شانس پایین اشتغال فارغ‌التحصیلان نسبت به عموم جامعه/دوره‌های کارآموزی بازنگری می‌شود کار و تعاون

شانس پایین اشتغال فارغ‌التحصیلان نسبت به عموم جامعه/دوره‌های کارآموزی بازنگری می‌شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - بر اساس آمارها در حال حاضر دانش آموختگان دانشگاهی در مقایسه با دیگر اقشار جامعه شانس کمتری برای اشتغال و شغل‌یابی دارند؛ از این رو وزارت علوم علاوه بر بازنگری محتوای درسی و ساماندهی دوره‌های کارآموزی، اقدام به اجرای "طرح بهبود اثربخشی پروژه‌های کسر خدمت" کرده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در حال حاضر تعداد 4 میلیون و 348 هزار و 383 دانشجو در دانشگاه‌های کشور مشغول به تحصیل هستند که از این تعدد 115 هزار و 191 نفر در مقطع دکترای تخصصی، 78 هزار و 15 نفر در مقطع دکتری حرفه‌ای، 774 هزار و 766 نفر در مقطع کارشناسی ارشد، 2 میلیون و 558 هزار و 66 نفر در مقطع کارشناسی و 822 هزار و 345 نفر در مقطع کاردانی هستند.
بر اساس داده‌های نتایج آمارگیری مرکز آمار ایران در زمینه نیروی کار تا سال 1394 نشان می‌دهد میزان بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی با نرخ 18.5 درصد از نرخ عمومی بیکاری در جامعه با 12.8 درصد بالاتر است. دانش‌آموختگان دانشگاهی در مقایسه با دیگر اقشار جامعه شانس کمتری برای اشتغال و شغل‌یابی دارند.

نرخ بیکاری بر اساس تحصیلات
این آمار در حالی است که در کشورهای توسعه یافته نرخ بیکاری دانش آموختگان از نرخ بیکاری عمومی جامعه پایین‌تر است.

برای رفع این معضل وزارت علوم مسئولیت جدی در خصوص تربیت دانشجویانی که اشتغال پذیرند، به عهده دارد که در این مسیر با چالش‌هایی چون ناهمخوانی برنامه‌ها و متون درسی دانشگاه‌ها با مقتضیات صنعت و بازار کار، نبود مهارت‌های مورد نیاز بازار کار در دانش آموختگان دانشگاهی، نبود آمار از اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی، کمبود فرصت‌های تجربه عملی برای دانشجویان برای کسب تجربه، عدم هدف‌گذاری، مسیریابی و برنامه‌ریزی شغلی صحیح، عدم پذیرش و پرورش نیروی انسانی کم تجربه و تنها به کارگیری افراد دارای سابقه کار و نبود مکانیزم پایش اشتغال دانش آموختگان و عدم استفاده از چنین شاخص‌هایی در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها مواجه است.
از سوی دیگر قوانین صریحی چون "قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی"، "اقتصاد مقاومتی" و "سیاست‌های کلی اشتغال" وجود دارد و بر آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد متناسب با نیازهای بازار کار فعلی تاکید دارد.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای بهبود وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان اقداماتی نظیر ایجاد انگیزه برای دانشجویان جهت کسب مهارت‌های عمومی و تخصصی، رصد اشتغال فارغ التحصیلان، بازنگری محتوای درسی و کنترل پذیرش دانشجویان، ساماندهی دوره‌های کارآموزی، همکاری در تدوین چارچوب نظام صلاحیت حرفه‌ای و برنامه‌های مهارت افزایی را در دستور کار خود قرار داده است.
مهارت‌های مورد نیاز دانشجویان شامل مهارت‌های تخصصی دانشگاهی، عمومی، فنی و حرفه‌ای و فردی می‌شود که در مهارت‌های تخصصی به مهارت‌هایی که دانشجویان حین تحصیل در کنار دروس نظری خود فرا می‌گیرند تا زمینه استفاده بهتر و عملی‌تر از مفروضات فراگرفته برایشان فراهم شود، توجه خواهد شد.
در مهارت‌های عمومی نیز به دانشجویان و فارغ التحصیلان کمک می‌کند که بتوانند در یک محیط کار واقعی به عنوان فردی موثر و مفید مسئولیت‌های محوله به آنها را سازماندهی و اجرا کنند.
در این راستا وزارت علوم تفاهم‌نامه‌های مهارت‌افزایی را با برخی از دستگاه‌ها به امضا رسانده است که از آن جمله می‌توان به تفاهم‌نامه همکاری این وزارتخانه با ستاد کل نیروهای مسلح اشاره کرد. این تفاهم‌نامه در راستای افزایش اثربخشی خدمت سربازی در جهت توسعه توانمندی سربازان و ارتقای علمی، اقتدار اقتصادی- اجتماعی کشور بوده است.
علاوه بر آن تفاهم‌نامه‌ دیگری میان این وزارتخانه با سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور در راستای اجرای طرح ملی «توانمندسازی مهارتی دانشجویان و فارغ­‌التحصیلان دانشگاهی با رویکرد اشتغال» به امضا رسید.
علاوه بر امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری، این وزارتخانه همچنین طرح‌هایی را در این زمینه اجرایی کرده است که از آن جمله می‌توان به "طرح ارتقای بهره‌وری و فناوری با جذب محققان در صنعت"، "طرح تدوین روش‌های افزایش اثربخشی دانشگاه‌ها و مراکز علمی در توسعه اقتصادی و اجتماعی استان‌ها"، "طرح بهبود اثربخشی پروژه‌های کسر خدمت" و "توسعه مشارکت اساتید و دانشجویان رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی با صنایع و دستگاه‌های اجرایی کشور" اشاره کرد.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لزوم اهتمام به توسعه روابط اقتصادی و کار با کشورهای آفریقایی

بازدید وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از اماکن گردشگری و تاریخی شهر داراب

ناوگان حمل و نقل شرکت سنگ آهن نوسازی می شود

افزایش اعزام و پذیرش مسافران هوایی در 9 ماهه سال جاری

پروازهای ایران و قزاقستان افزایش می‌یابد

اقدامات مثبت اقتصادی دولت سیزدهم

بهینه‌سازی مصرف انرژی در لایحه بودجه 1402 مغفول مانده است

رشد سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی در دو 6 ماه متوالی

تشریح برنامه‌های هجدهمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی ایران و قزاقستان

تداوم گرانی گوشت قرمز در آستانه عید نوروز و ماه رمضان قابل قبول نیست

اجرای عملیات ساخت تقاطع غیرهمسطح روی بزرگراه آیت الله سعیدی

آزادسواری اتوبوس‌ها خارج از پایانه‌های مسافری تخلف است

افزایش سطح مبادلات تجاری 3 میلیارد دلاری هدفگذاری روسای جمهوری ایران و قزاقستان

افزایش مطلوبیت و رقابت‌پذیری برای کشت فراسرزمینی

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری در طرح مردمی کاشت درخت بین سازمان‌ منابع طبیعی و آبخیزداری و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور

تاثیر هوش مصنوعی بر روی سئو در 2023

ادای احترام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به شهدای والامقام داراب

اختلال در سایت بازار متشکل ارزی

خطر قاچاق معکوس سوخت جدی است/ تامین کنندگان شناسایی شوند

دولت حمایت از جامعه معلولان کشور را در صدر برنامه‌های اجتماعی خود قرار دهد/ حذف ردیف بودجه حمایت از حقوق معلولان استنکاف دولت از اجرای قانون است

106 هزار واحد مسکونی نهضت ملی وارد فاز اجرا شد

چرا مدیران راضی اند اما کارکنان غر می زنند؟

بازدید استاندار خوزستان از مسکن مهر هندیجان/ تاکید بر رفع مشکلات مردم منطقه

دستور رئیس جمهور برای رفع صف کامیون‌ها در گمرک آستارا/ تشکیل کارگروه ویژه برای مشکلات مرزی آستارا

دستور رئیس‌جمهور برای رفع صف کامیون‌ها در گمرک آستارا/ تشکیل کارگروه ویژه برای مشکلات مرزی آستارا

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.