چرا خودروسازان از تطبیق محصولات با استانداردهای جدید سر باز می زنند؟/ مردم مجبور به خرید پراید هستند گفتگو

چرا خودروسازان از تطبیق محصولات با استانداردهای جدید سر باز می زنند؟/ مردم مجبور به خرید پراید هستند

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، توضیحاتی پیرامون اعتراضات خودروسازان به استانداردهای جدید ارائه داد.

حمیده زرآبادی ، با بیان اینکه استاندارد در خصوص خودرو و ایمنی خودروهای داخلی امری لازم و ضروری است، گفت: آمار تصادفات جاده ای کشور قابل توجه است که برخی از این آمار به دلیل ایمن نبودن جاده و عدم دقت راننده است، اما درصدی از آن به دلیل عدم وجود استانداردهایی است که خودروها باید داشته باشند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه یکی از ضعف ها که در قانون گذاری وجود داشته عدم زمان بندی مشخص برای اجرایی کردن الزامات توسط قانون گذار است، افزود: برای اجرای استانداردها باید الزاماتی وجود داشته باشد یعنی قوانین مشخص کند که تکنولوژی قدیمی در این بازه زمانی با امکاناتی که داده می‌شود، کنار گذاشته شود و بستر برای استفاده از تجهیزات جدید آماده شود و از تعیین یک تاریخی به بعد به تدریج تجهیزات قدیمی از بین برود، استانداردهای جدید جایگزین و پس از یک مدت استانداردها اصلاح شود.
عدم فعالیت وزارتخانه های صنعت، تعاون و سازمان استاندارد در یک سیاست هماهنگ
نماینده مردم قزوین و آبیک در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه به دلیل عدم تعیین بازه زمانی هنگامی که یک اتفاقی می خواهد رخ دهد و قانونی در بحث استاندارد اجرایی شود اعتراضاتی رخ می دهد، ادامه داد: اعتراضات در اجرای این استانداردها شاید به این دلیل باشد که خودروسازی ما تکنولوژی را برای اجرای این استانداردها نداشته باشد که بخواهند آن را بر رو خودروها سوار کند و شاید اگر قانون گذار بخواهد الزام کند بستر وجود ندارد که خودروساز بتواند آن را اجرایی کند.
وی با انتقاد از عدم فعالیت وزارتخانه های صنعت، تعاون و سازمان استاندارد در یک سیاست هماهنگ، یادآور شد: جزیره ای عمل کردن این سازمان ها و نهادها زمینه و بستر اعتراضات را فراهم می‌کند.
خودروسازان به دلیل حمایت های دولتی نمی‌خواهند خود را با استانداردهای جدید تطبیق دهند
زرآبادی با اشاره به اینکه ایران خودروساز نیست، بلکه مونتاژکار است، افزود: اگر خودروساز بودیم می‌توانستیم خود را با استانداردهای جدید تطبیق دهیم و موضوع دیگر این است که خودروسازان به دلیل اینکه همیشه از حمایت دولتی برخوردارند نمی‌خواهند خود را با استانداردهای جدید تطبیق دهند.
وی ادامه داد: اگر زمانی به خودروسازی های داخلی اعتراض شود موضوع حمایت از تولید داخل مطرح می‌شود، لذا دائما باید به آنها پول تزریق شود و خودروسازان به این بهانه هر قیمتی که می خواهند ارائه می دهند و در بسیاری از بخش ها انحصاری فعالیت می کنند و هیچ شرکت یا سازنده ای دیگری حق ندارد، خودرو ارائه دهد، چون فقط باید از این خودروسازان حمایت کنیم.
محصولات خودروسازان داخلی در بازار رقابتی ارائه نمی‌شود
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه مجموعه رفتارهای فوق الذکر سبب می شود که خودروسازان از پذیرش استانداردهای جدید سرباز زنند، اظهار داشت: خودروسازی های ما باید کاملا خصوصی شوند و یک بار باید این اتفاق رخ دهد، چراکه در حال حاضر فقط اسم آنها خصوصی است اما دولت از آنها حمایت می‌کند و در دوره‌های گذشته و دولت‌های قبلی نیز در خودروسازی ها دست داشتند و خودروسازان به دلیل حمایت‌های دولتی تمایلی به پذیرش استانداردهای جدید ندارند.
وی با اشاره به اینکه قیمت خودرو های کنونی داخلی قیمت درستی نبوده و استانداردهای آنها مناسب نیست، افزود: محصولات خودروسازان داخلی در بازار رقابتی ارائه نمی‌شود و اگر خودروهای وارداتی گمرک نداشته و ورود آنها آزاد باشد، رقابتی بین خودروهای داخلی و خارجی در بحث قیمت ایجاد می شود.
در پایه قیمتی پراید خودروی دیگری در کشور وجود ندارد
زرآبادی با بیان اینکه اکنون در پایه قیمت پراید خودروی دیگری در کشور وجود ندارد، ادامه داد: مردم مجبور به خرید این خودرو هستند، چراکه گزینه دیگری برای خرید ندارند و ما با هزار قانون همه چیز را انحصاری کرده ایم.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اگر خودرویی نمی‌تواند استانداردهای خود را افزایش دهد باید خط تولید آن متوقف شود، تصریح کرد: البته به شرطی که استانداردها نیز براساس یک منطقی پیش برود و زمان بندی برای افزایش استانداردها وجود داشته باشد./
پایان پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

صبر ولوو لبریز شد

اتحادیه گازی روسیه در آسیای مرکزی به کجا رسید؟

مسئولان امنیت سرمایه گذاری را برای فعالان بورس ایجاد کنند

آلارم تشکیل رانت ارزی

5 چالش بزرگ حوزه سنگ‌آهن

تعمیر موتور تولید جهان

کنترل تورم اولویت اصلی است

استقبال از انتخابات اتاق

سه مهارت ضروری مدیر منابع انسانی

16 میلیارد تومان وصولی حقوق دولتی معادن لرستان

بانک چین در مسیر سبز قرار گرفت

243 هزار تن کالا از استان سمنان به کشورهای مختلف صادر شد

42 ماده معدنی در استان سمنان استخراج می‌شود

بیش از 2.5 میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان رهاسازی شد

سامانه یکپارچه اموال تکمیلی باید سال آینده به طور کامل اجرا شود

عملیات حفاری علت قطع شبکه ارتباطی 4 شهر مازندران

ارتباط مستقیم بین بانک‌های ایران و روسیه برقرار شد

ساعت کار بازار متشکل ارزی اعلام شد

ارز پیش‌بینی شده برای واردات خودرو در 1402 بیشتر از امسال است

جزئیات تورم خوراکی ها در دی ماه/ گوشت قرمز 15 درصد گران شد

وام نداریم، سوال نکنید!

نشست شورای اطلاع‌رسانی وزارت اقتصاد به میزبانی بانک صادرات ایران

ضرورت تعیین دامنه نوسان برای سکه‌های بورسی/ عرضه در قیمت‌های پیشنهادی غیرمتعارف متوقف شود

جزو قشر خاکستری هستم و به آن افتخار می‌کنم/ باید آداب امر به معروف و نهی از منکر را بیاموزیم/ نباید عمل به سفارش رهبری در همراهی با مردم هزینه داشته باشد

تلاش اعضای کمیسیون برای ارتقا یا رساندن بودجه قوه قضائیه به 2.9 درصد/ تشکیل کمیته تخصصی در تلفیق برای تحقق این موضوع

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.