البرز استانی با توانمندیهای اقتصادی بی‌بدیل
يکشنبه ۲۴ دي ۱۳۹۶ - ۸:۳۰:۲۱ AM
رادیو اقتصاد
فصل تجارت - رئیس اتاق بازرگانی استان البرز گفت: این استان از ظرفیت‌ها، فرصت‌ها، موقعیت‌ها و توانمندی‌های اقتصادی خوبی برخوردار است.
رحیم بنا مولایی در برنامه «چشم انداز» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به این جمله که استان البرز دارای کمترین خاک و بیشترین جمعیت در کشور است، افزود: این منطقه در صنایع غذایی، نساجی، قطعات خودرو، دارویی و شیمیایی حرف زیادی برای گفتن دارد.
وی همچنین با بیان اینکه البرز از استان‌های صنعتی ایران است، اظهارداشت: توسعه صنایع و همینطور برنامه ریزی برای رونق اقتصادی در جهت صادرات از جمله اولویت‌های اصلی مسئولان این استان است.
رئیس اتاق بازرگانی البرز گفت: در حال حاضر 85 درصد ماکارونی و 90 درصد قارچ کشور در این استان تولید می‌شود.
وی در ادامه ضمن اشره به این جمله که رتبه نخست تولید دارو کشور مربوط به استان البرز است، افزود: صنعت داروسازی در اشتغال افزایی، پویایی تولید، رونق صادرات، رشد اقتصادی و مواردی از این دست در کشور بسیار نقش آفرین است.
بنا مولایی در مصاحبه با رادیو اقتصاد از وجود بیش از 300 کارخانه قطعات خودرو در استان خبرداد و اظهارداشت: این صنایع قطعات مورد نیاز صنعت خودروسازی داخلی را تامین می‌کنند.
وی همچنین با اعلام اینکه البرز در صنعت نساجی و پوشاک از استان‌های بزرگ و مولد کشور است، گفت: این صنعت از جمله اشتغالزا‌ترین صنایع در مملکت است.
رئیس اتاق بازرگانی البرز ظرفیت‌های کشاورزی منطقه را بسیار بالا توصیف کرد و افزود: روزانه 30 تا 35 کانتینر انواع صیفی جات و میوه با کمترین امکانات از استان به مقصد بازارهای جهانی روی ریل صادرات قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: این استان از توانمندی‌های مناسبی در زمینه تولید انواع صیفی جات، میوه، گوشت مرغ، گل و گیاه و موارد مشابه دیگر برخوردار است.
بنا مولایی تاکید کرد: توسعه حمل و نقل هوایی در استان البرز به ویژه در جهت رونق بخشی صادرات بسیار ضروری به نظر می‌رسد.
وی ادامه داد: این استان با بیش از سه هزارو 500 واحد صنعتی به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی مهم کشور شناخته می‌شود که در بخش‌های مختلف صنعتی از جمله دارویی، بهداشتی، غذایی، قطعات خودرو، لوازم خانگی و کشاورزی دارای ظرفیت‌های بی‌بدیل است.
رئیس اتاق بازرگانی البرز در بخش دیگری از سخنان خود عدم توجه به بحث آمایش سرزمین را بزرگ‌ترین مشکل کشور قلمداد کرد و گفت: بر اساس واقع گرایی باید مملکت را به سمت جلو حرکت داد.
وی در پایان ضمن تاکید بر راستی آزمایی آمار و اطلاعات اقتصادی موجود در استان افزود: آمار دقیق و صحیح پایه و اساس برنامه ریزی و تصمیم گیری در هر کشوری است.
برنامه «چشم انداز» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که جمعه‌ها ساعت 21 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف بررسی اسناد بالادستی نظام در حوزه اقتصاد از جمله سند چشم انداز 1404، برنامه شش توسعه، سیاست‌های کلی نظام با رویکرد اقتصادی بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.
http://fasletejarat.ir/Fa/News/10494/البرز-استانی-با-توانمندیهای-اقتصادی-بی‌بدیل
بستن   چاپ