6 محور اصلی حمایت از کالای ایرانی/ از برخورد با قاچاق کالا تا حمایت دولت و بانک‌ها راه و شهرسازی

6 محور اصلی حمایت از کالای ایرانی/ از برخورد با قاچاق کالا تا حمایت دولت و بانک‌ها

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - عضو هیات علمی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه برای محقق شدن شعار حمایت از کالای ایرانی شش محور اصلی را می‌توان متصور بود،-- گفت: در کنار حمایت‌های دولت از تولید داخل، فرهنگ مردم نیز باید در تقویت روحیه میهن پرستی توسعه پیدا کند.

عبدالرضا امیر تاش در گفت‌ وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در خصوص اینکه چطور می‌توان شعار سال 97 (حمایت از کالای ایرانی) را محقق کرد گفت: دولت و مردم در محقق کردن شعار حمایت از کالای ایرانی سهیم هستند، بنابراین نمی‌توان گفت که این موضوع فقط برعهده دولت است.
وی با اشاره به نامگذاری مناسب سال 97 از سوی مقام معظم رهبری در جهت رشد و رونق اقتصادی افزود: قطعا برای رسیدن به رشد و رونق اقتصادی راهی جزء حمایت از کالای ایرانی و تولید داخل نیست.
امیرتاش ادامه داد: برای رسیدن و محقق شدن شعار حمایت از کالای ایرانی چند محور را می‌توان متصور بود که هم دولت و هم مردم به نوعی در آن نقش دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اولین محور برای تحقق شعار سال 97 را مقابله با واردات کالای قاچاق دانست و گفت: با توجه به وجود امکانات قوی از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی می‌توان با همکاری قوه مقننه و مجریه دست به دست هم داده از ورود کالای قاچاق به کشور جلوگیری کرد.
امیرتاش ادامه داد: قطعا ورود کالای قاچاق چون از قیمت پایین‌تری برخوردار است باعث خواهد شد تا خریداران به سمت خرید این کالاها سوق پیدا کنند.
وی ادامه داد: محور دوم ارتقاء کیفیت محصولات داخلی است که نمود آن را به خوبی در صنایع خودروسازی به وضوح می‌توان مشاهده کرد، چرا که متاسفانه هنوز خودروهای تولیدی در داخل کشور با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارند.
امیرتاش اضافه کرد: محور سوم مشکل فرایند تولید است که مشخص نیست چرا تولیدکنندگان داخلی علی‌رغم استفاده از مواد داخلی هنوز با قیمت تمام شده بالا کالایی را تولید می‌کنند.
وی ادامه داد: در این موقعیت است که دولت می‌تواند وارد عمل شده و از تولید کننده‌ها به نوعی حمایت کند تا مشکل قیمت تمام شده تولید داخل برطرف شود چرا که وقتی کالای داخلی ارزان‌تر از محصولات وارداتی باشد،خریداران داخلی به سمت خرید کالای وارداتی نمی روند.
امیرتاش محور چهارم را واردات کالاهای مشابه داخلی از مبادی قانونی دانست، گفت: وقتی در داخل تولیداتی با کیفیت مناسب انجام می‌شود چرا باید به راحتی تولیدات مشابه وارد کشور شود.
وی با اشاره به اینکه مقابله با واردات کالاهای مشابه در بسیاری از کشورها انجام می‌شود،گفت: واردات دسته بیل و یا خاک گربه چرا باید انجام شود پس باید دقت زیادی در واردات کالاها شود.
امیرتاش محور پنجم را تقویت روحیه میهن پرستی عنوان کرد و گفت: تقویت روحیه میهن پرستی و توجه به تولید داخل باید به خوبی فرهنگ‌سازی شود، در اینجا نقش مردم پررنگ‌ خواهد بود که البته این اقدام نیز به خوبی نقش دولت را پررنگ‌ خواهد کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: محور ششم نیز حمایت بانک‌ها با دادن تسهیلات مناسب به تولیدکنندگان داخلی است.
وی ادامه داد: متاسفانه کاهش دستوری نرخ سود بانکی باعث شد تا سرمایه‌ها از بانک‌ها خارج و به سمت بازار ارز و سکه سوق یابد، تاریخ نشان داده که کاهش دستوری نرخ سود بانکی نمی‌تواند برای اقتصاد ایران مناسب باشد.
امیرتاش ادامه داد: بانک‌ها باید به تولیدکنندگان تسهیلات اعطا کنند و دولت نیز با حمایت‌های خود در عدم اخذ مالیات و سایر اقدامات از تولید کننده داخلی حمایت کند.
وی تاکید کرد: پس برای تحقق شعار سال 97 و حمایت از کالای ایرانی باید دولت و مردم همه در کنار هم باشند و یکدیگر را حمایت کنند تا روز به روز کشور به سمت توسعه اقتصادی حرکت کند.
انتهای پیام/م


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کارمزد نجومی برای فروش اموال دولتی!

هوای بارانی تهران همچنان ناسالم برای گروه‌های حساس

لزوم ارائه الگوهای جدید در حوزه حسابرسی عملکرد و تهیه بانک جامع اطلاعاتی با رویکرد نظارت برخط

بررسی افزایش کارمزد خدمات بانکی/ ارائه تسهیلات خرد به صورت مجازی

رهاسازی 2 میلیون و 550 هزار قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان

نظارت جامع بر اطلاعات کشتی از پل فرماندهی تا «خن» کشتی/رفع چالش مصرف سوخت در شناورها

افزایش سهم بندر چابهار در تجارت خارجی و ترانزیت کالا

دردسرهای قدرت برای گوگل

آمریکا به بحران مالی نزدیک می‌شود

دولت استراتژی ندارد؛ بودجه 1402 با بودجه قبلی دولت سیزدهم تفاوتی ندارد

احداث تراموا و خط 10 مترو غیرقانونی است/ شرط اجرای پروژه‌ها چیست؟

تقدم اصلاح نظام گزینش شایستگان در اصلاحات نهادی

گول آیفون‌های کپی برابر اصل را نخورید

تاثیر مثبت تورم روی بورس

جهش صادرات و تولید نفت ایران

اختیاری بودن خرید کالا در کالابرگ الکترونیکی/سه استان دیگر مشمول طرح شدند

روز سیاه بورس ایران

قاچاق و سوالات بی‌پاسخ؛ تامین‌کنندگان منابع مالی قاچاق چه افرادی هستند؟

برگ برنده فلزات گرانبها به کدام‌ رسید؟

صبر ولوو لبریز شد

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.