح نشود و با دخالت بانک مرکزی در بازار، نرخ ارز «سرکوب» شود، پس از مدتی تفاضل انباشته‌شده تورمداخلی و خارجی به انبار باروتی تبدیل می‌شود که دیر یا زود و با یک «تلنگر»، منفجر می‌شود و جهش‌های خسارت‌بار نرخ ارز را پدید می‌آورد.

رکن حکمرانی خوب؛ وقت‌شناسی دولت‌ها موقع تصمیم‌گیری

فصل تجارت - سلطانی نایب‌رئیس اتاق ایران معتقد است: در دولت نهم و دهم رفتار تعجیل در تصمیم و اجرا مشهود بود و در دولت یازدهم و دوازدهم تأخیر در تصمیم و اجرا. وقت‌شناسی در تصمیم و اجرا، نشانه‌ای از عمق کار کارشناسی، کارآمدی بوروکراسی دولتی، یکپارچگی سطح ارشد کابینه و تفوق مدیریت علمی به مدیریت سیاسی است. تعجیل و تاخیر در تصمیم‌گیری دولت درست نیست.

افق‌های پیدای کارآفرینی در بستر فناوری

فصل تجارت - راهدار، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است: برای رسیدن به رشد اقتصادی بالا باید فرصت‌های برابر به افراد کارآفرین در ابعاد خرد، داده شود؛ این فرصت‌های برابر از دوران تحصیل تا دوران کار را در بر دارد. تاثیر نظام کارآفرینی بر جریان توسعه را در این مقاله بخوانید.

هدر رفت منابع تأمین اجتماعی با طرح تحول سلامت

فصل تجارت - صورت‌مساله موضوع انتقال سهم منابع درمان تأمین اجتماعی به خزانه دولت مقداری توسط افرادی که این وضعیت را پیش آورده‌اند تغییر داده شده است...

الزامات موفقیت در طرح پیشنهادی

فصل تجارت - رضا میرصادقی مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران بافت‌های فرسوده و ضرورت نوسازی آنها از سال‌ها پیش در ایران مطرح بوده و در دهه اخیر مورد توجه جدی مسوولان کشور و مدیران ارشد شهری قرار گرفته و قوانین و مقررات ارزشمندی نیز در‌خصوص این موضوع در مجلس، دولت و شورای‌اسلامی و مجموعه شهرداری تصویب شده است. به‌طور مثال در اسناد بالادستی برنامه پنجم توسعه به این موضوع پرداخته شده و مدت زمان مشخصی برای تحقق نوسازی تعیین شده است. تجارب قابل تأملی نیز در این سال‌ها صورت‌گرفته و آموزه‌های پر‌اهمیتی را حاصل کرده است.

دلایل ناکامی محرک‌ها در بافت‌های فرسوده

فصل تجارت - حجت‌الله میرزایی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران در مطالعات انجام‌شده پیرامون ارزیابی تاثیر تسهیلات و مشوق‌ها در نوسازی بافت فرسوده تهران، ظاهر مثبت و باطن منفی تسهیلات دولت و شهرداری تهران در بافت فرسوده شناسایی شده که نشان می‌دهد خطای تشخیص در نحوه ورود به بافت و اشکالات مشوق‌های نوسازی، بهبود اوضاع کم‌درآمدهای شهری را با اجرای این سیاست‌ها ناکام گذاشته است.

برنامه ملی بازآفرینی شهری

فصل تجارت - رئیس‌جمهوری دو هفته پیش با تعدادی از اعضای کابینه به ساختمان مرکزی وزارت راه و شهرسازی رفت و گام نخست وعده‌ای که برای اجرای طرح ملی تامین و عرضه مسکن در بافت فرسوده را داده بود را با استارت برنامه ملی بازآفرینی شهرها برداشت. این برنامه که تاکنون تحت عناوین مختلفی همچون مسکن معوض، مسکن پایاپای، مسکن پیشگام و... نام‌گذاری شده یک طرح با دوره زمانی 10 ساله است که هم‌اکنون فاز نخست برای یک دوره زمانی 5 ساله از سوی دولت تنظیم، نهایی و کلید خورده است.

نوسازی ناوگان هوایی، اولویت ناگزیر

فصل تجارت - اصغر فخریه کاشان، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی می‌نویسد: اگرچه علت سانحه پرواز شماره 3704 مسیر تهران – یاسوج هنوز مشخص نیست اما این حادثه هشداری جدی برای نوسازی ناوگان هوایی کشور بود. ناوگانی که متوسط عمر آن حدود 23 تا 24 سال است.

وقتی کشورها ورشکست نمی‌شوند

فصل تجارت - کشورها از یکدیگر وام می‌گیرند تا بتوانند اقتصاد خود را به گردش دربیاورند. اما گاهی نمی‌توانند این قرض‌ها را پرداخت کنند. این روزها به نظر می‌رسد همه کشورها می‌توانند قرض‌های خود را پرداخت کنند؛ چه‌چیزی توجیه‌کننده این مسئله است؟

چتر نجات خریداران برای هپکو

فصل تجارت - منتظریم تا ببینیم نظر مسئولان درباره احیای برند هپکو با همکاری مصرف کنندگان محصولات و فعالان معدنی چیست و قرار است و با چه سیاستی از ظرفیت خریداران برای کمک به هپکو استفاده می شود.

آینده مبهم آفریقا

فصل تجارت - ماروین پیس سازمان بین‌المللی افق آینده کشمکش‌ها، خشکسالی و آفت پاییزی که از آمریکای جنوبی آمده است، مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند تیشه به ریشه امنیت غذایی آفریقا در سال 2018 بزنند. دور از ذهن است که آفت پاییزی از قاره ریشه‌کن بشود و تهدید مزارع کشاورزی ادامه خواهد داشت، اما با مدیریت متناسب با اوضاع و احوال آفریقا، می‌توان تهدید را به حداقل رساند. ادامه تحقیقات و توسعه محصولاتی که کمتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند و اغلب از آنها چشم‌پوشی شده است و انتخاب انواع گوناگونی از محصولات که در شرایط خشکسالی مقاوم‌تر هستند، گسترش آبیاری مدرن و مکانیزاسیون، به بهبود امنیت غذایی در سرتاسر آفریقا کمک خواهد کرد.

تعریف شاخص‌های سه‌گانه

فصل تجارت - فائو امنیت غذایی تعبیری انعطاف‌پذیر است. نمودهای مختلف آن را در بسیاری از تحقیقات صورت گرفته در زمینه‌های سیاست‌گذاری و سایر حوزه‌های مرتبط می‌توان مشاهده کرد. حتی تا یک دهه قبل، چیزی حدود 200 تعریف مختلف برای آن وجود داشت. به همین خاطر در تحقیقات مرتبط، هرگاه که موضوعاتی پیرامون این مساله طرح می‌شود، در ابتدا تعریف خود را از امنیت غذایی ارائه می‌دهند. اما با این وجود موضوع کاملا مشخص این است که دایره تعریف امنیت غذایی روز به روز گسترده‌تر شده و پیچیدگی‌های بیشتری را درون خود جای داده است.

ریسک تغذیه و توسعه یافتگی

فصل تجارت - مرتضی اسدی عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی جراردو اوترو عضو هیات علمی دانشگاه SFU کانادا طی مراحل گذار توسعه اقتصادی و اجتماعی، رژیم تغذیه و ماهیت امنیت غذایی در معرض تغییرات قرار گرفته است. در کشورهای توسعه نیافته، فقر عرضه مواد غذایی یک چالش جدی برای امنیت غذایی محسوب می‌شود ولی در کشورهای با درآمد متوسط و بالا در فرآیند نوسازی، تغییر در رژیم غذایی جدید می‌تواند چالش متفاوتی در افزایش ریسک تغذیه ایجاد کند و نوع تهدید غذایی از گرسنگی به بد غذایی تغییر ماهیت یابد.

امنیت غذایی

فصل تجارت - امنیت غذایی و ایمنی غذا از واژه‌هایی مهم و کاربردی هستند که امروزه در اسناد توسعه‌ای به آن پرداخته شده و از سوی مسوولان و سیاست‌گذاران به کار گرفته می‌شود.

تبعات نوسانات ارزی

فصل تجارت - در روزهایی که شاهد التهاب و نوسانات در بازار ارز هستیم، شاید شفاف‌سازی و برخورد شفاف دولت با مردم بتواند این مشکلات را کاهش دهد.

در جست‌وجوی خوشبختی

فصل تجارت - روسیه یکی از مهم‌ترین بازیگران دنیای سیاست و همچنین اقتصادِ امروز است. این کشور یکی از شرکای تجاریِ مهم ایران نیز به شمار می‌آید. اما اقتصاد این کشور با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده، در این گزارش با وضعیت اقتصاد روسیه آشنا می‌شوید.

اخبار خواندنی

اقتصاددانِ جهانی

سیاستمداران و افسانه «خودکار بیک» هویدا

دو مزیت بزرگ

پرهیز از اطاله دادرسی

موانع حکمیت در ساختار حقوقی

داوری تجاری

کدام بخش خصوصی؟

لزوم تغییر رویکرد؛ افزایش ابعاد به جای افزایش تعداد

پرش از سرمایه صفر و گرانی پول

شفافیت نقطه عطفی در احیای اقتصاد

به‌روز رسانی دیجیتالی نظام بانکی

قطب‌های جدید گردشگری درمانی

ارتقای استانداردها در اروپا

هزینه‌های ثبات نرخ ارز برای دولت

فرصتی برای نوآوران صنعت غذا و کشاورزی

پیشنهادهایی برای مدیریت التهابات ارزی

مناسبات دولت رانتیر با بخش‌خصوصی

چرا با مردم حرف نمی‌زنید؟

اثر شوک‌های ارزی بر عوامل تولید

در آرزوی یک سیف متفاوت

استمرار حراج، کاهش حباب

معمای خودمان

سوال جا مانده از رئیس جمهوری

سناریوی آمریکا و اروپا در برابر ایران

بازنگری در مقررات نگهداری ساختمان‌ها

جانمایی برج‌های بلندمرتبه

درس‌های ریزش پلاسکو

دیپلماسی اقتصادی بازوی توسعه داخلی است

بازاری عراق نباید واگذار شود

نبایدهای نوسازی چیست؟

راه طی شده ارز در ایران

هزارتوی نرخ ارز در ایران

بانک مرکزی از کیان خود دفاع کند

شهر و دگردیسی حریم آن

خصوصی سازی غیرهدفمند نفتی

هیزم آتش شوک ارزی

فرصت سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ساختمانی

شفافیت؛ مهم‌ترین تغییر بودجه 97

مزیت‌های ایران در دوران پساجنگ

سوریه و سناریوهای پیش‌رو

تردید عراقی‌ها در توسعه زیرساخت‌ها

نقش ایران در بازسازی عراق و سوریه

بازاری که نباید واگذار شود

سنجش خسارت آلودگی

بده بستان یا شایسته‌سالاری؟

آقایان کرباسیان و سیف! آیا دردتان نیامد؟

عرضه انحصاری گندم در بورس بی فایده است

مقدمه‌ای بر فقر چندبعدی

هیولای اقتصاد چاوزی

صدرنشینی آمریکا و چین

افزایش امیدها در سال جاری

ریسک‌ سیاست‌های حمایتی

چشم‌انداز سرمایه‌گذاری خارجی در جهان

محرک جدید جریان سرمایه‌

راه‌حل‌های نخ نما در بازار ارز

به تسهیلات صندوق توسعه، آدرس غلط ندهیم

نسخه فرانسوی فرار از تله دلارى

اقتصاد امروز ایران و ضرورت بازگشت به ارزش‌های نوفل‌لوشاتو

نقش سیاست‌گذاری کلان در رشد اقتصادی

چرا 24 ساعت تاخیر در تسویه وجوه؟

راهبرد دولت در ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی

استقبال از بازار نقدی؟

زیرساخت‌ها فراهم است

بورس ارز

سد بزرگ تعدد ‌نرخ‌ها

اولویت بهبود رتبه اعتباری بین‌المللی

بحران برف و سؤال‌های مردم

کاهش رتبه ریسک اعتباری ایران؛ یک گام به پیش

مسیر توسعه از آشتی پایدار به جای مرز‌هراسی می‌گذرد

مدیریت تغییرات اقلیم نیازمند سرمایه‌گذاری

دولت در سیاست‌های اصلاحی عقب‌گرد نکند

هفته‌ای برای چالش بودجه و بورس

رویکرد مبارزه با فقر در ایران چگونه است؟

نان باید ارزان شود!

برای تحلیل بورس هیجان زده نشوید

راهکار تبدیل ارز گاوصندوق‌ها به سپرده ارزی

فلسفه بررسی دو شوری

عقب‌گرد در سیاست‌های اصلاحی؟

پشت صحنه رد کلیات لایحه

چالش بودجه در مجلس

مالیات بر ارزش افزوده و جریمه تولیدکنندگان

ضرورت تبیین انقلاب اسلامی

ابزارهای تامین منافع ملی

سربار اقتصادی یا نهاده تولید؟

تغییر ساختار در بازار کار

نقش مهارت‌های گفتاری در دستمزد

الگوی آلمانی برای فرانسوی‌ها

سیاست‌های مهاجرتی

تغییر ساختار بودجه‌ریزی

افزایش قیمت 90 میلیونی خودروهای وارداتی

3 زیرساخت برای توسعه تجارت خارجی

برف درختان جامعه را اصولی بتکانیم

علت تعلل در اجرای قانون

نرخ ارز و سیاست‌گذاری اقتصادی

فرصت جدید در بورس؟

سیگنال‌های قیمتی در بخش مسکن

سکه در رکوردهای تاریخی

تشدید تنش در نظام بانکی

اولویت اصلاح پایه های اطلاعاتی نظام مالیاتی

راهکار نهاد فراقوه‌ای و جایگاه نگاه اقتصادی در تدوین قوانین

30 سال کار سخت و هوشمندانه به سبک چینی

منتفعان چرخه معیوب بازار ارز چه کسانی هستند؟

ملاحظاتی درباره اصلاحات بازار ارز

نقض فلسفه بازرسی توسط دیوان محاسبات

نظارت یا دخالت؟

شهر چابک در برابر شهر فربه

برندگان چرخه معیوب بازار ارز

استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگاران

بازنگری در قانون سازمان نظام مهندسی

تشکل صنفی اقتصاددانان

سازمان‌های حرفه‌ای

بهبود کیفیت تسهیلات‌دهی و کاهش مطالبات معوق

2 راه نجات تهران از ترافیک

بازنگری اساسی در نظام مالیاتی

کم لطفی در پرداخت تسهیلات به صنعت نساجی

نگذارید ثروتمندان با تصاحب آنچه متعلق به همه ماست ثروتمندتر شوند

کدام سرمایه صفر؟ کدام کسب وکار؟

مقصر بحران موسسات اعتباری

جهت‌یابی در داووس

جنگ قریب‌الوقوع ارزی؟

شانس اندک یوآن

مسیر متفاوت دلار و یورو

چشم‌انداز ارزها در بازارهای جهانی

پیچیدن نسخه انحرافی برای نرخ سود

نرخ جهشی ارز به صادرات کمک نمی‌کند

انفعال در سیاست‌گذاری اقتصادی

شمشیر داموکلس بر سر بنگاه‌ها

چند پرسش اساسی درباره اقتصاد ایران

یک خطای راهبردی در نظام تصویب بودجه

مسکن جاذب سرمایه باقی می ماند

صدا و نرم‌افزار

شمشیر داموکلس بر سر بنگاه‌ها

حمل‌و‌نقل عمومی راه نجات پایتخت

ابهام در تامین منابع اشتغال

فقدان طرح توجیهی برای ارقام پیشنهادی

انفعال در سیاست‌گذاری

دشواری در اقناع افکار عمومی

یارانه نقدی

اثرات تورم زای جریمه های رانندگی

سرمایه‌گذاری خارجی؛ ضرورت، الزام‌ها و پیامدها

فقر تخصص مدیران

هتل ها از مسافران برای نظرات منفی پول اضافه می گیرند

هفته‌ای شوک آور برای بازارهای پولی و مالی

دو خطا که باعث التهاب دلار شد

2 خطا که باعث التهاب دلار شد

صکوک قرض‌الحسنه و تامین مالی غیر انتفاعی

اجرای مکانیزم پلکانی

تبعیض قیمتی بین مصرف‌کنندگان

فقدان سیاست‌های تکمیلی

مداخلات دولتی در جهت معکوس

آگهی ها

  • فصل اقتصاد
  • کانال رسمی سایت فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • گروه تلگرامی باشگاه نخبگان، خبرنگاران و کارآفرینان