اقتصادی

باید و نباید‌های انتقال مرکز سیاسی

فصل تجارت - پایتخت یا به عبارتی مرکز سیاسی یک کشور، در ساختارهایی با قدرت متمرکز، کانون اصلی پیدایش تحرکات سیاسی و اقتصادی است که در عرصه‌های بین‌المللی، محل نمایش اقتدار و ظرفیت‌های حکومت‌هاست.

استراتژی دو مرحله‌ای «اون»

فصل تجارت - اما گراهام / گاردین درباره انگیزه‌های رهبر کره شمالی برای ارائه پیشنهاد مذاکره با آمریکا و نیز توقف آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی، دیدگاه‌های مختلفی مطرح شده است. نخستین عامل یا انگیزه شدت پیدا کردن مشکلات اقتصادی تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل است. در حال حاضر اقتصاد کره شمالی در آستانه فروپاشی قرار دارد. حتی در پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی، کمبود کالاهای اساسی، قطع مکرر برق و نبود تحرک اقتصادی کاملا قابل مشاهده است.

چانه‌زنی با زرادخانه هسته‌ای

فصل تجارت - آماندا ماکیاس/ سی ان بی سی کره شمالی اعلام کرده آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را متوقف خواهد کرد اما هیچ اشاره‌ای به انهدام سلاح‌های غیر متعارف خود نکرده است. از سال 2011 رهبر کره شمالی سرعت اجرای آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای را افزایش داده و تا کنون 90 موشک دوربرد آزمایش کرده و چهار سلاح هسته‌ای را مورد آزمایش قرار داده است. در واقع کره شمالی تنها کشور در سده بیست و یکم است که به آزمایش‌های هسته‌ای اقدام کرده است.

تله‌ای با شاخه زیتون؟

فصل تجارت - مارک لندر /نیویورک تایمز پایان هفته گذشته رهبر کره‌شمالی با اعلام متوقف کردن آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود در آستانه مذاکرات آتی با ترامپ، عملا یک امتیاز دیپلماتیک کسب کرد زیرا خود را آشتی‌جو نشان داد اما مقامات آمریکا، کره‌جنوبی، ژاپن و چین درباره هیچ چیز مطمئن نیستند. برخی معتقدند اقدام رهبر کره‌شمالی در آستانه مذاکره با ترامپ و رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی اقدامی نمادین است که در آن قصدی واقعی برای عمل به درخواست‌های غرب یعنی خلع سلاح هسته‌ای وجود ندارد.

نیاز ترامپ به معامله بزرگ

فصل تجارت - ویلی ریپلی /سی ان ان در هفته‌های اخیر که موضوع ملاقات بین رهبر کره شمالی و رئیس‌جمهوری آمریکا مطرح شده، دیدگاه‌های مختلف درباره روند مذاکرات و خواسته‌های دو طرف بیان شده است. عده‌ای از تحلیلگران، مذاکره پیش رو را که اواخر ماه آینده میلادی یا اوایل ماه بعد از آن انجام خواهد شد دشوار توصیف کرده‌اند و شانس حصول نتیجه مثبت را کم دانسته‌اند اما در مقابل، عده‌ای از تحلیلگران معتقدند اگر دو طرف حسن نیت داشته باشند و حاضر باشند امتیازهایی بدهند مذاکرات نتیجه‌بخش است.

پایان برنامه هسته‌ای کره شمالی

فصل تجارت - احسان آذری‌نیا در دو هفته اخیر اخبار تعجب آور متعدد از کره شمالی منتشر شده و گمانه زنی‌ها درباره انگیزه‌های رهبر این کشور افزایش یافته است. در آستانه دیدار رهبر کره شمالی با رئیس‌جمهوری کره جنوبی که فردا انجام می‌شود، کره شمالی اعلام کرده آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را متوقف می‌کند. همچنین یک مرکز آزمایش‌های هسته‌ای در شمال این کشور تعطیل می‌شود.

مزیت  سامانه ارزی

فصل تجارت - در روزهای گذشته یعنی قبل از اینکه سامانه ارزی راه‌اندازی شود واردکنندگان...

تعرفه رفتنی است؟

فصل تجارت - مواردی خارج از اختیار و دایره تصمیم گیری های بخش خصوصی است که به غیررقابتی بودن صنایع ایرانی دامن می زند.

شرق سبز است

فصل تجارت - سوخت فسیلی در این سال‌ها بزرگ‌ترین منشأ آلودگی هوا بوده‌است. به همین خاطر است که کشورها و دولت‌ها به فکر انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر افتاده‌اند. چین یکی از بزرگ‌ترین آلاینده‌های جهان است اما حالا به سمت پاکی قدم برمی‌دارد.

اهمیت حضور بخش خصوصی در فرآیندهای استارت‌آپی

فصل تجارت - کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است: یکی از مهمترین مشکلات استارت‌آپ‌ها و دلیل اصلی شکست آنها مساله بانکی-مالی است؛ بنگاه‌های نوپا برای تامین مالی خود علاوه بر بانک‌ها، به سمت اجاره اعتباری و اعتبار تجاری می‌روند که مشکلات زیادی دارد. بخش خصوصی در تامین مالی استارت‌آپ‌ها اهمیت بالایی دارد.

هزینه امضای طلایی پای حساب سرمایه‌گذار

فصل تجارت - یحیی آل‌اسحاق رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در یادداشتی به وضعیت فضای کسب‌وکار کشور به‌ویژه موضوع حذف قوانین و مقررات زائد پرداخته است. او می‌نویسد: امضای طلایی، یکی از تبعات مهلک وجود مقررات زائد در اقتصاد ایران است و این مسئله تا حدی علنی شده که فعالان اقتصادی برای انجام یک کار، در کنار هزینه‌های سرمایه‌گذاری و... هزینه امضای طلایی را نیز محاسبه می‌کنند.

رصد سیکل‌های ادواری

فصل تجارت - سارا پورادبی کارشناس اقتصاد مسکن تحولات بازار مسکن با تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر بسیاری از متغیرها و شاخص‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی، پیوندهای پسین قابل توجه با نهاده‌های ساختمانی و نیاز به نیروی انسانی با تخصص‌های متنوع در فرآیند ساخت و حتی خدمات پس از آن، بدون تردید بخش عمده‌ای از اقتصاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ایران بازار مسکن سهم غالب دارایی‌ها را در خود جای داده و معمولا بیشترین سهم از هزینه‌های خانوار را نیز شامل می‌شود به‌علاوه عواملی مانند تورم بالا، بازار سرمایه کم عمق و گزینه‌های محدود سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای، به‌طور تاریخی بخش مسکن را به یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری تبدیل کرده‌ است.

کارآیی اندک ابزار مالیاتی

فصل تجارت - فردین یزدانی مدیر بازنگری طرح جامع مسکن اگرچه در تئوری‌های اقتصادی بر نقش پیشران مسکن در تحولات اقتصادی اشاره شده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد این نقش در بلندمدت و در تمامی ادوار رونق بخش مسکن به‌طور ثابت وجود ندارد؛ به خصوص در اقتصاد ایران به دلیل وجود نوعی عدم توازن ساختاری بین بخش مبادله‌ای و غیرمبادله‌ای اقتصاد، هیچ همبستگی معناداری بین رشد ساختمان و مستغلات و رشد اقتصاد ملی مشاهده نمی‌شود. سال‌های رونق ساختمان و مستغلات اکثرا با افول اقتصاد ملی همراه بوده است؛ به طوری که در سال 86 و 87 بخش مستغلات 8 درصد، ساختمان 18 درصد و تولید ناخالص داخلی 2 درصد رشد یافته است. همچنین در سال 94، افزایش ارزش افزوده ساختمان و مستغلات به بیش از 9/ 2 برابر ارزش خود در سال 70، افزایش تولید ناخالص داخلی کشور به 2 برابر ارزش خود در سال 70 و متوسط نرخ رشد سالانه ارزش افزوده ساختمان و مستغلات به 7/ 4 درصد در بازه زمانی سال‌های 70 تا 94 رسید. همچنین متوسط نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی کشور به غیر از ارزش افزوده ساختمان و مستغلات 8/ 2 درصد بوده است.

نگاه دوگانه سیاسی و اقتصادی

فصل تجارت - دکتر جعفر قادری صاحب‌نظر اقتصاد شهری تصوری در میان تصمیم‌گیران و بخشی از بدنه بروکراسی کشور وجود دارد که مسکن پیشران رشد اقتصادی است. این تصور با تحقیقات و پژوهش‌های مختلفی نیز از سوی دانش‌آموختگان و پژوهشگران اقتصادی به اثبات رسیده است. به استناد تجارب و این تحقیقات، سرمایه‌گذاری مسکن تاثیر زیادی بر ابعاد مختلف اقتصادی دارد.

پیشرانی بخش مسکن

فصل تجارت - آیا پیشرانی بخش مسکن می‌تواند تداوم یابد؟ اگرچه طی دهه‌های گذشته همواره بر پیشرانی و موتور محرکه بودن بخش مسکن تاکید شده است، اما مطابق با تحقیقات انجام شده از سوی برخی تحلیلگران و صاحب‌نظران این نظریه در دوره کنونی تا حدود مورد تردید قرار گرفته است.

رونق به چه قیمتی؟

فصل تجارت - دکتر رضا بوستانی اقتصاددان آیا بخش مسکن می‌تواند محرک اصلی رشد اقتصادی باشد؟ برخی پاسخ به این پرسش را مثبت می‌دانند از این رو سیاست‌ها و بسته‌هایی را توصیه می‌کنند که به دنبال رونق در بخش مسکن به هر قیمتی است. اما به نظر می‌رسد در این ذهنیت که رونق مسکن رونق دیگر بخش‌ها را به دنبال دارد، رگه‌هایی از اغراق وجود دارد. البته بخش مسکن در اقتصاد نقش مهمی دارد، زیرا ایجاد ساختمان به منزله تولید کالای سرمایه‌ای است و تولید این کالا در تولید ناخالص داخلی موثر است. با وجود این درخصوص تحریک رونق در این بخش به هر قیمتی به سه دلیل باید کمی تامل کرد.

ضرب الاجل بازگشت ارز صادراتی

فصل تجارت - نرخ 4200 تومانی ارز برای صادرکننده پایین است و در شرایط حاضر قیمت تمام‌شده بسیاری از کالاهای صادراتی از این نرخ بالاتر است.

دولتی که مالیات بیشتری می گیرد، پاسخگو تر است

فصل تجارت - افزایش درآمدهای مالیاتی دولت از ناحیه مردم به معنی بهبود خدمات در بخش های عمومی است. صرف مالیات برای تامین هزینه های بدنه سنگین و بزرگ دولت ها یعنی هدر دادن تلاش مردم در نتیجه افزایش بهره وری و کوچک سازی دولت از گام های موثر در تحقق عدالت مالیاتی است.

برنج بکار و بخور

فصل تجارت - برنج مهم‌ترین غذای مردم جهان به‌ویژه در کشورهای آسیایی و افریقایی است. اکنون در یک کشور افریقایی دولت موفق شده با سیاست‌هایی خاص، قیمت این کالا را به نفع کشاورزان بالا ببرد و زندگی را برای آنها عوض کند.

کاربرد ریال به جای دلار؟

فصل تجارت - مداخله دولت در بازار ارز و اعلام نرخ 4200 تومانی دلار برای همه متقاضیان و غیرقانونی شدن خرید و فروش آن به قیمت‌های بالاتر، واکنش‌ها و انتقاداتی را به همراه داشته است. سوای واکنش‌هایی که در مورد اصل این سیاست صورت گرفته و در رسانه‌ها منعکس شده، برخی از انتقادات به جزئیاتی مربوط می‌شوند که هنوز بلاتکلیف مانده‌اند و قاعدتا سیاست‌گذاران به‌تدریج و در هفته‌های پیش‌رو در باره آنها تصمیم‌گیری خواهند کرد.

ریال به جای دلار؟

فصل تجارت - دکتر فرخ قبادی

ساخت مسکن ارزان، چگونه؟

فصل تجارت - توجه به اقشار آسیب‌پذیر در هر کشور از اولویت‌های اساسی دولت‌هاست. تامین حداقل معیشت برای افراد جامعه علاوه بر کمک به رشد عمومی جامعه، تاثیر بسزایی در تامین و حفظ امنیت عمومی دارد.

لرزش مسکن در تلاطمات اقتصادی

فصل تجارت - ﻣﻄﺎﻟﻌﺎﺗﯽ ﮐﻪ در اﯾﺮان ﺑﺮای ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﻨﺸﺄ ﻧﻮﺳﺎنﻫﺎی ﻗﯿﻤﺖ ﻣﺴﮑﻦ انجام پذیرفته، نشان از تایید تاثیر شاخص‌های کلان اقتصادی و انحرافات نقدینگی در بخش تولید، اقتصاد و نیز عناصر مالی ازجمله ارز،

12 راهکار برای توسعه مسکن ارزان

فصل تجارت - تامین مسکن یکی از گران‌ترین نیازهای امروز جوامع درحال ‌توسعه است. به‌ طوری‌ که حتی برای ثروتمندان یک جامعه نیز مسکن بزرگ‌ترین سرمایه خانواده محسوب می‌شود.

فرصت آربیتراژ در شرکت‌ها

فصل تجارت - پیمان تاتایی کارشناس بازار سرمایه بازار سرمایه تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله نوسانات نرخ ارز، دستخوش تغییرات خواهد شد. کما اینکه در مدت اخیر شاهد ایجاد جو منفی در بازار سرمایه و حاکمیت شرایط مبهم بر این بازار هستیم. در واقع گزینه‌های مختلفی در تعیین قیمت ارز و ارزش پول ملی یک کشور تاثیرگذار است؛ در بلندمدت نظریه‌هایی از جمله برابری قدرت خرید و «تساوی ایمن نرخ بهره» در دو کشور نرخ تعادلی برابری ارز را تعیین می‌کند. اما نظریه‌های علمی و توجیه‌های منطقی برای تغییرات کوتاه‌مدت نرخ ارز تا حدود زیادی سکوت پیشه کرده‌اند.

اخبار خواندنی

صرافی‌های دولتی یا آزادی مبادله

تعدیل قیمت‌های پیشنهادی با ارز تک‌نرخی

حرکت موزون رهن و اجاره با نوسان ارز

ضمانت استمرار ارز تک‌نرخی

توهم تمدن

نوید منفی به بخش معدن نمی دهیم

اندوه بولیوار

تلگرام و حمایت از کالای ایرانی

فساد و چالش‌های پیش‌رو

تغییر جهت جریان سرمایه

سیاست مصون سازی

روسیه در لبه پرتگاه

چهار عامل بحران‌زا

پیدایش شوک‌های ارزی

تاثیر نوسانات ارز بر بازارها

حفظ ارزش پول ملی متولی می‌خواهد

نتیجه طرح مالیاتی ترامپ برای خرده فروشی ها

طرز فکر نفتی

رابطه حمله به سوریه و قیمت جهانی نفت

آسیب توهم علم و توطئه در تحلیل‌ها

لطفا دوباره فیل هوا نکنید

ارزش آفرینی در بحران کم‌آبی

آخرین فرصت نظام مالی

ضرورت پایبندی به «حقوق نرم»

پیامدهای «عدم الحاق»

مهلت چهار ماهه FATF

اقدامات ضربتی برای تثبیت نرخ ارز

نوسانات نرخ ارز و ضرورت همدلی میان مسئولان

از آینده نترسیم

گفت‌وگو برای حل چالش‌های اقتصادی

به سمت میان‌مایگی دانشگاهی نرویم

فشار غیرمتعارف چینی‌ها

افزایش فشارهای تورمی

آمریکا؛ بازنده بزرگ

برزیل برنده جنگ

پینگ پنگ تعرفه‌ای

زمین بازی را بزرگ کنیم!

ملزومات یکسان سازی نرخ ارز

تئوری‌های عوام‌زده یا فرافکنانه

بازگشت ثبات به اقتصاد با تک‌نرخی شدن ارز

این یکسان‌سازی ارز نیست

بازگشت اعتماد مردم با اجرای درست ارز تک‌نرخی

ناکجاآباد تبلیغات

حمایت از تولید ملی چگونه ممکن است؟

یار دوره سختی از روزهای صلح بهره می برد؟

تدبیر اضطراری و امید انتظاری

استقبال از حمل و نقل ریلی با مدرن‌سازی

ریشه‌های بی‌ثباتی

عوامل موثر بر روندهای آتی

تحلیل کمی و کیفی بازار

ابهامات ابلاغ دستوری ارز تک‌نرخی

ریشه‌های جهش دلار: سیاسی، مدیریتی، فنی یا سیاستی؟

گروه شستا و ضرورت شایسته‌سالاری

ابر بزرگ چین

دولت سوبسید را بردارد تا اقتصاد نفس بکشد

ریشه‌های جهش دلار؛ سیاسی، مدیریتی، فنی یا سیاستی؟

انتخاب هدفمند مخاطبان

جای خالی آژانس‌های مشاوره‌ای

جایگاه اقتصادی شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی دیجیتال

پیش‌بینی ثبات بازار مسکن د‌ر 97

اهمیت برندسازی موثر در عرصه داخلی و خارجی

بحران ارزی و انتخاب بین بد و بدتر

مردم و ایران

تنگنای بازار اعتبارات و راه برون رفت از آن

صف‌های مقابل صرافی‌ها و قیمت دلار

وضع ما در عراق خوب است

قرض می‌گیرم، پس هستم

آقای سیف و پشتوانه خسارت غیرمجازها

بیست سال اقتصاد ایران در قاب یک خاطره

سازمان اقتصاد اجتماعی ایران

توجه به تغییرات اقلیمی

کاهش ساعت خواب کارگران

تاثیرات در مصرف انرژی

نمی‌توان حکم کلی داد!

تغییر ساعت بهاری

کمبود شدید عرضه ارز

گرم‌تر و گرم‌تر

هزاران نفر از کارمندان پست باید از آمازون تشکر کنند

رابطه معکوس نوسانات ارز و اقتصاد خانوار

مفهوم استقلال سازمان بررسی سوانح و حوادث هوایی

آزمایش‌های کنترل شده تصادفی

دوری از «شاخص‌زدگی»

سیاست‌گذاری رفتاری

سیاستمدار باهوش و اقتصاد

جبران کمبود منابع بانک ها

چند نکته درباره حمایت از تولید کالای ایرانی

ضرورت کاهش قیمت تمام‌شده تولید

فرار سرمایه و الزامات حمایت از کالا و خدمات ایرانی

نرخ ارز و محاسبات غلط‌‌ ارزی

تداوم مسیر رونق اقتصادی؟

بازارهای مالی داخلی تحت تاثیر رخوت نورورزی

نرخ ارز و محاسبات غلط‌انداز

سه سناریوی پیش‌رو

تمرکز بر سیاست‌های بلندمدت

محدودیت در نقش اهرمی بودجه

تداوم مسیر رونق؟

رشد اقتصادی در سال جدید

اولویت‌های راهبردی برای سیاست‌گذاری سال ١٣٩٧

مسیر صحیح حمایت از کالای ایرانی

حمایت از کالای ایرانی؛ وظایف و مسئولیت‌های ما

ایران و دو چالش 1397

اولویت‌های شهرداری تهران در سال 97

سورپرایز جدید ترامپ؟

دو پرونده بزرگ

ارزیابی سناریوی سوم

بازی‌خوانی اروپایی‌ها

فرجام برجام

نقدینگی، چالش تولید

دولت ناگزیر از پذیرش سودهای بالاست

گام‌های دولت برای حمایت از تولید

استارت‌آپ‌ها به ما چه می‌آموزند؟

گزارشهای گسسته و اطلاع رسانی شکسته بسته

ابعاد حمایت از تولیدکنندگان داخلی

تمرکز بر خطوط ریلی

بهبود فضای کسب و کار

تطابق با استانداردهای جهانی

فرصت‌ها و تهدیدات پیش‌رو

سرمایه‌گذاری خارجی در معدن

ضرر بخش خصوصی از ارز دو نرخی

شفافیت، گزارش و گفت‌وگوی ملی» درباره تلگرام، حق مسلم ماست

وقتی یک بانکدار تحلیل اقتصادی می کند

بورس بلاتکلیف است

پارلمان بخش خصوصی، وعده‌گاه تحقق شعار سال 1397

نوروز اقتصادی

راه و بیراهه حمایت از کالای ایرانی

افزایش دامنه‌های اشتغال‌زایی با مصرف کالای داخلی

ابزار پولشویی؟

از «جنون لاله» تا «بلاک چین»

تشخیص سره از ناسره

ارزهای دیجیتال

مسیر شاخص‌ها در سال 97

بازتاب چرخش از دلار به یورو

حمایت از تولید ملی چگونه ممکن است؟

مسکن بخش پیشران اقتصاد نیست

کارآفرینان ایرانی در شبکه تجارت نیستند

میدانیم که حمایت از کالای ایرانی خوب است

سیاست‌گذاری ناتمام برای دلار

برای کم اثر کردن تحریم‌های اقتصادی چه باید کرد؟

نوک تیز تحریم‌ها و نیاز به زره‌ای از میتریل*

نقدینگی، حواس مردم و آرزوهای دولت

انشای سرنوشت برای میلیون‌ها دانش‌آموز

استارت‌آپ‌ها به ما چه می‌آموزند؟

چالش‌های بخش خصوصی در استفاده از فاینانس‌های خارجی

مسیر کدام است؟ چشم‌انداز بخش معدن در سال 1397

شکاف‌ها در مقابل توسعه متوازن

نوروز 1397، نوروز باورها باشد

اقتصاد انرژی و چشم‌انداز آن در سال 1397

انقلاب تکنولوژیک، فرصتی برای بازار کار

از ناممکن‌ها حرف نزنید

آگهی ها

  • فصل اقتصاد
  • کانال رسمی سایت فصل تجارت
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل تجارت
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل تجارت